Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Erasmus+

lena zawadzka

Created on January 7, 2023

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Erasmus+ w ZSO 8

„Nature, traditions and identity in youth’s vision” Lena Zawadzka 1B

ZNAJOMOŚCI

NAUKA

KULTURA I OBYCZAJE

KREATYWNOŚĆ

SAMODZIELNOŚĆ

Korzyści z Projektu

KUCHNIA I ZWYCZAJE ŻYWIENIOWE

Państwa uczestniczące w Projekcie

Estonia

Tõstamaa Keskkool

Rękodzieło i Sztuka

Ubrania

Ze względu na klimat Estonia w każdym regionie ma ciepłe wyroby z wełny. Estońskie rękodzieło jest tak wyjątkowe, że robienie na drutach i makramy są znakiem rozpoznawczym państwa. Istnieje opinia, że wzory zostały wymyślone dla żeglarzy, którzy zgubiwszy drogę na morzu, mogli rozpoznać okolicę po ubraniach. W narodowych tradycjach rękawica symbolizuje charakter i przeznaczenie osoby. Obecnie znanych jest około 5500 wzorów rękawiczek, żaden z nich nie jest całkowicie powtórzony. Elementy wzoru mogą się powtarzać, ale położenie, kolor, wzór na mankiecie lub gumce, ogólna kompozycja wzoru – każda para rękawiczek jest niepowtarzalna.

Rękodzieło i Sztuka

Rękodzieło i Sztuka

Ceramika

Rękodzieło nieodparcie nawiązuje do ducha Estonii i jest związane z przyrodą. W ceramice dominują wzory kwiatowe, roślinne i geometryczne. Design pełen estetyki, schludny minimalizm. Ceramiczne dzbanki i kubki mają wzory czerpane z natury.

Praca w Drewnie

Rękodzieło i Sztuka

Powrót

Duchowość natury jest jednakowo i głęboko osadzona w historii kultury Estonii, w której drzewa i ziemia są cennymi przedmiotami posiadającymi moc. Las zawsze był źródłem życia w tym regionie i uważano go za święte miejsce w pierwotnej religii Estonii, w której przodkowie współczesnych Estończyków czcili duchy drewna. Stąd pamiątkowe figurki i wyroby regionalne z drewna, które mają nam tę duchowość przypominać. Podstawowe instrumenty muzyczne także wykonują z drewna.

Bułgaria

Razlog- "Bratya Petar and Ivan Kanazirevi" Secondary School

Rękodzieło i Sztuka

Praca w Drewnie

W Bułgarii bardzo popularną tradycją jest praca w drewnie. Udekorowane wzorami z motywem natury są krzesła, stoły, sztućce, instrumenty, skrzynki i wiele innych, co sprawia, że każdy z nich wygląda jak dzieło sztuki.

Rękodzieło i Sztuka

Wyszywanie

Wyszywanie nadal zajmuje wysokie miejsce w rozpoznawalności Bułgarskich rękodzieł, chociaż ostatnio tradycja zaczęła umierać. Kiedyś w każdym domu można było znaleźć krosno do wykonywania dywanów czy ubrań; teraz zaś niewiele osób potrafi z nich korzystać. Bułgarskie wyszywanie charakteryzuje się figurami geometrycznymi- - nawet motywy natury są symetryczne- wszytymi różnokolorowymi nićmi. Pozwala to dodać koloru do białej koszuli lub obrusu.

Powrót

Rękodzieło i Sztuka

Ceramika

W turystycznym aspekcie najpopularniejsza jest jednak ceramika. Misy zdobione kiedyś prostymi liniami, dzisiaj wielokolorowymi detalicznie wykonanymi wzorami są jedną z najpopularniejszych pamiątek wywożonych z Bułgarii.

Polska

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8

Rękodzieło i Sztuka

Ceramika Bolesławiecka

Wspaniała i bardzo charakterystyczna ceramika bolesławiecka może poszczycić się bogatą historią, która sięga nawet czasów średniowiecza.W XII wieku w dorzeczu Bobru i Kwisy w okolicach Bolesławca odkryto pokłady glinki ceramicznej. To właśnie z niej zaczęto wyrabiać wspaniałe naczynia, które zyskały ogromną popularność nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Kupcy z Niemiec i Czech szybko poznali się na wysokiej jakości produktom, a z czasem porcelana była również eksportowana do innych państw leżących w Europie. Obecnie ponad 700 letnia tradycja ceramiki bolesławieckiej w zakresie produkcji dekoracji z pewnością przeżyła ogromną rewolucję, jednak jeśli chodzi o wzornictwo dzisiejsi producenci pozostają mu wierni i chętnie sięgają do przeszłości czerpiąc inspirację z tamtejszych pięknych malowideł.

Rękodzieło i Sztuka

Ceramika Bolesławiecka

Rękodzieło i Sztuka

Fenomen koronek koniakowskich polega na tym, iż nie ma żadnego szablonu, ani gotowego schematu, wg którego koronczarka może wykonać serwetkę.Z koronki koniakowskiej powstają rożnego rodzaju i kształtu serwety, obrusy oraz konfekcje: kołnierzyki, mankiety, rękawiczki, bluzki, spódnice, a nawet czapki, kapelusze i suknie ślubne. Nowoczesną formą koronki są ozdoby bożonarodzeniowe i wielkanocne, biżuteria, abażury na lampy, witraże do okien, czy tzw. łapacze snów. Koronczarki z Koniakowa „heklowały” dla wielkich osobistości m.in. dla królowej belgijskiej w 1962 r., dla papieża Jana XXIII w 1963 r., dla papieża Pawła VI w 1966, dla papieża Jana Pawła II, dla królowej angielskiej Elżbiety II, dla prezydentów Polski, licznych gwiazd Beyonce, Lady Gagi, Britnay Spears, czy dla wielu projektantów mody jak Arkadius, Christian Dior, Louis Vuitton, Rei Kawakubo.

