Bracia Lumiere - prezentacja
wera13213213
Created on February 18, 2021
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
ALICE'S WONDERLAND BOOK REGISTRY
Presentation
THE MESOZOIC ERA
Presentation
GROWTH MINDSET
Presentation
VISUAL COMMUNICATION AND STORYTELLING
Presentation
ASTL
Presentation
TOM DOLAN
Presentation
BASIL RESTAURANT PRESENTATION
Presentation
Transcript
start
Presentation
Bracia Lumiere
Film
Kanaly
Podziękowania
Daty
Wynalazek
Ciekawostki
zdjęcia
Twórcy
Spis Tresci
Historia
August Marie Louis i Louis Jean – francuscy wynalazcy, pionierzy kinematografii.
Bracia Lumiere
Twórcy
Ich ojcem był fotograf i malarz Claude-Antoine Lumière (1840–1911), matką – Jeanne-Josephine Costille. August i Louis byli najstarszymi z rodzeństwa, mieli trzy młodsze siostry (Jeanne, Juliette i France) oraz młodszego brata (Edouarda) Edukację pobierali w liceum technicznym La Martinière w Lyonie. August zdał maturę w 1879, Louis – w 1880. Obaj bracia mieli podjąć dalsze kształcenie na politechnice (co było życzeniem ich ojca), jednak ostatecznie do tego nie doszło; powodem mogły być ich kłopoty zdrowotne, niechęć matki (która podobno obawiała się, że takie studia zniszczą ich kreatywność) lub brak czasu; zamiast tego bracia podjęli pracę w studiu fotograficznym ojca, w którym pracowali nad udoskonaleniem technik fotograficznych.
Historia cz.1
W 1883 roku troje sposród rodzenstwa Lumière zawarło małzenstwa z trójka potomków zaprzyjaznionego z Claude-Antoine Lumière’em Alphonse’a Wincklera; Juliette wyszła za Jules’a Wincklera, Louis ozenił sie z Rose Winckler, a August z jej siostra Marguerite. Po slubie Louis i August zajeli dwa przedzielone korytarzem mieszkania w domu mieszczacym się naprzeciwko zarzadzanej przez nich fabryki
W 1881 roku Louis opracował tam nowa technike suchych płyt fotograficznych. Płytki te, nazywane Etiquettes bleues („Niebieskimi etykietami”), zyskały znaczna popularnosc i sprzedawały sie dobrze. Claude-Antoine Lumière zakupił nieczynna fabryke kapeluszy, w której otworzył fabryke wynalezionych przez syna płyt. Z czasem firma zaczeli zarzadzac August i Louis. Osiagała ona znaczne zyski, zwiekszajac stopniowo w kolejnych latach zatrudnienie i obszar działalnosci (m.in. zajeła sie tez produkcja papieru fotograficznego) i sprzedajac produkty równiez za granica.
Historia cz.2
+ info
Nie wiadomo, co dokładnie zainspirowało braci do zajęcia się kinematografią. Według jednej z wersji impulsu dostarczył im ich ojciec, który w 1894 roku zobaczył w Paryżu kinetoskop Thomasa Edisona i był pod tak wielkim jego wrażeniem, że powiedział Louisowi Oto, czym powinieneś się zająć. Bracia Lumière kupili poprzez pośrednika aparat Edisona i rozpoczęli jego badanie. Doszli do wniosku, że wymaga on szeregu ulepszeń. Początkowo nad wynalazkiem pracował August, z czasem zastąpił go Louis, który opracował rozwiązanie podczas jednej z bezsennych nocy. Podstawowym problemem aparatu Edisona był brak ostrości filmu, który wynikał z tego, że klatki przesuwały się zbyt szybko. Louis oparł rozwiązanie tego problemu o mechanizm znany z maszyny do szycia – o stopę, która przytrzymywała materiał na miejscu, zapobiegała jego przesuwaniu podczas aplikowania szwu. Podobny mechanizm zastosowany w kinematografie pozwalałby przesuwać taśmę filmową poprzez serię szarpnięć – dzięki temu zatrzymywałaby się ona na krótko, co pozwoliłoby na pełne oświetlenie obrazu i jego dokładne zarejestrowanie przez widza; uzyskany film byłby wyraźniejszy, a jednocześnie tworzyłoby się wrażenie ruchu
Wynalazek cz.1
Ponadto kinematograf braci Lumière był znacznie lżejszy od półtonowego aparatu Edisona – ważył zaledwie ok. 4 kilogramów, m.in. dzięki temu, że nie wymagał ciężkich baterii, ponieważ był napędzany na korbkę. Dodatkowo był mniej kosztowny w eksploatacji dzięki mniejszemu zużyciu taśmy filmowej niż konkurencyjny aparat (16 klatek na sekundę, a więc o 32 klatki na sekundę mniej niż urządzenie Edisona). W 1895 bracia skonstruowali i opatentowali kinematograf i 28 grudnia w Salonie Indyjskim przy bulwarze Kapucynów w Paryżu zorganizowali swoją pierwszą publiczną projekcję filmu (nosił on tytuł Wyjście robotników z fabryki), obejrzało go 35 osób. Pierwsze filmy braci Lumière były migawkami z życia. Pierwszą fabułę zawarli w obrazie pt. Polewacz polany. W 1899 opracowali zasadę tzw. fotoramy (fotografii panoramicznej). W 1907 rozpoczęli w swej wytwórni w Lyonie produkcję szklanych płyt do fotografii barwnej metodą autochromową. Louis opracował w 1935 metodę anaglifową filmu (film trójwymiarowy). Auguste poświęcił się z czasem badaniom w dziedzinie chemii fizjologicznej.
Wynalazek cz.2
„Wjazd pociągu na stację La Ciotat"
"Kino nieme"
- W 1899r. - opracowali zasadę tzw. fotoramy (fotografii panoramicznej)
- W 1907r. - rozpoczęli w swej wytwórni w Lyonie produkcję szklanych płyt do fotografii barwnej metodą autochromową
- August: 10 kwietnia 1954Louis: 6 czerwca 1948 - daty śmierci
- 19 października 1862r. - urodziny Augusta
- 5 października 1864r. - urodziny Louisa
- 28 grudnia 1895r. - pierwszy seans w Salonie Indyjskim przy bulwarze kapucynów
Daty
- Najbardziej znane to wspomniane „Wyjście robotników z fabryki" (1895), „Wjazd pociągu na stację La Ciotat" (1896, pierwszy film, który przeraził widzów) i „Polewacz polany" (1895, scenka uznawana za pierwszy gag w historii kina)
- Nakręcili ponad 1420 niespełna minutowych filmów
- Nie wynaleźli oni kinetografu jako pierwsi, przed nimi był Ottomar Anschütz, fotograf z Leszna
- Auguste Lumière zaś stwierdził kiedyś: "Byłem, wraz z bratem, twórcą filmu francuskiego, ale istniał również pewien Polak, niejaki Kazimierz Prószyński, który nas znacznie wyprzedził"
Ciekawostki
Dziekuje za uwage