Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

מאפיינים במערכות יחסים

כבוד

בוחן עצמי זוגיות טובה

אמון

תקשורת

הדדיות

רכושנות

קנאה

תפקידים מגדריים

משיכהותשוקה

אמון היכולת לסמוך על הצד השני ושהצד השני יסמוך עלי. תחושה של אמון מייצרת בין היתר תחושה של ביטחון בקשר, בין אם אתם קרובים או רחוקים. לרוב כשיש אמון, יופיעו פחות תחושות של קנאה או רצון לדעת איפה הצד השני נמצא בכל עת.

תקשורת תחושה שבה את מרגישה שיש לך יכולת להגיד את כל מה שאת מרגישה, בצורה מכבדת אבל גם פתוחה וכנה, שתעביר לצד השני את מה שעובר עלייך מתוך שאיפה שיקשיבו לך.

הדדיות במערכת יחסים זוגית, יש לפחות שניים. המשמעות היא שכל אחד מהצדדים חווה דברים בתוך הקשר, ולכן יש משמעות לזה שכל צד ירגיש מוערך, שמקשיבים לו ושפועלים כדי שיהיה לו טוב. א.נשים נמצאים במערכות יחסים כי היא מעניקה להם משהו, ולכן חשוב שכל צד יחווה את מערכת היחסים בצורה המיטיבה ביותר עבורם. מה מערכת היחסים שלך מעניקה לך?

כבוד להכיר בערך של הצד השני ושהצד השני יכיר בערך שלך. לכולנו יש מה לתרום, כולנו ייחודיות ומיוחדות בדרכנו שלנו וכבוד זה לקבל, להכיל ולראות את העובדה שאנחנו שונות ושונים אחד מהשנייה. כבוד לא מתבטא רק באופן שבו נקבל מנהגים שונים, אלא גם באופן שבו נתנהג אחת כלפי השנייה - בדיבור, במגע, בתקשורת.

קנאה קנאה היא רגש שמופיע אצל מרבית הא.נשים בשלב כזה או אחר. קנאה לרוב נובעת מתחושה לא מודעת של חוסר בטחון, פחד או חרדה. אלו תחושות שיכולות לעלות משלל סיבות, והקנאה מגיעה מתוך ניסיון להשתיק את התחושות האלו. ישנם מינונים שונים של קנאה, ולכן במערכות יחסים פעמים רבות קנאה יכולה להפוך לרגש שמנהל את מערכת היחסים ואף להוביל לרכושנות.

תפקידים מגדריים במערכות יחסים יש לנו נטייה, כמו בחיים עצמם, לחלק תפקידים. בד"כ אנחנו נראה שכל דמות לוקחת על עצמה תפקיד בהתאם למגדר שלה: למשל האישה מבשלת ומנקה והגבר עושה תיקונים בבית. הרבה פעמים יש ציפיות בתוך זוגיות שכל צד יתנהג בהתאם לתפקיד המגדרי המצופה ממנו, למשל שאשה תתלבש בצורה צנועה וכדומה

ברשת אפשר למצוא סגנונות רבים של מערכות יחסים, ומכיוון שאנחנו נחשפות לתכנים כל הזמן, אנחנו מפתחות גם "אידיאל של זוגיות". כאן תוכלי להעמיק במאפיינים שונים במערכות יחסים ולשאול את עצמך מה כדאי לך לקחת בחשבון במערכת יחסים? איזו מערכת יחסים היית רוצה לעצמך?

רכושנות התנהגות היא פעולה, כלומר היא משפיעה על איך נהיה אחד כלפי השניה וכלפי רכוש. המשמעות היא שדמות מסוימת מרגישה 'בעלות' או רצון ל'בעלות' על דמות אחרת ומתנהגת כדי להשיג את זה. הרבה פעמים כשיש רכושנות, צד אחד לוקח החלטות על הצד השני או מפעיל מניפולציות רגשיות כדי לגרום לצד השני לפעול בהתאם לרצונו.

משיכה ותשוקה במערכות יחסים הרבה פעמים נרצה להיות קרובות לדמות האחרת, לפעמים זה מתבטא במגע ולפעמים זה מתבטא בקרבה רגשית – פתיחות, כנות וכדומה. יש א.נשים שלא חווים משיכה פיזית, אבל כן משיכה רגשית. חשוב שתהיה לך תשוקה להיות במערכת היחסים שלך, שתרגישי שהיא מפתחת אותך, גורמת לך להתפתח ושאת מרוויחה ממנה – ואותו הדבר בצד השני. משיכה פיזית משפיעה גם על האיכות והחוויה מהמגע המשותף, והופכת אותו לאינטימי יותר ולכן גם מקרב.

החיפוש אחרי מה שמתאים לנו הוא תהליך שאינו נגמר, לכן גם כשתסיימי את השוטטות בחוברת שלנו, תוכלי להמשיך לשאול את עצמך את השאלות ששאלנו כאן.

בחלק הזה העמקנו בנושא של זוגיות ויחסים וכיצד הדרך בה אנחנו תופסות אותם מושפעות מהחשיפה שלנו למידע ברשת. כפי שבטח שמת לב, יש מאפיינים רבים שיכולים לבוא לידי ביטוי בקשר.

השימוש ברשת משפיע עלינו ביותר דרכים משנדמה לנו. האם בדקת פעם מאיפה מגיעות המחשבות והדעות שלך על איך שיחסים צריכים להיראות? פעמים רבות החשיפה למרכיבי זוגיות טובה ויחסים בריאים מגיעים אלינו מהחשיפה לדעות, עמדות ורעיונות המופצים בפלטפורמות המקוונות, החל מסרטונים, כתבות, תמונות ואפילו מסרטים.