Full screen

Share

Show pages

Podstawowe 
zasady redagowania tekstu
Want to make interactive content? It’s easy in Genially!

Over 30 million people build interactive content in Genially.

Check out what others have designed:

Transcript

Podstawowe zasady redagowania tekstu

ABY TEKST BYŁ POPRAWNIE ZREDAGOWANY NALEŻY:

1. Sprawdzić czy nie ma w nim błędów.

3. Wstawić spację zawsze po pojedynczym znaku interpunkcyjnym (np. po kropce, przecinku, średniku, znaku zapytania, wykrzykniku) nigdy przed nim, jeśli kilka znaków interpunkcyjnych występuje obok siebie, spację należy wstawić po ostatnim z nich.

2. Wstawić między wyrazami tylko jedną spację.

4. Pojedyncze litery z końca wiersza przenosić do następnego.

5. Dostosować formatowanie tekstu do jego przeznaczenia.

PISMO BEZSZERYFROWE I SZERYFOWE

Pismo bezszeryfowe – pismo o kroju pozbawionym ozdobników w postaci szeryfów – końcówki znaków są proste. Pismami bezszeryfowymi są m.in. Arial, Verdana, Trebuchet MS, Helvetica, Univers, Futura.Używane są zwłaszcza do tworzenia tytułów, nagłówków itp. w publikacjach papierowych oraz stron internetowych i innych publikacji przeznaczonych do czytania na ekranie komputerowym (nie męczą wzroku – w odróżnieniu od czcionek szeryfowych, bardziej przydatnych do publikacji papierowych).Szeryfowy krój pisma – krój zawierający znaki składające się z różnego rodzaju poprzecznych lub ukośnych linii, tzw. szeryfów. Antykwa linearna szeryfowa wyróżnia się przede wszystkim kształtem liter. W większości grubość jest taka sama. W nielicznych przypadkach możemy zauważyć zwężenia oraz pogrubienia. Szeryfy są bardzo widoczne.Dzięki zastosowaniu szeryfów tekst staje się bardziej przejrzysty, co pomaga w czytaniu. Zakończenie linii liter w kroju jest smukłe, delikatne. Szeryfowy krój pisma jest bardzo czytelny, dlatego stosuje się go w publikacjach dla dzieci. Zapobiega zlewaniu się liter, które znacznie utrudnia czytanie danego tekstu. Stosowany przede wszystkim w publikacjach papierowych, bywa męczące przy czytaniu publikacji elektronicznych. Przykładowymi szeryfowymi krojami pisma są: Times New Roman, MS Serif, Constantia i Lucida Fax.

Formatowanie tekstu, kapitaliki, wersaliki

Kapitaliki (łac. capitalis „główny”) – znaki (głównie litery i cyfry) o wyglądzie wersalików, ale wielkości zbliżonej do liter tekstowych bez wydłużeń górnych i dolnych.wersaliki-wszystkie litery są wielkie i mają jednakowy rozmiar czcionki.Włączamy je poprzez zaznaczenie wyrazu który chcemy zmienić i poprzez naciśnięcie na nim prawym przyciskiem myszy i w okienku które nam wyskakuje wybieramy czcionka/efekty/wszystkie wersaliki w Wordzie

Akapity

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ

Next page

genially options