Koronka koniakowska to technika ręcznego szydełkowania serwet z nici tzw. kordonka. Zajmują się nią kobiety mieszkające w Koniakowie, leżącym w Beskidzie Śląskim na południu Polski w Gminie Istebna graniczącej z Czechami i Słowacją. Ten rodzaj koronki, nie powstaje w żadnym innym regionie Polski, ani na świecie.

Koronki z Koniakowa

Rękodzieło i Sztuka

Koronki z Koniakowa

Powrót

Rękodzieło i Sztuka

Łowickie Hafty

Wyszywanie odgrywało w kulturze łowickiej znaczącą rolę i wszystkie kobiety mieszkające w tym regionie własnoręcznie zdobiły swoje ubrania pięknym haftem. W każdej wiosce mieszkała chociaż jedna bardzo zdolna hafciarka, która wytyczała nowe style haftowania ubrań i wymyślała oryginalne wzory haftów, z których mogły korzystać także inne, mniej kreatywne hafciarki. Na początku XX wieku geometryczne wzory haftów zostają zastąpione motywami kwiatowymi, głównie bratkami, niezapominajkami, dzwonkami, chabrami, rumiankami, różami. Początkowo głównym motywem były bratki, potem najważniejszą ozdobą haftu stały się róże.Wszystkie kobiety w regionie łowickim zakrywały głowę chustkami. Chusty miały formę kwadratu o długości boku równej 75 centymetrów. Chustki szyto z wełny (szalinówki), jedwabiu (jedwabnice) i białego płótna. Chustki płócienne ozdabiano haftem, najczęściej z dużym motywem kwiatowym. Chusty z jedwabiu i płótna wiązano najczęściej do tyłu, a chusty z wełny miały wiązanie pod brodą.

Portugalia

Olhão- Agrupamento de escolas Dr. Francisco Fernandes Lopes

Ceramika

Rękodzieło i Sztuka

Oczywiście trzeba wspomnieć o kafelkach Azulejos- terakotowych mozaikach na których możemy zobaczyć zarówno kompozycje roślinne i geometryczne, jak i całe sceny historyczne. Ich tradycję rozpoczęło podbicie półwyspu Iberyjskiego, dlatego często możemy w nich zobaczyć wpływ kultury arabskiej. Można zauważyć je na kościołach jako dekoracje, jak i w zwykłych domach; każdy z budynków wygląda, jakby zawierał swój własny, niepowtarzalny układ kafli. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów ceramiki Portugalii.

Ceramika - Rękodzieło i Sztuka

W ceramice często wymieniana jest jaskółka- niepozorny ptak w XX wieku umieszczany zaczął być na balkonach, misach i ścianach domów portugalskich- do dzisiaj możemy zobaczyć je wiszące jako ozdoby w mieszkaniach. Mają one kojarzyć się z przybywającą wiosną.

Powrót

Rękodzieło i Sztuka

Tapetes Di Arraiolos

Charakterystyczne dla rękodzieła Portugalii są dywany wyszywane ręcznie z bawełny przeszywanej barwioną wełną charakterystycznym haftem krzyżykowym. Nazwę wzięły od miasta, w którym rozpoczęto tradycję ich tworzenia- Arraiolos.

Turcja

Antalya Spor Lisesi

Dywany

Pierwsze co przychodzi na myśl przy Tureckich rękodziełach to dywany i nie bez powodu. Sięgają tradycją wieki wstecz- najwcześniejszy jaki znaleziono pochodzi z XIII wieku. Są one robione z wełny bądź jedwabiu, a barwniki pozyskiwane są w sposób naturalny, np. skórki cebuli i róże. Węzły, z których pleciono dywany mają nawet swoją nazwę- Węzeł Turecki. Tradycje wytwarzania dalej kultywują Turcy przy dywanach typu Kilim- dekoracyjnych, z wełny i lnu. Kiedyś były one wykonywane i kategoryzowane jako sztuka ludowa, a dzisiaj popularne są w domach na całym świecie.

Rękodzieło i Sztuka

Rękodzieło i Sztuka

Ceramika

W Turcji jednym z najczęściej widzianych rękodzieł są ceramiczne bądź gliniane wazy, talerze bądź inne części zastawy pomalowane w piękne wielokolorowe wzory, najczęściej z motywem roślinnym. W Anatolii wyroby gliniane są źródłem zarobku dla mieszkańców od wieków. Do wykonania naczyń używają oni specjalnej mieszanki, do której dodawana jest ziemia- sprawia to, że produkty nie rozpadają się w trakcie tworzenia i są mniej kruche.

Rękodzieło i Sztuka

Miniatury

W 2020 roku do listy UNESCO zostały wpisane miniatury, w tym również te Tureckie. Są to ilustracje przedstawiające różne sceny, np. Ceremonię lub bitwę namalowane na papierze, ścianie, drewnie, kaflach a nawet skórze zwierzęcej. Oryginalnie miały one ozdabiać manuskrypty, dzięki czemu służą one również jako historyczne dokumenty. Dzisiaj powoli powracają do życia codziennego, a nawet mają swój własny kierunek na Akademii Sztuk Pięknych w Stambule.

Powrót

Rękodzieło i Sztuka

Warto Wspomnieć

Oprócz tych tradycyjnych rękodzieł warto jeszcze wymienić produkcję biżuterii, pracę w drewnie i Ebru- sztukę zdobienia papieru wpisaną na listę niematerialnych dziedzictw UNESCO.

Erasmus+ w ZSO 8

„Nature, traditions and identity in youth’s vision” Lena Zawadzka 1B