Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Wszystkie strony zawierają elementy interaktywne , które będą potrzebne do poruszania się po module (około 20 min).

Witamy w module e-learningowym!

Aby uzyskać lepsze wrażenia, użyj trybu pełnoekranowego!

Gender Adventure: poważna gra dla uczniów szkół średnich

Kliknij ten przycisk (w prawym dolnym rogu), aby przejść do następnej strony i zacząć!

Możesz ich szukać za pomocą myszy lub uwidocznić je za pomocą tego przycisku (prawy górny róg).

Menu - Wprowadzenie

KONTEKST iTWORZENIE

DANE TECHNICZNE GRY

INFORMACJE OGÓLNE

Proces tworzenia

Czy widziałeś pierwsze trzy sekcje? Przejdź do czwartej części tego modułu!

Historia gryInstrukcje gryPytania quizowe

DefinicjeKoncepcje w grze

Sprawdź to!

Znajdź ten przycisk na kolejnych stronach, aby wrócić do tego menu.

Trzy organizacje pozarządowe i pięć uniwersytetów w całej Europie połączyły siły, aby przeprowadzić poważną grę na temat dyskryminacji ze względu na płeć. Ta gra jest przeznaczona dla uczniów szkół średnich i jest dostępna w sześciu językach. Podręcznik dla nauczyciela i ten moduł zostały stworzone, aby pomóc nauczycielom wykorzystać grę w swojej klasie jako punkt wyjścia do dyskusji na temat dyskryminacji ze względu na płeć. Projekt ten został sfinansowany przez Erasmus+, a narzędzia będą nadal dostępne w przyszłości.

ANKIETA

01

06-09/21

MOBILNOŚĊ

02

01/22

PROTOTYP

03

02-04/22

FINAŁ GRY

04

05-06/22

PODRĘCZNIK

05

06/22

Proces tworzenia

Organizacje partnerskie projektu:

Badanie uczniów szkół średnich w całej Europie w celu poznania ich zainteresowań i wybrania tematów mobilności

Gromadzenie studentów z całej Europy w celu opracowania najlepszej możliwej propozycji gry

Stworzenie pierwszej wersji gry na podstawie zwycięskiej propozycji i przetestowanie gry w szkołach średnich w całej Europie

Ulepszanie gry do ostatecznej wersji i finalizowanie wszystkiego w różnych językach

Napisanie podręcznika pedagogicznego i opracowanie modułu e-learningowego, aby pomóc nauczycielom w korzystaniu z gry z uczniami

„Gender Adventure” to poważna gra, która pozwala graczowi eksperymentować z dyskryminacją ze względu na płeć w miejscach publicznych. W tej poważnej grze każdy uczeń gra jako Maverick, kosmita, który odnalazł w kosmosie Plakietkę z Pioniera. Na tej plakietce/tablicy są przedstawione dwa ludzkie ciała, męskie i żeńskie. Wszystkie obce istoty pozbawione płci i wyglądające podobnie po urodzeniu, Maverick był zaintrygowany tymi przedstawieniami. Maverick postanowił więc przyjechać i odwiedzić Ziemię, aby przeprowadzić mały eksperyment dotyczący tego, jak płeć działa na ludzi w codziennym życiu. Maverick ma szansę śledzić trzech ludzi w ich codziennym życiu, jedną osobę identyfikującą się jako kobietę, jedną jako mężczyznę, jedną jako niebinarną.

W każdej z trzech mini-gier odkryj wybrany scenariusz i związaną z nim scenerię, klikając odpowiednią postać kosmity:

Historia gry

Chodźmy ulicą

Czas na sport

Witamy w naszym liceum

Move on to the next page to discover the game technicalities and instructions.

Przejdź do następnej strony, aby poznać szczegóły techniczne gry i instrukcje.

Plakietka Pioniera

Kosmita Maverick, idzie ulicą jako kobieta i doświadcza nagabywania poprzez np. Gwizdanie na kobietę. Ten rodzaj dyskryminacji został wybrany do konfrontacji z kobiecą postacią, ponieważ jest to poważny problem i jedno z głównych źródeł nękania, z jakimi kobiety muszą się zmagać w codziennej rzeczywistości. Zrodzony z hiperseksualizacji kobiecych ciał w ogólnie patriarchalnym kontekście, catcall najintensywniej krystalizuje dyskryminację, jakiej kobiety mogą doświadczać w miejscach publicznych.

