Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Zbrodnia popełniona przez nkwd wiosną 1940 roku. zginęło 21 768 polskich obywateli. egzekucji ofiar, uznanych za "wrogów władzy sowieckiej", dokonywano przez strzałw tył głowy z broni krótkiej.

pod Katyniem zamordowano ponad 10 tysięcy oficerów wojska i policji oraz innych formacji mundorowych. wśród ofiar były także dzieci i ludność cywilna. rodziny ofiar zostały przymusowo deportowanew głąb zsrr.

Urodził się 15 sierpnia 1903w dąbrowie górniczej przy ulicy Kopernika 18. był komendantem posterunku policji w bereźniakach. w szeregi policji wstąpił w roku 1929 mając 26 lat. ożenił się ze stanisławą Łatą w roku 1932 i miałz nią dwoje dzieci : zygmunta oraz danusie. na początku ii wojny światowej bolszewicy obudzili śpiącą wtedy rodzine i ich rozdzielili. stanisławę z dziećmi wywieziono w głąb rosji,a Józefa pojmano.józef zmarł w 1940 rokuw ostaszkowie.

jednym z funkcjOnariuszy poległychw zbrodni katyńskiej był Józef pniak

przy ulicy piłsudskiego 5 na skwerze pomiędzy miejską komendą policji a centrum kształcenia zawodowego i ustawicznego (ckziu) w dąbrowie górniczej znajduje się pamiątkowy obelisk oraz 22 dęby pamięci na cześć policjantów zamordowanych w 1940 roku przez nkwd.wśród wymienionych 22 nazwisk funkcjonariuszy znajduje się też józef pniak

pomnik pamięci

na terenie iii liceum ogólnokształcącego im. generała władysława andrsa w dąbrowie górniczej znajduje się tablica pamiątkowa na cześć funkcjonariusza pniaka. została stworzona w 2017 roku przez uczniów ówczesnego liceum im. szenwalda, w tym prawnuczke józefa - marię maroszek.

tablica pamiątkowa

na tablicy znajduje się zdjęcie ślubne józefa i stanisławy oraz imiona i nazwiska wszystkich ofiar zbrodni katyńskiej

tablica pamiątkowa

https://youtu.be/aKRBe3m_Cqg