Want to make creations as awesome as this one?

More creations to inspire you

LIZZO

Horizontal infographics

BEYONCÉ

Horizontal infographics

ONE MINUTE ON THE INTERNET

Horizontal infographics

SITTING BULL

Horizontal infographics

RUGBY WORLD CUP 2019

Horizontal infographics

GRETA THUNBERG

Horizontal infographics

Transcript

SPOKO FOTO

luty

Dzień Bezpiecznego Internetu w SPOKO

6 luty

SPOKO Walentynki

9 luty

Kopernikalia

5-9 luty

WOŚP

28 stycznia

Dzień Babci, DzieńDziadka

21-22 stycznia

Zalasewska Szneka z Glancem

15-19 stycznia

Nowy Rok i Karnawał

styczeń

WIOSNA 2024

PODPOWIEDŹ

Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca

Międzynarodowy Dzień Szczęścia

20 marca

Dzień Świętego Patryka w SPOKO

15 marca

Światowy Dzień Matematyki w SPOKO

12 marca

Dzień Kobiet

8 marca

WIOSNA 2024

marzec SPOKO FOTO

.

WIOSNA 2024

ZAPRASZAMY DO LEKTURY KOLEJNEGO NUMERU :)

Alicja klasa 6AAmelia klasa 2DUla klasa 6aHania klasa 6ALiliana klasa 6A

REDAKCJA:Ewa RadolakMonika Matuszczak-Cierpisz

Wiosna - Ach To TyMarek GrechutaDzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwiWcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dniZdjąłem z niej zmoknięte palto posadziłem vis a visZapachniało zajaśniało wiosna ach to tyWiosna wiosna wiosna ach to ty

Świetlica

Szczuny i Mele, Gzuby i Galantne Panie... Po raz kolejny w naszej szkole odbyły się zajęcia pod hasłem Zalasewska Szneka z Glancem. Klasy 1-3 i Świetliki poznawały uroki gwarowych słów, m.in. czytając fragmenty "Misia Szpeniolka".

Klasy 4-5 ilustrowały legendy i podania ze Swarzędza i okolic na podstawie tekstów z książki "Jak powstało Jezioro Swarzędzkie" Anny Małyszki.

Zapraszamy do lektury jednej z legendna kolejnej stronie

"Jak powstało Jezioro Swarzędzkie" Anna Małyszka

Klasy 6-7 poznawały smaki wielkopolskiej kuchni.

Klasy 8 spotkały się z panem Zbigniewem Staniszewskim, pasjonatem intarsji i stolarstwa, który zachęcał młodzież do zainteresowania się tym tradycyjnym zawodem.

18 stycznia 2024 w Dzień Kubusia Puchatka odbyły się zmagania międzyklasowe na kanwie dwóch książek o Puchatku w gwarze: „Misiu Szpeniolek” i „Dómek Szpeniolka”.Uczniowie klas 4-7 mogli przekonać się na własnej skórze, że czytanie w gwarze i jej rozumienie nie zawasze jest takie proste :)

Choć Święta już za nami, to warto posłuchac życzeń w gwarze wielkopolskiej z ust Wuja Czecha

Wywiad z dziadkiemAlicja Ostach

Jak to było, jak byłeś mały?

Kiedy straciłeś słuch?

Czy ze względu na Twoją chorobę musiałeś czasem być w szpitalu?

Kiedy odzyskałeś słuch?

Jak jest teraz?

A co jak byłeś chory i miałeś zaległości? Jak dawałeś sobie radę z nadrabianiem zaległości, skoro nie było Internetu i tak rozwiniętej komunikacji telefonicznej?

Jak spędziliście kiedyś czas, skoro nie było Internetu?

A kiedy dostałeś dobrej jakości aparat słuchowy?

Daleko miałeś do szkoły?

Kim chciałeś zostać gdy dorośniesz?

