Want to make creations as awesome as this one?

Klasa 3,katecheza 5.

Transcript

START

Katecheza 5

Święty Tarsycjusz i jego posługa

Panie Jezu, chcemy Cię dzisiaj prosić o Boże błogosławieństwo dla biednych, chorych, smutnych. Otwieraj serca ludzi, by nieśli pomoc tym, którzy są w potrzebie. Aniele Boży…

Modlitwa

 1. Jak możemy pomagać misjom?
 2. Dlaczego Pan Jezus pochwala dar wdowy?
 3. Kim są chrześcijanie?

SECTION 01

Nawiązanie do poprzedniej katechezy

 1. Dokąd poszła Zuzia z mamą?
 2. Kiedy wujek Paweł nakreślił na czole Zuzi znak krzyża?
 3. Czyja historia przypomniała się mamie, kiedy Zuzia mocno się do niej przytuliła, aby być blisko Pana Jezusa?
 4. Kto opowiedział Zuzi historię Tarsycjusza?

Wysłuchaj opowiadania, kliknij w kasetę.

Pan Jezus pozostaje z nami pod postaciami chleba i wina, bybyć zawsze blisko nas. Na następnej stronie posłuchajcie Słowa Bożego.

Jezus obecny w Hostii

J 6,35.51a.56

Pan Jezus mówi: „Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie. (…) Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki (…) Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim.

Chlebem życia jest Ciało Pana Jezusa, które możemy przyjmować w Komunii Świętej. Wy właśnie teraz przygotowujecie się do tego wyjątkowego spotkania z Panem Jezusem.

1. Jak Pan Jezus nazywa siebie? 2. Co stanie się z tym, kto będzie spożywał ten chleb?

+ info

Na następnych stronach obejrzycie prezentację, w której jest ukazana biografia świętego - patrona ministrantów.

Życiorys

Tarsycjusz był młodym Rzymianinem, akolitą, należącym do otoczenia papieża Stefana I. Posługa akolity była w tym czasie jednym z niższych święceń. Podczas prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Decjusza, w połowie III wieku, do więzienia trafiło coraz więcej wyznawców Chrystusa.

Wspólnota Kościoła nie zostawiała ich samych. Kapłani i diakoni, przychodząc do więźniów z Komunią Świętą, by ich umocnić, narażali sie na rozpoznanie i uwięzienie.Tarsycjusz, przypuszczając, że z powodu młodego wieku ( miał wtedy około 9 lat) uda mu się niepostrzeżenie dotrzeć do wiernych skazanych na śmierć męczeńską, wyraził gotowość chodzenia do więzienia z Chrystusem Eucharystycznym.

Zanosił Pana Jezusa więźniom

W ten sposób udało mu się wiele razy dotrzeć do skazanych na śmierć i wzmocnić ich wiarę. Pewnego dnia, kiedy niósł Najświętszy Sakrament schowany na piersiach, zaczepili go rówieśnicy, widząc, że coś ukrywa.

Życiorys

Tarsycjusz zaczął uciekać przed nimi. Pogańscy chłopcy ruszyli za nim w pogoń, by sprawdzić, co to za skarb.Chłopcy powalili go na ziemię, obrzucali kamieniami i kopali.Święty jednak nie dał sobie wyrwać Pana Jezusa.

Życiorys

Z pomocą nadszedł mu żołnierz rzymski, Kwadratus, setnik, chrześcijanin, doskonale zorientowany w sytuacji. Przepędził całą tę zgraję. Jednak chłopca nie dało się już uratować. Zmarł wkrótce z upływu krwi, na skutek ran odniesionych w obronie Chrystusa Eucharystycznego. Ciało Świętego "Męczennika Eucharystii" chrześcijanie pochowali ze czcią w katakumbach świętego Kaliksta. W roku 1675 relikwie św. Tarsycjusza przeniesiono do Neapolu, gdzie umieszczono je w osobnej kaplicy przy bazylice św. Dominika.Wspomnienie św Tarsycjusza obchodzone jest 15 sierpnia a więc w dzień uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Życiorys

Święty Tarsycjusz wierzył, że w Hostii jest Pan Jezus. Z wielką miłością chciał zanieść Go innym. Był gotów oddać życie, broniąc Najświętszego Sakramentu przed znieważeniem. Jest patronem ministrantów. Zastanówmy się, jak możemy okazywać miłość i szacunek Panu Jezusowi w Najświętszym Sakramencie.

W świątyni ubraniem właściwym jest strój skromny, zakrywający ramiona, oraz uda.

Stosowny ubiór do Kościoła

Gdy przechodzimy przed tabernakulum albo spotykamy księdza, który niesie Komunię Świętą do chorego, przyklękamy na jedno kolano.

Kiedy wchodzimy do kościoła, pamiętajmy, żeby uklęknąć, przywitać się z Panem Jezuem czyniąć znak krzyża.

Zachowanie w Kościele

+ info

Monstrancja – przedmiot (naczynie liturgiczne), w którym umieszcza się Ciało Pana Jezusa. Monstrancję widzisz zazwyczaj podczas adoracji albo procesji (np. procesji Bożego Ciała).

Patena – złota taca, na której kładzie się Hostię.

Cyborium (puszka) i custodia – to naczynia służące do przechowywania lub przenoszenia Najświętszego Sakramentu

Bursa liturgiczna sztywna torebka, którą wykorzystuje się do przechowywania cyborium z komunią święta. Bursy zrobione są najczęściej z tej samej tkaniny co ornat. Ksiądz udając się do chorych wykorzystuje bursę albo zestaw do chorych.

Słowniczek liturgiczny

Lorem ipsum dolor sit amet

Święty Alojzy Gonzaga

Lorem ipsum dolor sit amet

Święty Jan Berchmans

Lorem ipsum dolor sit amet

Święty Dominik Savio

Lorem ipsum dolor sit amet

Patroni ministrantów

Święty Stanisław Kostka

Lorem ipsum dolor sit amet

Lorem ipsum dolor sit amet

Lorem ipsum dolor sit amet

Patroni ministrantówpolski święty

Zadanie 3: Podpisz przedstawione przedmioty.

Zadanie 2: Uzupełnij słowa modlitwy (wykorzystaj wyrazy z ramki)

Zadanie 1: Rozwiąż rebus i wpisz poniżej rozwiązanie.

Praca z podręcznikiem

Święty Tarsycjuszu, Patronie i wzorze nasz, Ty niosłeś Jezusa na sercu i w sercu jako największy swój skarb. Cześć i miłość Jezusa promieniowały z Twego oblicza i dla Niego oddałeś radośnie swe młode życie. I my zawsze chcemy nosić Jezusa w swym sercu, chcemy ze skupieniem, z czcią i miłością chodzić wokół Jego ołtarza. Chcemy nieść Jezusa do domu, do szkoły i wszędzie przez dobry przykład. Pomóż nam i spraw, abyśmy całym życiem tylko Jemu służyli i do Niego należeli teraz i na wieki. Amen.

Modlitwa

 • "Poradnik metodyczny trzecia klasa szkoły podstawowej Pan Jezus nas karmi" pod redakcją księdza Pawła Płaczka
 • https://www.pngegg.com
 • https://www.youtube.com
 • https://pngtree.com
 • http://www.gosprzydowa.pl/lso/patron.html
 • https://ministranci.diecezja.kielce.pl/abc-ministranta/nasi-patroni/sw-tarsycjusz/

Bibliografia