Full screen

Share

Show pages

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Over 30 million people create interactive content in Genially

Check out what others have designed:

Transcript

Konflikty w okresie dorastania

Kto ma rację, a kto nie?

01

Szukam tego, co ważne

Na początku katechezy pomódlmy się w intencji osób żyjących w konflikcie z bliskimi słowami „Ojcze nasz”.

Modlitwa

kliknij w ikonkę, by przeczytać dialog

Konflikt kontrolowany

link do materiału poza prezentacją

Przeczytajmy z podziałem na role dialog rodzeństwa i mamy.

Konflikt kontrolowany

02

ROZWAŻAM I ZDOBYWAM

czytanie Pisma Świętego z podziałem na role (Mt 18,23-30)

Przypowieść o nielitościwym dłużniku

kliknij w księgę, by wyświetlić tekst biblijny

Kiedyś do Jezusa podszedł Piotr i zapytał, ile razy ma przebaczyć, jeśli jego brat zawini wobec niego. Czy aż siedem razy? Jezus odpowiedział mu, że nie siedem, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy. I opowiedział Piotrowi przypowieść o nielitościwym dłużniku. Przeczytajmy fragment Pisma Świętego z podziałem na role.

link do materiału poza prezentacją

Przypowieść o nielitościwym dłużniku

– Dlaczego pan darował tak duży dług swojemu słudze? – Jak obdarowany przez pana sługa zareagował na dług współsługi? – Dlaczego nie darował mu długu, tak jak jemu darowano? – Jak nazwalibyśmy uczucia, które spowodowały, że wtrącił swojego dłużnika do więzienia?

czytanie Pisma Świętego z podziałem na role (Mt 18,31-35)

Przypowieść o nielitościwym dłużniku

kliknij w księgę, by wyświetlić tekst biblijny

Posłuchajcie, co stało się dalej. Przeczytajmy fragment Pisma Świętego z podziałem na role.

link do materiału poza prezentacją
podpowiedź

ćwiczenia, zad. 2. str. 74-75

Rozwiązywanie konfliktu z Jezusem

podpowiedź

Rozwiązywanie konfliktu z Jezusem

– Czym różni się rozwiązanie problemu długu przez Pana i sługę? – Dlaczego słudze tak trudno było okazać życzliwość swojemu współsłudze? – Do czego prowadzi gniew i złość w relacjach z innymi? – Dlaczego warto przebaczyć nawet wtedy, gdy się wydaje, że sprawiedliwość jest po naszej stronie? – Czym różni się sprawiedliwość Boża od poczucia sprawiedliwości ludzi?

03

Zostaję ubogacony i działam

kliknij w ikonkę, by przeczytać dialog
link do materiału poza prezentacją

Strategia rozwiązywania konfliktów

Okres dorastania jest czasem trudnym dla młodych, ponieważ zmagają się z dużymi emocjami, zmiennością nastrojów i drażliwością. Dlatego warto się nauczyć rozwiązywania konfliktów ze swoimi bliskimi oraz kolegami i koleżankami. Sposób rozstrzygnięcia konfliktu nazywamy strategią. Jedna ze strategii proponuje, by poszukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego druga osoba postąpiła tak, a nie inaczej.

Jak uniknąć konfliktu?

Otwórzcie podręczniki na str. 134-135. Spróbujcie wyjaśnić wybrane propozycje unikania konfliktów z rodzicami i nie tylko.

Zapis do zeszytu

Rozwiązując konflikt warto:

  • wysłuchać argumentów drugiej strony,
  • szukać wspólnego rozwiązania,
  • poprosić o pomoc kogoś innego,
  • przeprosić i umieć się wycofać, jeśli wymaga tego sytuacja i jest to możliwe,
  • przebaczyć i dążyć do zgody,
  • modlić się wspólnie.
Konflikt to nie walka, ale wyzwanie. Może on także być czymś pozytywnym. Dzięki niemu można więcej dowiedzieć się o sobie, o tym, czego naprawdę chcę.

