Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Astrid Lindgren

Przygoda z Pippi

Pippi Pończoszanka

Pippi Långstrump …właściwie Pippilotta Viktualia Rullgardina Krusmynta Efraimsdotter Långstrump, a po polsku słynna Pippi Pończoszanka. W tłumaczeniu dosłownym jej nazwisko oznacza Pippi “Długie Skarpetki”. To postać stworzona przez Astrid Lindgren. Cała seria liczy dziewięć książek, ale postać Pippi doczekała się wielu ekranizacji, zarówno filmowych jak i serialowych czy animowanych.

Info

Astrid Lindgren rodziła się 14 listopada 1907 roku w szwedzkim miasteczku Vimmerby. Mieszkała blisko miejsca, które stało się pierwowzorem uwielbianej przez miliony czytelników na świecie książki Dzieci z Bullerbyn. To szwedzka pisarka, autorka wielu znanych powieści dla dzieci i młodzieży, m.in. Fizia Pończoszanka (1945), Dzieci z Bullerbyn (1947), Mio, mój Mio (1954), Karlsson z Dachu (1955), Emil ze Smalandii (1963), Bracia Lwie Serce (1973), Ronja, córka zbójnika (1981); laureatka Nagrody im. Hansa Christiana Andersena (1958) i Right Livelihood Award (1994), odznaczona Orderem Uśmiechu (1978); to fascynująca osoba, która została zawodową pisarką w wieku około czterdziestu lat. Astrid Ericsson nie miała łatwego życia. Wychowała się w konserwatywnej chłopskiej rodzinie w Smalandii. W wieku 16 lat została dziennikarką, stawiającą pierwsze kroki w zawodzie. Urodziła małego Lassego i musiała oddać go na pierwsze lata życia pod opiekę zastępczej matce w Danii. Wyjechała do Sztokholmu, starając się przeżyć w wielkim mieście. Dostała pracę w redakcji wydawnictwa Rabén & Sjögren, tam poznała przyszłego męża Sturego Lindgrena. Po założeniu rodziny urodziła córeczkę Karin. Rozpoczęła pisanie książek dla dzieci. Po przedwczesnej śmierci męża przeniosła się na na rodzinne letnisko na wysepce Furusund. Astrid Lindgren napisała około 30 książek. Powieści autorki były również ekranizowane. Cieszyła się ogromnym autorytetem, szczególnie w Szwecji. Stworzyła między innymi kampanię przeciw bestialskiemu traktowaniu zwierząt, dzięki temu znowelizowano ustawę o ich ochronie. Laureatka niezliczonych nagród na całym świecie. Medal H. Ch. Andersena, Pokojowa Nagroda Niemieckiego Związku Księgarzy, Złoty Medal Akademii Szwedzkiej - to tylko niektóre z nich. Dzięki polskim dzieciom otrzymała Order Uśmiechu. W roku 1989 uhonorowano ją tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Zmarła 28 stycznia 2002 roku w wieku 94 lat. Książki o Pippi stały się największym szwedzkim bestsellerem wszech czasów dla dzieci. Książki Astrid Lindgren przetłumaczono na 96 języków, a nakład przekroczył ponad 150 milionach egzemplarzy.

„Nie chcę pisać dla dorosłych. Chcę pisać dla czytelników, którzy potrafią czynić cuda. Tylko dzieci czynią cuda, kiedy czytają.”

10 niesamowitych faktów z życia autorkiAstrid na całym świecie

1

Ciekawostki na temat lektury

1 Skąd się wzięła Pipii?

Astrid Lindgren wymyśliła postać Pippi w roku 1941. Wtedy właśnie jej chora córka Karin poprosiła o jakąś ciekawą opowieść.

2 Najbardziej popularne książki o Pipii

"Pippi Pończoszanka", "Pippi wchodzi na pokład", "Pippi na Południowym Pacyfiku".

Astrid Lindgren napisała kilka książek o przygodach Pippi. Są pełne niezwykłego poczucia humoru. Pippi co prawda o wiele lepiej radzi sobie na pełnym morzu niż na eleganckim przyjęciu, ale jej zachowanie i wypowiedzi bezlitośnie obnażają hipokryzję dorosłych. No i zawsze spieszy na ratunek potrzebującym pomocy.