Kosmita Maverick, w męskich butach, zostaje skonfrontowana z koncepcją toksycznej męskości. Maverick chce zająć się kilkoma zajęciami sportowymi i idzie na bieżnię, potem na siłownię, a na koniec na boisko piłkarskie. Ten scenariusz został zaprojektowany wokół sytuacji, które wywołują siłę fizyczną, w których mężczyźni są szczególnie skonfrontowani z tym, czym powinni lub nie powinni być.

Kosmita Maverick, jest teraz niebinarnym uczniem liceum. Cudzoziemiec żyje na co dzień w różnych miejscach liceum: rejestracji, klasie, dziedzińcu szkolnym, łazience, stołówce i bibliotece. Scenariusz ten został zaprojektowany, aby pokazać trudności, jakie osoby o różnych tożsamościach płciowych mogą doświadczać w życiu codziennym, gdy niektórzy ludzie wykazują dyskryminujące zachowania wobec tych, którzy nie identyfikują się z płcią, którą otrzymali po urodzeniu.

Instrukcje gry

Będziesz podążał za każdym z trzech ludzi podczas codziennej aktywności. Spotkasz się z wieloma „sytuacjami i komentarzami”. W zależności od płci postaci, niektóre mogą Cię frustrować, a inne mogą Cię rozweselić. Od Ciebie zależy, czy dokonasz mądrego wyboru! W zależności od Twoich wyborów, Twój „licznik frustracji” będzie odzwierciedlał, jak dobrze uda Ci się utrzymać na duchu, a frustrację w dół. Możesz skakać za pomocą KLAWISZY W GÓRĘ i W DÓŁ.

Poznaj specyfikę różnych elementów obecnych w grze:

Platformy

Uwagi

Miernik frustracji

Serca

Wiązki laserowe

Move on to the next page to discover the game technicalities and instructions.

Have you seen the first three sections? Move on to the fourth part of this module!

Po każdej minigrze następuje seria trzech pytań quizowych. Znajdź je na następnej stronie! Poprawne udzielenie odpowiedzi na te pytania może dać graczowi dodatkowe punkty.

Twoim celem jest przeskakiwanie przez komentarze, które uważasz za POZYTYWNE, jednocześnie unikając tych, które uważasz za NEGATYWNE.

Zbierz po drodze dodatkową energię, skacząc przez SERCA, Twój wskaźnik frustracji będzie wskazywał na ZIELONY.

Twój wskaźnik frustracji będzie odzwierciedlał twoją rozgrywkę: w kierunku ZIELONEGO (100) to dobra wiadomość, w kierunku RED (0) odwrotnie.

Staraj się unikać wszystkich wiązek laserowych, w przeciwnym razie twój wskaźnik frustracji przesunie się w kierunku CZERWONEGO.

Platformy umożliwiają lądowanie podczas skoku i wybieranie komentarzy, które chcesz wybrać.

Zapytane w irlandzkiej ankiecie przeprowadzonej przez uczniów szkół średnich około 60% młodych kobiet i dziewcząt poniżej 20 roku życia odpowiedziało, że w poprzednim tygodniu były przedmiotem „kwotowania”.Prawda czy fałsz?

„Catcalls of…” to ogólnoświatowa inicjatywa na rzecz świadomości i walki. Koncentruje się na:A. uwidacznianie gwizdów.B. zawstydzanie kociaków.

Francuskie przepisy dotyczące nękania na ulicach różnią się od przepisów wielu innych krajów. Oni:A. wydawać surowsze wyroki.B. nakładać grzywnę na miejscu.

Irlandzka strona internetowa „spunout” z informacjami dla młodzieży wspomina o wielu sposobach radzenia sobie z „toksyczną męskością”. Najbardziej skuteczny jest:A. o tym porozmawiać.B. zakwestionować go.

W luksemburskim centrum informacji o płci „gender drop” zatytułowanym „Chłopcy będą chłopcami” reklama wideo Gilette jest prezentowana jako:A. akcja pozytywna.B. mylące wybielanie.

