Want to make creations as awesome as this one?

Propozycja literatury dla nastolatków i ich rodziców.

Transcript

Kącik poradnikowy

Publikacja dla rodzica... i nie tylko

"Czy motywacji wewnętrznej można się nauczyć? Nie.Ale można ją rozwijać, wzmacniać, pielęgnować - temu właśnie służą karty pracy Jak obudzić w nastolatku motywację wewnętrzną!"

Artykuł

Artykuł

Artykuł

Artykuł

opis

Materiał z dbp

Wypożycz w DBP

Jęczmińska, Daria. Jak obudzić w nastolatku motywację wewnętrzną. Warszawa: psychologiadziecka.org, 2022. Zestaw 54 praktycznych ćwiczeń na 150 stronach, opracowany przez psychologa, terapeutę TSR, podzielony jest na takie sekcje jak:

  • Motywacja,
  • Motywacja do nauki,
  • Kwestionariusze,
  • Przekonania,
  • Flow,
  • Wartości,
  • Wewnętrzny krytyk,
  • Cel,
  • Wizualizacje.
Przemyślany materiał do pracy na długie tygodnie! Do wykorzystania zarówno przez rodziców, jak i specjalistów: nauczycieli, psychologów. "Jeden rozmiar nie pasuje do wszystkich, szczególnie jeśli mówimy o motywacji. Często się okazuje, że trzeba wypróbować nowe techniki, nowe sposoby myślenia i nowe podejścia w poszukiwaniu tego idealnego zestawu, który będzie źródłem optymalnej motywacji wewnętrznej. Dobrze jest znać kilka sztuczek, zwłaszcza gdy próbujemy zmotywować nastolatka. Proponuję 54 ćwiczenia przygotowane właśnie z myślą o nastolatkach. Można je realizować w formie rocznego wyzwania – na każdy tydzień roku przypada jedno ćwiczenie z tego zestawu (+2 dodatkowe) – lub w dowolnym innym systemie, w zależności od potrzeb. Ćwiczenia mogą być wykonywane indywidualnie lub grupowo. Zachęcam też, by rodzice, opiekunowie, nauczyciele, pedagodzy razem z nastolatkami wzięli udział w motywacyjnym wyzwaniu. Nic tak nie łączy jak wspólne spędzanie czasu. A dorosłym także czasami potrzeba motywacji…" Od Wydawcy

Kącik poradnikowy

Publikacja dla nastolatka...

Każdy człowiek, bez wyjątku, przychodzi na ten świat, mając wartość i znaczenie.Absolutnie każdy. Nawet TY!

ARTYKUŁ

recenzja

Fragment

opis

Materiał z dbp

recenzja

Artykuł

Wypożycz w DBP

Schab, Lisa M. Jesteś kimś więcej niż myślisz : dla nastolatków. Sopot : GWP, 2022. 80 ćwiczeń budujących poczucie własnej wartości. Każdy człowiek, bez wyjątku, przychodzi na ten świat, mając wartość i znaczenie. Absolutnie każdy. Również ty. Niniejsza książka została napisana lekkim i bezpośrednim językiem, aby trafić do odbiorcy - którym jest nastolatek. Ta grupa wiekowa bardzo często doświadcza niewiary w siebie , samokrytyki, stresu czy nadmiernego zamartwiania się. Szczególnie wzmożone odczuwanie tych wszystkich emocji staje się w okresie dojrzewania. Zdrowa samoocena oznacza, że masz silne poczucie własnej wartości. Rozumiesz i akceptujesz swoje słabości, a także doceniasz swoje mocne strony i cieszysz się nimi. Mając zdrową samoocenę, uznajesz wrodzoną wartość każdego człowieka – w tym również siebie. Wielu z nas nadmiernie koncentruje się na swoich niedoskonałościach. To błąd! Ważne jest zrozumienie, że wszyscy jesteśmy wartościowi. Każdy z nas ma wspaniałe, wyjątkowe cechy – po prostu ich nie dostrzegamy i nie cenimy, ponieważ skupiamy się na tym, czego w sobie nie lubimy. Wyolbrzymiamy swoje wady i niedoskonałości, a bagatelizujemy zalety i osiągnięcia. To rzutuje na nasze ogólne nastawienie – wobec relacji z ludźmi, własnych dokonań, własnych działań – niczym chmura, która nieustannie rzuca na nas swój cień.