Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Over 30 million people create interactive content in Genially

Check out what others have designed:

Transcript

https://www.odn.slupsk.pl/doskonalenie-oferta-szkolen/szkolenia/przedmioty-humanistyczne/formy-doskonalenia-3/listopad-1918-roku-trzy-spojrzenia-na-odzyskanie-niepodleglosci-przez-polske/

Uczniowski Klub Sportowy Azymut Siedliska i Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem serdecznie zapraszają do udziału w wirtualnej grze terenowej Wiem więcej - bohaterowie walki o wolną i niepodległą Polskę w ramach Gminnych obchodów 103-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

Zapraszamy na wirtualną wędrówkę po wybranych miejscach miasta i gminy Zamość,w trakcie której poznacie osoby, które swoją pracę, słowa i czyny oraz niejednokrotnie swoje życie poświęciły walce o wolność i niepodległość Ojczyzny, a przypominają o nich tablice pamiątkowe i pomniki.

Instrukcja:- Przed przystąpieniem do gry przygotuj sobie długopis i wydrukuj kartę z pytaniami, którą można pobrać ze strony naszego klubu azymutsiedliska.cba.pl oraz gok.gminazamosc.pl lub otwórz sobie TUTAJ ; - Poruszaj się za pomocą znaków umieszczonych w prawym dolnym rogu , klikając na piktogram będziesz bezpośrednio przenosił się do miejsca w którym umieszczona jest tablica, pomnik lub informacja potrzebna do udzielenia odpowiedzi; - Rozpoczynając grę najpierw odwiedź miejsca na terenie gminy, następnie poruszaj się po mieście zgodnie z numerami kolejnych miejsc od punktu 1 do 16, który kończy grę; - Po zapoznaniu się z wiadomością, treścią wpisujemy odpowiedź do karty odpowiedzi, dodatkowe informacje potrzebne do udzielenia pełnej prawidłowej odpowiedzi możesz znaleźć w internecie; - Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania przesyłasz skan, zdjęcie lub dokument z odpowiedziami na adres uksazymut@o2.pl w terminie do 26.11.2021 r.

Gdzie więziony był Bolesław Wnuk oraz kiedy i w jakich okolicznościach zginął?

file:///C:/Users/dorot/Desktop/%C5%9Bladami%20bohater%C3%B3w%20odzyskania%20niepodleg%C5%82o%C5%9Bci/O%20wnuku%20Boles%C5%82awie%20z%20WysokieKatyn_PL_wydanie_II%20wnuk%20str%2076.pdf

Do 1928 r. członek PSL „Wyzwolenie”, należał do BBWR, a później do Obozu Zjednoczenia Narodowego. W 1938 r. został posłem na Sejm RP. Obaj bracia ożenili się w 1932 r., Bolesław z Natalią Tor (mieli troje dzieci – Izabelę, Urszulę i Grzegorza), a Jakub z Józefą Klukowską, z którą miał synów bliźniaków – Andrzeja i Bogdana. W 1938 r. został posłem na Sejm RP. Bolesław Wnuk został aresztowany przez Niemców w październiku 1939 r. W styczniu 1940 r. przewieziono go do więzienia na Zamku w Lublinie i rozstrzelano 29 czerwca 1940 r. w masowej egzekucji na Rurach Jezuickich w Lublinie. Jakub wraz z innymi pracownikami Instytutu Przeciwgazowego został wzięty do niewoli przez Sowietów i osadzony w obozie w Kozielsku. Zginął w Katyniu w kwietniu 1940 r.

Bolesław i Jakub Wnukowie

Bolesław i Jakub Wnukowie, synowie Piotra i Katarzyny, pochodzili z rodziny włościańskiej mieszkającej pod Zamościem. Starszy z braci Bolesław urodził się w 1893 r. w Wysokiem k. Zamościa. Jeszcze przed I wojną światową związał się z ruchem ludowym. Organizował komórki Polskiej Organizacji Wojskowej w gminie Wysokie. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W latach 1926–1938 pełnił funkcję wójta gminy Wysokie.