Za co dziękujesz swoim dziadkom?Wywiady z nauczycielami i uczniamiAlicja Ostach, Ula Włoszkiewicz

„Że o mnie dbają. Babcia mi piecze ciasteczka, dziadek zrywa kwiatki... zawdzięczam im bardzo dużo rzeczy”

„Obecnie, to zawdzięczam im dużo zabawek”

„Zawdzięczam im szacunek do tradycji, pielęgnowanie tradycji rodzinnej i zwyczaje”

„Zawdzięczam im dom, kasę... no i wszystko generalnie”

„Zawdzięczam mu to, że spędza ze mną czas (przynajmniej dziadek, bo żadnej babci już niestety nie mam), że daje mi słowa otuchy w trudnych chwilach, szanuje mnie i można się z nim z wielu rzeczy pośmiać.”Alicja z 6a

„Ja już w sumie to nie mam dziadków, ale... kiedyś miałam i mój dziadek kochał zwierzątka jak ja, więc zawdzięczam to, że ten dziadek mój nie wyrzucał zwierząt, powiedzmy tak psa na dwór na łańcuch jak typowy człek w PRL – u, tylko dbał o te zwierzątka i za to dziękuję Ci dziadku”Ula z 6a

„No to na pewno zawdzięczam im takie wspólne czytanie książek, wspólne zabawy z babcią, dużo też takich opowieści co się działo w Naszej rodzinie, których nie znałam, czy też co się działo z moimi dziadkami, których nie poznałam, bo wcześniej umarli. Czyli dzięki właśnie babci mogłam też poznać tą historię Naszej rodziny, no i taka się czułam zaopiekowania przez babcię. Babcia zawsze była w domu, rodzice pracowali, a babcia zawsze była, przytuliła.”

"Babcia nauczycła mnie tolerancji i otwartości na drugiego człowieka"

Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza, do północnej i wschodniej Europy dotarły znacznie później. Nikt dokładnie nie wie, skąd się wzięły Walentynki.

Najlepiej znana teoria przenosi nas do czasów Klaudiusza II. Według legendy cesarz rzymski zakazał małżeństw w czasie wojny. Rozkazowi przeciwstawił się biskup Walenty i udzielał ślubów w sekrecie, co doprowadziło do jego aresztowania. Podczas pobytu w więzieniu napisał list do córki swojego strażnika, podpisując go „Twoja Walentynka”.

Niektórzy uważają też, że zwyczaje walentynkowe nawiązują do starożytnego święta rzymskiego, zwanego Luperkaliami, które obchodzone były właśnie 14-15 lutego.

Z kolei w Wielkiej Brytanii przyrodnicy 14 lutego nazywali “ptasim ślubem”, gdyż tego dnia ptaki w tej szerokości geograficznej zaczynają łączyć się w pary. Zresztą to właśnie Brytyjczycy uważają Walentynki za własne święto, pisał o nim nawet William Szekspir w “Hamlecie”.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Co roku organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa i prywatne osoby do realizowania przez cały luty lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.

Wikipedia

Justyna Nowicka

SPOKO FOTO

Jak dokarmiać ptaki zimą

LUTY

WOJTEK LASKI / EAST NEWS / East News

Musi być do wy­bo­ru,Zmie­niać się, żeby tyl­ko nic się nie zmie­ni­ło. To ła­twe, nie­moż­li­we, trud­ne, war­te pró­by. Oczy ma, je­śli trze­ba, raz mo­dre, raz sza­re, czar­ne, we­so­łe, bez po­wo­du peł­ne łez. Śpi z nim jak pierw­sza z brze­gu, je­dy­na na świe­cie. Uro­dzi mu czwo­ro dzie­ci, żad­nych dzie­ci, jed­no. Na­iw­na, ale naj­le­piej do­ra­dzi. Sła­ba, ale udźwi­gnie.

