Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Jagoda Janik, Jessica Błaszcz 3bT

ISLANDIA

Islandia to państwo nordyckie położone na styku Oceanu Atlantyckiego i Oceanu Arktycznego. Główna wyspa znajduje się całkowicie na południe od koła podbiegunowego północnego. Jest 18. co do wielkości wyspą na świecie i drugą w Europie. Powierzchnia całego państwa wynosi 103 000 km², z czego 62,7% to tundra. Islandia to geologicznie stosunkowo młoda kraina mająca 16–18 milionów lat.

Położenie

  • Wyspę zamieszkuje ok 387 800 ludzi
  • gęstość zaludnienia wynosi 3,2 osób/km²
  • Największą grupą etniczną na Islandii są Polacy (ok 20 000)

Ludność

  • Stolicą państwa i największym miastem jest Reykjavík
  • Językiem urzędowym kraju jest język islandzki.
  • Islandia jest kulturowo i politycznie powiązana z Europą

Podstawowe informacje

Sagi islandzkie mówią, że pierwsi osadnicy dorarli na Islandię w IX wieku. Odizolowanie wyspy od reszty kontynentu ograniczyło imigrację. Stąd też dopływ nowego materiału genetycznego był ograniczony przez wieki. Dzięki bogatej tradycji ustnej i pisanej wiele z rodzin może wskazać swoich przodków na wiele pokoleń wstecz. Ze względu na izolację wyspy również język nie zmienił się znacznie i nie różni się bardzo od staronordyckiego.

Historia i Kultura

Klimat wybrzeża Islandii jest okołobiegunowy ale ciepły Prąd Północnoatlantycki zapewnia wyższe roczne temperatury niż w większości miejsc na podobnych szerokościach geograficznych. Klimat jest inny w różnych częściach wyspy. Południowe wybrzeże jest cieplejsze i bardziej wietrzne niż północ. Środkowe wyżyny to najzimniejsza część kraju. Opady śniegu zimą występują częściej na północy niż na południu. Najwyższa zarejestrowana temperatura powietrza wyniosła +30,5°C natomiast najniższa –38 °C.

Klimat

Islandia to kraj bardzo atrakcyjny turystycznie, dzięki swojemu zróżnicowaniu pod względem przyrody i krajobrazu. Można zobaczyć tam góry, zielone łąki, wodospady, jeziora, gorące źródła czy wulkany, jak i fiordy, mroźne pustkowia, tundrę i lodowce z roztaczającą się nad nimi zorzą polarną.

co warto zobaczyć na islandii?

Na wyspie występuje wiele wzniesień i pasm górskich. Najwyższym szczytem jest Hvannadalshnjukur o wysokości 2119 m. n. p. m. Na szczególną uwagę zasługuje pasmo górskie Landmannalaugar czyli tzw. Tęczowe Góry. Pasmo składa się z gór ryolitowych (pochodzenia wulkanicznego), tworzących niezwykłe spektrum kolorów — od odcieni czerwieni i różu, poprzez zielenie i błękity, aż do złocistej żółci.

Góry

Landmannalaugar - "Tęczowe Góry"

Hvannadalshnjukur - Najwyższy szczyt Islandii

Wybuchy wulkanów mocno ukszatałtowały krajobraz Islandii. W wielu miejscach powierzchnię wyspy pokrywają pola lawowe. Niektóre są porośniętę soczysto zielonym mchem. Występują tam liczne kaniony. Jednym z najbardziej malowniczych jest Kanion Fjaðrárgljúfur. Ma ponad 2 km długości i do 100m głębokości.W innych miejscach natomiast, pola lawy to rozległe tereny pełne czarnych skał lub kamieni z zaschniętej lawy wyrzuconej wiele lat temu przez wulkany. Tworzą one niekiedy wysokie na kilkadziesiąt metrów lawowe filary.

Zielone łąki i lawowe pustynie

Lawowe pustynie

Pola lawowe porośnięte mchem

Wyspa jest bogata w różnego rodzaju zbiorniki wodne. Występują tam liczne wodospady. Do najbardziej malowniczych należą m. in. Dettifoss i Skógafoss.Jeziora lodowcowe oraz wulkaniczne również można spotkać w dużej ilości. Najbardziej charakterystyczne są jednak gorące źródła występujące na skutek aktywności wulkanicznej.

JEziora, Wodospady i gorące źródła

Wodospad Skógafoss

Wodospad Dettifoss

Jezioro Jökulsárlón

Jezioro Langisjor

Sky Lagoon

Hveravellir

Ze względu na szczególne położenie geologiczne, na granicy między płytami tektonicznymi Islandię cechuje wysoka aktywność wulkaniczna. Znajduje się tam około 200 wulkanów, a strefy neowulkaniczne zajmują 30 tys. km³. Część aktywnych wulkanów znajduje się pod grubą pokrywą lodowców. To właśnie one w dużej mierze odpowiadają za charakterystyczny krajobraz wyspy. Do najbardziej spektakularnych zalicza się m. in. Katla i Eyjafjallajokull.

Wulkany

Eyjafjallajökull

Katla

Fiordy zachodnie to jeden z najbardziej odległych i spektakularnych regionów Islandii. To najstarsza część Islandii, mająca ponad 16 milionów lat. Znajduje się tam ponad 50 fiordów i zatok, wcinających się w ląd do niekiedy 10 km.

Fiordy

Rauðasandur

Hornstrandir

Ze względu na położenie w pobliżu bieguna północnego część Islandii jest pokryta lodem. Lodowce zajmują 10% powierzchni wyspy. Największym jest Vatnajökull, natomiast jednym z najbardziej spektakularnych jest Breiðamerkurjökull, w którym można znaleźć lodowe jaskinie.

Lodowce

Breiðamerkurjökull

Vatnajökull

Zorza polarna jest niewiarygodnym zjawiskiem związanym z przepływem prądu w jonosferze. Powstaje ona na skutek burz magnetycznych na Słońcu, które wyrzucają w kierunku naszej planety ogromne ilości naładowanych cząsteczek. Występuje głównie w okolicach biegunów. Zazwyczaj przybiera kolory zielone, ale czasami fioletowe, czerwone, różowe, pomarańczowe i niebieskie. Najlepszy czas na zobaczenie zorzy polarnej na Islandii to okres od września do kwietnia.

zORZE pOLARNE

  • Islandzki to jeden z najtrudniejszych języków na świecie.
  • W Islandii jest dwa razy więcej owiec niż samych mieszkańców. Według niektórych danych, na jednego mieszkańca przypadają nawet 3 owce.
  • Jest tam 15 aktywnych wulkanów.
  • Jedynym rodzimym ssakiem lądowym występującym na wyspie, kiedy dotarli na nią ludzie, był lis polarny.
  • Około 69% osób pracujących jest zatrudnionych w usługach turystycznych.
  • Potrawami typowymi dla Islandii są kwaszone płetwy foki i sfermentowane mięso rekina.
  • W Islandii nie ma konkretnych nazwisk jak u nas. Dziecko nie dziedziczy po rodzicach nazwiska, tylko imię ojca lub matki z przyrostkiem „sson” (syn) lub „dóttir” (córka).
  • Ze względu na położenie, występują tzw. "białe noce". Od maja do sierpnia słońce nie zachodzi praktycznie 24 h na dobę. Natomiast podczas nakrótszych dni w roku, jasno jest jedynie przez 4/5 h na dobę.
  • Na wyspie nie występują komary i kleszcze.

Ciekawostki

Dziękujemy za uwagę