Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Rok szkolny 2023/2024

WITAMY W PRZEDSZKOLU „WIŚLANA KROPELKA” W ZSP NR 8

Plan zebrania

10

Pytania

Kontakt

Wyprawka

Pomoc rodziców w adaptacji dziecka we wrześniu

Pomoc rodziców w adaptacji dziecka w wakacje

Dni adaptacyjne

Ramowy rozkład dnia

Obsługa finansowa

Specjaliści

Obsada

Nauczyciel prowadzący: Aneta Macanderoraz uzupełniają: Beata Biesiakirska – 2 x w tyg. Marta Łyżwińska – 1 x w tyg. Pomoc nauczyciela: Justyna GogolinWoźna: Małgorzata Gdaczyńska

1. Obsada:

Logopeda - Beata Rudzka-Wałachowska- w gr. I od października prowadzone są zajęcia grupowe w ramach programu własnego logopedy: „Wspieranie rozwoju mowy dziecka trzyletniego”.Psycholog – Aleksandra Litwińska - 1 raz w tygodniu Terapeuta SI- dla dzieci z orzeczeniami lub wskazaniami Dla dzieci z orzeczeniami i innymi wskazaniami zajęcia korekcyjno-kompensacyjne prowadzone przez nasze nauczycielki z odpowiednimi kwalifikacjami.

2. Specjaliści:

1. Naliczanie odpłatności: Magdalena Gąsowska – intendent przedszkola 2. Opłaty: - za żywienie (z góry) - dobrowolna na Fundusz Rady Rodziców 3. Sposób i tryb płatności: przelew na podane konta- informacja elektroniczna 4. Wysokość opłat: -- opłata za żywienie 16 zł. dziennie - dobrowolna składka na Fundusz Rady Rodziców - 80 zł/mies. (w 2022/2023) - ubezpieczenie w roku szkolny 2022/2023 - 63 zł. jednorazowo na cały rok - cena śpiworków w roku szkolnym 2023/2024 – 120 zł. (jednorazowo) 5. Zwolnienia z opłat: Za żywienie - CPS dla Dzielnic

3. Obsługa finansowa:

"SAM POTRAFIĘ" Zabawy integracyjne, zajęcia plastyczne, zabawy swobodne w sali i w ogrodzie przedszkolnym, poczęstunek.

"RAZEM JEST WESOŁO"Zabawy integracyjne, zabawy z chustą animacyjną, oraz zabawy ruchowe, zabawy swobodne w sali, poczęstunek.

"POZNAJMY SIĘ"Zwiedzanie przedszkola, zapoznanie się z salą i nauczycielkami, zabawy zapoznawcze i integracyjne oraz swobodna zabawa w sali, poczęstunek.

31 sierpnia godz. 9.00- 12.00

30 sierpnia godz. 9.00- 12.00

29 sierpnia godz. 9.00- 12.00

4. Dni adaptacyjne:

5. Ramowy rozkład dnia:

7.00 – 8.00 schodzenie się dzieci ze wszystkich grup do sali maluchów. 8.00 – rozchodzenie się do swoich sal. W miarę możliwości proszę przyprowadzać dzieci od 8.00, bo wtedy zaczyna pracę nauczyciel gr. I i dzieci przyjdą od razu do „swojej” pani. 8.30 – śniadanie – co drugi dzień jest zupa mleczna, o wszelkich alergiach i nietolerancjach pokarmowych rodzice informują opiekunów, prosimy się spóźniać się na śniadanie, bo nie wpływa to pozytywnie na samopoczucie dziecka oraz na organizację dnia w przedszkolu. Po śniadaniu dzieci oglądają książki i czekają aż wszyscy zjedzą. 9.00 – zajęcia zorganizowane z nauczycielem (ruchowe, plastyczne )– około 15 minut. 9.15.- 9.45 – zabawa swobodna dzieci pod opieką nauczyciela, indywidualne zajęcia przy stoliku 10.00 – II śniadanie – świeże lub suszone owoce, chrupkie warzywa do gryzienia i picie (herbatki owocowe, zioła – mięta, rumianek, melisa, woda z cytryną i miodem) 10.00 – zabawa swobodna