Który z tych dwóch przykładów „toksycznego zachowania męskości” znajduje się najwyżej w ich pierwszej dziesiątce, według brytyjskiego postu z wiadomościami charytatywnymi prowadzonymi przez feministki?A. Bycie stoikiem.B. Bycie dominującym.

14 lipca jest Międzynarodowym Dniem Ludów Niebinarnych. Kampanie Stonewall z siedzibą w Wielkiej Brytanii dotyczące niebinarnego włączenia i silnie koncentrują się na:A. doświadczenia ludzi.B. język ludowy.

Do 2025 r. holenderskie dowody osobiste będą wolne od płci. ILGA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek, Gejów, Osób Biseksualnych, Trans i Interseksualnych) Europa z zadowoleniem przyjmuje to jako:A. pierwszy krok w kierunku rejestracji niebinarnej.B. przełom w rejestracji niebinarnej.

EIGE, Europejski Instytut ds. Równości Płci, twierdzi, że „edukacja jest kluczem do przełamywania stereotypów płci”. Nowe badania wskazują, że głównym wyzwaniem jest:A. segregacja płciowa.B. tradycyjne wybory zawodowe.

Pytania quizowe na scenariusz

Prawidłowa odpowiedź to: B. Funkcjonariusze ukarali sprawców na ulicy. https://www.forbes.com/sites/stephaniefillion/2021/01/26/2-years-later-what-we-can-learn-from-frances-anti-catcalling-law/?sh=7c90569b75dc

Prawidłowa odpowiedź to: A. To prawda, 60%, rzeczywiście, tylko w jeden tydzień. https://www.irishtimes.com/news/education/it-s-scary-and-uncomfortable-schoolgirls-seek-end-to-catcalling-1.4520281

Prawidłowa odpowiedź to: A. Catcalls pisze się kredą w miejscu ich wystąpienia. https://www.zdf.de/nachrichten/video/panorama-cat-calls-of-mainz-100.html

Prawidłowa odpowiedź to: B. Film fałszuje pozytywne działania w celach biznesowych. https://cid-fg.lu/en/drops/8-boys-will-be-boys/

Prawidłowa odpowiedź to: A. „Bycie stoickim” jest na szczycie listy! https://www.aurorand.org.uk/news/top-10-toxic-masculinity-behaviours

Prawidłowa odpowiedź to: A. Mów, cokolwiek robisz! https://spunout.ie/life/bullying/how-to-challenge-toxic-masculinity

Prawidłowa odpowiedź to: A. Dobre tylko dla Holandii. https://eige.europa.eu/news/education-key-breaking-gender-stereotypes

Prawidłowa odpowiedź brzmi: B. Młodzi ludzie wybierają karierę opartą na tradycyjnych rolach płciowych. https://eige.europa.eu/news/education-key-breaking-gender-stereotypes

Prawidłowa odpowiedź to: B. Inkluzywne używanie języka jest silnym narzędziem, które pomaga stać się sojusznikiem osób niebinarnych. https://www.stonewall.org.uk/about-us/news/10-ways-step-ally-non-binary-people

Pogłębisz swoje zrozumienie tych pojęć i sposobu, w jaki są one adresowane w grze

… odnosi się do społecznie skonstruowanych ról, zachowań, ekspresji i tożsamości dziewcząt, chłopców i osób zróżnicowanych pod względem płci. Wpływa na to, jak ludzie postrzegają siebie i siebie nawzajem.

… odnosi się do zestawu cech biologicznych przy urodzeniu (chromosomów, ekspresji genów, poziomów i funkcji hormonów oraz anatomii rozrodczej/płciowej). Płeć jest zwykle klasyfikowana jako kobieta lub mężczyzna, ale istnieją różnice w atrybutach biologicznych, które składają się na płeć i jak te atrybuty są wyrażane.

Seks

Płeć

Odkryj więcej pojęć w naszym podręczniku dla nauczyciela!

Socjalizacja z rolą płci: jak społeczeństwa tworzą mężczyzn i kobiety?Konsekwencje: jak różnice prowadzą do nierówności i dyskryminacji?Zapobieganie i reagowanie: jakie są rozwiązania ograniczające dyskryminację ze względu na płeć?

