Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

WHAT CAN WE DO NOW THAT THERE IS A DROUGHT IN CATALONIA?

asoria22

Created on March 20, 2024

Situació d'aprenentatge per a promoure la consciència i participació ciutadana de l'alumnat de cinquè de primària.

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Aina Soriano Educació Primària

Is there anything that we can do now that there is a drought in Catalonia?

ENLLAÇ A LA SA

PUNT DE PARTIDA

VALORACIÓ

ATENCIÓ A LA DIVERSITAT

ACTIVITATS

METODOLOGIA

TECNOLOGIA

TECNOLOGIA

ODS

OBJECTIUS I CRITERIS D'AVALUACIÓ

SABERS

COMPETÈNCIES ESPECÍFIQUES

Com a futurs ciutadans l’alumnat ha de començar a reflexionar sobre el rol que poden tenir i quines accions diàries poden dur a terme per a millorar el seu entorn i la societat en general.

LA SEQUERA ACTUAL A CATALUNYA

LA SEQUERA

PUNT DE PARTIDA

Els aprenentatges competencials, funcionals i útils. La perspectiva de gènere analitzant el rol dels invisibles. L’universalitat al treballar amb DUA i incorporar mesures universals i addicionals. La qualitat de l’educació de les llengües al utilitzar l’anglès. El benestar emocional treballant amb grups cooperatius. La ciutadania democràtica treballant entorn els ODS 6,5 i 13.

VECTORS

CIUTADANA: L’alumnat com a responsable del seu entorn i els recursos limitats. EMPRENEDORA: L’alumnat ha de cercar solucions per a l’hort per a millorar el sistema de reg. PERSONAL, SOCIAL I D’APRENDRE A APRENDRE: Aprenentatge cooperatiu amb auto i co-avaluacions. DIGITAL: Varietat d'eines digitals són utilitzades per cercar, practicar, crear i/o col·laborar.

COMPETÈNCIES TRANSVERSALS

LLENGUA ESTRANGERA ANGLÈS C2 C3 C4 C5 MEDI C1 C3 C6 C8

COMPETÈNCIES ESPECÍFIQUES

LLENGUA ESTRANGERA ANGLÈS COMUNICACIÓ ORAL COMPRENSIÓ LECTORA EXPRESSIÓ ESCRITA ALFABETITZACIÓ INFORMACIONAL REFLEXIÓ SOBRE LA LLENGUA MEDI SOCIETATS I TERRITORIS

SABERS

APLICAR CONEIXEMENTS I ESTRATÈGIES

PARTICIPAR EN TASQUES DIGITALS COL·LABORATIVES

RECONÈIXER

ENTENDRE

EXPRESSAR I ESCRIURE

PARTICIPAR I ESCRIURE AMB EINES DIGITALS I DISSENYAR

INTERPRETAR SENTIT GLOBAL

PRESENTAR

DISSENYAR

IDENTIFICAR

PARAFRASEJAR

ASSOCIAR

COMPARAR

RECOMANAR

OBJECTIUS I CRITERIS D'AVALUACIÓ

ODS 6: Aigua neta i sanejament. A partir de la sequera es parla de la necessitat d’aigua neta i com es pot aconseguir. Parlem de la contaminació, de mesures per estalviar-ne i de països on aquesta no hi arriba. ODS 5: Igualtat de gènere. Es reflexiona sobre el rol dels invisibles en la cerca d’aigua per a les seves famílies i visualitzem programes duts a terme per ONGs per a canviar la seva situació així com iniciatives que sorgeixen de les pròpies protagonistes (Water warriors). ODS 13: Acció climàtica. Reconeixent les causes i conseqüències del canvi climàtic

ODS

DISPOSITIUS: PANELL INTERACTIU, TABLETS I PORTÀTILS. APLICACIONS I EINES DIGITALS: GOOGLE FOR EDUCATION, CANVA, PADDLET, MENTIMETER, EDPUZZLE, LECTOR DE CODI QR. HABILITATS: CERCAR, PRACTICAR, CREAR I/O COL·LABORAR.

TECNOLOGIA

DUAABP Aprenentatge cooperatiu CLIL Gamificació Tutoria entre iguals “From LOTS to HOTS”.

METODOLOGIA

D'APLICACIÓ

Mesures per estalviar aigua Giny Treballem amb Canva Presentació dels ginys Presentació del pòster Break-out Sessió de tancament

Diferents països i rols de gènere Fotografies abans i després d’una sequera Què és el canvi climàtic? Comparem paisatges Importància de l’aigua

Trencant el gelSituació actual

Comparatius i superlatiusEnllacem conceptes Escollim el nostre futur

INICIALS

DE DESENVOLUPAMENT

D'ESTRUCTURACIÓ

ACTIVITATS

AVALUACIÓ I EVIDÈNCIES

MESURES I SUPORTS UNIVERSALS DUA Intel·ligències múltiples Bastides Aprenentatge cooperatiu Tutoria entre iguals.

ATENCIÓ A LA DIVERSITAT