Portret kobiecyWISŁAWA SZYMBORSKA

https://poezja.org/wz/Wislawa_Szymborska/41/Portret_kobiecy

Nie ma gło­wy na kar­ku, to bę­dzie ją mia­ła.Czy­ta Ja­sper­sa i pi­sma ko­bie­ce. Nie wie po co ta śrub­ka i zbu­du­je most. mło­da, jak zwy­kle mło­da, cią­gle jesz­cze mło­da. Trzy­ma w rę­kach wró­bel­ka ze zła­ma­nym skrzy­dłem, wła­sne pie­nią­dze na po­dróż da­le­ką i dłu­gą, ta­sak do mię­sa, kom­pres i kie­li­szek czy­stej. Do­kąd tak bie­gnie, czy nie jest zmę­czo­na. Ależ nie, tyl­ko tro­chę, bar­dzo, nic nie szko­dzi. Albo go ko­cha albo się upar­ła. Na do­bre, na nie­do­bre i na li­tość bo­ską.

Marzec, to miesiąc matematyki. Zgodnie z wytycznymi UNESCO Międzynarodowy Dzień Matematyki przypada 14 marca, razem z Dniem Liczby PI. Nasze szkolne święto matematyki obchodziliśmy trochę wcześniej - 12 marca.

Kamila Sobczak

Była to doskonała okazja na zaprzyjaźnienie się z tą nauką i na pokazanie jej innej (fajniejszej) strony. W tym dniu na lekcjach matematyki dominowały zabawy neurogimnastyczne i rebusy. Było wesoło i ciekawie. Największym powodzeniem cieszyło się skakanie przez gumę i równoczesne rozwiązywanie prostych działań. Wielu uczniów pierwszy raz w swoim życiu skakało przez gumę :) Okazało się, że zwykła tabliczka mnożenia nie jest już taka łatwa, gdy wykonuje się inną czynność, która także wymaga skupienia. Poziom endorfin został znacząco zwiększony :)

Wiosna coraz chętniej i coraz częściej do nas zagląda, więc i w SPOKO było zielono, choć jeszcze przed pierwszym dniem wiosny. 17 marca w wielu miejscach na świecie obchodzy jest Dzień Świętego Patryka- irlandzkie święto.

Nasi uczniowie, na lekcjach języka angielskiego, poznają elementy kultury krajów anglojęzycznych, a więc również zgłębiali wiedzę na temat tego święta. Poza tym 15 marca, w piątek wystroili się na zielono. Cała szkoła się zazieleniła dzięki dekoracjom na drzwiach i gazetkach szkolnych.

SPOKO FOTO

Cytadela

Foto by Monika

Z okazji marcowego Międzynarodowego Dnia Szczęścia życzymy wszystkim wielu radosnych i szczęśliwych chwil każdego dnia.Warto rozejrzeć się dookoła – szczęście z pewnością jest gdzieś blisko nas, jeśli tylko potrafimy je docenić…Aby nie zapomnieć o szukaniu szczęścia Alicja i Amelka przygotowały wiele kolorowych, inspirujących karteczek, które ozdobiły ściany całej szkoły. Hania i Lila przygotowały plakat, który przypominał wszystkim o Dniu Szczęścia.

21 marca, obchodzimy Pierwszy Dzień Wiosny oraz Światowy Dzień Zespołu Downa. Data 21 marca nie jest przypadkowa.

Tego dnia zakładamy wielobarwne, niedopasowane skarpetki jako wyraz solidarności z osobami z dodatkowym chromosomem. Pomysł zrodził się, ponieważ chromosomy mają kształt skarpetek. SPOKO ubrało skarpety nie do pary:)

To właśnie w 21. parze chromosomów osoby zdrowe mają 2 chromosomy, natomiast osoby z Zespołem Downa – 3, a marzec jest trzecim miesiącem roku.