Definicje

"Catcalling" (anglais)

Masculinité toxique

… jest „ głośnym krzykiem lub gwizdkiem wyrażającym dezaprobatę, szczególnie wydawanym przez ludzi w tłumie”.

… to zestaw „pomysłów na to, jak powinni się zachowywać mężczyźni, które są postrzegane jako szkodliwe. Na przykład idea, że mężczyźni nie powinni płakać ani przyznawać się do słabości”.

(Słownik Cambridge)

Koncepcje w grze

Poniższe komentarze to wybór tych, z którymi gracze będą mieli do czynienia w grze. Najedź kursorem na te komentarze, aby zrozumieć rzeczywiste koncepcje, które odzwierciedlają.

Cześć, dobrze wyglądasz!

Ten komentarz odzwierciedla to, jak kobiety są często sprowadzane do swojego wyglądu i jak dobrze wyglądają. Chociaż może się to wydawać komplementem, pokazuje niewielki szacunek dla osoby i sugeruje osąd.

Spójrz na ten tyłek!

Ten komentarz odzwierciedla hiperseksualizację kobiecego ciała. Oprócz zredukowania osoby do jej ciała, komentarz ten sugeruje również, że jej jedyną wartością są jej atrybuty seksualne.

Nie wstydź się

Ten komentarz pokazuje, w jaki sposób kobiety mogą być skonfrontowane z nalegającymi napastnikami. W rzeczywistych sytuacjach ten komentarz jest często słyszany, gdy ofiara próbuje zignorować wcześniej wspomniany dyskryminujący lub obraźliwy komentarz.

• Moja sukienka nie jest tak

Komentarz ten sprzeciwia się poglądowi, że ofiary napaści na tle seksualnym ponoszą w tym odpowiedzialność i ma na celu zdekonstruowanie poglądu, że sposób ubierania się można interpretować jako zaproszenie do seksu.

• Zostaw ją w spokoju

Ten komentarz jest przykładem tego, jak można powstrzymać nękanie uliczne. Należy zachęcać ofiary do pomagania ofiarom w sytuacjach dyskryminujących lub obraźliwych i nie pozwalać napastnikowi uciec przed napaścią.

Zrób to, jeśli jesteś mężczyzną

Ten komentarz sugeruje, że pewne rzeczy (w tym przypadku występy sportowe) są oczekiwane, aby ktoś mógł naprawdę być mężczyzną. Jest to typowa forma toksycznej męskości, która dyktuje męskie zachowanie.

Słaby słaby

Ten komentarz jest obelgą, która odnosi się do idei, że mężczyźni muszą być silni.

Wszyscy chłopcy lubią piłkę nożną

Ten komentarz jest stereotypem płci, który może zaszkodzić czyjejś pewności w budowaniu własnej tożsamości.

Można płakać

Ten komentarz jest wspierający i dekonstruuje ideę, że mężczyźni nie powinni okazywać swoich emocji ani żadnych oznak „słabości” lub empatii.

Nigdy się nie poddawaj

Ten komentarz jest wspierający i zachęca ofiarę do dalszej walki o swoje prawa do bycia sobą i samorealizacji.

To nie jest cyrk

Ten komentarz odzwierciedla sposób, w jaki osoby niebinarne i inne osoby zróżnicowane pod względem płci są czasami uważane za nienormalne.

Jesteś dziewczyną czy chłopakiem?

Komentarz ten odzwierciedla, w jaki sposób tożsamość płciowa jest zbyt często sprowadzana do wyboru binarnego, z którym nie każdy może się utożsamić.

Nie powinieneś istnieć

Ten komentarz odzwierciedla, jak daleko może zajść mowa nienawiści wobec osób o różnej płci i jak może prowadzić do głębokiego wykluczenia grup społecznych.

Lubię twoją pewność siebie

Ten komentarz jest zachętą dla kogoś, kto wyraża własną tożsamość i potwierdza odwagę, która jest wymagana, aby czasami być sobą przed ludźmi, którzy nie rozumieją różnorodności płci.

Wybierz łazienkę, którą wolisz

Ten komentarz to otwarty wybór, szanujący czyjeś preferencje i stawiający jego dobro ponad normami społecznymi.

