Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Start

Uratuj PlanetęZiemię!!!

Misje

Przedstawienie

Zawsze co roku 22 kwietnia odbywa się Dzień Ziemi. W tym roku Ziemia Cię bardzo potrzebuje. Znalazła się w trudnej sytuacji jaką jest zanieczyszczenie planety, wycinanie lasów, wyginięcie zwierząt, topnienie lodowców, itp. Rozwiąż zagadki, a dostaniesz cyfry do kodu. Jeżeli go rozwiążesz zdobędziesz coś specjalnego.

Uratuj Planetę Ziemię.

Misje

kod

Przedstawienie

Misje

kod

Zwierzęta

Topnienie lodowców

Po dobrze wykonanym zadaniu dostaniesz cyfrę do kodu.

Wybierz misję.

Start

Start

Lasy

Start

ElektrownieWiatrowe

Start

START

Elektrownie wiatrowe

Misje

Kod

dalej

Energia wiatru powstaje dzięki różnicy temperatur mas powietrza, spowodowanej nierównym nagrzewaniem się powierzchni Ziemi. Turbina wiatrowa uzyskuje swoją moc dzięki konwersji wiatru, ruch obrotowy łopat wirnika - produkując energię elektryczną.

Przedstawienie

Dalej

Patrz Uważnie!!!

Najeżdzaj myszką na widoczne miejsca, czytaj informacje i zapamiętuj je aby przejść dalej. Kluczem do przejścia jest Twoja pamięć

Gotowy

Największe źródło odnawialnej energii stanowi w Polsce wiatr. Według raportu Polskich Sieci Energetycznych z 1 kwietnia 2021 roku moc zainstalowana farm wiatrowych w naszym kraju wynosi ponad 6,7 GW

Największą farmą wiatrową w Polsce jest zlokalizowana w województwach pomorskim i zachodniopomorskim FW Potęgowo, która została oddana do użytku w grudniu 2020 roku

Z energii wiatru korzystano już w starożytności. Jej najstarsze znane wykorzystanie stanowiły łodzie żaglowe, o których wiadomo, że były używane w Starożytnym Egipcie .

01. Najstarsze znane wykorzystanie wiatru stanowiły łodzie żaglowe, które były wykorzystywane w......

Starożytnym Rzymie

Starożytnym Egipcie

Starożytnej Grecji

02. Największa farma wiatrowa w Polsce jest zlokalizowana w województwach.....

zachodniopo-morskim i pomorskim

dolnośląskimi śląskim

Mazowieckim i Lubelskim

03. Według raportu polskich sieci energetycznych z 1 kwietnia 2021 roku moc zainstalowana farm wiatrowych w naszym kraju wynosi ponad

6,7 GW

7,6 GW

7,2 GW

Dalej

Wiatr Ci sprzyja i możesz dalej generować energię wiatrową

Gratulacje

Druga cyfra!!!

4

Jeszcze raz

Piorun uderzył w wiatraki powodując ich spalenie

O nie!!!

Dalej

O nie!!!Ktoś naśmiecił w lesie....

6

01. Ile na obrazku znajdowało się siatek?

5

3

URATUJ LASY !!!

1

0.2 Ile na obrazku znajdowało się butelek?

4

3

2

03. Ile na obrazku znajdowało się chusteczek

4

6

Udało Ci się uratować tereny lasów. Zrobiłeś to doskonale wiedziałem ,że mogę na Ciebie liczyć! .

GRATULACJE!!!

Czwarta cyfra

DALEJ

1

Niestety nie udało Ci się uratować terenów lasów :(

O NIEE!!

wróc

dalej

Kliknij na zwierzę i przeczytaj informacje dotyczące gatunków zagrożonych wyginięciem. Następnie odpowiedz na pytania i URATUJ ZWIERZĘTA!

Gatunki zagrożone wyginięciem

Naciskaj na zwierzęta aby otrzymać informacje o nich

Panda Ruda

Populacja pandy rudej wynosi w tej chwili mniej niż 10 tysięcy. Pandki rude zamieszkują wschodnie Himalaje i Nepal, są trochę większe od domowego kota, a większość swojego czasu spędzają na drzewach. Ich populacja drastycznie maleje, a jednym z powodów jest kłusownictwo. Pandki wpadają w pułapki przeznaczone dla innych zwierząt, np. saren i dzikich świń, ale zwierzęta giną także, bo ich skórę wykorzystuje się m.in. do produkcji nakryć głowy.

