Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

START

Europejski Dzień Mózgu ma na celu przypominać o znaczącym wpływie naszego stylu życia na funkcjonowanie naszego organizmu.

Dzień Mózgu - 18 marca

Co potrafi nasz mózg?

  • Mózg stanowi centrum dowodzenia naszego organizmu.
  • Ludzki mózg składa się z ok. 90 miliardów neuronów odpowiedzialnych za przekazywanie informacji w postaci impulsów elektrycznych.
  • prędkość przemieszczania się impulsu nerwowego wynosi ok. 400 km/godz.
  • Łączna długość aksonów wynosi 160 tys, kilometrów.
  • W ciągu dnia generujemy ponad 70 000 myśli.

Kilka ciekawostek o mózgu

50% zdolności człowieka do uczenia się rozwija się w pierwszych czterech latach życia. Kolejne 30% wykształca się do ósmego roku życia. Podczas tych decydujących lat tworzą się drogi nerwowe, na których opiera się cała przyszła zdolność uczenia się. „Nasz mózg może nieustannie się uczyć- od urodzenia aż po kres życia”. Nieważne ile mamy lat, czy 10 czy 110- nasz mózg może jeszcze zaskoczyć!

Jak ćwiczyć mózg?

Po przestawieniu poniższych liter odczytamy nazwy zwierząt:ils -seip - jaczą - lórikl - amotihpop - rugank - opeintezr - yrsgyt -

Złap za nos prawą dłonią, a lewą za prawe ucho. Następnie zmień pozycję dłoni i trzymane ucho. W rzeczywistości mało która osoba poradziła sobie z tym zadaniem od razu. Regularny trening czyni jednak mistrza w koordynowaniu pracy, za co podziękują Ci obie półkule mózgu.

Ćwiczenie ucho-nos

Wykreślanka

Zielone warzywa liściaste: sałata, szpinak, brokuły, koperek, jarmuż Zdaniem naukowców “osoby jedzące co najmniej jedną porcję zielonych warzyw liściastych dziennie mają lepszą pamięć i dłużej cieszą się sprawnym funkcjonowaniem umysłu“.

Jakie jedzenie pomaga naszemu mózgowi pracować?

Orzechy i pestki: orzechy włoskie, laskowe, migdały, pestki dyni, ziarna słonecznika

Jakie jedzenie pomaga naszemu mózgowi pracować?

Kakao, ciemna czekolada, ziarna kakao

Jakie jedzenie pomaga naszemu mózgowi pracować?

quizz