Cmentarz parafialny w Sitańcu

Ile lat miał Feliks Krosowski ginąc bohaterską śmiercią w obronie Zamościa?

Rok 2021 został ogłoszony przez Sejm RP rokiem kardynała Wyszyńskiego. 12 września tego roku, został On ogłoszony błogosławionym.

W jakich latach i gdzie więziono Prymasa Tysiąclecia? Jakie słowa wypowiedział bł. kardynał Stefan Wyszyński o Ojczyźnie?

„Oprócz starannego wykształcenia teologicznego wyniósł zamiłowanie do katolickiej nauki społecznej. Swoje zainteresowania rozwijał w czasie studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i w czasie wyjazdu naukowego do państw Europy Zachodniej. Zdobyte wykształcenie przyczyniło się do aktywnej pracy duszpasterskiej we wszystkich grupach społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem środowisk robotniczych. Wyrazem tego była również działalność publicystyczna dotycząca kwestii religijnych i społecznych”. Wyszyński dał się również poznać jako wybitny znawca marksizmu i kapitalizmu. „Jego służba miała ogromne znaczenie dla Kościoła katolickiego i Polaków. Przyczyniła się do odrodzenia życia religijnego i podtrzymania tożsamości narodowej w trudnym okresie dyktatury komunistycznej” ,,Przyszło mu pasterzować w czasach trudnych. Zawsze był czynny i zaangażowany w służbę ludowi Bożemu, nie czekając na zmianę stosunków politycznych. Doświadczenie życiowe nakazywało Mu bronić spraw Kościoła aż do uwięzienia w 1953 r. Był przetrzymywany w katolickich klasztorach miejscach odosobnienia: Rywałd, Stoczek Klasztorny, Prudnik, Komańcza . W 1956 został zwolniony z internowania i powrócił do Warszawy. Uczestniczył we wszystkich sprawach Narodu, a w wypadkach na Wybrzeżu w 1980 r. był rozjemcą i uchronił Naród od wojny domowej. Źródłem siły duchowej zmarłego kardynała prymasa było zawierzenie Matce Najświętszej, czego nie ukrywał. We wszystkim bowiem postawił na Maryję” . https://dzieje.pl/ksiazki/prymas-stefan-wyszynski-biografia https://pl.wikipedia.org/wiki/Stefan_Wyszy%C5%84ski

Podaj nazwę miejscowości, w której na placu przy którym znajduje się pomnik upamiętniający św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskigo dwu mężów stanu kościoła katolickiego w Polsce - przywódców duchowych Polaków w okresie walki z komunizmem.

W którym roku został założony Zamojski Ogród Zoologiczny i kto był jego założycielem?

Pomnik znajdujący się przy kościele upamiętnia mieszkańców Płoskiego, którzy w czasie II wojny światowej jako piloci walczyli w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Wśród pilotów byli też mieszkańcy innych miejscowości z terenu gminy Zamość. Wymień z jakich.

Pomnik wszystkich walczących – synom i córkom ziemi zamojskiej w 60 rocznicę Kapitulacji III Rzeszy– Zamość 6 maja 2005.Jakie symbole umieszczone są na pomniku „Wszystkich Walczących” opisz je dokładnie.

Na pomniku upamiętniającym żołnierzy 9 pp legionów AK Inspektoratu Zamojskiego V Okręgu AK Lublin walczącym o wolność i niepodległość znajdują się płaskorzeźby odznak i oznaczeń związanych z wojskiem – napisz pełne nazwy.

Na pomniku wystawionym w hołdzie Żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego Batalionów Chłopskich i Ludowego Związku Kobiet widnieją miejscowości i daty najważniejszych bitew. Wypisz te miejscowości które leżą najbliżej Zamościa.

Rozszyfruj skrót znajdujący się na tablicy, która powróciła na swoje miejsce po 65 latach.

