Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Мета Міжнародного року верблюдових полягає в тому, щоб підвищити обізнаність про невикористаний потенціал верблюдових та закликати до збільшення інвестицій у верблюдівництво, пропагуючи розширення досліджень, розвиток потенціалу та використання інноваційних методів та технологій.

Одногорбий верблюд – дромадер– це одомашнений вид з Північної Африки та Південної Азії.Двогорбий верблюд, або бактріан - корінний мешканець Центральної та Південної Азії. Їх називають "кораблями пустелі". Ці тварини вражають своїм спокоєм та благородством! Вони чудово почуваються там, де інші види худоби не можуть вижити і є незамінними помічниками кочівників і жителів посушливих земель. Однак їх не слід плутати з дикими верблюдами. Дикі верблюди – це окремий вид, що мешкає виключно у віддалених пустельних районах на кордоні Китаю та Монголії.

Альпаки і лами сьогодні залишилися тільки серед одомашнених тварини і кількістю значно перебільшують диких гуанако та вікуній.

Інші чотири види верблюдових - лами, альпаки, гуанако та вікуньї населяють нагір'я Аргентини, Болівії, Чилі та Перу.

Отож гуанако - це такий американський безгорбий верблюд. Тільки на верблюда він зовсім не схожий. Гуанако - струнка, граціозна тварина, з великими очима з довгими віями, що нагадує швидше антилопу з довгою шиєю. Шість тисяч років минуло з того моменту, як індіанці примудрилися приручити гуанако. Причому не просто приручили, вони ще й нову породу вивели — домашню ламу. Хоча живуть гуанако загалом 20 років, чисельність їх поступово скорочується. Причиною є полювання через цінну шерсть, шкіру та м'ясо. Ну, а крім того фермери, що розводять лам, зацікавлені у скороченні чисельності диких тварин, що становлять конкуренцію їхнім стадам на пасовищах. В Чилі та Перу вони знаходяться під захистом держави. А в Аргентині є місто Гуанако, зрозуміло на честь кого воно назване?

Окрім гуанако на волі мешкає його близька родичка — вікунья. Маленька, дуже витончена тварина мешкає в Андах на досить великій висоті. Шерсть вікуній, тонка, як шовк і цінується надзвичайно дорого. Зовні вікунья схожа на гуанако, тільки дрібніша і стрункіша. Завжди вважалося, що вікунь приручити і одомашнити індіанцям так і не вдалося. Тому індіанці не стали займатися їх одомашненням, а вивели нову породу.

Прямими нащадками вікуній є альпаки. Альпаку можна впізнати по довгій шиї та ногах, а також відсутності передніх верхніх зубів. Все їхнє тіло з голови до ніг вкрите густою шерстю, заради якої тварини і були одомашнені. Вовна широко застосовується для створення теплого та м'якого одягу та аксесуарів. Вона не містить ланоліну, тому не викликає алергії, добре відштовхує воду і довго не забруднюється. Коли альпака задоволена, розслаблена і налаштована доброзичливо, вона видає особливі клацаючі звуки, які схожі на котяче муркотання. Але якщо її розсердити чи налякати – може й плюнути недожованою травою.

Лам, яких на сьогоднішній день налічується чотири мільйони, причому половина живе у Болівії, ще з давніх часів використовували як в'ючних тварин. Вони можуть перевозити вантажі вагою до третини їхньої власної маси на відстань до 20 км на добу, при цьому подовгу обходитись без води і вживати малу кількості їжі. Крім того, лами чудово піддаються дресируванню і можуть "працювати" пастухами для інших тварин і навіть "служити" у перуанській армії. Лами та альпаки одомашнені і живуть поруч із людиною вже багато століть. Спільно ці тварини утворюють сім'ю південноамериканських верблюдів.

А в Екопарку Фельдмана є «Долина альпак» з Реабілітаційним центром. У її зооколекції представлені альпаки, які прибули з Перу та лами. Це найбільше в Україні поголів'я безгорбих верблюдів.

"Кораблі пустелі" - верблюди, улюбленці серед людей, живуть не лише у спекотних країнах, а й у наших широтах! Вони прекрасно почуваються і в розкішному зоопарку Харкова. Їх сім'я періодично поповнюється. В нашому зоопарку також живуть лами і їх дикий родич – гуанако.

2024 - це рік верблюдових! Тепер, коли ви познайомилися з ними ближче і дізналися скільки користі вони можуть принести, ви можете продовжити відкривати для себе дивовижний світ цих тварин за допомогою ілюстрованих книг з нашого фонду !

Международный год верблюдовых. - Текст. и фотодан. - https://www.fao.org/camelids-2024/ru#:~:text=МЕЖДУНАРОДНЫЙ%20ГОД%ВЕРБЛЮДОВЫХ,в%20более%20чем%2092%20странах

Матеріал підготували Мавродієва І.М.Конопля Л.М. РЦІ "Харківщина" ХОУНБ

Цікаві факти про верблюдів. - Текст. і фотодан. - URL: https://facts.cx.ua/page/czikavi-fakti-pro-verblyudiv

Верблюдовые. - Текст. і фотодан. - URL: https://www.filin.vn.ua/mammalia/artiodactyla/camelidae.html

Верблюди. - Текст. дані. - URL: ttps://zoo.kharkov.ua/mozolenogiye

Долина Альпак. - Відеодані. - URL: https://www.youtube.com/watch?v=-Ht7_iaLVLc&t=312s

Використані джерела

Красивые и благородные верблюды! Зоопарк Харьков. - Відеодані. - URL: https://www.youtube.com/watch?v=7ZHl1ph9zmg&t=5s