Ula

GENIAL

20XX

GENIAL

20XX

GENIAL

20XX

Aktualnie mam już najnowszej generacji aparat słuchowy. Mogę sobie nim podgłośnić dźwięk lub go wyciszyć. Ten aparat, który mam po dziś dzień jest najlepszy i najwygodniejszy, słyszę normalnie, bez szmerów – wszystko chodzi jak w zegarku.

Zawsze chciałem zostać muzykiem. Bardzo lubiłem grać na akordeonie, lecz nie za każdym razem mi to wychodziło, dlatego że nie słyszałem za dobrze tego co gram. Chodziłem do takiego Pana, który mnie uczył przez przeszłe półtora roku, ale nigdy nie zagrałem melodii idealnie, bo nigdy nie słyszałem, co do końca gram, dlatego poddałem się i zrezygnowałem. Trochę tego żałuję, ale nie byłem wtedy w stanie go zdobyć.

Po naciśnięciu tego symbolu w prawym górnym rogu, pokażą się wszystkie interaktywne elementy na stronie

Write a title awesome here

Tak. Ale na szczęście nie często. Pamiętam do dziś, moje jedyne Święta Bożego Narodzenia w szpitalu. Na dworze padał śnieg, większość dzieci wracało do domu, a ja byłem bardzo smutny i płakałem. Miałem ok. 5-6 lat. Żadnym rodzicom nie wolno było spotykać się z dziećmi często, ani koło nich spać. Zawsze, gdy jako dziecko byłem w szpitalu, pisałem ołówkiem listy do rodziców, z nadzieją, że niedługo wrócą po mnie, a ja znów będę w domu.

  • Visit Activity preferences;
  • Enable user tracking;
  • Let communication flow!

Use this space to add some awesome interactivity. Include text, images, videos, tables, PDFs... even interactive questions!Premium tip: Get insights on how your audience interacts:

A great subtitle here

Write a title

Did you know? Windows allow you to add more extensive content. You can enrich your genially by including PDFs, videos, text ... The window content will appear when you click on the interactive element.

Note: In Genially, we use AI (Awesome interactivity) in all our designs so that you can level up with interactivity and turn your content into something that engages and provides value.

Miałem operację. Gdy z niej wróciłem, otrzymałem od rodziców mój pierwszy w życiu aparat słuchowy. Było to w 3 klasie szkoły podstawowej. Aparat był na drucik, z bateryjką i takim pudełkiem, które się mocowało do kieszonki. Było to niepraktyczne, dlatego, że co ruszyłem ciałem, to mocne były szmery, co przeszkadzało mi w słuchaniu.

Nie ma gło­wy na kar­ku, to bę­dzie ją mia­ła.Czy­ta Ja­sper­sa i pi­sma ko­bie­ce. Nie wie po co ta śrub­ka i zbu­du­je most. mło­da, jak zwy­kle mło­da, cią­gle jesz­cze mło­da. Trzy­ma w rę­kach wró­bel­ka ze zła­ma­nym skrzy­dłem, wła­sne pie­nią­dze na po­dróż da­le­ką i dłu­gą, ta­sak do mię­sa, kom­pres i kie­li­szek czy­stej. Do­kąd tak bie­gnie, czy nie jest zmę­czo­na. Ależ nie, tyl­ko tro­chę, bar­dzo, nic nie szko­dzi. Albo go ko­cha albo się upar­ła. Na do­bre, na nie­do­bre i na li­tość bo­ską.

Nie. Jakieś około 100 metrów. Szło się do niej pod górkę. Zawsze chodziłem pieszo, o każdej porze roku. Kiedy była zima, było mi ciężej, chociaż, gdy spadł śnieg, to zawsze siadałem na swój tornister i jechałem na dół z górki na kawałek zieleni, a z niego na chodnik.

