Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

instrukcja

AWARIA W PIWNICACH

  • Honorowa Obywatelka Miasta Toruń
  • Organizatorka Obesrwatorium Astronomicznego w Piwnicach
  • Współzałożycielka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
  • Astrofizyczka
Kim była Wilhelmina Iwanowska?

Zobacz więcej

Powrót do poprzedniej strony

Następna strona

Powrót do ekranu startowego

Zanim zaczniesz swoją przygodę w Piwnicach, poznaj instrukcję porszania się po grze.

INSTRUKCJA

1995

1962

1937

1934-35

Kalendarium życia prof. Wilhelminy Iwanowskiej

Gwiezdna droga

1999

1948-49

1952

1973

1933

1929

1926

1945

1905

Profesor Iwanowska urodziła się w Wilnie, rozpoznajesz to miasto?

Dzięki Tobie do Obserwatorium Astronimicznego w Piwnicach dołączyła ekipa naukowców Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od teraz będą pracować przy naprawie radioteleskopu wspólnie z Tobą!

Brawo!

fizykadoświadczalna
fizykateoretyczna
astrofizyka

Profesor Iwanowska była profesorem nauk fizycznychjaką miała specjalność jako profesor?Kliknij w obrazek przedstawiający specjalność Iwanowskiej

Podczas prac prowadzonych przez naukowców UMK w radioteleskopie odnaleziono tajne zapiski profesor Iwanowskiej, Dzięki którym, naukowcy mogą zaczynać intensywne naprawianie usterki. "Możesz nam pomóc, rozwiązując kolejne zagadki o Pani profesor" - mówią naukowcy UMK

4, 40, 20

80, 19, 5

10, 11, 60

"W czasie jej pracy na UMK dyplom magistra uzyskało (...) osób, wypromowała (...) doktorantów i doprowadziła do stopnia doktora habilitowanego (...) osób."Jeżeli potrzebujesz wskazówki, kliknij w telefon ze zdjęciem - przekieruje Cię do odpowiedniego źródła w którym znajdziesz odpowiedź.

Prof. Iwanowska przyczyniła się do sprowadzenia do Piwnic w 1962 roku największego do tej pory w Polsce teleskopu optycznego Schmidta. Wilhelmina Iwanowska, której dorobek naukowy sięga ponad 150 pozycji, popularyzowała astronomię i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Była doktorem honoris causa uniwersytetów w Winnipeg (Kanada), Leicester (Anglia) i toruńskiego UMK, honorowym obywatelem kanadyjskiego miasta Winnipeg, honorowym członkiem Towarzystwa Naukowego w Toruniu i Kanadyjskiego Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz członkiem Warszawskiego Towarzystwa Naukowego, ponadto honorowym członkiem włoskiego i belgijskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk i honorowym prezesem Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi wileńskiej. W czasie jej pracy na UMK dyplom magistra uzyskało 80 osób, wypromowała 19 doktorantów i doprowadziła do stopnia doktora habilitowanego 5 osób.

WSKAZÓWKA

1940

1934

1933

W którym roku Iwanowska obroniła pracę doktorską?

Fantastycznie! jesteśmy prawie na mecie naszych wspólnych zmagań z naprawą radioteleskopu. Do Piwnic przybywają ostatnie części, które są potrzebne do naprawy. Zatem przejdźmy do następnych pytań.

Orderem Orła Białego

Nagrodą Nobla

Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski

Postanowieniem prezydenta Lecha Wałęsy z dnia 4 maja 1995 roku, w uznaniu wybitnych osiągnięć naukowych w dziedzinie astronomii, Wilhelmina Iwanowska została odznaczona

(198860) Wilhelmina

(198840) Iwanowska

(198820) Iwanowska

Na cześć Wilhelminy Iwanowskiej nazwano planetoidę, podaj jej dokładną nazwę

Pigża

Czarne-Błoto

Ostaszewo

Prof. Wilhelmina Iwanowska jest patronem szkoły w jednej z podtoruńskich wsi, jaka to wieś?

Już prawie wszystko gotowe!

Już niebawem radioteleskop zacznie znów spełniać swoje funkcje, tak jak przed awarią. Niestety niezdarny Profesor zgubił śrubkę, która jest bardzo istotna do prawidłowego działania urządzenia. Pomóż odnaleźć ją odpowiadając na ostatnie już pytanie.

11 kwietnia 1989 r.

20 kwiatnia 2000

16 maja 1999 r.

Podaj dokładną datę śmierci prof. Wilhelminy Iwanowskiej

Gratulacje! odnalazłeś zaginioną śrubkę!

Warto zobaczyć!