Want to make creations as awesome as this one?

More creations to inspire you

A2 - ABENTEUER AUTOBAHN

Horizontal infographics

STEVE JOBS

Horizontal infographics

OSCAR WILDE

Horizontal infographics

TEN WAYS TO SAVE WATER

Horizontal infographics

NORMANDY 1944

Horizontal infographics

LIZZO

Horizontal infographics

BEYONCÉ

Horizontal infographics

Transcript

ונהפוך הוא...

אסתר פועלת

פוגשים אתאסתר

מביישנות, שתיקה וצייתנות ליוזמה ופעלתנות

נקודת מפנה

רגע לפנישמתחילים

הדילמה של אסתר

שאלות למחשבה

בעקבות אסתר...

אסתר-אמהשל מלכות

בעקבות השיר...

מה איתנו?

...ועודלעיונכם

אסתר המלכה

נשים מעוררות השראה-קלפים

איסוף, כתיבה ועריכה - רחל הרשקוביץ עיצוב וייעוץ - טל לנדאו

גיבורותהברזל

מה אתם.ן הייתם.ן עושים.ות?

“ותלבש אסתר מלכות”

אסתר פועלת יוזמת ומניעה לפעולה,היא משנה את רוע הגזירה באמצעות התושייה והחכמה שלה

למה לדעתכם.ן אסתר נדרשה כדי לפעול?ההגדרה של גיבור היא: מי שמתגבר על פחד או קושי. האם תוכלו לזהות גם כאן גבורה אצל אסתר? במה היא באה לידי ביטוי?

כנסו כאן לטבלה לראות את פועלה של אסתר

מה גרם לשינוי שחל באסתר? מה הניע את אסתר לפעולה? האם יש גורמים נוספים? מה גורם לנו לשנות את התנהגותנו? תנו דוגמא למקרה בו שיניתם את ההתייחסות ו\או את ההתנהגות שלכם. האם תוכלו לספר\ להסביר מה גרם לשינוי?

שאלות למחשבה

ומה אתנו?

הזמנה להתבוננות וגילוי כוחות ואיכויות בתוכנו מה מניע אותנו להיות פעילים עבור עצמנו ובמעגלים שונים שלנו (במשפחה, בכיתה, בתנועת הנוער...) מה יכול להניע אותנו לשליחות עבור אחרים? למה אנחנו נדרשים? לאומץ? לנחישות? למנהיגות? לאהבה עצמית? לאמונה בעצמנו? לאכפתיות? איזה מחירים אני מוכן לשלם?

מגילת אסתר יחידה ללימוד עצמי\מט”ח

ועוד...לעיונכם

מגילת אסתר מגילת העצמאות של הנשים

אסתר המלכה - גיבורת על

אסתר אז והיום

יום האישה הבינלאומי

אתרים בארץ הקשורים לנשים מובילות

י

נשים עושות היא-סטוריה

אֶסְתֵּר – אִמָּהּ שֶׁל מַלְכוּת / אסתר שקלים "דוֹחְתָרֶ נַגִ'יבּ"- נַעֲרָה פָּרְסִיָּה, צְנוּעָה וּכְנוּעָה כַּיָּאוּת הָיִיתִי אֶל בֵּית הַמֶּלֶךְ נִלְקַחְתִּי צַו דּוֹדִי קִיַּמְתִּי וְאֶת אֲשֶׁר עִמִּי לֹא הִגַּדְתִּי וְדָבָר לֹא בִּקַּשְׁתִּי צוֹפָה מָה יֵעָשֶׂה בִּי וְאָז יָדַעְתִּי כִּי לָעֵת הַזֹּאת הִגַּעְתִּי לַמַּלְכוּת וְנַהֲפוֹךְ הוּא לֹא עוֹד הַסְתֵּר אַסְתִּיר פָּנַי מִמֶּנִּי וְלֹא עוֹד אַחֲרִישׁ

אֶלְבַּשׁ מַלְכוּת אֶת מָרְדְּכַי אֲצַוֶּה וּדְבַר הַמַּלְכָּה בְּמֵּאָה עֶשְׂרִים וְשֶׁבַע מְדִינוֹת אָרִיץ כּוֹס יְשׁוּעוֹת אֶשָּׂא וּבְשֵׁם ה' אֶקְרָא וְהַנּוֹתֵן תְּשׁוּעָה לִמְלָכוֹת הוּא יִהְיֶה בְּעֶזְרִי קְבָעוּנִי לְדוֹרוֹת לִהְיוֹת כֹּל אִשָׁהּ שׂוֹרֶרֶת עַל לִבָּהּ וּפֹעַל יָדֶיהָ תִּרְצֶה אֶסְתֵּר – אִמָּהּ שֶׁל מַלְכוּת

*ד”ר אסתר שקלים היא משוררת וחוקרת קהילות ישראל

ברוכים הבאים למרחב, למפגש עם דמותה של אסתר המלכה שעוברת מהפך בזהותה. אסתר "לובשת מלכות" ועוברת משתיקה וצייתנות ליוזמה ואקטיביות. מזמינות אתכם.ן להתבוננות, מחשבה ושיח בנושא הרלוונטיים אז וגם היום...

