KWAśNE OPADY Kossowski
pawelkos2
Created on May 23, 2021
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
FOOD 1
Presentation
COUNTRIES LESSON 5 GROUP 7/8
Presentation
BLENDED PEDAGOGUE
Presentation
WORLD WILDLIFE DAY
Presentation
FOOD AND NUTRITION
Presentation
2021 TRENDING COLORS
Presentation
HISTORY OF THE CIRCUS
Presentation
Transcript
KWAŚNE OPADY
4. SPOSOBY ZAPOBIEGANIA KWAŚNYM DESZCZOM
2. PRZYCZYNA KWAŚNYCH OPADÓW
3. SKUTKI KWAŚNYCH OPADÓW
1. KWAŚNE OPADY - OPIS
SPIS TREŚCI
1.
KWAŚNE OPADY - OPIS
KWAŚNY DESZCZ to popularna nazwa opadów (nie tylko deszczu, ale też na przykład śniegu czy mgły), które zawierają duże ilości kwasów, najczęściej siarkowego i azotowego. Kwasowość mierzy się za pomocą skali pH, która obejmuje zakres od 0 do 14, gdzie 0 to odczyny najbardziej kwaśne, a 14 to najbardziej zasadowe. Odczyn neutralny, czyli ani kwaśny, ani zasadowy jest określany pH o wartości 7. Właśnie taki ma woda destylowana. Woda wchodząca w skład zwykłego deszczu zazwyczaj ma nieco kwaśny odczyn, często około pH 5,6. Dzieje się tak ponieważ miesza się z naturalnie występującymi w powietrzu tlenkami. Tymczasem kwaśny deszcz, składający się z roztworu kwasu, ma o wiele wyższą kwasowość, o pH rzędu 4,2-4,4. Najbardziej zakwaszone deszcze, jakie zarejestrowali naukowcy, miały pH dochodzące do wartości 2.
KWAŚNE DESZCZE
2.KWAŚNE OPADY - PRZYCZYNY
Przyczyną zbyt dużej emisji szkodliwych gazów do atmosfery jest działalność przemysłowa. Spalanie paliw kopalnych przez duże fabryki, ale także używanie pieców węglowych w domach i jazda samochodami elektrycznymi to największa przeszkoda w walce z kwaśnymi deszczami. Czynniki naturalne także mogą powodować kwaśne deszcze. Mogą to być np. wyładowania atmosferyczne oraz wybuchy wulkanów. Kwasy w deszczu powstają również na skutek pożarów, które obecnie występują bardzo często przez panującą suszę.
Zazwyczaj są skutkiem ubocznym działalności człowieka, rzadziej czynników naturalnych. Powstają w wyniku reakcji wody z gazami, takimi jak dwutlenek węgla, siarkowodór, dwutlenek siarki, trójtlenek siarki, chlorowodory i tlenek azotu. Kwasy najczęściej powstają z siarki i azotu. Dwutlenek siarki w połączeniu z wodą z chmur przeinacza się w kwas siarkowy. Natomiast azot w reakcji z tlenem tworzy tlenki azotu, które w kontakcie z wodą tworzą kwas azotowy.
2. KWAŚNE OPADY - PRZYCZYNA
3. SKUTKI KWAŚNYCH OPADÓW
ROŚLINY: • uszkodzenie warstwy ochronnej liści drzew – powstawanie plam na liściach i ich opadanie (najbardziej wrażliwe są drzewa iglaste); • rozpad chlorofilu powoduje spadek intensywności fotosyntezy i niedostateczną produkcję pokarmu dla rośliny;
ZWIERZĘTA: • glin, który pod wpływem kwaśnych deszczy trafia z gleby do wody, ma trujący wpływ na ryby – osiadając w skrzelach blokuje wymianę gazową, co prowadzi do śmierci przez uduszenie; • zakwaszenie wód prowadzi do rozpuszczenia zewnętrznych szkieletów bezkręgowców wodnych; GLEBA: • zakwaszenie gleby wpływa na uruchomienie w niej matali ciężkich – pierwiastki te mają negatywny wpływ na człowieka (przyczyniają się do powstania nowotworów, choroby Alzheimera, chorób układu moczowego) i wszystkie inne organizmy żywe; BUDOWLE, KONSTRUKCJE METALOWE, ODZIEŻ: • niszczenie zabytkowych budowali wykonanych ze skał wapiennych i piaskowca; • niszczenie konstrukcji metalowych – korozja lini kolejowych, rdzewienie samochodów, witraży itp.; • niszczenie ubrań wykonanych z tkanin syntetycznych;
3. SKUTKI KWAŚNYCH OPADÓW:
3. SPOSobyZAPOBIEGANIA KWAŚNYM DESZCZOM
- Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń z górnictwa, hutnictwa oraz elektrowni. Konsumenci mogą w tym pomóc poprzez zmniejszenie eksploatowania zasobów oraz ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Pomocne są również kampanie na rzecz rządowych regulacji emisji na danym obszarze.
- Zmniejszenie emisji szkodliwych spalin i ograniczenie transportu. Konsumenci mogą przyczynić się do tego poprzez zmniejszenie ilości kupowanego paliwa i ropy naftowej oraz zakup samochodów z mniejszym stopniem emisji spalin. Warto skorzystać z komunikacji miejskiej lub skorzystać z innego środka transportu, jak np. rower.
- Zmniejsz ilość dwutlenku węgla i tlenków azotu uwalnianych do atmosfery. Aby to uczynić musisz ograniczyć zużycie węgla, spalanie drewna oraz gazu ziemnego.
- Ogranicz korzystanie z produktów, które wytwarzają chlorofluorowęglowodory oraz CFC. Klimatyzacja, chłodnictwo i wiele wyrobów w aerozolu zawierają te związki. Ogranicz stosowanie klimatyzacji poprzez zamontowanie wentylatorów i korzystaj z jednej energooszczędnej lodówki na całe gospodarstwo domowe. Zatrzymuj chłodne powietrze – nie zostawiaj otwartych drzwi w pomieszczeniu, gdy klimatyzacja jest włączona i nie trzymaj otwartych drzwiczek lodówki przez dłuższy czas.
4. sposoby zapobiegania kwaśnym deszczom:
- Ogranicz emisję dwutlenku siarki poprzez oszczędność papieru. Ten szkodliwy związek wytwarzany jest podczas procesu produkcji papieru. Czytaj zatem gazety on-line, zamiast kupować codzienną prasę, używaj dwóch stron kartki i zbieraj oraz wykorzystuj makulaturę.
- Zmniejsz emisje spalin produkowanych przez samochód. Jadąc gdzieś staraj się wziąć ze sobą kilka osób, które udają się w tym samym kierunku, planuj wycieczki z wyprzedzeniem, wybierz się na wycieczkę rowerową czy spacer. Zadbaj o stan techniczny samochodu, upewnij się, że nic nie przecieka i wszystko działa jak należy.
- Zmniejsz zużycie energii elektrycznej w obrębie gospodarstwa domowego. Zastosuj żarówki energooszczędne, wyłączaj światło, gdy jest niepotrzebne, włączaj większe urządzenia takie jak pralka czy zmywarka, tylko wtedy, gdy są pełne, sprzęt RTV wyłączaj z prądu, nie zostawiaj niczego na czuwaniu.
- Ogranicz stosowanie produktów jednorazowego użytku, poddawaj recyklingowi wszystko co tylko się da. Wytwarzanie nowych materiałów i unieszkodliwianie odpadów, wiąże się uwalnianiem do atmosfery znacznych ilości zanieczyszczeń.
Prezentacjęprzygotowałszymon kossowski kl. viic