Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Święta Bożego Narodzenia2023 r.

Zatrzymajmy się na chwilę w gonitwie codziennych spraw. Uciszmy nasze myśli. Zbliżają się ulubione przez wszystkich święta Bożego Narodzenia. Oderwijmy się więc na chwilę od kłopotów dnia codziennego, posłuchajmy kolęd, przypomnijmy niektóre zwyczaje. Wieczór wigilijny jest najbardziej uroczystym i wzruszającym wieczorem roku, wieczorem wzajemnego zbliżenia, lekcją miłości, zadumy i refleksji.

Pierwsza GwiazdkaWigilijna wieczerza tradycyjnie powinna rozpocząć się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, którą na niebie ujrzeli trzej królowie.

Symbolizuje ubóstwo, w jakim narodził się Jezus i przypomina o tym, że nie bogactwo jest w życiu najważniejsze.

Sianko wigilijneKładziemy je pod białym obrusem na stole, przy którym będziemy spożywać wigilijną kolację.

Opłatek wigilijnyJest symbolem pojednania i przebaczenia. W składaniu życzeń i geście przełamania się opłatkiem wyrażamy miłość do drugiego człowieka. Pokazujemy w ten sposób gotowość oddania nawet ostatniego kawałka chleba.

Dodatkowe miejsce przy stole wigilijnym przeznaczone jest dla niezapowiedzianego gościa, lub nieobecnej bliskiej osoby. W tym dniu nikt nie powinien być sam.

Wolne miejsce przy stole

Wspólna modlitwaKolację wigilijną, w polskiej tradycji, rozpoczyna modlitwa i czytanie fragmentu Pisma Świętego - Ewangelii wg św. Mateusza lub Łukasza, dotyczącego narodzin Jezusa.

12 potrawPrawdopodobnie zwyczaj ten odnosi się do historii chrześcijaństwa. Według tradycji potrawy wigilijne symbolizują 12 apostołów. Niegdyś wierzono, że nieparzysta ilość potraw na stole przynosi pecha.

PasterkaTo uroczysta msza odprawiana w nocy (najczęściej o północy) z 24 na 25 grudnia. Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. W Polsce jest to jedna z najważniejszych tradycji kościelnych.

ChoinkaZwyczaj przyjęto od Niemców, Kościół początkowo był niechętny, ale potem przyjął choinkę i nadał jej chrześcijańską symbolikę- znak rajskiego drzewa życia. Zielone drzewko oznacza nadzieję na wieczne życie.

Prezenty pod choinkąW Polsce prezenty umieszczane są pod choinką w dzień Wigilii, które wedle tradycji ma przynosić: Święty Mikołaj, Gwiazdor, Aniołek, Gwiazdka, Dzieciątko - wszystko zależy od regionu Polski.

KolędyNic tak nie wprowadza w atmosferę świąt Bożego Narodzenia jak wspólne śpiewanie kolęd, które w polskich domach tradycyjnie zaczyna się po wieczerzy wigilijnej. Zwyczaj ten pochodzi ze starożytnego Rzymu.

Pamiętajmy, aby Święta Bożego Narodzenia spełniały tę samą, co przed wiekami rolę – zbliżały ludzi do siebie, wyzwalały wzajemną życzliwość, skłaniały do współczucia i pomocy biednym, samotnym, cierpiącym. Pamiętajmy o nich. Bądźmy bardziej sobą. "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą."

Małe co nieco :-)

taniec quiz wykreślanka

Czas na wspólne kolędowanie :-)

WESOŁYCH ŚWIĄT DLA WAS I WASZYCH RODZIN !!!

Niech Wigilia i Święta Bożego Narodzeniaupłyną spokojnie i radośnie,aby marzenia zmieniły się w rzeczywistość, a sukcesy przerosły oczekiwania.