Chronologicznie zorganizuj zajęcia klasowe!

Przeciągnij i umieść elementy we właściwej kolejności. Następnie sprawdź, czy masz rację w "rozwiązaniu".

1

2

3

5

4

6

Rozpoczęcie debaty: rozumienie różnej dyskryminacji ze względu na płeć

Identyfikacja istniejących i możliwych sposobów zapobiegania dyskryminacji ze względu na płeć i reagowania na nią

ROZWIĄZANIE

1. Zorganizowanie dwóch konfiguracji w klasie: granie na komputerach i miejsce na debatę2. Przygotowanie zajęć: wprowadzenie koncepcji gry i instrukcji3. Granie w grę i zachęcanie uczniów do zastanowienia się nad jej znaczeniem4. Rozpoczęcie debaty: rozumienie różnej dyskryminacji ze względu na płeć 5. Koncentrowanie się na konstruowaniu społecznym płci i zwalczaniu nierówności 6. Identyfikacja istniejących i możliwych sposobów zapobiegania dyskryminacji ze względu na płeć i reagowania na nią

Granie w grę i zachęcanie uczniów do zastanowienia się nad jej znaczeniem

Czy Twoja sesja została prawidłowo zorganizowana?Aby upewnić się, że Twoi uczniowie w pełni wykorzystają grę, znajdź możliwe pytania do dyskusji na następnej stronie:

Zorganizowanie dwóch konfiguracji w klasie: granie na komputerach i miejsce na debatę

Przygotowanie zajęć: wprowadzenie koncepcji gry i instrukcji

Koncentrowanie się na konstruowaniu społecznym płci i zwalczaniu nierówności

Pytania do debaty

Znajdź elementy, aby odpowiedzieć na te pytania w naszym podręczniku dla nauczyciela!

Jeśli jesteś gotowy,przejdź do slajdu końcowego!

Propozycja pokierowania najważniejszą częścią zajęć klasowych!

Pierwsze wrażenia

Scenariusze

Postać kobiecaPostać męska Znak niebinarny

Socjalizacja płci

Czy czułeś się komfortowo grając każdą postacią? Czemu?Co w życiu codziennym wpływa na nasze postrzeganie płci?

Rozwiązania

Co mogłoby pomóc w wygraniu meczu z lepszym wynikiem?Jakie są rozwiązania, aby uniknąć negatywnych sytuacji z gry w prawdziwym życiu?

Jak byś się czuł wysyłając lub odbierając takie wiadomości?Jaki był ogólny cel gry?Co się stało i co zrozumiałeś?

1

2

Kliknij liczby, aby znaleźć pytania do każdego scenariusza.

3

Co to jest nagabywanie poprzez gwizdanie? Dlaczego kobiety doświadczają więcej gwizdania/kociego nawoływania niż mężczyźni? Czy możesz sobie wyobrazić mężczyzn słyszących te same komentarze podczas spaceru ulicą? Czemu? Jakie są konsekwencje gwizdania? Czego się nauczyłeś i czy zaskoczyły Cię odpowiedzi na pytania podsumowujące?

Czy słyszałeś kiedyś o toksycznej męskości? Co to znaczy? Czy możesz sobie wyobrazić kobiety słyszące te same komentarze? Czemu? Jakie są konsekwencje toksycznej męskości? Czego się nauczyłeś i czy zaskoczyła Cię odpowiedź na pytania podsumowujące?

Jaka jest różnica między czyjąś płcią a płcią? Co to znaczy być niebinarnym? Dlaczego te komentarze są skierowane do osób niebinarnych? Kto jeszcze mógłby otrzymywać tego typu komentarze? Czego się nauczyłeś i czy zaskoczyła Cię odpowiedź na pytania podsumowujące?

Dziękujemy za zapoznanie się z tym modułem e-learningowym!

Zagrać w grę! (Chrome/Opéra)

Pobierz instrukcję!

Wyślij nam opinie!

Gender Adventure

Odwiedź witrynę projektu, aby odkryć poważną grę dla uczniów w wieku 12-15 lat na temat cybernękania:

#YouToo

Zacznij jeszcze raz

carragon@lepartenariat.org