Ok. 10.30 -11.40 – wyjście do ogrodu przedszkolnego, część placu zabaw dla grup młodszych ma podłoże czerwone. 12.00 – obiad – jadłospis znajduje się w szatni i na stronie internetowej przedszkola 12.30 – 14.30 – leżakowanie dla wszystkich dzieci – odpoczynek potrzebny dziecku do regeneracji układu nerwowego podczas dnia przedszkolnego bogatego w zajęcia i emocje (PIŻAMY I ŚPIWORKI – lista), dzieci słuchają muzyki relaksacyjnej oraz bajek, są cały czas pod opieką nauczyciela, nie muszą spać, ale nie mogą przeszkadzać innym w odpoczynku. Nie ma możliwości rezygnacji z leżakowania, gdy dziecko zostaje dłużej w przedszkolu. 15.00 – podwieczorek 15.30 – 16.00 – zajęcia i zabawy pod opieką nauczyciela 16.00 – 17.00 – opiekę nad dziećmi przejmują nauczyciele gr. II

Inne

Relacje społeczne

Samodzielność

Emocje

6. Pomoc rodziców w adaptacji dziecka do roli przedszkolaka przez wakacje:

Emocje

 • Emocje rodziców oddziałują na emocje dzieci (nie skupiać się na własnych negatywnych wspomnieniach z przedszkola, nie bać się utraty bliskości) – uniezależnianie się od rodziców potrzebne jest do dalszego rozwoju – a przecież chcemy by dziecko się rozwijało.
 • Ukazywać przedszkole jako przyjazne miejsce i rodzaj awansu społecznego, fajne zabawki, dużo kolegów i koleżanek – rozmawiać na ten temat z dzieckiem.
 • W żadnym wypadku nie straszyć przedszkolem, np. niejadka, że będzie musiał wszystko zjadać itp.
 • Wybranie się na zakupy z dzieckiem na zakupy rzeczy potrzebnych do przedszkola, danie dziecku możliwości wyboru kontrolowanego tzn. z rzeczy zaproponowanych przez rodzica. I nie chować ich od razu do szafy – dać możliwość dziecku do przyzwyczajenia się do nich i nauki ich rozpoznawania.
 • Każdy kto jest duży gdzieś chodzi, dorośli do pracy, a duże dzieci do przedszkola.
 • Przyzwyczajać dziecko do nieobecności mamy i taty, zostawiać na jakiś czas z innymi dorosłymi jeśli jest taka możliwość.
 • Przyzwyczajać dziecko do otwierania się na nowości: próbować nowych aktywności, zabaw, potraw, bo jedzenie w przedszkolu na pewno będzie się różniło od tego, do którego jest przyzwyczajone w domu.
 • Czytać książeczki dla dzieci przygotowujące do podjęcia roli przedszkolaka.
 • Warto starać się zredukować inne stresy, niezwiązane z przedszkolem, aby na czas pierwszych tygodni w przedszkolu „wyłączyć” inne większe emocje czy życiowe zmiany typu przeprowadzka, dłuższa nieobecność rodziców w domu, narodziny rodzeństwa, pobyt w szpitalu czy złe doświadczenia z opiekunką mogą wpłynąć na proces przedszkolnej adaptacji.
 • Budować poczucie własnej wartości – jestem duży i dużo już umiem.

Samodzielność

Rozwijanie umiejętności daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Gdy dziecko sobie nie radzi np. z zakładaniem spodenek, to pierwsza osoba, która się mu kojarzy z pomocą to mama. I już traci poczucie bezpieczeństwa, a przecież chcemy, żeby spokojne i uśmiechnięte dotrwało do naszego powrotu. Wakacje to dobry czas do ćwiczeń, bądźcie cierpliwi, nie wyręczajcie dzieci i chwalcie jak najwięcej.

