Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Konstruktivizmus

Veronika Törzsök

Created on November 8, 2023

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

TÖRZSÖK VERONIKA

Hogy nézne ki egy konstruktivista alapokra helyzett oktatási rendszer?

Hová vezethet az objektív tudás gondolatának elvetése?

Fogalmi váltás

A radikális konstruktivizmus Ernst von Glasersfeld filozófus nevéhez kötődik. Eszerint az elmélet szerint szubjektív tudáskonstrukciók alkotják teljes belső valóságunkat. Az új tudás is meglévő, szubjektív, személyes tudásra épül, tehát nincs objektív, kontextus nélküli tudás. Nem azt állítja hogy nincs igazság, csak az egyének nincsenek birtokában.

RADIKÁLIS

A szociális konstruktivizmus atyjának Lev Vigotszkijt szokás tekinteni, aki Piaget elméletét kiegészítette azzal, hogy a tanulást szociális kontextusában vizsgálta, nem mint egyéni felfedezési folyamatot. Szerinte minden funkció először társadalmi szinten jelenik meg, majd egyéni szinten. Hangsúlyozta a nyelv szerepét, mint az egyéni tudások közötti hidat. A nyelv és az általa közvetített sémák társadalmi jelenségek, így a kognitív struktúrák is társadalmilag konstruáltak. Így tehát a tudás nem egyénileg, hanem társkonstruált.

A GYAKORLATBAN
,,Ahhoz, hogy felmérd tudásod igazságát, tudnod kellene, hogy mire jutsz, mielőtt tudnád azt"

A tudás tehát nem abszolút, hanem egyéni. A tapasztalataink nem közvetlen lenyomatként hagynak bennünk nyomot, hanem értelmezzük, jelentést adunk neki, és a meglévő elképzeléseinkhez próbáljuk hozzákapcsolni. Az valóság létezését tehát nem tagadja a konstruktivizmus, csupán azt mondja ki, hogy a megismerés folyamata szubjektív.

SZOCIÁLIS

KOG NITÍV

Bár a cselekvés pedagógiája megalapozásában alkotott nagyot, Jean Piaget a konstruktivizmusnak is az atyja, hiszen ő mondta ki először annak lényegét; a gyermekek a világról alkotott tudásukat maguk konstruálják. Bevezette az asszimiláció és akkomodáció fogalmakat. A gyermek a saját előzetes tudása, meglévő kognitív sturuktúrák segítségével értelmezi az új információkat, megpróbálja "lehorgonyozni".

A pedagógus szerepe a facilitálás, a középpontban nem ő van, hanem a gyerek. A gyerekek autonómiájára, kezdeményezésére épít (pl.: megkérdezi mit szeretnének tanulni), és a diákok egyénileg döntik el, hogy hogyan szeretnének tanulni. Igyekszik felmérni, beépíteni a gyerekek előzetes tudását nyitott, kifejtendő kérdésekkel, diszkusszióval. Az interaktív módszerek segítenek valós kontextushoz kapcsolni az újonnan szerzett tudást. Jellemzően a természettudományos tantárgyaknál szokás haszálni, de nem kizárólag.

mint tanuláselmélet
A tanulás aktív folyamat, a tanuló konstruálja, építi a tudását.

Konstruktivizmus