Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Poznaj z nami naszą okolicę !

Ojczyzna to kraj dzieciństwa miejsce urodzenia to jest ta mała najbliższa ojczyzna ... ( Tadeusz Różewicz ).

Zespół Szkół w Opaleniu.Opiekun zespołu - Pani Dorota Jakubowska. Autorzy : Julia Hiller, Dominika Antos, Roksana Grabowska, Joanna Cieślikowska, Zofia Głowala, Aleksandra Hofman, Joanna Gajewska.

Województwo Pomorskie słynie z wielu ciekawych miejsc. W tym przewodniku postaramy się je przedstawić.

Województwo Pomorskie.

Pelplin.
Kościół w Piasecznie
Kościół w Gniewie
Zamek krzyżacki w Gniewie
Obóz koncentracyjny Stutthof
Las Szpęgawski
Tymawa
Widlice
Opalenie

Interaktywna mapka.

53,74222°n18,823333°e

Niewielka nadwiślańska wieś- słynie z pięknych krajobrazów. Pierwsze wzmianki o Opaleniu pochodzą już z 1365 r. Ma ona również barwną historię.

Opalenie

Barokowy, Jednonawowy, pw. św. apostołów piotra i pawła, pochodzi z 1773 roku. wzniesiony został na miejscu poprzedniego z 1665. ufundowany przez jakuba czapskiego, podskarbiego prus królewskich. odnowiony w latach 1909 i 1914.

Kościół w Opaleniu

Unikatowy pomnik, znajdujący się na widlicach. pochodzi on z xx wieku. wzniesiony został z okazji jubileuszu 60-lecia pracy gottlieba schmida, inspektora wałowego, kierującego pracami hydrotechnicznymi przeprowadzanymi na wiśle.

Pomnik na Widlicach

Ruiny neogotyckiego, luterańskiego pochodzącego z przełomu XIX i XX wieku kościoła. W późniejszym czasie został przekształcony na salkę gimnastyczną. Budynek, po pożarze został zdewastowany. Aktualnie jest nieczynny, ogrodzony i niedostępny.

Ruiny Kościoła w Opaleniu

53°47'54'n18°48'45'e

Tymawa to wieś położona w powiecie tczewskim,w gminie Gniew. Znajduje się tam kościół parafialny pw. Świętego Michała Archanioła, który jest zaliczany do najstarszych kościołów w powiecie tczewskim.

Tymawa

Budowę Zamku rozpoczęto po 1290r. od czworobocznego muru. Budowa trwała 40lat. Najpotężniejszy zamek Krzyżaków na lewym brzegu Wisły. Po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem został zajęty przez polskich rycerzy pod dowództwem Kasztelana Pawła z Wszeradowia. Obecnie na zamku odbywają się turnieje rycerskie, pokozy kowalstwa artystycznego i inne imprezy promujące zamek i okolice.

Zamek w Gniewie

53°50'n18°49'e

Pierwszy kościół parafialny w gniewie, stoi na świątyni pogańskiej o pokaźnych rozmiarach. nie wiemy kiedy dokładnie go zbudowano. Ale, gdy Gniew otrzymał prawa miejskie w 1297 r. , już istniał. najprawdopodobniej zbudowany został przez krzyżaków w xiv wieku.

Kościół w Gniewie

53°48'07''n18°46'32''e

Początki parafii Piaseczno sięgają pierwszej połowy XIII wieku. w latach 1347-48 krzyżacy wybudowali pierwszy murowany z cegły kościół. w XV wieku dobudowano trzy nawy, a w połowie xviii wieku dwie kaplice. pierwotny wystrój spłonął podczas drugiego najazdu szwedzkiego. ocalała tylko figura matki Bożej i wota. Obecnie wyposażenie wnętrza kościoła jest w przeważającej części w stylu rokoko.

Kościół w Piasecznie

53°56'n18°42'e

Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie - jest to gotycki kościół, który początkowo był świątynią klasztoru cystersów. Katedra jest jedną z największych świątyń gotyku ceglanego w Polsce.

Pelplin

54,0167°n186167°e

Niedaleko wsi Szpęgawsk, w powiecie starogardzkim, w czasie II wojny światowej miały miejsce tragiczne wydarzenia. Szacuje się, że od września 1939r. do stycznia 1945r. las był miejscem kaźni ludności Pomorza, zamordowano tam od 5000 do 7000 tysięcy osób . Głównymi sprawcami masowych zbrodni byli bez wątpienia członkowie starogardzkiego Selbstschutzu, na którego czele stał SS-Unterscharführer- Paul Drews. Pomimo wielu prób zatarcia zbrodni, pamięć nadal jest żywa. Obecnie las Szpęgawski jest miejscem pamięci narodowej.

Zbrodnie w Lesie Szpęgawskim

54°19'42''n19°09'13''e

Utworzony w miejscowości Sztutowo, około 36 km od Gdańska. Działał od 2 września 1939r. do 9 maja 1945r. Liczy się, że przez niego przewinęło się od 110-127 tys. więźniów z czego około 65 tys. zginęło. W czerwcu 1944r. Stutthof włączono do realizacji ,, ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej" i przybrał on charakter obozu masowej zagłady. Na codziennych wyczerpujących dla więźniów apelach, powtarzano, że : ... ,, jedyna droga do wolności znajduje się w krematorium". Obóz KL Stutthof został wyzwolony przez Armię Czerwoną 9 maja 1945r.

Obóz koncentracyjny Stutthof

Ewa i Włodzimierz Bagieńscy - ,, Drugie szkice z dziejów Piaseczna i okolic.'' - 2008 r. Piaseczno.
Marek Stokowski - ,, Zamek Gniew - siedziba krzyżackich komturów i królewskich starostów.'' - 2007 r.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Mikołaja_w_Gniewie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_katedralna_Wniebowzięcia_Najświętszej_Maryi_Panny_w_Pelplinie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stutthof_(KL)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Lesie_Szpęgawskim
Źródła :

Bibliografia :

I inne źródła.
Tablice znajdujące się przed zabytkami.
Józef Milewski - ,, Opalenie i okolice.'' - 1988, Gdańsk.
Stowarzyszenie ,, Instytut Kociewski '' - ,, Kraina Kociewie czeka na ciebie.'' - 2005, Starogard Gdański.
,, Opalenie kraina krajobrazów''
Józef Milewski - ,, Pojezierze i kociewskie okolice '' - 1984 r.
Źródła :

Mamy nadzieję, że ten przewodnik was zainteresował.