 • Ubieranie łatwych do zakładania ubrań – spodenek i bluzek bez guzików, spodenek i spódniczek na gumkę, kapci wciąganych lub na rzepy.
 • Zachowanie higieny osobistej, czyli wycieranie nosa, pożegnanie się w czasie wakacji z pieluchami (DZIECI W PRZEDSZKOLU NIE CHODZĄ W PIELUCHACH), nauka samoobsługi w toalecie, mycie rąk. Nauczyciele nie podcierają pupy dzieciom, mogą pomóc wpoprowadzić jego rączkę z papierem w odpowiednie miejsce. Dlatego ważne jest, aby codziennie wieczorem lub po powrocie z przedszkola podmyć dziecko.
 • Odstawienie wózków – chodzimy na spacery samodzielnie na nóżkach.
 • Odstawienie kubeczków „niekapków”, smoczków, miksowanego jedzenia, to może przyczynić się do problemów ortodontycznych lub logopedycznych.
 • Samodzielne jedzenie łyżką, widelcem, picie z kubka. Umiejętność gryzienia stałych pokarmów.
 • Zgłaszać swoje potrzeby dorosłemu nie tylko mamie np. że chce siusiu, pić, że coś boli.
 • Stwarzać możliwości do samodzielnego rozwiązywania problemów np. samodzielnego zorganizowania sobie zabawy, powierzanie mu drobnych prac lub obowiązków, pomaganie dorosłym.

Relacje społeczne:

 • Spędzanie czasu w towarzystwie innych dzieci, nauka wspólnego komunikowania się z nimi (np. jak się nazywasz, chcę się z tobą pobawić, nie zabieraj mi), nauczyć dzielenia się zabawkami, ewentualnie zamiany nimi na jakiś czas.
 • Bardzo ważne, żeby nie akceptować i uczyć dzieci agresji, bicia (np. też mu zabierz, oddaj mu - w domyśle uderz). W przedszkolu będziemy się uczyć innego rozwiązywania konfliktów.
 • Wdrażać do skupienia uwagi przez jakiś czas uważnego słuchania, co mówi dorosły, wspólnie obserwować przyrodę, , wspólnie oglądać obrazki, słuchać opowiadań i piosenek, przestrzegać reguł podczas zabaw i gier, malować kredkami (farbami), wycinać nożyczkami, lepić z plasteliny.

Inne bardzo ważne sprawy:

 • Należy czuwać nad prawidłowym rozwojem dziecka i pracować nad korygowaniem jego trudności, bowiem wyrównywanie braków przed pójściem dziecka do przedszkola (a potem szkoły) jest łatwiejsze niż w późniejszym okresie. W razie jakichkolwiek podejrzeń związanych z ogólnym rozwojem dziecka warto podjąć współpracę z lekarzem czy poradnią psychologiczno- pedagogiczną, lekarzem itd.
 • Nauczyciel jest waszym sprzymierzeńcem w wychowywaniu i czuwaniu nad rozwojem dziecka, który nie ocenia was jako ludzi ani jako rodziców. Wszystkie działania podjęte przez nas będą służyć jedynie dobru dziecka, wiec prosimy aby ze wszystkimi kłopotami i wątpliwościami się do nas zwracać i zgłaszać nam problemy dziecka, czy to zdrowotne, emocjonalne, rozwojowe itp. Abyśmy mogli odpowiednio wcześnie zaproponować wam pomoc i wsparcie.

