Віктор Іванович Ковтун
РЦІ ХОУНБ
Created on June 1, 2023
More creations to inspire you
Transcript
Життя продовжується, твори продовжуються і це моя відповідь на те, що проходить. Я живу цим і працюю для харків’ян! В.Ковтун
До дня народження Віктора Івановича Ковтуна
Народився Віктор Іванович 1 червня 1958 р. в с. Мезин Коропського району Чернігівської області. У 1973-1977 рр. навчався у Харківському художньому училищі у відомого українського живописця і графіка В.І.Лапіна. У 1984 р. закінчив відділення монументально-декоративного розпису Харківського художнього інституту, де навчався у заслужених діячів мистецтв України, професорів Є.П.Єгорова і Л.І.Чернова, народних художників України професорів А.М.Константинопольського і О.О.Хмельницького.
Нині він є професором Харківської державної академії дизайну та мистецтв, керівником майстерні сюжетно-тематичної картини, а також головою правління Харківської організації Національної спілки художників України.
Віктор Ковтун увійшов у мистецтво як художник, захоплений живописною красою квітучої України, рідної землі. Від Харківської художньої школи митець успадкував кращі живописні традиції, а також декоративні тенденції, притаманні майстрам народного розпису.
Серед величезної скарбниці творчого доробку Віктора Івановича чимало сільських і міських пейзажів, живописних інтер’єрів, натюрмортів. У митця своєрідне живописне аранжування, де переважають три кольори: жовтий, червоний і синій. Особлива увага приділяється жовтому – кольору сонця, який все зігріває і всьому дає життя. Разом з тим, така трикольоровість на картинах сприймається як симфонічний концерт. В працях В.Ковтуна одночасно відчувається і музика, і поезія, і любов до навколишнього світу. Старинне поліське село Мезин, селянська праця, побут, дозвілля, інтер’єри сільського житла – все це змальовує художник з особливою чарівністю (“У батьківській хаті” (1988), “Волошки” (1991), “Мама Шура” (1993), “Журавель-криниця в Мезині” (1994), “Матусин жовтень” (2005–2007).
Особливе місце в творчості В.Ковтуна займає Харків – його духовна батьківщина. Харківські будівлі, храми, парки, сквери – все це відображено на полотнах художника: “Дзвонар” (2007), “Харків. Полтавський шлях”, “Сучасний Харків. Біля Свято-Покровського собору”, “Харків ранковий” (2008). За цикл робіт “Мій край – Слобожанщина” отримав Національну премію імені Т.Шевченка (2010).
В.І.Ковтун – учасник регіональних, всеукраїнських, міжнародних, зарубіжних виставок (з 1986). Має персональні виставки. Твори художника знаходяться в престижних музеях і приватних колекціях України та за її межами. Так в художньо-меморіальному музеї І.Ю.Рєпіна (м. Чугуїв) представлено одинадцять картин майстра, серед них “Будинок І.Є.Рєпіна”, “Святогорський монастир” та інші сучасні архітектурні пейзажі За підтримки Спілки художників та Фонду імені І.Ю.Рєпіна регулярно проводяться міжнародні живописні пленери, зимові вернісажі у Чугуєві. За “Угодою про творчу співдружність Харківської організації Національної Спілки художників України та Харківської національної академії міського господарства” у музейному комплексі вузу експонуються виставки художників, створена “Художня галерея сучасного образотворчого мистецтва Слобожанщини”.
В.І.Ковтун – президент Міжнародного благодійного фонду імені І.Ю.Рєпіна, керівник персональної творчої майстерні сюжетно-тематичної картини в Харківській державній академії дизайну та мистецтв. Член Спілки художників України, голова правління Харківської організації Національної спілки художників України. Член-кореспондент, дійсний член Петровської Академії наук і мистецтв (м. Санкт-Петербург), дійсний член міжнародної Академії інформатизації при ООН, академік Української Технологічної академії, Міжнародної академії в Каліфорнії (США) і Брестської національної академії будівництва, архітектури та мистецтв.Віктор Іванович – лауреат премій ім. Т.Шевченка, Б.Хмельницького та О.Масельського. Відзначений орденом “Преподобного Нестора Літописця” Української Православної Церкви, золотою медаллю “Наукове партнерство” та фонду “Культурне надбання”. Має відзнаку Харківської облради “Слобожанська слава”, йому присвоєно звання “Почесний громадянин Харківської області” .
