WDŻ klasa 4 temat 4
multos
Created on February 20, 2021
Over 30 million people create interactive content in Genially
Check out what others have designed:
AUSSTELLUNG STORYTELLING
Presentation
HISTORY OF THE EARTH
Presentation
3 TIPS FOR AN INTERACTIVE PRESENTATION
Presentation
49ERS GOLD RUSH PRESENTATION
Presentation
INTERNATIONAL EVENTS
Presentation
THE EUKARYOTIC CELL WITH REVIEW
Presentation
INTRO INNOVATE
Presentation
Transcript
Klasa 4
funkcja psychiczno-uczuciowa i kontrolna
Rodzina odgrywa ważną rolę nie tylko w życiu jednostki, ale także w funkcjonowaniu społeczeństwa. Z tego powodu nazywana jest podstawową komórką społeczną. Tak jak dom zbudowany jest z cegieł, tak społeczeństwo składa się z rodzin
Funkcje rodziny to inaczej cele rodziny oraz jej zadania.
Sprawdź, co już wiesz o rodzinie..
Oczywiście, że można tak zrobić. Ale mając tyle lat co Wy, wiecie już doskonale, że nie należy tak się zachowywać. Wasze rodziny są miejscem nauki wzorów i zasad postępowania. Rodzice to pierwsze osoby, które mówią Wam, jakie postawy są społecznie akceptowalne, a jakie nie. Innymi słowami podpowiadają Wam, jak należy się zachowywać w konkretnych miejscach i sytuacjach: w szkole, urzędzie, kościele, restauracji, podczas spotkania z rodziną, przyjaciółmi itp. Żyjemy we wspólnocie, społeczeństwie, dlatego muszą nas obowiązywać pewne zasady. Dzięki nim możemy żyć z innymi w zgodzie i przyjaźni.
ZASTANÓW SIĘ: Czy do nauczyciela można powiedzieć „CZEŚĆ” zamiast „DZIEŃ DOBRY”? Czy w teatrze lub w kinie w czasie spektaklu lub filmu można odebrać telefon? Czy w autobusie można się rozsiąść wygodnie, gdy obok stoi starszy pan z laską?
To nie monitoring, to FUNKCJA KONTROLNA
Czy czujecie się czasem w domu jak w supermarkecie pełnym kamer, które rejestrują każdy Wasz krok? Czy macie wrażenie, że rodzice ciągle Was kontrolują i ograniczają waszą wolność? Fakt, że rodzina spełnia również funkcję kontrolną, bywa w domach nastolatków przyczyną wielu konfliktów między rodzicami a dziećmi. Choć nie jest to dla Was łatwe, spróbujcie zrozumieć, że potrzeba kontrolowania waszych zachowań nie jest ani obsesją, ani wścibstwem rodziców, ale najzwyklejszą troską, która jest podyktowana miłością. Jeśli rodzice zadają Wam dziesiątki pytań ("O której wrócisz?', "Z kim wychodzisz?" itd.), chcą się upewnić, że nic nie zagraża Waszemu bezpieczeństwu. Są przecież odpowiedzialni. Kiedy znów zdenerwujecie się pytaniami rodziców, zastanówcie się, czy naprawdę wolelibyście, aby nigdy nie interesowali się Waszymi planami. Czy wtedy czulibyście się tak mocno samo kochani?
Pamiętajcie, że za takimi "kontrolnymi" pytaniami ZAWSZE stoi troska o wasze dobro i bezpieczeństwo. Dlatego nie denerwujcie się, ale cieszcie się z tego przejawu miłości! A jeśli uważacie, że o niektóre potrzeby potraficie już zadbać sami, możecie powiedzieć rodzicom: "Mamo, zawsze myję zęby przed spaniem. Nie musisz mnie o to codziennie pytać, umiem już o to zadbać"
funkcja psychiczno -uczuciowa
Rodzina pełni funkcję psychiczno-uczuciową. Kiedy osiągamy sukcesy, kiedy nam się wszystko udaje i rozpiera nas radość, a innym razem doświadczamy trudności, porażek, jesteśmy smutni to wielkim szczęściem jest możliwość przeżywania tych sytuacji w rodzinie. Dom rodzinny jest miejscem, w którym zwierzamy się z naszych uczuć i mamy poczucie bezpieczeństwa. Świadomość, że możemy poprosić rodziców, rodzeństwo o pomoc w każdej sytuacji, podnosi nas na duchu. Nie wstydźcie się prosić ich o pomoc. Pamiętajcie, że wasi rodzice też kiedyś byli nastolatkami – i tak jak Wy teraz – przeżywali różne rozterki, mieli podobne do waszych problemów.
A Z CZEGO ZBUDOWANY BĘDZIE TWÓJ DOM?
Zbuduję dom z cegieł miłości, połączę je cementem radości. Dach ułożę z dachówek szczerości Szyby będą ze szkła przyjaźni, pomaluję je farbą wyobraźni. Fundamenty zrobię z betonu zrozumienia i dodam małe ziarenko cierpienia. Płot zrobię z desek prawdomówności, a furtkę z prętów czułości. W ogrodzie posadzę róże życzliwości, zaś obok nich trawę wyrozumiałości. Tu zawsze będę miała schronienie. Mieć taki dom to moje marzenie.
Dziękuję