Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada

To na pewno już niedługo łatwo je zrozumiesz.

Jeśli słuchać umiesz,

Tak to słowo – bardzo ważne.

Kto mi wytłumaczy?

Może ono znaczy coś ważnego w naszym życiu?

Niepodległość – trudne słowo.

Historia Polski

Opowiedz mi dziadku ...

- Dziadku o co tu właściwie chodzi? Co to były te zabory czy rozbiory? - Posłuchaj uważnie kochanie Dawno, dawno temu w XVIII wieku, nasi sąsiedzi: Rosja, Prusy i Austria zabrali po kawałku naszej polskiej ziemi. Były aż trzy rozbiory Polski. Pierwszy w 1772 roku, drugi w 1793 i trzeci w 1795 roku.

Rozbiory Polski

I rozbiór Polski rok 1772

II Rozbiór Polski rok 1793

III Rozbiór Polski rok 1793

Ptaka szczęśliwego

Bo nie spotkasz nigdy w klatce

A czy wiesz dlaczego?

Uwięziony ptak nie śpiewa,

- Dziadku, co to znaczy, że Polska utraciła niepodległość?- To znaczy, że Polska zniknęła z mapy świata na 123 lata. Nasz kraj po prostu nie istniał. Zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, zwyczaje i język.

- I wszyscy się na to zgadzali? - O nie, nie! Nasz naród kilka razy zrywał się do walki, wybuchały powstania zbrojne. Walczono też bez broni. Poeci pisali wiersze, kompozytorzy układali pieśni o miłości do ojczyzny, uczniowie uczyli się potajemnie polskiej historii, czytali polskie książki.Naszym pradziadom bardzo zależało, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju. I w końcu dokonali tego wielkiego czynu, wyzwolili nasz kraj spod jarzma zaborców.Ale nie myśl, że przyszło im to łatwo. Kosztowało ich to wiele krwi i bólu.

Jestem Rzeczpospolita dumna dzielna piastowska. Krwią i blizną znaczona, najmilsza sercu - Polska. Przez wieki walk i znoju, przez wieki poniżenia,chciałabym rys swej historii ocalić od zapomnienia.

To na pewno już niedługo łatwo je zrozumiesz.

Sto dwadzieścia trzy lata nasz kraj był zniewalany. Rosjanin, Prusak i Austriak założył Polsce kajdany. Było chłodno i biednie, chmury nad krajem zawisły. Słychać było płacz matek, znad Bałtyku, znad Wisły.

To na pewno już niedługo łatwo je zrozumiesz.

- Opowiedz dziadku, jak to było?- W 1794 roku próbowano pod wodza Tadeusza Kościuszki zapobiec trzeciemu rozbiorowi, było to powstanie kościuszkowskie, lecz i ta próba była daremna.- Dziadku moja szkoła nosi imię Tadeusza Kościuszki. Czy to właśnie o nim mówisz?- Tak, to był bardzo dzielny, mądry i wspaniały człowiek. Musisz być dumna z tego, że twoja szkoła nosi imię takiego wielkiego patrioty i odważnego wodza.

Najwyższy Naczelmik Siły Zbrojnej Narodowej

Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko

- Powiedz dziadku kto właściwie walczył pod wodzą Kościuszki?- Kościuszko uważał, że zwycięstwo może przynieść włączenie do walki chłopów i mieszczan. Zebrał więc oddział chłopskiej piechoty.- A jaką bronią walczyli? Czy mieli karabiny?- No coś ty! Do walki wykorzystywali oni kosy osadzone na sztorc. Dlatego nazywano ich kosynierami.

Kosynierzy ...

- I co z tym powstaniem dziadku? - Powstanie kościuszkowskie przeciwko Rosji upadło, to znaczy, że Polacy przegrali z zaborcą. Ale nie myśl, że się poddali. Na obszarach dawnej Polski nie mogli działać, bo zaborcy nie pozwalali, ale za to na emigracji, czyli na obczyźnie, nasi rodacy, którzy kochali swój kraj wzięli się poważnie do pracy. Już 3 lata po powstaniu kościuszkowskim, we Włoszech zaczęło tworzyć się wojsko polskie pod nazwą Legionów Polskich. W jego szeregach znalazło się kilka tysięcy żołnierzy. To właśnie wtedy powstała pieśń, która jest dziś naszym hymnem państwowym, a nosi tytuł. …No pamiętasz jaki? - No jasne to ,,Mazurek Dąbrowskiego"- Tekst hymnu napisał Józef Wybicki będąc na emigracji we Włoszech .