Jakie słowa zostały wyryte obok popiersia Waleriana Łukasińskiego?

https://www.kronikatygodnia.pl/wiadomosci/13519,zamosc-tablica-upamietniajaca-peowiakow-wrocila-na-swoje-miejsce Zamość: Kronika Tygodnia

Dr Jacek Feduszka (Muzeum Zamojskie w Zamościu) Udział regionalnych struktur Polskiej Organizacji Wojskowej w wydarzeniach listopada 1918 roku w Zamościu Polska Organizacja Wojskowa (POW), utworzona została w sierpniu 1914 roku, kiedy to odcięci w Warszawie linią frontu od dowództw galicyjskich, działacze Związku Walki Czynnej(ZWC) i Polskich Drużyn Strzeleckich (PDS), postanowili podjąć podziemną działalność konspiracyjną o charakterze wojskowym, wymierzoną przeciwko Rosji. Powołana w ten sposób struktura konspiracyjna nie otrzymała pierwotnie sprecyzowanej nazwy.(…) https://muzeum-zamojskie.pl/800/2

Po przeszło 65 latach na swoje miejsce powróciła tablica upamiętniająca akcję zbrojną zamojskich Peowiaków. Polska Organizacja Wojskowa przeprowadziła ją 1 listopada 1918 roku w celu rozbrojenia żołnierzy austriackich i przywrócenia na terenie regionu zamojskiego polskiej państwowości.

Na Nowej Bramie Lwowskiej została umieszczona tablica z płaskorzeźbą Waleriana Łukasińskiego działacza patriotycznego założyciela Wolnomularstwa Narodowego i Towarzystwa Patriotycznego upamiętniająca jego 100 rocznicę więzienia w twierdzy zamojskiej.

Na skrzyżowaniu ulic: Partyzantów, Łukasińskiego i Okopowej przed kościołem Franciszkanów znajduje się rondo, upamiętnia ono braci. Podaj nazwisko oraz imię jednego z nich, który ukrywał się pod pseudonimem „Borowicz”. Jego pseudonim to nazwisko bohatera jednej z powieści Stefana Żeromskiego - jakiej ?

Kompozytor, wydawca, członek Polskich Drużyn Strzeleckich, żołnierz I Kompanii Kadrowej, walczył w I Brygadzie Legionów Polskich. Należał do Polskiej Organizacji Wojskowej w Zamościu. Pełnił także funkcje współwłaściciela księgarni oraz wydawnictwa, komornika sądowego, a następnie notariusza w Kozienicach. W czasie wojny uczestniczył w akcjach organizowanych przez Związek Walki Zbrojnej. Jest autorem licznych mazurków i polonezów oraz kompozycji pt. Pieśni o wojnie i na wojnie pisane. Podaj pseudonim (w czasie wojny) oraz tytuł przynajmniej jednej skomponowanej przez niego piosenki.

9 Pułk Piechoty Legionów przybył z Równego do Zamościa jako miejsca nowego stacjonowania. Jednym z elementów powitania było wydarzenie na Rynku Wielkim upamiętnione tablicą umieszczoną po prawej stronie fasady tego budynku i tablicą przed schodami ratusza.Co to za wydarzenie i kto był jego uczestnikiem?

http://polaneis.pl/gastronomia/restauracja-bohema-w-zamosciu-padwie-polnocy-woj-lubelskie

Posłuchajhttps://player.polskieradio.pl/kolejka

Kim był z zawodu i jakie funkcje pełnił Leopold Skulski urodzony w Zamościu w 1877 r.?

Podaj imię i nazwisko działacza społecznościowego Zamościa oraz 4 odznaczenia jakie otrzymał.

Podaj imię i nazwisko.

Drugiego listopada w Dzień Zaduszny 1918 roku na jego ręce urzędnicy i wojskowi złożyli przysięgę na wierność Odrodzonemu Państwu Polskiemu. Ksiądz infułat - XXVI dziekan kapituły zamojskiej.