Z kolegami mało rozmawiałem, gdyż kazałem im mówić do mnie głośno, żebym słyszał, a nie wszystkim się to podobało. Zdarzali się tacy, co byli mili, ale też i ci co mnie nie akceptowali. Jeśli chodzi o zaległości, to moja mama chodziła do Naszej Pani nauczycielki i ona dawała mi zaległości, albo pisała na kartce co inni robili na lekcjach, a jak mama nie miała czasu, to ja szedłem do kolegów i pożyczałem od nich zeszyty. Czy mróz, deszcz, śnieg... zawsze jak skończyłem to im odnosiłem, a następnego dnia (jeśli również byłem nieobecny) to szedłem po kolejne zaległości.

  • Visit the Activity preferences;
  • Enable user tracking;
  • Let the communication flow!

Use this space to add some awesome interactivity. Include text, images, videos, tables, PDFs... even interactive questions!Premium tip: Get insights on how your audience interacts:

A great subtitle here

Write a title

Link >

Interactivity and animation can be your best allies to make content fun. That's why at Genially we use AI (Awesome Interactivity) in our designs, so you can level up with interactivity and turn your content into something that adds value and engages.

Write a title awesome here

Straciłem go jak miałem około roczek. Dostałem zapalenia opon mózgowych i polio. Nie słyszałam nic a nic na oba ucha. Nie miałem aparatu słuchowego, więc byłem głuchy.

Musi być do wy­bo­ru,Zmie­niać się, żeby tyl­ko nic się nie zmie­ni­ło. To ła­twe, nie­moż­li­we, trud­ne, war­te pró­by. Oczy ma, je­śli trze­ba, raz mo­dre, raz sza­re, czar­ne, we­so­łe, bez po­wo­du peł­ne łez. Śpi z nim jak pierw­sza z brze­gu, je­dy­na na świe­cie. Uro­dzi mu czwo­ro dzie­ci, żad­nych dzie­ci, jed­no. Na­iw­na, ale naj­le­piej do­ra­dzi. Sła­ba, ale udźwi­gnie.

Mieliśmy dużo zabawek po starszym rodzeństwie. Starsi już się nie bawili, więc dali mi i młodszemu ode mnie bratu. Bawiliśmy się klockami, układaliśmy różne rzeczy. Później był jeszcze taki pojemnik z kratkami oraz klockami, i trzeba było ułożyć imiona: „Lech”, „Czech” i „Rus”. Ale także graliśmy np. w chowanego czy państwa i miasta. Później poznaliśmy sąsiadów, i jak tylko było ciepło to bawiliśmy się w ping ponga, podchody, albo klipkę, palanta i tak nam czas mijał aż do zachodu słońca. Bez przerwy graliśmy też w grzybobranie, no a później nauczyłem się grać w chińczyka.

Miałem rodzeństwo starsze i młodsze. Byłem jednym z środkowych dzieci. Moje życie było smutne i ciężkie. Nie słyszałem na oba ucha. Nie miałem aparatu. Trzeba było do mnie bardzo, bardzo głośno mówić, ale i tak dla mnie to było jak cichutki szept. Gdy byłem starszy, nie było dla mnie miejsca gdzie spać w domu, więc musiałem spać u babci. Tam się wyspałem, i szedłem na drugi dzień rano z tornistrem do szkoły.

Dobrej jakości aparat słuchowy dostałem, jak zacząłem pracę w pogotowiu, jako ratownik medyczny. Właśnie tam, przez ZOS dostałem przydzielony aparat za darmo. Miałem wtedy 17 lat.

  • Visit the Activity preferences;
  • Activate user tracking;
  • Let the communication flow!

Use this space to add some amazing interactivity. Include text, images, videos, tables, PDFs... even interactive questions!Premium tip: Get insights on how your audience interacts:

A cool subtitle here

Write a title

Did you know? Windows allow you to add more extensive content. You can enrich your genially by including PDFs, videos, text ... The window content will appear when you click on the interactive element.

Note: In Genially, we use AI (Awesome interactivity) in all our designs so that you can level up with interactivity and turn your content into something that engages and provides value.