Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

TG 93454
TG 108091

"Warszawa rzuca wyzwanie okupantowi, szukając odwetu za kilka lat upokorzeń i mordów. Hitlerowcy postanawiają utopić ją w morzu krwi i zetrzeć z powierzchni ziemi, aby kolejne pokolenia wspominały ze zgrozą to, co się stało. Otwierają więc drzwi do Królestwa piekieł..."

78. rocznica Powstania Warszawskiego

1 sierpnia o godzinie „W” – 17.00 – w całej Warszawie zawyją syreny, miasto zatrzyma się, aby chwilą ciszy uczcić pamięć o Powstańcach.Posłuchajmy, co nam dziś mówi ten dźwięk. To przede wszystkim wielki hołd dla wszystkich uczestników Powstania Warszawskiego.

"Kiedyś byli tylko cieniami na taśmie filmowej. Anonimowymi bohaterami kronik powstańczej Warszawy. Uśmiechnięty chłopak z apaszką w grochy na szyi, para, której ksiądz udziela ślubu, dziewczyna strzelająca z błyskawicy, szczęśliwy podporucznik dźwigający zdobyczną broń, pyzaty dzieciak gapiący się, jak starsi strzelają..."

<div><span data-canva-clipboard="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"></span></div>

Vintage

Dokument opisujący powstańczą historię Ryszarda Kossobudzkiego.
TG 100651
TG 105312
Stanisław Likiernik (ur. 1923) – jeden z dwóch pierwowzorów słynnego "Kolumba" – Stanisława Skiernika z powieści Romana Bratnego Kolumbowie. Rocznik 20. To jego wojenne doświadczenia złożyły się na literacką postać, która dała nazwę całemu pokoleniu, legendzie Polski Walczącej.
TG 92 537

Wtorek 1 sierpnia. Dostawszy rozkaz, pospieszyłam w stronę Koszykowej zaalarmować Teresę, po czym wróciłam na radną, porwałam moją torbę i plecak, pozegnałam sie z Babcią i z Mamą i wybiegłam do powstania!...

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam"

TDVD 1121
TDVD 694, TDVD 695

Kroniki Powstania Warszawskiego cz. II

Kroniki Powstania Warszawskiego cz. I

Unikalna relacja filmowa z działań Powstania Warszawskiego zarejestrowana kamerami operatorów AK
"Rzeczywistość walk ulicznych. Powstanie, biało-czerwona opaska na ramieniu, schowany w bramie powstaniec, butelką z benzyną rzuca w czołg z dedykacją..."
TDVD 1206
Bohaterowie filmu, poszukując odpowiednich ujęć, wchodzą coraz głębiej w samo powstanie. Udaje im się dołączyć do jednego z oddziałów, z którym idą na akcję. Orientują się, że przyszło im uczestniczyć w czymś przekraczającym ich najśmielsze wyobrażenia – świat, w którym się znaleźli, to świat po apokalipsie.

Lorem ipsum dolor sit amet

PHOTOALBUM

Vintage

Opierając się na dokumentach historycznych i materiałach biograficznych, autorka bada politykę płci powstania warszawskiego.

TG 104846

Łączniczki, sanitariuszki, minerki, peżetki, po prostu żołnierze. Czasem walczyły na pierwszej linii, czasem wykonywały szarą pracę na tyłach: gotowały, prały, opatrywały rannych. Bez nich nie była możliwa ani konspiracja przed powstaniem, ani samo powstanie. Ryzykowały tak samo jak ich koledzy i często płaciły tę samą cenę – życie.

Dziewięć niezwykłych, wzruszających, a często szokujących opowieści

Warszawianki, panienki z dobrych domów, uczennice dobrych szkół, patriotki zaangażowane w konspirację AK i Szarych Szeregów, córki lekarzy, profesorów, przedsiębiorców, właśnie wkraczały w młodość - niezwykłe, wzruszające, a często szokujące opowieści kobiet, które jako 14-15-letnie łączniczki lub sanitariuszki uczestniczyły w powstaniu warszawskim.
TG 108088
TG 105327

Lorem ipsum dolor sit amet

PHOTOALBUM

Vintage

TG 105275
TD 105115

"Wojna jest czasem, w którym człowiek jest przygotowany na wszystko - nawet na wycelowanie broni w cywilów, którzy nie chcą pomóc rannemu powstańcowi. Bez chwili wahania". Anna Herbich

TG 110278
TG 111664

Lorem ipsum dolor sit amet

PHOTOALBUM

Vintage

Uzbrojeni w kamerę, fotografowali tragiczne wydarzenia wśród płonących ulic Starego Miasta, Śródmieścia, Mokotowa.

Subtitle
TG 70909
TG 79836

Literacki pomnik wystawiony bohaterom powstania, wnikliwe studium historyczne.

Subtit
TG 99896

Lorem ipsum dolor sit amet

PHOTOALBUM

Vintage

"Zostanie po nas złom żelazny i głuchy, drwiący śmiech pokoleń."

TG 60079

"Powstanie, to było najważniejsze wydarzenie w życiu, zamurowane, które musiało się w pewnym momencie wyrazić." M. Białoszewski

Wzruszająca opowieść o wojnie widzianej oczami dziecka.

Subtitle
TG 73924
TG 110313
TG 51923

Wiersze Anny Świrszczyńskiej, pokazują, że aby się porozumieć, nie trzeba wielu słów.

Lorem ipsum dolor sit amet

PHOTOALBUM

Vintage