KWAśNE OPADY Kossowski
pawelkos2
Created on May 23, 2021
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
ARTICLES
Presentation
AGRICULTURE DATA
Presentation
THE OCEAN'S DEPTHS
Presentation
C2C VOLUNTEER ORIENTATION
Presentation
LAYOUT ORGANIZATION
Presentation
TALK ABOUT DYS TEACHER-TEACHER
Presentation
TALK ABOUT DYS WITH TEACHER
Presentation
Transcript
KWAŚNE OPADY
4. SPOSOBY ZAPOBIEGANIA KWAŚNYM DESZCZOM
2. PRZYCZYNA KWAŚNYCH OPADÓW
3. SKUTKI KWAŚNYCH OPADÓW
1. KWAŚNE OPADY - OPIS
SPIS TREŚCI
1.
KWAŚNE OPADY - OPIS
KWAŚNY DESZCZ to popularna nazwa opadów (nie tylko deszczu, ale też na przykład śniegu czy mgły), które zawierają duże ilości kwasów, najczęściej siarkowego i azotowego. Kwasowość mierzy się za pomocą skali pH, która obejmuje zakres od 0 do 14, gdzie 0 to odczyny najbardziej kwaśne, a 14 to najbardziej zasadowe. Odczyn neutralny, czyli ani kwaśny, ani zasadowy jest określany pH o wartości 7. Właśnie taki ma woda destylowana. Woda wchodząca w skład zwykłego deszczu zazwyczaj ma nieco kwaśny odczyn, często około pH 5,6. Dzieje się tak ponieważ miesza się z naturalnie występującymi w powietrzu tlenkami. Tymczasem kwaśny deszcz, składający się z roztworu kwasu, ma o wiele wyższą kwasowość, o pH rzędu 4,2-4,4. Najbardziej zakwaszone deszcze, jakie zarejestrowali naukowcy, miały pH dochodzące do wartości 2.
KWAŚNE DESZCZE
2.KWAŚNE OPADY - PRZYCZYNY
Przyczyną zbyt dużej emisji szkodliwych gazów do atmosfery jest działalność przemysłowa. Spalanie paliw kopalnych przez duże fabryki, ale także używanie pieców węglowych w domach i jazda samochodami elektrycznymi to największa przeszkoda w walce z kwaśnymi deszczami. Czynniki naturalne także mogą powodować kwaśne deszcze. Mogą to być np. wyładowania atmosferyczne oraz wybuchy wulkanów. Kwasy w deszczu powstają również na skutek pożarów, które obecnie występują bardzo często przez panującą suszę.
Zazwyczaj są skutkiem ubocznym działalności człowieka, rzadziej czynników naturalnych. Powstają w wyniku reakcji wody z gazami, takimi jak dwutlenek węgla, siarkowodór, dwutlenek siarki, trójtlenek siarki, chlorowodory i tlenek azotu. Kwasy najczęściej powstają z siarki i azotu. Dwutlenek siarki w połączeniu z wodą z chmur przeinacza się w kwas siarkowy. Natomiast azot w reakcji z tlenem tworzy tlenki azotu, które w kontakcie z wodą tworzą kwas azotowy.