הצעות לשיח ודיון: במגילת אסתר פרק ה' פסוק א' כתוב: וַיְהִי בַּיּוֹם הַשְּׁלִישִׁי, וַתִּלְבַּשׁ אֶסְתֵּר מַלְכוּת, וַתַּעֲמֹד בַּחֲצַר בֵּית-הַמֶּלֶךְ הַפְּנִימִית, נֹכַח בֵּית הַמֶּלֶךְ. מה זה אומר לדעתכם "ללבוש מלכות" עבור אסתר שקלים? האם יש משמעות לביטוי זה גם בחייכם? איפה אתם "לובשים מלכות"? מה יכולים להיות האתגרים ו\או הויתורים שהיה על על אסתר לעשות כאישה פרטית וכמנהיגה לאומית? תנו את דעתכם על גילוי הכוחות שבה על נסיבות חיים מאלצים, שדחפו אותה להביא כוחות הטמונים בנו לידי ביטוי

מכון שלום הרטמן \ תכנית בארי

המן מצווה בשם המלך להשמיד להרוג ולאבד את היהודים:ויקראו סופרי המלך....ככל אשר צוה המן...להשמיד להרוג ואבד את כל היהודים...” (ג, יב-יג)מרדכי מצווה על אסתר להתערב להצלת עמה:”לבוא אל המלך, להתחנן לו ולבקש מלפניו על עמה.” (ד,ח)אסתר חוששת לחייה, כי אין לבוא אל המלך מבלי להיקרא על ידו.מרדכי משיב לאסתר:

וַיֹּאמֶר מָרְדֳּכַי, לְהָשִׁיב אֶל-אֶסְתֵּר: אַל-תְּדַמִּי בְנַפְשֵׁךְ, לְהִמָּלֵט בֵּית-הַמֶּלֶךְ מִכָּל-הַיְּהוּדִים. כִּי אִם-הַחֲרֵשׁ תַּחֲרִישִׁי, בָּעֵת הַזֹּאת--רֶוַח וְהַצָּלָה יַעֲמוֹד לַיְּהוּדִים מִמָּקוֹם אַחֵר, וְאַתְּ וּבֵית-אָבִיךְ תֹּאבֵדוּ;וּמִי יוֹדֵעַ--אִם-לְעֵת כָּזֹאת, הִגַּעַתְּ לַמַּלְכוּת. (אסתר ד, יג-יד)

“איש יהודי היה בשושן הבירה ושמו מרדכי.... ויהי אומן את הדסה היא אסתר בת דודו כי אין לה אב ואם.... ובמות אביה ואמה לְקׇחָה מרדכי לו לבת” (ב, ה-ז)

וַתִּלָּקַח אסתר אל בית המלך (ב,ח)

“לא הִגִּידָה אסתר את עמה ואת מולדתה כי מרדכי צִוָּה עליה אשר לא תגיד” (ב, י)

“ובהגיע תור אסתר...לא בִּקְּשָׁה דבר...” (ב,טו)

“וַתִּלָּקַח אסתר אל המלך אחשורוש...” (ב, טז)

במפגש שלנו עם אסתר, בתחילת המגילה, אסתר שותקת ומצייתת התבוננו על המילים במגילה הנותנות ביטוי להתנהלותה. באילו כוחות אסתר היתה צריכה להיעזר בשלב זה?ההגדרה של גיבור היא:מי שמתגבר על פחד או קושי האם תוכלו לזהות כאן גבורה אצל אסתר?

“וַיָּשֶׂם כתר מלכות בראשה וְיַמְלִיכֶהָּ תחת ושתי (ב, יז)

“אֵין אֶסְתֵּר מַגֶּדֶת מוֹלַדְתָּהּ וְאֶת עַמָּהּ כַּאֲשֶׁר צִוָּה עָלֶיהָ מָרְדֳּכָי. וְאֶת מַאֲמַר מָרְדֳּכַי אֶסְתֵּר עֹשָׂה...” (ב, כ)

למחשבה ודיון

במהלך המגילה אסתר עוברת תהליך פנימי,בו היא הופכת מדמות ביישנית ופסיבית לדמות אקטיבית ויוזמת המצילה את עמה. מה פשר המהפך? ההאשמה בה מאשים מרדכי את אסתר מעוררת אותה להבין שעם ישראל בסכנה והשאלה היא רק האם אכפת לה או לא. אנו נדרשים, כמו אסתר בשעתה, לשאול את עצמנו האם אכפת לנו מספיק? האם אנו עושים כל מה שבידינו לעשות?(הרב אהרן לכטנשטיין ע"ה)

בעקבות אסתר...