Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Temat: Podróż Małego Księcia po planetach.

autor: Katarzyna Buchman,

Cel główny lekcji:Wyznaczenie drogi Małego Księcia po opuszczeniu rodzimej planety i wskazanie mieszkańców poszczególnych planet.

Na których ciałach niebieskich poza Ziemią przebywał człowiek?

Dlaczego ludzie marzą o dalekich podróżach do innych ciał niebieskich?

Miejsca lądowania człowieka na Księżycu

Geneza

Czas i miejsce akcji

Bohaterowie

Antoine de Saint-Exupery napisał „Małego Księcia” w Stanach Zjednoczonych w 1943 roku. W utworze tym pisarz wykorzystał własne długoletnie doświadczenie pilota, a przede wszystkim jedną ze swoich przygód, kiedy pewnego dnia rozbił się na Saharze i cudem ocalał dzięki pomocy Beduina.

Czas narracji „Małego Księcia” obejmuje osiem dni prawdopodobnie XX wieku (sugeruje go samolot), podczas których narrator przebywający na Saharze zaprzyjaźnia się z Małym Księciem. Czas akcji jest natomiast dłuższy (retrospekcja) – obejmuje bowiem historię życia Księcia na jego planecie, roczną podróż w kosmosie i pobyt na Ziemi.

pierwszoplanowy: Mały Książę (jednocześnie bohater tytułowy) drugoplanowi: pilot, róża, mieszkańcy planet (król, próżny, pijak, bankier/ biznesmen, latarnik, geograf), lis, żmija/ wąż epizodyczni: kwiat spotkany na pustyni, dróżnik, sprzedawca, róże w ziemskim ogrodzie

Dlaczego Mały Książę opuścił B-612?

Podróż Małego Księcia po planetach

Jak wyglądała planeta B-612?

Planeta B-612 jest właściwie niewielką asteroidą. Jest wielkości domu i można co minutę oglądać zachód Słońca – wystarczy przesunąć tylko krzesełko. Na planecie Małego Księcia znajdują się trzy małe wulkany. Jeden jest całkiem wymarły, a dwa są czynne – trzeba je codziennie czyścić. Asteroida Małego Księcia znajdowała się nieopodal sześciu innych niewielkich planet: 325, 326, 327, 328, 329, 330. Każdą z nich zamieszkiwała charakterystyczna postać, z którą kontakt okazał się dla tytułowego bohatera niezwykle cennym doświadczeniem, prowadzącym do lepszego zrozumienia świata.

Kierowały nim:

  • chęć poznania świata, odwiedzenia nieznanych terenów,
  • tęsknota do podróżowania, bycia w drodze, przeżywania przygód,
  • pragnienie poznania siebie i sprawdzenia się w trudnych chwilach,
  • poszukiwanie odpowiedzi na nurtujące go pytania,
  • poznanie istoty przyjaźni i miłości, aby rozwiązać problemy z różą.

asteroida B-612 – planeta Małego Księcia asteroida 325 – Króla asteroida 326 – Próżnego asteroida 327 – Pijaka asteroida 328 – Bankiera/ Biznesmena asteroida 329 – Latarnika asteroida 330 – Geografa planeta Ziemia

Czy planety w lekturze są realne? Czy sposób podróżowania bohatera jest możliwy do zrealizowania? Dlaczego?

Dlaczego Mały Książę powrócił na B-612?

Zrozumiał, że jego róża jest jedyna na świecie i czuł się za nią odpowiedzialny.

Praca domowa

Do wyboru, na kartkach, min 200 słów: 1.Jesteś kosmonautą, który wylądował na Marsie. Odkryłeś na nim życie. – kartka z pamiętnika uwzględniająca cechy tej planety.2.Moja wizyta w planetarium – krótkie opowiadanie z dialogiem i opisem przeżyć wewnętrznych.3.Napisz list do Małego Księcia, w którym opiszesz mu, jakie planety są znane w Twoim świecie i zachęcisz do podróży po nich.

Zabawy powiązane z tematem lekcji:

wordwall

LearningApps

Źródło grafiki: https://www.pngegg.com/pl