2

Willa Śmiesznotkai poszukiwanie rzeczy

Info

Na skraju małego miasteczka znajdował się stary, zapuszczony ogród...

kuchnia

skarby

"W ogrodzie stał stary dom, a w domy tym mieszkała Pippi Pończoszanka... przez rozpadającą się niemal furtkę weszli do ogrodu Willi Śmiesznotki i ruszyli wysypaną żwirem ścieżką, wzdłuż której stały stare, mchem obrosłe drzewa. Była tam kuchnia, salon i sypialnia... W salonie stał tylko jeden mebel: ogromne, ogromne żaluzjowe biurko z mnóstwem małych szufladek..." Willa Śmiesznotka By <a href="//commons.wikimedia.org/wiki/User:Janelo" title="User:Janelo">Janelo</a> - <span class="int-own-work" lang="en">Own work</span>, CC BY-SA 4.0, Link

Wyzwanie 1: Kto odważy się skorzystać z przepisu Pippi? ” […] weszli do kuchni, gdzie Pippi zaczęła wołać: – Tu się będzie smażyć naleśnikasy! – Tu się będzie piekło naleśniciekło! – Tu się będzie jadło naleśniczadło! Po czym wyjęła trzy jajka i podrzuciła je wysoko w górę. Jedno z jajek spadło Pippi na głowę […]. Pozostałe jajka schwyciła zręcznie do rondelka, gdzie się potłukły. „ Skorupki z rondelka dziewczynka wyjęła zręcznie palcami. „Następnie wzięła szczotkę do szorowania pleców i zaczęła rozbijać nią ciasto na naleśniki, aż pryskało po ścianach. W końcu z tego, co jeszcze pozostało w rondelku, zaczęła smażyć naleśnik na patelni stojącej na kominie. Gdy naleśnik przyrumienił się z jednej strony, podrzucała go niemal do sufitu tak, że odwracał się w powietrzu, a następnie chwytała go znów na patelnię. Gotowe naleśniki rzucała przez całą kuchnię prosto na talerz. – Jedzcie! – krzyczała. – Jedzcie, zanim wystygnie! A Tommy i Annika jedli i byli zdania, że naleśniki są przepyszne. ”

 • Wyszukaj przepis na naleśniki w książce kucharskiej i przygotuj ciasto na naleśniki
 • Smaż naleśniki po kolei i naucz się je obracać na patelni.
 • Nagraj swoje nowe umiejętności.
 • Dołącz filmik do wyzwania 1. Powodzenia !

Wyzwanie2 : Pamiątkowe prezenciki "Pippi otwierała szufladki, jedną po drugiej, i pokazywała Tommy'emu i Annice wszystkie swoje skarby. Były tam prawdziwe jaja ptasie i dziwne muszelki, i kamienie, i małe śliczne pudełeczka.."

 • Wyszukaj fragmenty książki, w których Pippi zadziwia tym, co znajduje się ciekawego w jej domu.
 • Wybierz się na spacer i przynieś to, co udało Ci się wypatrzeć, znaleźć.
 • Nadaj nazwy zwykłym przedmiotom, zastanów się nad ich nowym przeznaczeniem.
 • Wykorzystaj znalezione przedmioty i stwórz z nich nową użyteczną rzecz. Zareklamuj ją!

"W ogrodzie stał stary dom, a w domu tym mieszkała Pipii Pończoszanka. Miała dziewięć lat i mieszkała w nim zupełnie sama..."

Co powiedziałaby Pipii, gdyby....?

 1. Nie było wakacji?
 2. Cały tydzień padałby deszcz?
 3. Nagle na świecie zapanowałby ciemność?
Zapisz swoje pomysły w postaci małych liścików.

Moja moc

 • Przygotuj kartonik lub kartkę papieru w ulubionym kolorze.
 • Napisz na kartce kolorowymi pisakami swoje imię i nazwisko.
 • Do każdej litery dorysuj coś, dorób jakiś znaczek.
 • Zaznacz coś w środku litery, aby powstała niecodzienna Twoja wizytówka.
Z pewnością będziesz mieć wiele fantastycznych pomysłów. Czekam z niecierpliwością, by zobaczyć Twoje talenty, zainteresowania i moce.

2 Zawsze dam sobie radę

Była to najdziwniejsza dziewczynka... Włosy jej koloru marchewki splecione były wdwa sztywne warkoczyki....

Chciałbym poznać Pipii osobiście Jaka jest Pippi?

 • Opisz Pippi, taką, jaką ją sobie wyobrażasz.
 • Napisz, co najbardziej Ci się w niej podoba? Czy chciałabyś/ chciałbyś mieć taką przyjaciółkę?
 • Zaprojektuj portret Pippi z wykorzystaniem roślinnego materiału. Możesz np. stworzyć portret z nasion.

Stare drzewa... świetnie można się na nie wspinać

Przy rogu drapacza chmur rosło wysokie drzewo... Z deską pod pachą podbiegła do drzewa i wsparła się stopami o jego pień.

Ciekawostki o drzewach

Gdyby drzewa umiałyby mówić...Co chciałyby nam opowiedzieć?jakie miałyby do nas prośby?Jaką historię pamiętają?

Jaki jest las?Pomyśl o lesie. Wymień jak najwięcej rzeczowników i przymiotników, aby go opisać.

Stwórz wirtualny albumz Twoim zespołem

Dziękuję !