Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

nie

tak

Czy biegniesz za nimi?

W progu biblioteki witają Cię pani Ola i pani Ania: "Zapraszamy do Osiemnastki. Miło nam Cię widzieć. Usiądź, ułóż z nami puzzle, pooglądaj książki..."Nagle przerywa Wam głośny płacz i krzyki dobiegające z zewnątrz. Bibliotekarki wybiegają na ryneczek os K...

Dzień dobry!

Idź dalej!

Zdecydowałeś się wziąć udział w bibliotecznej zabawie w stylu ESCAPE ROOM. Bądź uważny, wskazówką może być każdy poruszający się lub migający element bądź obrazek - kliknij w niego!Czytaj uważnie polecenia i informacje. W zabawie nie ma możliwości powrotu - jeśli przegapisz wskazówkę, drugi raz już do niej nie trafisz.Jeśli uda Ci się ukończyć zabawę - pochwal się na naszym profilu fb. Będzie nam miło!

Oczywiście! Biegnij wypożyczyć nowe książki. Czekamy na Ciebie w tyskich bibliotekach!

Kliknij żeby iść dalej

Na zewnątrz widzicie Karolinkę – rzeźbę wykonaną przez Tomasza Wenklara. Karolinka na co dzień zdobi fontannę, ale teraz siedzi na ławce i rozpacza.Pani Ola i pani Ania podchodzą do niej zaskoczone i zadają pytanie:"Co się stało Karolinko? Dlaczego opuściłaś swoje miejsce?"

Karolinka łkając opowiada, że jak co dzień o godz. 9:00 z jej dzbanka miała zacząć płynąć woda, ale była już 9:15 a woda nadal nie płynęła. Ludzie zaczęli przyglądać się dziewczynce i wtedy zorientowała się, że coś jest nie tak! Jej dzbanek zniknął!Jak ma dalej stać na ryneczku? Mieszkańcy lubią spędzać czas w jej otoczeniu, dzieci obserwują płynącą wodę. A teraz wszystko skończone!

Karolinko spokojnie, na pewno uda nam się rozwiązać Twój problem i odnaleźć zaginiony dzban. - Uspokaja dziewczynę pani Ania. Pani Ola rozgląda się szukając jakiejś podpowiedzi, na szczęście nie musi szukać długo.Pod ich stopami leży zgięta kartka. Kiedy podnosicie ją okazuje się, że jest to list...

tak

nie

Czy podejmiecie próbę odnalezienia dzbana Karolinki?

Kliknij w zdjęcie i podaj nam swoje imię! :)

Gotowe? Ruszaj dalej!

Przedstaw nam się!

Rozglądacie się wokół w poszukiwaniu wskazówki, nagle dostrzegacie strzałki kierujące Was do biblioteki. Na drzwiach zauważacie kopertę. Czym prędzej sięgacie po nią i czytacie wiadomość.

A więc w drogę!

Gotowi? To w drogę!

"Znajdźcie literki, a następnie ułóżcie je w odpowiedniej kolejności. Powodzenia!"

Złap latarkę. Trzymając ją, przesuwaj po ekranie i zobacz więcej niż inni!Ułóż literki w kolejności i odczytaj hasło.

11-E

10-I

9-C

8-Ś

7-a

6-n

5-m

4-e

3-i

2-S

1-O

Znasz już hasło? Jaka to liczba? Wpisz ją na klawiaturze kalkulatora

ERROR

Oj, coś poszło nie tak. Spróbuj jeszcze raz

ERROR

Oj to nadal nie ta cyfra. Próbuj dalej..

Brawo! Pierwsza cyfra jest prawidłowa!

BRAWO! Oczywiście, chodziło o 18. Drzwi naszej filii otwierają się przed Tobą...

Pierwszy krok za Wami. Wchodzicie do biblioteki i od razu zauważacie strzałki. Chodzicie tu często i nigdy ich nie było. To musi być znak!Strzałki prowadzą Was do okna. Jedna z książek stoi na wystawce. Sięgacie po nią i od razu zauważacie wystającą z niej kartkę.
Znam już hasło, idę dalej!
No tak! Jesteśmy w Osiemnastce! Skoro Osiemnastka to filia nr 18 to znaczy, że Dwunastka to filia nr 12. Pani Ola podsuwa Wam informator. Z niego dowiadujecie się, że ta filia znajduje się na osiedlu Z na ul. Zaręby 31a . Postanawiacie od razu tam wyruszyć.
Kliknij w ruszające się motylki!
W drzwiach Dwunastki witają was motyle. Nie rozumiecie co tu się dzieje, ale kiedy w dziale dziecięcym widzicie uśmiechnięte dzieci i panią Beatkę, która prowadzi zajęcia, nagle wszystko staje się jasne..

