Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

ósemka

GAZETKA szkolna

lekcje języka polskiego

Lekcje języka polskiego mogą być inspirujące. Można uczyć się, kreatywnie spędzając czas, tak jak nasi uczniowie.Zapraszamy do obejrzenia efektów prac naszych pomysłowych uczniów.

Niekiedy w XIX wieku ,,żywe obrazy" stanowiły zakończenie sztuk teatralnych, gdy aktorzy nieruchomieli na tle opadającej kurtyny. Fotografie żywych obrazów były też rozpowszechniane w formie pocztówek. Obecnie do ,,żywych obrazów" nawiązują popularne żywe posągi, czyli występy zamaskowanych nieruchomych postaci na odwiedzanych przez turystów ulicach.

Żywy obraz

Opis obrazu nie musi być nudny. Przekonali się o tym uczniowie klas IV-VIII, którzy dokonali rekonstrukcji dzieł malarskich przy udziale osób przedstawiających postawą, ubiorem, mimiką daną scenę. I tak powstały ,,żywe obrazy" (franc. Tableau vivant). Ich popularność przypadała na wiek XIX i początek XX wieku. Odbywały się w domach prywatnych lub salach widowiskowych z udziałem amatorów lub aktorów zawodowych.

Żywe obrazy

Żywe obrazy

Żywe obrazy

Żywe obrazy

Żywe obrazy

z wizytą na olimpie

Uczniowie bardzo lubią niezwykłe opowieści o przygodach greckich bogów i bohaterów. W szkole mogli poczuć się jak mitologiczni bohaterowie, przebierając się za bogów, boginie, herosów.

z wizytą na olimpie

z wizytą na olimpie

z wizytą na olimpie

z wizytą na olimpie

świat lektur

A może by tak przenieść się do świata lektur?Najlepiej zapamiętuje się ich treść, gdy wykorzystuje się ją twórczo. Uczniowie klas IV-VIII tworzyli makiety 3D, zakładki do książek, lapbooki, portety, książki kucharskie.

,,Hobbit"

Czy chcielibyście przenieść się do świata wykreowanego przez J.R.R. Tolkiena? Czy chcielibyście znaleźć się w Hobbitonie - wiosce położonej w Shire i spotkać się z Bilbo Bagginsem, krasnoludami i Gandalfem? A może chcielibyście zobaczyć miejsca opisane w lekturze?Uczniowie klas VI stworzyli makiety domków hobbitów.

,,Hobbit"

,,Hobbit"

,,Hobbit"

,,Hobbit"

,,Hobbit"

Uczniowie klas V wykonali podobizny bohaterki książki Lucy Maud Montgomery ,,Ania z Zielonego Wzgórza.

,,ania z zielonego wzgórza"

,,ania z zielonego wzgórza"

Uczniowie klas VII zrobili latarnie, które odwołują się do utworu H. Sienkiewicza. W latarni pracował Skawiński - bohater noweli. To tam szukał spokoju i ukojenia po trudach życia, to tam przeczytał fragment ,,Pana Tadeusza" i przypomiał sobie swoją ojczyznę.

,,latarnik"

,,latarnik"

Zapraszamy do Soplicowa, gdzie będziecie mieli okazję spotkać się z bohaterami epopei Adama Mickiewicza ,,Pan Tadeusz".Był tam dwór szlachecki:,,Na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju,Stał dwór szlachecki, z drzewa, lecz podmurowany;Świeciły się z daleka pobielane ściany,Tem bielsze, że odbite od ciemnej zieleniTopoli, co go bronią od wiatrów jesieni.".

,,Pan tadeusz"

,,Pan tadeusz"- Dworek w soplicowie

,,Pan tadeusz" - dworek w soplicowie

Bohaterowie lektur na zakładkach do książek. Krótka charakterystykabohatera książki zawsze się przyda.

,,Pan tadeusz" - zakładki do książek

,,Pan tadeusz"

,,Pan tadeusz"

,,Pan tadeusz"

,,Pan tadeusz", ,,zemsta"

,,zemsta", ,,Pan tadeusz"

Z lapbooków dotyczących ,,Pana Tadeusza" można wiele dowiedzieć sięo lekturze. Znajdują się tam informacje o bohaterach, zagadki, krzyżówki, zdjęcia.

,,Pan tadeusz" - lapbooki

,,Pan tadeusz" - lapbooki

Jeśli ktoś chce przyrządzić staropolskie potrawy, może skorzystać z przepisów zawartych w książkach kucharskich przygotowanych przez uczniów.Smaczego!

,,Pan tadeusz" - książki kucharskie

,,Pan tadeusz" - czarna polewka

,,Pan tadeusz" - książki kucharskie

,,Pan tadeusz" - książki kucharskie

,,Pan tadeusz" - książki kucharskie

,,Pan tadeusz" - książki kucharskie

Uczniowie klas V przenieśli się do XIX w. do Budapesztu, stolicy Węgier. Zrekonstruowali miejsca akcji z utworu F. Molnara. To tam bawili się bohaterowie: Ernest Nemeczek, Janosz Boka, Feri Acz, Gereb, Czonakosz i inni.

,,Chłopcy z placu broni"

,,Chłopcy z placu broni"

,,Chłopcy z placu broni"

Zapraszamy do wędrówki po lądach Afryki ze Stasiem i Nel - bohaterami powieści H.Sienkiewicza ,,W pustyni i w puszczy". Uczniowie klas VI przygotowali lapbooki zawierajace charakterystkę bohaterów, plan wydarzeń, mapy, zagadki, krzyżówki.

,,W pustyni i w puszczy" - lapbooki

,,W pustyni i w puszczy" - lapbooki

Ma ogromną, bujną czuprynę, mieniącą się wszystkimi kolorami tęczy, a jego twarz częściowo zasłania czarna jak smoła i zwichrzona broda. Większą część twarzy pana Kleksa zajmuje nos, przekrzywiony na prawo lub lewo zależnie od pory roku, na którym tkwią srebrne binokle. Pod nosem ma długie i sztywne wąsy koloru pomarańczowego. Oczy pana Kleksa są niczym dwa świderki i patrzą przenikliwie na rozmówcę."

,,Pan Kleks to postać niezwykła i bardzo barwna. Jest średniego wzrostu i nie wiadomo, czy jest gruby, czy też chudy, ponieważ zawsze ma na sobie za duże ubrania. Ubiera się w szerokie spodnie, obszerny i długi surdut koloru bordowego bądź czekoladowego, cytrynową kamizelkę zapinaną na szklane guziki oraz sztywny i bardzo wysoki kołnierzyk. Zamiast krawatu nosi aksamitną kokardkę.

,,Akademia pana kleksa"

A tak wyobrażają sobie Pana Kleksa uczniowie klas IV.

,,Akademia pana kleksa"

Części mowy, części zdań to nie tylko teoria. Najlepiej uczy się zagadnień gramatycznych w praktyce. Można stworzyć gry na ich podstawie i bardzo dobrze się bawić. Uczniowie przygotowali takie plansze, a w czasie lekcji prowadzili rozgrywki.

gry gramatyczne

gry gramatyczne

Nauczyciele języka polskiego

Dziękujemy za uwagę!