Want to make creations as awesome as this one?

More creations to inspire you

FIRE FIGHTER

Horizontal infographics

VIOLA DAVIS

Horizontal infographics

LOGOS

Horizontal infographics

ALEX MORGAN

Horizontal infographics

EUROPE PHYSICAL MAP

Horizontal infographics

Transcript

6 stycznia 2024

Temat: Afryka widziana oczyma Stasia i Nel.

Afryka

Co wiesz o Afryce?

Z czym Ci się kojarzy słowo Afryka.

Fauna

Flora

AFRYKA JEST RÓŻNORODNA POD WZGLĘDEM PRZYRODNICZYM. ZNAJDZIEMY TAM PUSTNIĘ, SAWANNĘ, WYSOKIE GÓRY ORAZ DŻUNGLĘ.

To jakies dziwne słonie – rzekł Staś, przypatrując się im ciągle z wielką uwagą. – Są mniejsze od Kinga, uszy mają także daleko mniejsze i wcale nie widzę kłów. [...] – Kali widzie c je nie raz. – I one żyją w wodzie? – W nocy wychodzić w dżunglę i paść się w dzieńmieszkać w jeziorze, tak jak kiboko (hipopotamy). One wyjść dopiero po zachodzie słońca

Gdzie żyją wielbłądy? Baktriany (dwugarbne) występują na pustyni Gobi, w Środkowej Azji – głównie w Kazachstanie, Mongolii, Turkmenistanie i Uzbekistanie. Do czego służy garb wielbłąda? Garb wielbłąda służy do magazynowania wysokoenergetycznego tłuszczu. Ile waży wielbłąd? Samiec wielbłąda osiąga wagę do 600 kg natomiast samica do 540kg. Ile żyją wielbłądy? Wielbłądy średnio żyją 40-50lat.

Wśród innych ptaków, ze względu na swą oryginalność (malownicze upierzenie i imponujący dziób) wyróżniają się tukany, a także marabuty, których nie płoszą nawet wystrzały Stasia. Przypominają one „starców o łysych, wciśniętych między ramiona głowach”.

Flora ogół roślin występujących w określonym miejscu, środowisku lub epoce geologicznej; roślinność

Gatunek ten dorasta do 25 metrów wysokości a pień może osiągać średnicę od 10 do 14 metrów.

Najstarszy dotychczas znaleziony baobab miał około 2450 lat. Nazywał się Panke i rósł na terenie Zimbabwe. Niestety drzewo umarło w roku 2011.

Róża jerychońska to niezwykła roślina, prawdziwa botaniczna ciekawostka. Kiedy brak jej wody – zasycha, co nie oznacza jednak, że całkiem zamiera. Gdy zyska dostęp do wody, natychmiast ożywa. Stąd właśnie wzięła się jej zwyczajowa nazwa – zmartwychwstanka.

obszar o bardzo ubogiej, rzadkiej roślinności, najczęściej bez dostępu do większych ilości wody

zbiorowisko roślin charakterystyczne dla obszarów międzyzwrotnikowych o suchym klimacie, składające się przede wszystkim z wysokich traw oraz rzadko występujących drzew i krzewów

równina porośnięta różnymi gatunkami wysokich traw, występująca na obszarach strefy umiarkowanej o klimacie suchym, kontynentalnym

gęsty, wilgotny, wiecznie zielony las tropikalny

Piasek śpiewający , zwany także piaskiem gwizdającym lub piaskiem szczekającym , to piasek, który wydaje dźwięk. Emisja dźwięku może być powodowana przez wiatr przechodzący przez wydmy lub chodzenie po piasku.

Moment dnia, w którym słońce jest najostrzejsze

Fauna (od łac. Faunus – bóg trzód i pasterzy) – ogólne określenie na wszystkie gatunki zwierząt na danym obszarze (np. fauna Polski) lub w danym środowisku (fauna sawannowa), a także okresie geologicznym (np. fauna kambryjska)[1].