Językowe peryferia - pokój zagadek
Klub Nowodworski
Created on October 10, 2023
More creations to inspire you
BASIL RESTAURANT PRESENTATION
Presentation
AC/DC
Presentation
ENGLISH IRREGULAR VERBS
Presentation
ALL THE THINGS
Presentation
SANTIAGOVR_EN
Presentation
WWII TIMELINE WITH REVIEW
Presentation
BLENDED LEARNING
Presentation
Transcript
Wyruszajmy!
Dalej
Witamy Cię Drogi Uczestniku!
Oto wirtualny pokój zagadek językowych, jedyny taki i wyjątkowy!
Dalej
Twoja misja polega na odnalezieniu i rozwiązaniu zagadek ukrytych w różnych miejscach w tej prezentacji.
Aby odnaleźć zagadki, wskazówki lub przejścia do kolejnych slajdów należy poszukać, kiedy strzałka kursora przemieni się w łapkę - to znak, że warto kliknąć i zobaczyć, co tam jest ukryte.Rozwiązania poszczególnych zagadek potrzebne są, by przejść do kolejnej strony.
Dalej
Część I.Regionalizmy
W którymś z drzew ukryte jest przejście do tajnego zadania. Znajdź je i spróbuj wykonać tę misję. Powodzenia!
szgchludc
amdyi
tyrftg
uglbzdikn
Dalej
Zapisz je sobie w pliku, na karteczce lub w telefonie!
Twój pomocnik
tdyo
Rozszyfrujzakodowane wyrazy
Kolejne Twoje zadanie polega na dopasowaniu opisów, wyjaśnień do rozszyfrowanych słów.Prawidłowo odczytane i dopasowane słowo pozwoli przejść dalej, do kolejnego opisu.Powodzenia!
Dalej
To słowo ma w sobie tylko jedną samogłoskę i składa się z 5 liter.
Dalej
To słowo oznacza swego rodzaju dawny podpis. Czasami indywidualnego autora - rzemieślnika, czasami całego cechu. Pierwsi stosowali go kamieniarze i garncarze, potem również inni twórcy. I to najprawdopodobniej własnie z miast trafiły na żuławskie wsie. Był znakiem rozpoznawczym gospodarza (takie ówczesne logo). Oznaczano nim domy, wozy, narzędzia a po śmierci umieszczano na nagrobkach. Krótko mówiąc, służył wówczas do identyfikacji danego rodu, gospodarstwa i był elementem tożsamościowym.
Dalej
Ten wyraz jest jednosylabowy. Żuławy są płaskie jak stół. Ale jeśli dobrze się rozejrzycie, możecie dostrzec niewielkie pagórki, na których zazwyczaj stoją stare domy. Ludzie usypywali je z ziemi, którą wykopano na przykład przy budowie kanałów i wałów. Dlaczego to robili?Aby chronić swój dom przed powodzią. Niektórzy Żuławiacy również dziś budują domy na takim wzniesieniu.
To słowo ma w sobieaż cztery samogłoskii pięć spółgłosek!
Dalej
To słowo oznacza drewnianą ozdobę.Można zobaczyć je na domach w wielu krajach Europy. Są to deski, w których wycięto roślinne wzory, czyli liście, gałęzie, kwiaty. Zdobią dachy, balkony lub okna.Takie ozdoby były modne na przełomie XIX i XX wieku i przywędrowały do nas ze Szwajcarii.Najpierw spodobały się ludziom w miastach, np. nadmorskich kurortach, a potem zawędrowały na wsie żuławskie.
Jest to wyraz trzysylabowy.
Dalej
To słowo oznacza sposób budowania domu: najpierw robi się z drewna szkielet, który trzyma całą budowlę, a potem wypełnia się miejsca między drewnianymi belkami różnymi materiałami. Najczęściej jest to glina ze słomą lub trzciną - to były naturalne i tanie materiały.Żeby glina lepiej się trzymała, między belki wkładano patyki lub gałązki.
Ten wyraz ma ciekawą budowę: dwie spółgłoski, samogłoska i znowu dwie spółgłoski, samogłoska.
To wąska droga, która na Żuławach prowadzi pomiędzy polami lub rowami, z jednej wioski do drugiej. Drogi są z reguły obsadzone wierzbami, które w upalny dzień dają cień. Inną ważną rolą przydrożnych wierzb podczas powodzi było wskazywanie, którędy biegnie droga. Legendy zaś mówią, że w tych przydrożnych wierzbach mieszkały diabełki, które czyhały na nocnych spacerowiczów.
Dalej
Powodzenia!
Dalej
Z radością obejrzymy Twój rysunek,jeśli zrobisz screena (zrzut ekranu)i wyślesz go na adres Żuławskiego Parku Historycznego: biuro@zph.org.pl
W nagrodę za doskonale wykonane zadania, zaprojektuj swój gmerk. Pamietaj, aby wykorzystać w nim swoje inicjały i coś, co ilustruje Twoje wyjątkowe moce.
Dalej
Dalej
Część II.Archaizmy
Dalej
Dalej
Na kolejnej stronie niespodzianka - fotografie dawnych przedmiotów codziennego użytku z naszego Muzeum Żuławskiego!
Pod jednym z nich ukrywa się przejście do dalszej zabawy...
Część III.Neologizmy
Dalej
Zapraszamy do poznania magicznych istot żuławskich!Ich imiona są tajnym przejściem do kolejnych stron.
Dalej
NEOLOGIZMY to nowe słowa. Lubimy je wymyślać, kiedy tworzymy coś nowego.Lubimy też niesamowite historie o magicznych stworzeniach. Każde z nich potrzebuje swojego imienia, więc autorka tych niezwykłych opowieści stworzyła dla nich nowe słowa.
Dalej
TOPICIELA SŁÓW!!!
Dalej
To już koniec naszej przygody ze słowami. Dziękujemy za wspólną zabawę i gratulujemy zdobycia tytułu
Dalej
Wykonano na zlecenie: Stowarzyszenia Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klubu Nowodworskiegoul. Kopernika 17, 82-100 Nowy Dwór Gdański, biuro@klubnowodworski.plw ramach projektu Językowe Peryferia dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury - Ojczysty - dodaj do ulubionych.Wykonanie wirtualnego pokoju zagadek: Anna PająkTeksty regionalizmów i neologizmów: Marzena Bernacka-BasekKonsultacje merytoryczne: Łukasz Kępski, Marek OpitzRysunki: Maja RauschGry w Learning Apps: uczestnicy warsztatów Tropiciele SłówOpracowanie graficzne: Mariola Mika
Te wyrazy zostały zaszyfrowane za pomocą szyfru GA-DE-RY-PO-LU-KI.Każdą literę, którą chcemy odszyfrować zamieniamy na literę, która stoi z nią w parze. Np: jako "A" piszemy "G", jako "Y" piszemy "R", a jako "K" piszemy "I". Jeśli jakiejś litery nie ma w naszym kluczu, to przepisujemy ją normalnie, bez zmiany, np: "M", nadal piszemy "M".