Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

https://ose.gov.pl/pkc

Szkoła może wygrać mobilną pracownię komputerową, składającą się z 16 laptopów wraz z przenośną szafą, zapewniającą możliwość ich przechowywania oraz zasilania.Każdy zestaw będzie uzupełniony o oprogramowanie ułatwiające pracę z uczniami oraz interaktywny monitor, który przyda się na niejednej lekcji.

Prezentacja powstała podczas realizacji modułu kursu Bezpieczni w sieci „Cyberzagrożenia. Nie wpadnij w sieć przestępcy!” (kurs w wersji dla klas szkół ponpodstawowych), kampanii w mediach społecznościowych wraz z przykładowym postem odnoszącym się do cyberzagrożeń i sposobów ochrony przez cyberatakami.

Nie wpadnij w sieć przestępcy

"Zdrowo i z głową dbamy o Cyberbezpieczeństwo"

Zespół Szkółw w Gościnie im. Macieja Rataja

Znajdź czas na spacery, aktywność fizyczną, spotkania z rodziną i ze znajomymi

Godzinę przed snem wyłącz telefon

Zaraz po przebudzeniu nie sprawdzaj powiadomień

Cyfrowa Higiena

Zespół Szkółw w Gościnie im. Macieja Rataja

Na czas posiłków odłóż telefon

Wycisz powiadomienia

Planuj czas bez Internetu

Zespół Szkółw w Gościnie im. Macieja Rataja

Przykrym zjawiskiem, z jakim możesz spotkać się podczas użytkowania komunikatora jest cyberprzemoc, czyli zagrożenie polegające na wyrządzaniu krzywdy przez ludzi złośliwych i ordynarnych. Do takich działań zalicza się m.in. wyzywanie, straszenie, czy poniżanie kogoś w Internecie. Może to odbywać się na przykład poprzez robienie komuś zdjęć bez jego zgody, a następnie publikowanie ich i rozsyłanie w sieci.

Cyberprzemoc

Szanuj innych w sieci

Korzystaj z Internetu z umiarem

Nie podawaj swoich danych

Zasady bezpieczeństwa w sieci

Zespół Szkółw w Gościnie im. Macieja Rataja

Nie ufaj osobom poznanym w sieci

Mów jeśli coś jest nie tak

Chroń swoją prywatność

Stosuj ochronę antywirusową

Korzystaj z Internetu z umiarem

Nie podawaj swoich danych

11

10

Zasady bezpieczeństwa w sieci

Zespół Szkółw w Gościnie im. Macieja Rataja

Zabezpiecz się hasłem

Zawsze wylogowuj się

Uważaj co udostępniasz

Interlandia - kraina życzliwości

Korzystając z Internetu, musisz sobie zdawać sprawę z zagrożeń, jakie mogą pojawić się podczas korzystania z jego usług. Jednym z nich jest uzależnienie od Internetu, które może dotyczyć także i ciebie. Zastanów się czy: Ktoś z twoich znajomych mówił ci, że za długo przesiadujesz przy komputerze? Podejmowałaś/eś próby ograniczania korzystania z Internetu? Rezygnujesz ze spotkań z przyjaciółmi, aby być dłużej w sieci? Odczuwasz potrzebę coraz dłuższego przebywania w sieci? Zdarza ci się spędzać w Internecie więcej czasu niż planowałaś/eś wcześniej? Każda pozytywna odpowiedź udzielona na powyższe pytania powinna być dla ciebie ostrzeżeniem, które mówi, że musisz ograniczyć korzystanie z Internetu. Poszukaj innych sposobów spędzania wolnego czasu. Spróbuj utworzyć plan dnia, w którym czas korzystania z Internetu, będzie dokładnie określony.

Uzależnienia

Pozornie delikatniejszą formą cyberprzemocy jest hejt. Może polegać na umieszczeniu nienawistnego komentarza, obrazka, filmu czy udostępnieniu takiej treści. Hejtu i negatywnych komentarzy jest w sieci tak wiele, że czasem może się wydawać, że tworzy go większość osób korzystających z sieci.

Hejt

Jest to przesyłanie sobie nagich lub półnagich zdjęć. Popularne szczególnie wśród nastolatków, na etapie pierwszego zakochania. W pewnych sytuacjach takie zdjęcia mogą zostać zapisane, wykorzystane do szantażu czy opublikowane bez wiedzy i zgody osoby, która wysłała zdjęcia. To bardzo poważna forma internetowej przemocy, która może prowadzić do katastrofalnych skutków: począwszy od zniszczonej reputacji, przez choroby psychiczne, aż po próby samobójcze.

Seksting

Internet wciąga i uzależnia. Jednym z co raz bardziej widocznych uzależnień jest zjawisko infoholizmu, czyli niekontrolowanego przebywania człowieka w cyberprzestrzeni.

Infoholizm

Rozwiąż rebus

Obok infoholizmu narasta również netoholizm, czyli uzależnienie od internetu. Jest to objaw psychicznej choroby XXI wieku objawiającej się nagminnym i niczym nie usprawiedliwionym pociągiem do korzystania z zasobów Internetu.

Netoholizm

Owce w sieciJeśli maszmłodsze rodzeństwoobejrzyj z nimikoniecznie

Safterinternet- materiały edukacyjne

skaner QR

Rodzinny przewodnik po cyfrowym świecie

Cybernauci - projekt kształtujący bezpieczne zachowania

ostrzega

Stracisz czujność – stracisz pieniądze, czyli jak pokonać cyberprzestępcęTEGO NIE RÓB: NIE UDOSTĘPNIAJ swoich danych: loginu, hasła, PESEL-u, danych karty, czy BLIKA innym.NIE ZGADZAJ SIĘ, żeby opłacić zakupy poza serwisem ogłoszeniowym, z którego korzystasz.NIE KLIKAJ w podejrzane, np. skrócone linki: w wiadomościach e-mail, SMS lub na komunikatorach, nawet jeśli przychodzą od znajomego – to może być WIRUS! NIE LOGUJ SIĘ do banku przez publiczne WiFi NIE PODŁĄCZAJ dysków zewnętrznych (np. pendrive’ów), jeśli nie masz pewności, że są bezpieczne.

TO JEST DOBRE: WERYFIKUJ w aplikacji mobilnej IKO dane osoby, która podaje się za pracownika naszego banku. CZYTAJ dokładnie powiadomienia autoryzacyjne swoich płatności UŻYWAJ skomplikowanych i różnych od siebie haseł na kontach.SPRAWDZAJ adres www i certyfikat bezpieczeństwa strony przed zalogowaniem do banku. AKTUALIZUJ regularnie systemy, aplikacje i przeglądarki. Korzystaj tylko z oficjalnych sklepów z aplikacjami i dostawców oprogramowania.

ostrzega

Gościno 2023

Dziękujemy za uwagę!Uczniowie ZS GościnieBądźcie bezpieczni w sieci!