WRÓĆ

Animals Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Clue Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna.

WRÓĆ

Szympans zwyczajny

Podobnie jak ludzie, szympansy są niezwykle towarzyskimi zwierzętami, które opiekują się swoim potomstwem, niektóre osobniki mogą przeżyć ponad 50 lat. Większość czasu spędzają na szczytach drzew w lasach afrykańskich. Na skutek działalności człowieka populacja gatunku, który według danych WWF liczy dziś od 172 do 299 tys., znikła już z czterech krajów, a osobniki, które żyją w innych częściach świata, muszą radzić sobie z kolejnymi zagrożeniami. Największym z nich są kłusownicy działający w Kotlinie Konga. Najmłodsze szympansy często zabierane są od swoich rodzin i sprzedawane na lokalnych targach jako zwierzęta domowe.

Animals Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Clue Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna.

WRÓĆ

Płetwal Błękitny

Płetwal błękitny to największe zwierzę, które zamieszkuje obecnie naszą planetę. Jednak jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań, wkrótce możemy go stracić. W tej chwili populacja tego gatunku liczy od 10 do 25 tys. osobników. Płetwal jest na szczycie łańcucha pokarmowego i odgrywa ogromnie ważną rolę w podtrzymaniu równowagi ekosystemu. Największym zagrożeniem dla płetwala, którego 200 ton wagi można porównać do 33 dorosłych słoni, to m.in. zmiany klimatyczne i dewastacja środowiska naturalnego. Przedstawicieli tego gatunku można spotkać w wodach Zatoki Kalifornijskiej, Indonezji, Malezji oraz Filipin.

Animals Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Clue Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna.

WRÓĆ

Wargacz Garbogłowy

Wargacz garbogłowy to jedna z największych ryb na świecie, można ją znaleźć głównie w rafach koralowych południowo-wschodniej Azji. Ten osobnik może żyć ponad 30 lat, a na targach jest towarem luksusowym. Członkowie WWF prowadzili na terenie Malezji działania mające na celu zablokowanie eksportu ryby do innych krajów i od 2010 roku udało się uratować 860 ryb tego gatunku, ale nielegalny połów wciąż stanowi dla wargacza garbogłowego duże zagrożenie.

WRÓĆ

Rekin Wielorybi

Rekin wielorybi to nie tylko największy z rekinów, ale także największa ryba, jaka zamieszkuje dziś wody oceanów. Żywi się głównie planktonem i przemierza długie dystanse, aby odnaleźć wystarczające ilości pożywienia. Przedstawicieli tego gatunku można odnaleźć we wszystkich tropikalnych wodach świata. W wielu krajach polowania na rekiny wielorybie są zabronione, ale są na świecie miejsca, w których ich populacja stale się zmniejsza. Największym zagrożeniem jest przede wszystkim stale rosnący popyt na mięso rekinów, który sprawia, że w dalszym ciągu prowadzone są nielegalne połowy.

WRÓĆ

Żubr

Na początku XX wieku zginął ostatni żubr żyjący w Polsce na wolności. Miłośnicy przyrody podjęli jednak intensywne działania i już w 1952 roku wypuszczono pierwsze żubry do środowiska naturalnego. Nie oznacza to, że największe zagrożenie minęło. Niestety ten roślinożerny olbrzym jest wymagający pod kątem przestrzeni do życia i rodzaju pokarmu, co sprawia, że niełatwo go ochronić. Naukowcy zmagają się też z małą różnorodnością genetyczną.

Żółw Zielony

WRÓĆ

Żółw zielony to jeden z największych żółwi morskich na świecie. Ich nazwa nawiązuje nie do koloru muszli, a chrząstki, która połyskuje w kolorach zieleni. Występują głównie w wodach tropikalnych i subtropikalnych. Przetrwanie ich gatunku jest zagrożone m.in. ze względu na zanikanie miejsc do gniazdowania na plaży, polowania na dorosłe osobniki i zaplątywanie się żółwi w sieci rabackie. Ogromnym zagrożeniem dla żółwi morskich są również dryfujące w morzu torebki foliowe.