Сьогоднішня війна наклала відбиток на творчість митця. Вогняні болючі події він переживає в рідному місті.Художник пишається роботою українських рятувальників і допомагає здобувати перемогу. Нині Віктор Іванович малює харківських героїв.
В одному з виставкових залів Будинку художника у жовтні 2022 р. було представлено 12 його робіт. "Перші, хто приходить на допомогу харків'янам з початку війни й хто їх рятує, це наші ДСНС", — каже художник.
Ковтун говорить, що сюжети брав зі світлин рятувальників, також сам фотографував місця руйнувань. "Воно пережите, воно зі мною в Харкові. У моїй майстерні вікна вибивало. Продірявило більше десятка полотен", — розповідає художник.
У Києві відбулося засідання Комітету з присудження премії імені Богдана Хмельницького за краще висвітлення військової тематики у творах літератури та мистецтва в 2022 році, організоване Департаментом гуманітарного забезпечення Міністерства оборони України.
У номінації «Твори образотворчого мистецтва військової тематики» Віктор Ковтун здобув перемогу за цикл портретів героїв-військовослужбовців та волонтерів АТО/ООС та серію живописних творів «Харківські хроніки».
У травні 2023 р. в Харківському художньому музеї презентовано виставку творів народного художника України Віктора Ковтуна. В картинах митця, створених за хронікою подій у Харкові під час війни, відчувається біль, страх, відчай, ненависть та прагнення допомогти – людям, місту, країні, а ще – жага перемоги та бажання все відродити!
"Зараз на виставці тільки 150 картин, але їх вже під 300. Коли їх було 250 я отримав державну премію ЗСУ ім. Богдана Хмельницького за цю військову серію. Символічно, що за мирну серію «Мій край Слобожанщина» я отримав національну премію Шевченка в 2010 році. Життя продовжується, твори продовжуються і це моя відповідь на те, що проходить. Я живу цим і працюю для харків’ян!" В.Ковтун
Generate experiences with your content.
Видання присвячено творчості відомого в Україні та за її межами народного художника України, академіка, професора кафедри живопису, керівника майстерні сюжетно-тематичної картини Віктора Івановича Ковтуна. Кращі роботи із творчого доробку майстра, що репродуктовано у монографії, представлено у кількох сюжетно-тематичних розділах. Це дає змогу відчути різноманітність мистецької палітри митця, прослідкувати напрямки творчості, побачити творчу еволюцію, живописні пошуки.
Книга з фонду Харквської обласної універсальної наукової бібліотеки
Держпром. Зимовий ранок. 2004
Великдень у Свято-Покровському монастирі. 1998-2003
Майдан Рози Люксембург. 2001
Самотність. 2008
Південний вокзал. 2005
Осінь у Києво-Печерській Лаврі. 2007
Диптих "Пам'яті батька""Зустрічають онуків". 2008
Святопокровський монастир взимку. 2004
Полудень. 1997
Використані джерела
Календар знаменних і пам’ятних дат Харківщини на 2013 рік : реком. бібліогр. покажч. / Упр. культури і туризму Харків. обл. держ. адмін., Харків. обл. універс. наук. б-ка. – Харків, 2012. – С. 32-33. - Текст та фотодані. - URL: https://library.kharkov.ua/libdruk/LibKh-00000000048.pdf
«Вірність мистецьким традиціям». - Текст та фотодані. - URL: https://artlibraryblog.wordpress.com/2023/03/24/вірність-мистецьким-традиціям/
Рязанцева А. "Вони перші, хто рятує харків'ян": художник малює надзвичайників і збирає гроші для ДСНС / А.Рязанцева, І. Гнатюк. - Текст, фото та відеодані. - URL: https://suspilne.media/302016-voni-persi-hto-ratue-harkivan-hudoznik-malue-nadzvicajnikiv-i-zbirae-grosi-dla-dsns/
Матеріал підготувала Конопля Л. РЦІ "Харківщина"
Народний художник із Харкова пише картини про рідне місто у дні війни (фоторепортаж). - Текст та фотодані. - URL: https://ua.news/ua/war-vs-rf/narodnyj-hudozhnyk-iz-harkova-pyshe-kartyny-pro-ridne-misto-u-dni-vijny-fotoreportazh
В.І.Ковтун. Вірність мистецьким традиціям : живопис, графіка. - Харків : Золоті сторінки, 2008. - [104] с. : кольор. іл.
У Харкові відкрилась унікальна виставка картин Віктора Ковтуна. - Відеодані. - URL: https://www.youtube.com/watch?v=7G0lrbH66o4&t=31s