Хоткевич
999378244
Created on March 13, 2024
More creations to inspire you
VALENTINE'S DAY PRESENTATION
Presentation
WOLF ACADEMY
Presentation
EXPLLORING SPACE
Presentation
UNCOVERING REALITY
Presentation
SPRING HAS SPRUNG!
Presentation
THE OCEAN'S DEPTHS
Presentation
2021 TRENDING COLORS
Presentation
Transcript
Гнат хоткевич: уособлення української культури
31 січня 1877 року (12 січня 1878 року) народився славетний українець Гнат Хоткевич. Автор і композитор близько 600 музичних творів, відомий світові як віртуозний бандурист, засновник харківської школи бандури. Він писав, думав і говорив українською, і саме за своє “українство” розділив сумну долю багатьох кобзарів, бандуристів, лірників в Україні ХХ століття.
Критики та літературознавці говорили про нього - “самородок”, настільки обдарованою був він людиною. Народився у бідній родині, за успіхи у навчанні звільнений від оплати в училищі. Йому давалися усі предмети, тому легко вступив до Харківського технологічного інституту. За участь у студентських заворушеннях звільнений і висланий з міста без права два роки навчатись у будь-яких інших закладах.
Без освіти і роботи, молодого бандуриста почув відомий український композитор Микола Лисенко і вже скоро Хоткевич став провідним солістом ансамблю. Доволі відомого в мистецьких колах бандуриста, керівництво Харківського технологічного інституту знову запросило на навчання. Є свідчення, що саме йому – інженеру Харківсько-Миколаївської залізниці належить проєкт-розробка дизельного потягу у 1901 році (лише згодом з’явиться американський аналог). Дійсно, Гнат деякий час працював залізничним інженером.
Українські діячі під час відзначення Шевченкових роковин у Київському літературно-артистичному товаристві, 1900 рік. Зліва направо: письменниця Олена Пчілка – справжнє ім'я Ольга Косач, мати Лесі Українки, Михайло Старицький, письменник Гнат Хоткевич, акторка Марія Старицька – старша донька Михайла Старицького – та композитор Микола Лисенко
У 1902 році на археологічній конференції уродженець Слобожанського краю відкрився і як етнограф – виступив з промовистою доповіддю про музику, звичаї й традиції українських кобзарів та запропонував науковій спільноті записувати музику кобзарів на нещодавно винайдений фонограф з метою збереження їх автентичного виконавства. А наприкінці організував концерт, який став першим офіційним виступом ансамблю бандуристів.
У 1903 році Гнат заснував перший в Україні робітничий театр, який за 3 роки дав понад 50 вистав українською мовою (ставили і декілька п’єс, написаних Хоткевичем). Всі його п’єси, романи, нариси виходили під псевдонімом “Гнат Галайда”. До речі, перші “спроби пера” піддалися нищівній критиці і мали русизми. Завдяки підтримці друзів Івана Франка та Лесі Українки, все витримав і на сьогодні літературна спадщина: понад 300 авторських творів, в тому числі низка книг по українським народним інструментам. Серед них: оповідання “Блудний син”, “Гуцульські образки”, збірка “Гірські акварелі”, нарис “Григорій Савич Сковорода”, цикл “Творів” у 8 томах. Найяскравішим твором називають повість про гуцульське життя під назвою “Камінна душа”, історична п’єса “О полку Ігоревім” і тетралогія “Богдан Хмельницький”, що були високо оцінені відомим критиком О. Білецьким. Деякий час заробляв, перекладаючи шедеври світової літератури Ж-Б. Мольєра, В. Гюґо, В. Шекспіра.
У 1913 році Хоткевич очолив редакцію літературного журналу “Вісник культури і життя” (Київ). Через 4 роки був обраний до нових органів міського самоврядування (очолив там культурний та освітній напрям роботи). Весь цей час друкується зі статтями на захист української мови та школи, видає підручник з історії України. Паралельно дає концерти з бандурою. Об’їхав всю Галичину й Буковину з концертами у супроводі бандури. Особливість “харківської” гри на бандурі – гра обома руками. Чи не єдиний відеозапис гри майстерного бандуриста (у ролі кобзаря Кирика) можна побачити у фільмі “Назар Стодоля” (гра на улюбленій діатонічній старосвітській бандурі, з якою ніколи не розлучався).
Потерпаючи з родиною від переслідувань з боку влади, Хоткевича не раз заарештовували, звільняли з навчання, роботи, навіть забороняли його твори, під час Голодомору взагалі не видали продовольчих карток…намагалися вбити, штовхнувши під колеса поїзда, але це не зломило волі до життя. Попри все він одужав – все такий же волелюбний, проукраїнськи налаштований, творчий і талановитий…
Через кілька років у його рідному Харкові суд НКВС засудив Хоткевича до розстрілу як “німецького шпигуна”, а його майно конфіскували. Хоча громадськості та його близьким говорили, що він відправлений у Сибір на 10 років без права листування. Доля його другої дружини Платоніди Хоткевич та членів його родини склалася не менш трагічно, як і долі тисяч інших родин, на жаль, забутих сучасниками український геніїв.
https://libgonchar.org/