2. KWAŚNE OPADY - PRZYCZYNA
3. SKUTKI KWAŚNYCH OPADÓW
ROŚLINY: • uszkodzenie warstwy ochronnej liści drzew – powstawanie plam na liściach i ich opadanie (najbardziej wrażliwe są drzewa iglaste); • rozpad chlorofilu powoduje spadek intensywności fotosyntezy i niedostateczną produkcję pokarmu dla rośliny;
ZWIERZĘTA: • glin, który pod wpływem kwaśnych deszczy trafia z gleby do wody, ma trujący wpływ na ryby – osiadając w skrzelach blokuje wymianę gazową, co prowadzi do śmierci przez uduszenie; • zakwaszenie wód prowadzi do rozpuszczenia zewnętrznych szkieletów bezkręgowców wodnych; GLEBA: • zakwaszenie gleby wpływa na uruchomienie w niej matali ciężkich – pierwiastki te mają negatywny wpływ na człowieka (przyczyniają się do powstania nowotworów, choroby Alzheimera, chorób układu moczowego) i wszystkie inne organizmy żywe; BUDOWLE, KONSTRUKCJE METALOWE, ODZIEŻ: • niszczenie zabytkowych budowali wykonanych ze skał wapiennych i piaskowca; • niszczenie konstrukcji metalowych – korozja lini kolejowych, rdzewienie samochodów, witraży itp.; • niszczenie ubrań wykonanych z tkanin syntetycznych;
3. SKUTKI KWAŚNYCH OPADÓW:
3. SPOSobyZAPOBIEGANIA KWAŚNYM DESZCZOM
- Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń z górnictwa, hutnictwa oraz elektrowni. Konsumenci mogą w tym pomóc poprzez zmniejszenie eksploatowania zasobów oraz ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Pomocne są również kampanie na rzecz rządowych regulacji emisji na danym obszarze.
- Zmniejszenie emisji szkodliwych spalin i ograniczenie transportu. Konsumenci mogą przyczynić się do tego poprzez zmniejszenie ilości kupowanego paliwa i ropy naftowej oraz zakup samochodów z mniejszym stopniem emisji spalin. Warto skorzystać z komunikacji miejskiej lub skorzystać z innego środka transportu, jak np. rower.
- Zmniejsz ilość dwutlenku węgla i tlenków azotu uwalnianych do atmosfery. Aby to uczynić musisz ograniczyć zużycie węgla, spalanie drewna oraz gazu ziemnego.
- Ogranicz korzystanie z produktów, które wytwarzają chlorofluorowęglowodory oraz CFC. Klimatyzacja, chłodnictwo i wiele wyrobów w aerozolu zawierają te związki. Ogranicz stosowanie klimatyzacji poprzez zamontowanie wentylatorów i korzystaj z jednej energooszczędnej lodówki na całe gospodarstwo domowe. Zatrzymuj chłodne powietrze – nie zostawiaj otwartych drzwi w pomieszczeniu, gdy klimatyzacja jest włączona i nie trzymaj otwartych drzwiczek lodówki przez dłuższy czas.
4. sposoby zapobiegania kwaśnym deszczom:
- Ogranicz emisję dwutlenku siarki poprzez oszczędność papieru. Ten szkodliwy związek wytwarzany jest podczas procesu produkcji papieru. Czytaj zatem gazety on-line, zamiast kupować codzienną prasę, używaj dwóch stron kartki i zbieraj oraz wykorzystuj makulaturę.
- Zmniejsz emisje spalin produkowanych przez samochód. Jadąc gdzieś staraj się wziąć ze sobą kilka osób, które udają się w tym samym kierunku, planuj wycieczki z wyprzedzeniem, wybierz się na wycieczkę rowerową czy spacer. Zadbaj o stan techniczny samochodu, upewnij się, że nic nie przecieka i wszystko działa jak należy.
- Zmniejsz zużycie energii elektrycznej w obrębie gospodarstwa domowego. Zastosuj żarówki energooszczędne, wyłączaj światło, gdy jest niepotrzebne, włączaj większe urządzenia takie jak pralka czy zmywarka, tylko wtedy, gdy są pełne, sprzęt RTV wyłączaj z prądu, nie zostawiaj niczego na czuwaniu.
- Ogranicz stosowanie produktów jednorazowego użytku, poddawaj recyklingowi wszystko co tylko się da. Wytwarzanie nowych materiałów i unieszkodliwianie odpadów, wiąże się uwalnianiem do atmosfery znacznych ilości zanieczyszczeń.
Prezentacjęprzygotowałszymon kossowski kl. viic