Nagle z książki, którą czyta pani Beata wypada kartka. Od razu orientujecie się, że to wiadomość dla was. Szybko łapiecie ją i opuszczacie Dwunastkę, żeby odkryć kolejną wskazówkę.

Nie wiesz jaka to filia? Tu znajdziesz podpowiedź!
Odgadłeś hasło? Zapraszam dalej

Odwiedziny w Dwunastce

Wiesz jaki jest numer filii do której Cię teraz zaproszę? Wystukaj na klawiaturze telefonu pierwszą cyfrę!

No niestety to zła odpowiedź!Spróbuj jeszcze raz!Podaj pierwszą cyfrę

No niestety to zła odpowiedź!Spróbuj jeszcze raz!

Czas podać drugą cyfrę

Brawo pierwsza cyfra to:

Wchodzimy?

filii nr 13

Czas wybrać się w podróż do

Brawo druga cyfra to:

podpowiedź

Odgadłeś hasło? Podążaj dalej

Czy to na pewno zadanie matematyczne? Szukaj wskazówek na tej stronie

Rozwiążcie zagadkę i wszystko stanie się jasne...

W drzwiach wita Was pani Sylwia.Włączcie głośniki i posłuchajcie :)

Z wizytą w Trzynastce

Wiesz o jakiej filii mowa? To w drogę!Nie wiecie? Nie szkodzi, zaraz wszystko będzie jasne..

Przyglądacie się uważniej teatrzykowi kamishibai. Od razu zauważacie że, na stoliku na którym jest ustawiony, leży kolejny list. Podchodzicie i ostrożnie, żeby nie przerywać opowieści, zabieracie kartkę.

Za kurtyną Trzynastki

Jest w niej miejsce dla czytelnika w każdym wieku. Najmłodsi czytelnicy będą się świetnie bawić w czasie zajęć i lekcji bibliotecznych.

Zapraszamy do Trójki!

Dorosły czytelnik skorzysta z wielu spotkań autorskich oraz Dyskusyjnego Klubu Książki. Nie zabraknie również zajęć dla tyskich seniorów.

Oczywiscie chodziło o utwór "Elegia o... [chłopcu polskim]" K.K. Baczyńskiego.W Tychach niedaleko Placu Baczyńskiego znajduje się filia nr 3.

Filia nr 3

Już z daleka widzicie, że w drzwiach czeka na was pani Magda.

„Chodźcie, chodźcie. Zapraszamy!" Oprowadza was po filii,a wy ze zdumieniem zauważacie, że na regałach w pięknych ramkach zamiast obrazów widnieją napisy. Postanawiacie się im przyjrzeć. Domyślacie się, że to kolejna podpowiedź.

Chodźmy dalej

sprawdź

Ułóż rozsypankę i sprawdź w lewym dolnym rogu czy wykonałeś poprawnie to zadanie.

Świetnie!

No to w drogę!

Wszystko jest jasne. Mieszkacie w Tychach i doskonale wiecie, że Dział Muzyczny znajduje się na al. Piłsudskiego 16 w budynku Mediateki. Najszybciej jak to możliwe udajecie się w tamtym kierunku.

Chodziło o Dział Muzyczny i Książki Mówionej.

Chodźmy!

Budynek Mediateki za każdym razem robi na was wrażenie. Szybko udajecie się do wskazanego działu. Bibliotekarz akurat ustawia nowości na półkach. Z zachwytem przeglądacie nowe filmy, audiobooki i płyty z muzyką. Pani Monika podchodzi do was ze słowami:„Chyba mam dla was świetną pozycję” i wręcza wam audiobook „Dwa lata wakacji”. Faktycznie mieliście ochotę go wysłuchać!

Gotowi?
2C 3C 4C 5C 6C 7C 8C 2D 2E 3F 4F 5D 5E 6E 7F 8F
2C 3C 4C 5C 6C 7D 8E 7F 6G 5G 4G 3G 2G

Zaznaczcie podane pola i odczytajcie rozwiązanie

Tak! w Czytelni Multimedialnej czytelnicy mogą skorzystać z technologii VR czyli rzeczywistości wirtualnej. Ale nie tylko! Znajdziecie w niej duży wybór gier planszowych oraz komputery z dostępem do Internetu.