Pingwin Równikowy

WRÓĆ

Pingwin równikowy jest jedynym gatunkiem pingwina, który występuje na północy Ekwadoru i na wyspach Galapagos. Populacja pingwina równikowego wynosi w tej chwili mniej niż 2000 osobników. Pingwiny równikowe zagrożone są m.in. przez pogarszającą się jakoś powietrza i zmiany klimatyczne oraz obecność innych zwierząt, które nie tylko polują na młode, ale również przenoszą na pingwiny niebezpieczne choroby. Szacuje się, że podczas ostatnich zjawisk El Niño zmarło ponad 77 proc. przedstawicieli tego gatunku.

01. Które zwierzę jest zagrożone wyginięciem?

02. Które zwierzę jest zagrożone wyginięciem?

03. Które zwierzę jest zagrożone wyginięciem?

04. Które zwierzę jest zagrożone wyginięciem?

Masz niezłą wiedzę na temat zagrożonych zwierząt. Sposobem uratowania ich jest szanowanie środowiska

Gratulacje!

Pierwsza cyfra!!!

9

dalej

WRÓĆ

Niestety nie dałeś rady. Wróć i spróbuj ponownie

O NIE!!!!

przedstawienie

Misje

Kod

Topnienie lodowców przyczynia się też do podnoszenia się poziomu mórz. To z kolei erozji wybrzeży. Co więcej, podnoszące się temperatury powietrza i oceanów powodują częstsze i intensywniejsze sztormy przybrzeżne, w tym huragany i tajfuny.

Topnienie lodowców

dalej

Po całym świecie rozproszyło się 5 arktycznych zwierząt. Znajdź je a dostaniesz ostatnią cyfrę do kodu. Uważaj bo każde następne zwierze będzie coraz mniejsze.

dalej

Jestem wilkiem arktycznym. Mój dom czyli arktyka roztapia się z powodu globalnego ocieplenia. Jeżeli będziesz używał pojazdów elektrycznych lub nie będziesz używał pojazdów spalinowych to pomożesz mi.

dalej

dalej

Mam na imię niedźwiedź polarny. Zmniejszająca się z zastraszającym tempie objętość lodowców wpływa na środowisko życia wielu zwierząt. Raporty wskazują na drastycznie malejące pogłowie reniferów. Ocieplające się środowisko powoduje zanikanie porostów –naszego głównego pożywienia.

dalej

Jam jest orka. Topniejący lód podnosi poziom oceanów. Jest to ogromne zagrożenie dla człowieka. Obszarami zalewowymi są głównie tereny nadmorskie. Gdyby w Europie wody podniosły by się o 50 metrów to cała Dania by znikneła.

dalej

Nazywam się mors. Topniejące lodowce górskie zmniejszają bioróżnorodność w górach. Topnienie kriosfery zamyka wiele szlaków i nieodwracalnie zmienia krajobraz gór. Przykładem takich obszarów mogą być górski lodowiec Muir, który stał się flagowym przykładem zmian klimatycznych, a także lodowiec Columbia.

dalej

Zwę się pingwin. Ogromna ingerencja i ekspansja człowieka w środowisku naturalnym prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji, w tym między innymi ocieplenia klimatu. W związku z tym, że jest to proces powolny i długotrwały, ludzie odczuwając drastyczne skutki globalnego ocieplenia nie utożsamiają ich z własną działalnością.

Udało ci się zapobiec stopnieniu lodowców.

GRATULACJE!

Trzecia cyfra!!!

7

dalej

Lodowce sie rostopiły

O Nie!

Restart

Otrzymany kod z dobrze wykonanych zadań wpisz tutaj. Naciśnij czerwoną kłudke.

Kod

Szukaj

Wykonałes wszystkie misje,które wcale nie były takie łatwe.Wykonujac te misje uratowałes ziemiena,której zyjemy!

Gratulacje!

PODPISZ SIĘ

dostań nagrode

NAGRODA