Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

130 років від дня народження

Гнідий Федір Іванович

Гнідий Федір Іванович, український майстер художньої кераміки. Народився 5 травня 1893 р. у м. Валки Харківської області у родині потомствених гончарів. Разом з дідом та батьком їздив на базари та ярмарки, допомагав продавати гончарні вироби. В дитинстві дивився за кіньми і не розлучався з грудкою глини – коли видавалася вільна хвилинка щось ліпив і переробляв. Особливо вдавалися йому фігурки тваринок і птахів. У Першу світову війну Федір Іванович був солдатом. Повернувшись у 1917 р. у Валки, працював у гончарні на цегляному заводі. Робив різноманітний посуд і великі макітри. У 1930-ті рр. вступив до артілі «Продбудкооп». Але весь час бажав займатися чимось іншим. Виготовлені ним фігури були представлені у кінці 1940-х рр. на районній виставці. З цього і почався творчий шлях Федора Івановича як визнаного майстра народної кераміки.

Хмельницький О.Гончар Федір Гнідий. 1980 р. Полотно, олія.

Наслідуючи народні традиції, Ф.Гнідий завжди зберігав своє світосприйняття, мав свій стиль. Творчий доробок митця дуже великий і різноманітний: це народні іграшки, твори дрібної скульптурної пластики анімалістичного характеру, великі фігури баранів і левів, що сидять, стоять або всміхаються. Всі вони сповнені оптимізмом і життєвою мудрістю автора, дотепним народним гумором. Крім анімалістичних мотивів, Федора Івановича приваблював декоративний посуд і композиції жанрового характеру. Починаючи з 1950-х рр. і до кінця життя, з-під рук Федора Івановича вийшло багато прекрасних робіт. Красиво виконані, цікаво розписані скульптури з кераміки поставили його в ряд кращих українських майстрів. Талант гончара здобув гідне визнання.

У 1967 р. Федору Івановичу Гнідому присвоєно звання «Заслужений майстер народної творчості УРСР». Він почесний громадянин м. Валки. Нагороджений золотою медаллю на Всесоюзному фестивалі самодіяльного мистецтва у Москві і медаллю «За трудову відзнаку», у 1967, 1970 і 1972 рр. – золотими медалями на фестивалях самодіяльного мистецтва України. Його ім’я носить престижна премія Харківської облдержадміністрації і Харківської облради для майстрів народного мистецтва. Вироби Ф.Гнідого зберігаються у Харківському художньому музеї, Музеї народного мистецтва Слобожанщини, Валківському краєзнавчому музеї; виставлялися на престижних виставках за кордоном – у Монреалі, Брюсселі та Парижі.Помер Федір Іванович Гнідий 14 вересня 1980 р.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer

Слобідський край. – 1983. – 18 трав.

Корифеєм валківської кераміки ми заслужено називаємо Федора Івановича Гнідого. Захоплення ліпленням він перейняв від діда та батька - потомственних гончарів. Ліпити з глини різні фігурки почав ще з дитинства. Робив це, коли видавалась вільна хвилина - родина у них була велика, і йому ще з малих літ доводилося заробляти на хліб. Наймався пасти до багатих господарів. Та й на пасовище не забував взяти з собою грудку глини.

Слобода. – 1993. – Май (№ 38)

На виставці авторської кераміки у Харківському художньому музеї були були представлені роботи валківського гончаря Ф.Гнідого

любовное отношение к материалу, который воспринимается мастером как живое существо, со-участник таинства рождения произведения. «Глина в мене співуча» - говорил Ф.И.Гнидый. Это отношение выразилось в богатстве фигур, гладких и шероховатых, творимом благодаря таким пластическим свойствам глины, как текучесть, мягкость, податливость.

Сільські новини. – 2008. – 26 серп.

Та недарма кажуть, що все геніальне відзначається перш за все простотою. Нехитрі вироби, народжені в уяві та натруджених руках гончаря-романтика, підкорили світ. Ще за життя Федора Івановича його витвори експонувалися в Монреалі, Брюсселі, Парижі, зайняли гідне місце в колекціях вітчизняних та зарубіжних музеїв.

На Коржівському цвинтарі, де покоїться прах знаменитого гончаря, пройшла панахида; на будинку, де він народився, відкрито меморіальну дошку. За рішенням Валківської міськради ім’я Федора Гнідого увічнено в назві однієї з нових вулиць райцентру

Федір Гнідий : альбом / авт.-упоряд. А.М. Новоселова-Хмельницька. – Київ: Мистецтво, 1980. – 88 с.

https://skylots.org/6562749450/Albom-Fedr-Gndiy-1980-r-goncharstvo

https://skylots.org/6562749450/Albom-Fedr-Gndiy-1980-r-goncharstvo

https://skylots.org/6562749450/Albom-Fedr-Gndiy-1980-r-goncharstvo

https://skylots.org/6562749450/Albom-Fedr-Gndiy-1980-r-goncharstvo

https://skylots.org/6562749450/Albom-Fedr-Gndiy-1980-r-goncharstvo

https://skylots.org/6562749450/Albom-Fedr-Gndiy-1980-r-goncharstvo

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer

Автопортрет. 1971. Глина, глазур

Коли Ф.І. Гнідому було вже за сімдесят, він створив одну з останніх своїх робіт "Автопортрет". Мудрими, уважними очима дивиться з нього майстер на своїх нащадків, ніби запитує, чи зуміли вони зберегти давнє ремесло, чи не розгубили секретів гончарства

ГОНЧАРСТВО Валківського району Харківської області

Про Гнідого Ф.І. див. 0.57хв: Найвідомішим представником валківської сучасної школи гончарства є Заслужений майстер народної творчості України Федір Іванович Гнідий... Валентина Романенко

Адреса бібліотеки 61003 Харків, вул.Кооперативна, 13/2

https://library.kharkov.ua/

Підготували: Конопля Л. Сашкова Л. Редакторка Травіна О.

РЦІ "Харківщина" ХОУНБ