Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
Marian Rejewski - Ten, który złamał Enigmę- Witold Piątkowski
Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu
Created on March 9, 2023
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
reading glass
Ten, który złamał Enigmę.
Marian Rejewski
Graczu, Twoim zadaniem jest rozwiązanie zagadek, które przybliżą Ci postać Mariana Rejewskiego. Uważnie wykonuj polecenia, hasła wpisuj zgodnie ze wskazówkami i dokładnie tak, jak są podane. Liczy się wielkość liter. Powodzenia!
150
4000
Zagramy w grę?
Urodził się w Bydgoszczy znajdującej się pod zaborem pruskim, która nosiła wówczas niemiecką nazwę Bromberg. Ukończył Państwowe Gimnazjum Klasyczne. Kolejnym stopniem edukacji Rejewskiego był wydział matematyczno-przyrodniczy Uniwersytetu Poznańskiego, który ukończył ze stopniem magistra filozofii 1 marca 1929 roku. Jeszcze przed uzyskaniem dyplomu, w 1928, Rejewski zaczął uczęszczać na kurs kryptologii, zorganizowany przez Biuro Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego dla mówiących po niemiecku studentów matematyki.
Marian Rejewski -
1980
1928
1932
1905
Bydgoszcz
W którym roku rozpoczął tajny kurs kryptologii?
W którym roku zmarł Rejewski?
W którym roku złamał szyfr Enigmy?
W którym roku urodził się Rejewski?
Miasto narodzin Mariana Rejewskiego
Uzupełnij luki w zdaniach. Wpisz hasło, by przejść do kolejnej strony. Skorzystaj z informacji pod "i"".
This page is password protected
Enter the password
We wrześniu 1932 roku udało się złamać czteroliterowy ćwiczebny kod floty niemieckiej, bazując na domyślności i znajomości mentalności Niemców ("zgubiła ich rutyna"). Dzięki temu przez pół roku czytano potem, co niemiecka flota wysyła w eter.Rozszyfruj treść depeszy. Hasłem, prowadzącym do kolejnej strony, jest odpowiedź na rozszyfrowane pytanie.
Pierwsze sukcesy -
This page is password protected
Enter the password
Chwilę przed wybuchem II wojny światowej Polacy zdecydowali się na ujawnienie swoich dokonań. Zdradzili aliantom, że złamali kod Enigmy. Przekazali również repliki wojskowej wersji Enigmy sporządzonej w zakładach „AVA”, schemat bomby kryptologicznej oraz tzw. płachty Zygalskiego, które były materiałami pomocniczymi w ustaleniu nastawienia bębenków.
Po wybuchu II wojny światowej kryptolodzy udali się do Bukaresztu. Po uzyskaniu zgody przez attaché wojskowego polskiej ambasady, zgłosili się do ambasady angielskiej, a następnie francuskiej. Uzyskali pomoc Francuzów i przedostali się do Francji. We francuskim tajnym ośrodku kryptologicznym „Bruno” dalej pracowali nad Enigmą. W czerwcu ośrodek został ewakuowany do Algieru. Po powrocie do Francji Rejewski otrzymał nową tożsamość. Figurował jako nauczyciel matematyki z liceum. Rozszyfruj nadane mu imię i nazwisko. Wpisz je zgodnie z zasadami ortografii. To jest hasło do kolejnej strony.
LOREM IPSUM DOLOR
This page is password protected
Enter the password
Korzystając z informacji zamieszczonych na stronie Biblioteki Pedagogicznej w Bydgoszczy, przyporządkuj do siebie fakty i ułóż je chronologicznie. Cyfry podane w nawiasie wpisz we właściwej kolejności.
Śmierć w wyniku zawału serca (4)
Praca w fabryce Kabel Polski (6)
1 lutego 1947
13 lutego 1980 r.
Renta inwalidzka (3)
Powrót do Polski (8)
21 listopada 1946
1967
Losy powojenne
This page is password protected
Enter the password
This page is password protected
Enter the password
https://muzhp.pl/pl/e/1828/polacy-po-raz-pierwszy-lamia-szyfr-enigmy https://docs.google.com/document/d/1j3sMvY9VTlGRfX3lejSP5jex404mXCbtTN7aHAJWxlU/edit#
- edupolis.pl/giganci-nauki/
- https://marian-rejewski.pl
- https://ipn.gov.pl/pl/historia-z-ipn/157145,Giganci-nauki-infografiki-historyczne-Marian-Rejewski.html
- https://pbw.bydgoszcz.pl/marian-rejewski-gigant-nauki-kujaw-i-pomorza/
- https://www.youtube.com/watch?v=cF4RL9UXbTY
BIBLIOGRAFIA