Want to make creations as awesome as this one?

More creations to inspire you

Transcript

Poczytaj o pozytywnym myśleniu

Logodydaktyka to autorska koncepcja Iwony Majewskiej-Opiełki zajmująca się całościowo wspieraniem rozwoju człowieka. Przełożona na potrzeby edukacji przyjmuje formę spójnego programu wychowawczego, który stanowi najlepszą odpowiedź na niedoskonałości dzisiejszej szkoły. W myśl założeń logodydaktyki zadaniem edukacji nie mogą być jedynie przekaz wiedzy merytorycznej i nauka krytycznego myślenia. Jej powinnością jest również przyczynianie się do wykształcenia w młodych ludziach siły charakteru i poczucia tożsamości, czyli wychowanie człowieka, który poradzi sobie w nieustannie się zmieniającym świecie. Koncepcja wychowawcza oparta na logodydaktyce bardzo dobrze sprawdzi się na każdym poziomie edukacji, umożliwiając wychowywanie uczniów do przyszłości przy równoczesnej trosce o ich teraźniejszość.Książka zawiera nie tylko kompleksowe omówienie teoretycznych podstaw logodydaktyki wraz z licznymi dowodami jej skuteczności w sferze edukacyjnej, ale również zestaw praktycznych wskazówek dla praktyków oraz zbiór 30 tematów do pracy przez okres całej edukacji. Dzięki temu po jej lekturze każdy czytelnik będzie wiedział, od czego zacząć i jak krok po kroku osiągać cele, do których zmierza wraz z uczniami.

Tytuł Pozytywne myślenie odmładza, nie odnosi się do obmyślania sposobów komplikowania życia za pomocą dziwnych, zawiłych czy zniekształconych wizji, ale dotyczy zdolności pozytywnego myślenia i przeżywania z dużą prostotą i naturalnością tego wszystkiego, co życie nam przynosi.Zaleca się ciągłe trenowanie umysłu, ćwiczenie pamięci, „rozmyślanie” z wykorzystywaniem tych zdolności umysłowych, które zdobyliśmy z czasem i kontynuowanie rozmyślań, medytacji, projektowania, planowania… czyli po prostu „korzystanie” z głowy w sposób użyteczny i zdrowy.Należy przede wszystkim wykluczyć ze swojego słownika zdania w stylu „To już taki wiek, nic się nie da już zrobić” czy „Nie warto już…”.Książka ta uczy, że należy żyć pełnią życia akceptując bieg czasu z wielką naturalnością, przeżywając, doceniając i smakując to wszystko, co życie przynosi i ofiarowuje.

Pozytywne myślenie szkodzi - ta prowokująca teza nie dotyczy oczywiście osób z natury radosnych, optymistycznie nastawionych do świata. Skierowana jest natomiast przeciwko tym "psychologicznym" szkołom, które starają się nam wmówić, że wystarczy pilnie pozytywnie myśleć, niemal automatycznie osiągniemy sukces, będziemy bogaci, zdrowi, szczęśliwi.Ponieważ wśród klientów gabinetów psychoterapeutycznych pojawia się coraz więcej osób, które na skutek nadziei związanych z "pozytywnym myśleniem" zachorowały, psycholog kliniczny i psychoterapeuta dr Guenter Scheich, opierając się na swojej wiedzy naukowej i praktyce terapeutycznej, omawia teorie "pozytywnego myślenia". Na przykładzie różnych przypadków wykazuje, dlaczego obietnice sukcesu i szczęścia - składane przez Murphyego, Carnegiego i Pealea - nie zawsze mogą być dotrzymane, a w wypadku osób pasywnych, lękliwych, depresyjnych czy nieśmiałych mogą doprowadzić wręcz do zaburzeń psychicznych.Autor bardzo dokładnie przygląda się tym, którzy promują "pozytywne myślenie". Udowadnia, że ta teoria to przede wszystkim big business, w którym zysk jest sprawą pierwszorzędną, natomiast osoba poszukująca pomocy przegrywa.