Baczność!

Do hymnu państwowego!

- I co dalej dziadku, co było dalej? - Następnym krokiem ku niepodległości było powstanie listopadowe. Do historii przeszło pod taką nazwą, ponieważ wybuchło w listopadzie 1830 r.- I jak skończyło się to powstanie? Czy teraz Polacy wygrali?- Niestety znów ponieśli klęskę. Ciężko było pokonać wroga. Był silny i zorganizowany, ale przynajmniej zaborcy wiedzieli, że z Polakami to nie przelewki i tak łatwo się nie poddadzą.

- Biedny ten nasz naród. Wtedy chyba już całkowicie stracił nadzieję na odzyskanie niepodległości.- Wyobraź sobie, że nie. Polacy w dalszym ciągu pozostawali nieugięci i marzyli o wolności. Dlatego w 1863 r. zorganizowali kolejne powstanie. Było to powstanie styczniowe . Mimo, że zakończyło się klęską, to naród polski nie załamał się, a pragnienie wolności jeszcze się spotęgowało.

- Dopiero teraz zaborcy zdenerwowali się nie na żarty. Z wielką siłą zaczęli kraj germanizować i rusyfikować. - Co to znaczy dziadku? - Wyobraź sobie Oleńko, że w twojej szkole uczniom nie wolno mówić po polsku ani czytać polskich książek. Nie można też wywieszać polskiej flagi ani śpiewać polskiego hymnu. Wtedy kazano wszystkim mówić w języku zaborców, to znaczy, że w zaborach pruskim i austriackim mówili po niemiecku a w zaborze rosyjskim po rosyjsku. Chcieli aby Polacy zapomnieli o polskiej mowie, kulturze i historii. - Ale to były straszne czasy dziadku. Dobrze, że teraz tak nie jest. Ja bym się bardzo bała . - Masz rację.

Rusyfikacja

Germanizacja

- I co dziadku, kiedy w końcu wywalczono tę niepodległość?- Rok 1914 wstrząsnął światem. Wybuchła I wojna światowa. Polsce jednak ten czas przyniósł niepodległość. Polacy tracili życie w armii rosyjskiej, pruskiej czy austriackiej. Tu pojawia się bardzo znana postać – Józef Piłsudski, który tworzył Legiony Polskie. Był on Marszałkiem Polski i przywódcą narodu.

Pieśń o Marszałku Józefie Piłsudskim

Legiony to ...

- Jednak smutne było to żołnierskie życie. Bracia, synowie, ojcowie, mężowie szli na wojnę i nie wiedzieli, czy wrócą. I często nie wracali ...

- Zadziwiające były te piosenki żołnierskie. Chociaż mówiły o śmierci to zawierały też optymizm. Niektóre były całkiem wesołe ...

Rok 1918 wielka radość - koniec wojny!11 listopada po 123 latach niewoli, Polska odzyskuje niepodległość!Józef Piłsudski otrzymuje wkrótce najwyższą władzę jako Naczelnik Państwa

11 listopada 1918r.

- Dziękuję Ci dziadku za tę piękną opowieść. Ja kiedyś opowiem o tym swoim wnukom.

Słowa najpiękniejsze!

Niepodległość znaczy wolność!

Tak poznałam, zrozumiałam słowa najważniejsze

W wolnym kraju ...

Piękna nasza Polska cała ...

"Consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet"

JOHANA

Film o polskich symbolach narodowych

You can write a subtitle here

Write a title here

  • Lorem ipsum dolor sit amet
  • Lorem ipsum dolor sit amet
  • Lorem ipsum dolor sit amet
  • Lorem ipsum dolor sit amet
  • Lorem ipsum dolor sit amet
  • Lorem ipsum dolor sit amet

Polskie symbole narodowe

Hymn polski

Godło Polski

Flaga Polski

litwa

ukraina

słowacja

Ros ja

czechy

niemcy

białoruś

nasi sąsiedzi

słowa piosenki

Zaśpiewajmy piosenkę,,Jesteśmy Polką i Polakiem"

Quiz

Sprawdź swoje wiadomości

Karty pracy

Dziękuję!