Na terenie Katedry Zamojskiej znajduje się Pomnik św. Jana Pawła II. Jakie słynne słowa wypowiedział Jan Paweł II podczas swojej pierwszej wizyty w Polsce oraz podaj datę wizyty w Zamościu.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Papie%C5%BC_Jan_Pawe%C5%82_II_i_kardyna%C5%82_Stefan_kardyna%C5%82_Wyszy%C5%84ski_w_drodze_na_plac_Zwyci%C4%99stwa_w_dniu_2_czerwca_1979.jpg

https://pl.pinterest.com/pin/341288477985804475/

https://zs3zamosc.edupage.org/a/papiez-w-zamosciu

W trakcie liturgii, którą odprawił Jan Paweł II 12 czerwca 1999 roku w Zamościu był cytat z Ewangelii św. Łukasza: „Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedzia-ne Ci od Pana”. Nawiązując do pobytu w tym malowniczym regionie, Jan Paweł II zauważył, że „opatrznościowe umieszczenie sceny nawiedzenia Maryi w wyjątkowej oprawie piękna tego miasta i tej ziemi, przywodzi na myśl biblijny zapis stworzenia”. Mówiąc o ziemi zamojskiej z wyraźnym wzruszeniem stwierdził: „Tu z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tu śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po polsku. A wszystko to świadczy o miłości Stwórcy, o ożywczej mocy Jego Ducha i o odkupieniu, którego Syn dokonał dla człowieka i dla świata”. „Trzeba — dodał z mocą — aby wszyscy, którym leży na sercu dobro człowieka na tym świecie, stale dawali świadectwo, że «szacunek dla życia, a przede wszystkim dla ludzkiej godności, jest podstawową zasadą zdrowego postępu ekonomicznego, przemysłowego i naukowego»”.

Jaki element zdobienia fasady budynku znajdującego się przy ul. Akademickiej 6 świadczy o jego dawnym urzędowym charakterze?Do roku 1918 i później znajdowała się tu siedziba starostwa powiatowego.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Akademia_Zamojska#/media/Plik:Dawna_akademia4.JPG

Jakie osoby upamiętniają tablice umieszczone po lewej stronie wejścia do dawnej Akademii Zamojskiej (ul. Akademicka) odpowiedzi umieszczone są pod pytaniem.Jedna to: (1884-1940) - nauczyciela języków klasycznych w Gimnazjum Męskim w Zamościu w latach 1916-1917, działacza ludowego, organizatora pierwszych manifestacji patriotycznych w Zamościu w październiku 1918 roku. W Niepodległej Polsce m.in. marszałka Sejmu RP Druga: XV Ordynata zamojskiego, dyplomaty, współorganizatora Komitetu Narodowego Polskiego (KNP) we Francji (wiceprezes i prezes tej organizacji pod nieobecność twórcy KNP, Romana Dmowskiego), aktywnego w pracy niepodległościowej poza granicami kraju, z własnych funduszy finansował działania KNP. Współtwórca tzw. "Armii Błękitnej" gen. J. Hallera w 1918 roku.

W parku miejskim rośnie dąb posadzony dla uczczenia 25 - lecia wolności 1989 – 2014. Który z prezydentów RP osobiście uczestniczył w jego posadzeniu - podaj imię i nazwisko oraz dokładną datę tego wydarzenia.

13.11.1944 r. z wyroku sowieckiego sądu wojskowego tajnie stracono trzech żołnierzy AK. Płyta upamiętniająca to miejsce i wydarzenie znajduje się w Parku Miejskim. Podaj pseudonimy pod jakimi walczyli.

Pomysł: UKS Azymut Opracowanie i wykonanie: D. Czarny Zdjęcia: K.Czerwieniec i M.Misztal Korekta: A. Siołek Mapy: GOK GZ i UKS Azymut Grafika kart i mapy miasta: P. Czerwieniec

Dziękujemy za wspólny spacer w przeszłość.Czas na odesłanie prawidłowych odpowiedzi (skan, zdjęcie, odpowiedzi w dokumencie word) na adres uksazymut@o2.pl upływa 26.11.2021. r.