Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Święta Bożego Narodzenia

POLSKA SZKOŁA

Created on December 7, 2023

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Święta Bożego Narodzenia

Zatrzymajmy się na chwilę w gonitwie codziennych spraw. Uciszmy nasze myśli. Zbliżają się ulubione przez wszystkich święta Bożego Narodzenia. Oderwijmy się więc na chwilę od kłopotów dnia codziennego, posłuchajmy kolęd, przypomnijmy niektóre zwyczaje. Wieczór wigilijny jest najbardziej uroczystym i wzruszającym wieczorem roku, wieczorem wzajemnego zbliżenia, lekcją miłości, zadumy i refleksji.

Pierwsza Gwiazdka Wigilijna wieczerza tradycyjnie powinna rozpocząć się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, którą na niebie ujrzeli trzej królowie.

Symbolizuje ubóstwo, w jakim narodził się Jezus i przypomina o tym, że nie bogactwo jest w życiu najważniejsze.

Sianko wigilijneKładziemy je pod białym obrusem na stole, przy którym będziemy spożywać wigilijną kolację.

Opłatek wigilijny Jest symbolem pojednania i przebaczenia. W składaniu życzeń i geście przełamania się opłatkiem wyrażamy miłość do drugiego człowieka. Pokazujemy w ten sposób gotowość oddania nawet ostatniego kawałka chleba.

Dodatkowe miejsce przy stole wigilijnym przeznaczone jest dla niezapowiedzianego gościa, lub nieobecnej bliskiej osoby. W tym dniu nikt nie powinien być sam.

Wolne miejsce przy stole

Wspólna modlitwa Kolację wigilijną, w polskiej tradycji, rozpoczyna modlitwa i czytanie fragmentu Pisma Świętego - Ewangelii wg św. Mateusza lub Łukasza, dotyczącego narodzin Jezusa.

12 potraw Prawdopodobnie zwyczaj ten odnosi się do historii chrześcijaństwa. Według tradycji potrawy wigilijne symbolizują 12 apostołów. Niegdyś wierzono, że nieparzysta ilość potraw na stole przynosi pecha.

Pasterka To uroczysta msza odprawiana w nocy (najczęściej o północy) z 24 na 25 grudnia. Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. W Polsce jest to jedna z najważniejszych tradycji kościelnych.

ChoinkaZwyczaj przyjęto od Niemców, Kościół początkowo był niechętny, ale potem przyjął choinkę i nadał jej chrześcijańską symbolikę- znak rajskiego drzewa życia. Zielone drzewko oznacza nadzieję na wieczne życie.

Prezenty pod choinką W Polsce prezenty umieszczane są pod choinką w dzień Wigilii, które wedle tradycji ma przynosić: Święty Mikołaj, Gwiazdor, Aniołek, Gwiazdka, Dzieciątko - wszystko zależy od regionu Polski.

Kolędy Nic tak nie wprowadza w atmosferę świąt Bożego Narodzenia jak wspólne śpiewanie kolęd, które w polskich domach tradycyjnie zaczyna się po wieczerzy wigilijnej. Zwyczaj ten pochodzi ze starożytnego Rzymu.

Pamiętajmy, aby Święta Bożego Narodzenia spełniały tę samą, co przed wiekami rolę – zbliżały ludzi do siebie, wyzwalały wzajemną życzliwość, skłaniały do współczucia i pomocy biednym, samotnym, cierpiącym. Pamiętajmy o nich. Bądźmy bardziej sobą. "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą."

Małe co nieco :-)

taniec quiz wykreślanka

Czas na wspólne kolędowanie :-)

WESOŁYCH ŚWIĄT DLA WAS I WASZYCH RODZIN !!!

Niech Wigilia i Święta Bożego Narodzeniaupłyną spokojnie i radośnie, aby marzenia zmieniły się w rzeczywistość, a sukcesy przerosły oczekiwania.