Poznaliście już trochę Bibliotekę Główną. Oprócz Działu Muzycznego i Książki Mówionej, Czytelni Naukowej oraz Multimedialnej, znajdziecie tu również Wypożyczalnię dla dorosłych i Dział dla dzieci. Są to największe działy MBP Tychy. W dziale dla dzieci odbywają się liczne zajęcia dla naszych najmłodszych czytelników. Zaglądajcie tu często. A teraz idźcie dalej!

Idziecie dalej, zamierzacie obejrzeć Dział dla dzieci, dużo o nim słyszeliście. Po drodze mijacie wystawkę książek

Postanawiacie wrócić do wystawy książek. Oglądacie ją jeszcze raz dokładnie.

Mijacie wystawę i idziecie do działu dla dzieci. Przeglądacie książki i budowle z klocków lego, ale ciągle coś nie daje wam spokoju. Coś kołacze się z tyłu głowy…

Wiem, idę dalej!
Nie wiesz? Kliknij i zobacz podpowiedź!
Czy coś rzuciło Wam się w oczy?

Oczywiście, że we wszystkich tych książkach pojawia się jedna liczba. Jaka? Kliknij ją na klawiaturze kalkulatora

Chcesz wrócić do zdjęcia z wystawką? Kliknij!

Spróbuj jeszcze raz

No niestety to zła liczba!

Chcesz wrócić do zdjęcia z wystawką? Kliknij!

Spróbuj jeszcze raz

No niestety to zła liczba!

Dokładnie tak. To PIĄTKA. Nie zastanawiacie się długo i ruszacie na ul. Dąbrowskiego 5, gdzie mieści się filia nr 5.

Filia nr 5

Stajecie pod biblioteką i Waszą uwagę przykuwa piękny ogródek z kwitnącymi kwiatami tuż pod samymi oknami biblioteki. Wokół ogródka zauważacie rozlaną wodę. Ktoś musiał podlewać rośliny. Mijacie ostrożnie kałuże i wchodzicie do środka..

Dzień dobry – wita was pani Jola. - W czym mogę wam pomóc?

Hmmm my tylko… szukamy jednego dzbanka - odpowiadacie niepewnie.

Dzbanka? W bibliotece? Mamy tu mnóstwo książek na różne tematy, w tym momencie odbywa się kółko szachowe. Może macie ochotę z nami zagrać? Mamy też spotkania autorskie, spotkania z cyklu "Biblioteka z pasją" i zajęcia dla dzieci, ale dzban? Nie… dzbana tu nie mamy.

W tym momencie za regałem miga Wam czerwona czapeczka. Szybko biegniecie w tamtą stronę. W ostatnim momencie widzicie skrzata znikającego za regałem,a w rogu przewrócony mokry dzban i płynącą od niego stróżkę wody.

Chyba zaraz poznamy odpowiedź – odpowiadacie widząc na podłodze wilgotną kartkę.

Cóż to takiego? Pyta zaskoczona pani bibliotekarka. Skąd on się tu wziął?

„Drogie dzieciJestem bibliotecznym skrzatem. Dbam o wszystkie biblioteki, książki, każdy kąt i każdą rzecz, która się tu znajduje. Rano zauważyłem, że kwiaty w ogródku filii nr 5 mają sucho. Musiałem je podlać. Przepraszam, że pożyczyłem sobie dzban Karolinki. Zamierzałem go oddać!Pozdrawiam i do zobaczenia w murach biblioteki!”

Ale skrzata już nie widać. Może powędrował na kolejną filię?

Och ty skrzacie głuptasku – wzdychają panie bibliotekarki – przecież mamy specjalne konewki na wodę. Nigdy więcej nie zabieraj niczego bez pozwolenia.

Gotowy na ostatnie zadanie? Kliknij!

Dziękujemy za Twoją pomoc!Pomogłeś zwrócić dzban Karolince!

KONIEC

do kiedy?

Gdzie dostarczyć?

UWAGA KONKURS!Pięć pierwszych osób, które namalują:jedną z filii MBP Tychylubmapę sieci filii MBP Tychyotrzymają specjalne dyplomy Przyjaciół Biblioteki oraz upominki

Dziękujemy za udział!Do zobaczenia w naszych bibliotekach!

Z wszystkich prac utworzona zostanie wystawa, która zdobić będzie filię nr 18.