04

Ćwiczenia

ćwiczenia zad. 1. str. 74.

podpowiedź

ćwiczenia zad. 3. str. 75.

podpowiedź

ćwiczenia zad. 4. str. 75.

podpowiedź

Sprawdź swoją wiedzę!

05

ZADANIE modlitwa

Zadanie

1. Wybierz jeden ze sposobów unikania konfliktów i zrób do niego plakat lub prezentację mulitmedialną. 2. Napisz uzasadnienie, dlaczego przebaczenie pomaga w zakończeniu konfliktów. 3. Ułóż modlitwę o przebaczenie i zgodę w twojej klasie.

Na zakończenie katechezy pomódlmy się w osób z waszego otoczenia, które popadły w konflikt. „Chwała Ojcu”.

Modlitwa końcowa

ekatecheta.pl

Użyte grafiki zastrzeżone są prawem autorskim.Kopiowanie i rozpowszechnianie za zgodą autora lub właściciela .

Canva

2025

przygotowanie prezentacji

grafika wygenerowana przez AI

bank zdjęć własnych wydawnictwa

Źródło grafiki:

Sto denarów to wartość odpowiadająca stu dniom pracy robotnika. Dziesięć tysięcy talentów to suma niemożliwa do spłacenia, ponieważ jeden talent miał równowartość sześciu tysięcy denarów. 6 000 denarów x 10 000 = 60 000 000 denarów
Umiejętność łagodzenia sporów i rozwiązywania konfliktów własnych i innych osób jest jedną z cech mądrości. Nielitościwy dłużnik z przypowieści oczekiwał złagodzenia długu i przebaczenia od swojego króla, ale nie potrafił okazać tego samego swemu współsłudze. Nie okazał miłosierdzia, którego sam doświadczył. Daleki był też od łagodności i dobroci. Pan Jezus przypomina: „Podobnie uczyni wam Ojciec mój niebieski, jeżeli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu”.
To myśli, a nie wydarzenia wywołują w nas uczucia. Przedstawiona scenka mogłaby wywołać gniew. Ale przecież nie zawsze kończy się złością. Eksperyment pokazał nam, że uczucia towarzyszące konfliktom nie wynikają bezpośrednio z wydarzenia, jakie ma miejsce, ale z naszych myśli, które się rodzą, kiedy czegoś doświadczamy.

– Jakie emocje wywołuje „język konfliktu” w osobie, która go słyszy? – Dlaczego tak łatwo podczas konfliktu używać przykrych słów?

Król okazał swemu słudze ogromną życzliwość. Darował dług, który był nie do spłacenia. W przypowieści nie mamy opisanej reakcji sługi na dar swego Pana. Nie znamy uczuć sługi. Jednak w kontekście tego, co działo się później (gdy spotkał swego współsługę), możemy się domyślać, że nie czuł wdzięczności z darowanego długu.
Rozwiązanie problemu sługi w przypowieści Jezus porównuje do relacji Bóg-człowiek. Bóg okazuje swoje miłosierdzie i oczekuje od nas tego samego wobec tych, którzy nam zawinili. Nikt nie jest doskonały i każdemu trafia się zrobić coś złego. Dlatego Bóg uczy nas przebaczenia i oczekuje, że będziemy okazywać je sobie nawzajem.

– Jaką kwotę miał do oddania królowi pierwszy sługa? – Ile miał oddać pierwszemu słudze jego współsługa?

– Dlaczego przebaczenie jest tak ważne? – Co może być naszym długiem wobec innych? – Co jest naszym długiem wobec Boga? – Do kogo jesteśmy bardziej podobni: do króla czy nielitościwego współsługi?

Chrześcijanin powinien zawsze przebaczać, ponieważ każdy z nas otrzymuje od Boga dar przebaczenia. Bóg darowuje nam ogromny dług naszych grzechów i daje nam możliwość darowania długów innym. Nigdy nie będziemy w stanie spłacić długu, jaki mamy wobec Boga. Dobroć i przebaczenie innym, a nawet darowanie kary są niewielkim procentem naszego długu za dobroć Boga wobec nas.

Next page

genially options