Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

ZASADY

ESCAPE ROOM

Źródlo tła: https://pl.freepik.com/darmowe-wektory/wnetrze-biblioteki-pusty-pokoj-do-czytania-z-roznymi-zbiorami-ksiazek-na-drewnianych-polkach-regalowych_10385453.htm#query=library&position=4&from_view=search&track=sph">Obraz autorstwa upklyak</a> na Freepik

KULTURA CYFROWA 2022

Cześć, jestem Zosia i jestem bibliotekarką. Pracuję w dziale czasopism. Zdigitalizowaliśmy część naszych czasopism. Układając na półkach papierowe wydania okazało się, że brakuje nam jednego egzemplarza. Pomóż nam odszukać tytuł i numer w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej. Aby to zrobić musisz rozwiązać zadania, które kryją się w czasopismach. Jak rozwiążesz wszystkie zadania to uzyskasz kod do sejfu, który pozwoli Ci na rozwiązanie zagadki.

DRZWI

1

2

3

Źródło tła: https://pl.freepik.com/darmowe-wektory/wnetrze-biblioteki-pusty-pokoj-do-czytania-z-ksiazkami-na-drewnianych-polkach_5467428.htm#query=library&position=1&from_view=search&track=sph">Obraz autorstwa vectorpouch</a> na Freepik

Znajdujesz się w magazynie z czasopismami. W tym pomieszczeniu znajdują się zadania, które doprowadzą Cię do sejfu. Każde zadanie po prawidłowym rozwiązaniu da Ci liczbę, którą musisz zapamiętać. Znajdź je! PS. Szukaj zadań na półkach wśród czasopism.

BRAWO!Udało Ci się odnaleźć pierwsze zadanie! Rozwiąż króki quiz, aby otrzymać pierwszą podpowiedź do rozwiązania zagadki.

QUIZ

Źródło tła: https://pl.freepik.com/darmowe-wektory/zolty-pergamin_4393371.htm#query=papier&position=22&from_view=search&track=sph">Obraz autorstwa rawpixel.com</a> na Freepik

START

PYTANIE 1/5

Co to są wydawnictwa ciągłe?

wydawnictwo rozpowszech­niane na dowolnym nośniku, publikowane w częściach – zwykle oznaczonych numerycznie lub chronologicznie – ukazujących się w określonych lub nieokreślonych odstępach czasu, bez ustalonego z góry terminu zakończenia.

wydawnictwo nieperiodycz­ne, publikowane jako całość w jednej części lub w kilku częściach (wydanych jednocześnie lub niejednocześnie).

PYTANIE 1/5

DOBRZE!

PYTANIE 1/5

ZLE!

l

PYTANIE 2/5

Ile razy w ciągu roku wychodzi kwartalnik?

6

4

2

PYTANIE 2/5

DOBRZE!

PYTANIE 2/5

ZLE!

l

PYTANIE 3/5

Kto to jest redaktor naczelny?

jest osobą, która zajmuje się wyszukiwaniem i poprawianiem wszelkich błędów: ortograficznych, interpunkcyjnych, gramatycznych, stylistycznych, a także merytorycznych.

jest osobą zajmującą się redagowaniem, tworzeniem lub przygotowywaniem materiałów prasowych

jest to dziennikarz decydujący lub współdecydujący o publikacji materiałów prasowych

PYTANIE 3/5

DOBRZE!

PYTANIE 3/5

ZLE!

l

PYTANIE 4/5

Czego nie zawiera stopka redakcyjna?

bieżącej numeracji

składu redakcji

artykułów

PYTANIE 4/5

DOBRZE!

PYTANIE 4/5

ZLE!

l

PYTANIE 5/5

Jaki numerem oznacza się czasopisma?

ISO

ISBN

ISSN

PYTANIE 5/5

DOBRZE!

PYTANIE 5/5

ZLE!

l

SUPER! ZDOBYLES PIERWSZA PODPOWIEDZTWOJA LICZBA TO: 192

I

I

I

C

2

3

Szukaj kolejnego zadania!

Nowości

Gazeta Wyborcza

Gazeta Pomorska

Przegląd Sportowy

Nasz Dziennik

Rzeczpospolita

Do Rzeczy

Przeciągnij latarkę aby poszukać poprawnej odpowiedzi.

Ups, w magazynie nagle zgasło światło! Włącznik światła znajduje się koło tytułu gazety, która jest tygodnikiem.Kliknij na nią i zapal światło.

DOBRZE!

ZLE!

l

SUPER! TWOJA KOLEJNA LICZBA TO 307

3

Szukaj kolejnego zadania!

Poniższa grafika przedstawia czasopismo. Zaznacz tę część, która przedstawia jego winietę.

Źródło obrazka gazety: https://pl.freepik.com/darmowe-wektory/codzienny-szablon-dziennika-czasopisma-z-dwu-stronicowymi-otwierajacymi-sie-naglowkami-cytuje-artykuly-tekstowe-i-ilustracje-wektorowe_4358587.htm#query=daily%20newspaper&position=1&from_view=search&track=sph">Obraz autorstwa macrovector</a> na Freepik

DOBRZE!

Winieta - w czasopiśmiennictwie jest to pasek tytułowy czasopisma lub gazety, jego logo. Winieta zawiera w sobie zazwyczaj tytuł pisma, hasło przewodnie, numer, datę, cenę.

ZLE!

l

SUPER! ZDOBYLES OSTATNIA PODPOWIEDZTWOJA LICZBA TO: 18

I

I

C

I

SUPER! Udało Ci się przebrnąć przez wszystkie zadania. Znalazłeś sejf, w którym prawdopodobnie znajduje się ostatnia wskazówka do rozwiązania zagadki. Otwórz teraz sejf wszystkimi cyframi, które zdobywałeś kolejno w poszczególnych zadaniach. Tam otrzymasz następną wskazówkę do odgadniecia hasła końcowego!

https://kpbc.umk.pl/dlibra

Sprawdź czy znalazłeś zagubiony numer gazety!

264191

Zanim przejdziesz do strony KPBC znajdź jeszcze jedną wskazówkę, która umożliwi Ci odnalezienie poszukiwanego numeru gazety.

Pewnie zastanawiasz się co dalej? Cyfry, które znalazłeś to data wydania zaginionej gazety. Do odkrycia jej tytułu i numeru potrzebujesz jeszcze specjalnego kodu, który wpiszesz w wyszukiwarce na stronie KPBC (Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa). Aby odnaleźć kod poświeć latarką po pomieszczeniu. PS. Gdy będziesz wiedział/a jaka to gazeta wróć jeszcze na chwilę do escape roomu i sprawdź czy znalazłeś/aś prawidłowy numer. :)

BRAWO!UDAŁO CI SIĘ ODNALEŹĆ POSZUKIWANY NUMER I TYTUŁ GAZETY!DZIĘKUJĘ ZA POMOC.

Dofinansowano ze środkówMinistra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

LUDOW@ PRASA CYFROWA