7. Pomoc rodziców w adaptacji dziecka do roli przedszkolaka we wrześniu:

 • Ubieranie dziecka w strój wygodny do samodzielnego ubierania dla trzylatka (np. spodnie na gumce i kapcie na rzepy), które można pobrudzić; nie robienie wymyślnych fryzur i dawania wielu spinek i gumek dziewczynkom. PODPISANIE UBRANEK I KAPCI, w których przychodzi do przedszkola. Przyniesienie zapasowego PODPISANEGO ubranka na zmianę.
 • Regulowanie pobytu dziecka w przedszkolu (w początkowym okresie dobrze jest odbierać je wcześniej, ponieważ trzylatek ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi).
 • Dzieci chodzące regularnie do przedszkola szybciej się adaptują, więc warto nie zostawiać pociechy w domu, bo akurat mamy wolne lub ciocia przyjechała. Po każdej takiej przerwie zobaczycie, że dziecko może mieć większe trudności w wejściu do grupy (np. po weekendzie). Za to podczas choroby pierwszych symptomów choroby należy bezwzględnie zostawić dziecko w domu, ponieważ 3-latki mają słabą odporność i bardzo szybko się zarażają od siebie.
 • Krótkie pożegnanie w przedszkolu, stworzenie rytuału krótkiego pożegnania, przeciąganie pożegnania utrudnia adaptację (dziecko gra na emocjach rodzica, rodzic się denerwuje, dziecko czuje to zdenerwowanie i samo zaczyna się bać i denerwować). Dobrze, żeby tata odprowadzał dziecko do przedszkola, jeśli pociecha jest przy nim spokojniejsza i łatwiej się z nim rozstaje.
 • Żegnanie się z dzieckiem przed salą, a nie w drzwiach, bo płacz dziecka udziela się innym dzieciom, inne dzieci w tym czasie mogą chcieć wybiec z sali za odchodzącym rodzicem.
 • Nieokazywanie dziecku własnych rozterek w trakcie pozostawiania go w przedszkolu, bowiem wtedy przekazujemy mu swoje lęki.
 • Nie oszukiwanie dziecka, bo następnym razem już nie uwierzy – zarówno co do długości pobytu, jak i pożegnania – nie wolno uciekać przed dzieckiem!!! Trzeba powiedzieć dziecku wyraźnie – „, że muszę już iść, przyjdę po ciebie po obiedzie”,, można poprosić nauczyciela o pomoc, czasem przytrzymanie dziecka, które płacze i wyrywa się jest konieczne!
 • Dotrzymywanie słowa – np. jeśli obiecamy, że odbierzemy dziecko wcześniej. Niemówienie dziecku, że zostanie zabrane wcześniej, kiedy to jest niemożliwe, bowiem będzie nieszczęśliwe, że rodziców nie ma; unikanie obietnic, których nie można wypełnić.
 • Dziecko ma prawo płakać – tak wyraża swój smutek, wyładowuje napięcie. Jeśli będzie płakało w domu, czy w przedszkolu przed rozstaniem – trzeba je przytulić, powiedzieć, że się go kocha i że odbierze się go zaraz po obiedzie lub po pracy.
 • Po odebraniu dziecka z przedszkola unikanie omawiania jego zachowania przy nim samym, bowiem stwierdzenia typu „Nie chciał jeść”, „Beczał cały dzień”, „Narobił w majtki” itp. odbijają się negatywnie na dziecku.
 • Pytanie nauczyciela nie tylko o to, czy dziecko wszystko zjadło, ale też o to, czy nawiązuje kontakty z rówieśnikami, czy radzi sobie w różnych sytuacjach przedszkolnych, czy nie sprawia problemów wychowawczych.
 • Przedszkolny przyjaciel – dzieci dostaną przytulankę w prezencie od przedszkola. Własne zabawki można przynosić jedynie w piątki.
 • Uczestnictwo rodziców w zabawach i imprezach przedszkolnych.
 • Włączanie się rodziców do drobnych prac/pomocy na rzecz przedszkola – przedszkole drugim domem jest.
 • Ścisła współpraca rodziców z nauczycielem, okazywanie zaufania do pracowników przedszkola, czytanie ogłoszeń na tablicy przy drzwiach sali, czytanie maili wysłanych z przedszkola.

8. Wyprawka

 • PODPISANE Kapcie – wsuwane lub na rzepy
 • PODPISANE Zapasowe ubranka i bielizna – w PODPISANYM WORKU
 • PODPISANA Piżamka – zarówno spodenki jak i „góra”
 • 1 duża paczka jednorazowych chusteczek higienicznych
 • 1 paczka mokrych chusteczek
 • 1 paczka mokrego PAPIERU TOALETOWEGO, który można spłukać w toalecie
(nie mylić z chusteczkami dla niemowląt)
 • Ryza białego papieru xero

Kontakt:

Adres e-mail: wislana.kropelka@przedszkole.waw.pl Telefon: 22/795-46-03 lub 723-244-956Strona internetowa: www.przedszkole41.waw.pl

Pytania?

Dziękuję za uwagę!