Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Ilona Stawczyk

Wisława Szymborska

https://kultura.gazeta.pl/kultura/56,114528,11063951,miala-slabosc-do-niewolnicy-isaury-woody-allen-o-szymborskiej.html

- Wisława Szymborska jest w stanie uchwycić najbardziej wzruszające momenty i smutek życia. A jednocześnie pozostać optymistką. Ja tego nie potrafię - mówił o niej Woody Allen.

https://www.dw.com/pl/niemiecka-prasa-wis%C5%82awa-szymborska-nasza-u%C5%9Bmiechaj%C4%85ca-si%C4%99-kr%C3%B3lowa/a-15717959

1923 - 2012

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/wislawa-szymborska-zyciorys-dziela-zycie-prywatne/tlej0kv

https://www.plotek.pl/plotek/7,79592,11088216,wislawa-szymborska-w-mlodosci.html

Urodziła się 2 lipca1923 roku koło Kórnika.

W czasach wojny pracowała jako urzędniczka kolejowa, aby uniknąć wywiezienia do Rzeszy

z Kornelem Filipowiczem

https://natemat.pl/zdrowie/294231,z-kim-byla-wislawa-szymborska-noblistka-byla-ze-swoim-partnerem-23-lata

Prywatnie...

W kwietniu 1948 roku poślubiła poetę Adama Włodka, z którym zamieszkała w Domu Literatów przy ul. Krupniczej 22. Nie byli jednak zgodną parą i już po kilku latach postanowili o rozwodzie. Ich drogi rozeszły się ostatecznie w 1954 roku."Byliśmy końmi, które cwałują obok siebie"Wisława Szymborska nie wyszła już ponownie za mąż, ale nie była samotna. Przez wiele lat była związana z pisarzem Kornelem Filipowiczem. Ich nieformalny związek zakończyła śmierć Filipowicza w 1990 roku.

https://dziennikpolski24.pl/debiut-literacki-wislawy-szymborskiej-w-dzienniku-polskim/ar/3113790

Twórczość literacka...

Wisława Szymborska debiutowała w 1945 na łamach "Dziennika Polskiego" wierszem "Szukam słowa". W tym czasie publikowała także w pismach "Walka" oraz "Pokolenie". W latach 1947–1948 była związana z dwutygodnikiem oświatowym "Świetlica Krakowska", gdzie zajmowała stanowisko sekretarza.

Debiut...

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/137591/dlatego-zyjemy

Pierwszy tomik wierszy Szymborskiej z 1949 roku zatytułowany "Wiersze" nie został dopuszczony do druku przez cenzurę PRL. Światło dzienne jej wiersze ujrzały dopiero w roku 1952, kiedy to wyszedł tomik wierszy pt. "Dlatego żyjemy".

ht https://okis.pl/zapowiedz-lutowa-odra/

http://mbc.malopolska.pl/Content/1581/index.html

Przez wiele lat (od 1953 roku) Szymborska była związana z pismem "Życie Literackie", gdzie od 1968 roku prowadziła stałą rubrykę ze swoimi felietonami "Lektury nadobowiązkowe". Po zakończeniu tej współpracy, w 1981 roku na dwa lata związała swoje losy z krakowskim miesięcznikiem "NaGłos". Publikowała także we wrocławskim miesięczniku "Odra".

https://www.alamy.com/stock-photo/wislawa-szymborska.html

Nobel...

W 1996 roku Wisława Szymborska dostała nagrodę za "poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi wyjść na światło we fragmentach ludzkiej rzeczywistości". W oświadczeniu dla prasy, które wypuściła Akademia, pojawia się sporo cytatów z jej wierszy – być może członkowie komitetu intuicyjnie czuli, że tę poezję trudno nazwać, że trzeba ją usłyszeć.

https://culture.pl/pl/wydarzenie/15-lat-temu-szymborska-odebrala-nagrode-nobla

https://zwierciadlo.pl/kultura/525474,1,wislawa-szymborska--nasza-droga-noblistka.read?page_y=9547

Kolacyjki...

"Teresa Walas: – Wisława nie była namiętną kucharką, w czasach przednoblowskich zawsze sama coś przygotowywała, na ogół jakieś duszone mięso, ale czasem były po prostu kanapki. Oczywiście dobra wódeczka. No i słynne zupy w proszku, wymienialiśmy się nimi jak znaczkami pocztowymi, ktoś kochał ogonową, inny cebulową. Rozmowy były swobodne, ona nigdy nie robiła zawiesiny intelektualnej, że oto mamy do rozstrzygnięcia niesłychanie poważne sprawy. I pilnowała, jak dyrygent orkiestry, żeby nikt nie pozostał bez głosu. W finale odbywała się loteryjka. – Mam do dziś najładniejszą rzecz, którą wylosowałam: mikroskopijną komódkę na biżuterię – opowiada Teresa. – Można było też trafić na rzecz niepozorną, jak słoiczek dżemu, bywały i składanki dowcipów. Pamiętam, jak kiedyś zasadniczy, poważny Karl Dedecius wylosował czerwone skarpetki, a Miłosz – maskę klowna! Ludzie znosili jej różne paskudztwa, wiedząc, że jest wielbicielką kiczu, a nie mając świadomości, że ten kicz musiał być wysmakowany".

https://zwierciadlo.pl/kultura/525474,1,wislawa-szymborska--nasza-droga-noblistka.read

https://www.krotkiehistorie.pl/2021/05/nagroda-nobla-dla-szymborskiej.html

Wisława zawsze pilnowała, żeby jej goście byli ze sobą w dobrych stosunkach. Żeby podczas spotkań przy jej stole nie było konfliktów. – Zawsze się śmiałam, że układa znajomych jak kwiaty w bukiecie. Powinni się jakoś ze sobą wiązać, a to kolorami, a to kształtem czy zapachem. Czasem było to… imię. Pamiętam, jak urządziła spotkanie samych Michałów, byli tam między innymi Radgowski i Rusinek.

Szuflada Szymborskiej

https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,16312059,wyklejanki-szymborskiej-w-gdansku-co-maja-z-nimi-wspolnego.html?disableRedirects=true

https://sztuka.agraart.pl/licytacja/345/22809

http://www.zamek-sandomierz.pl/home/obiekt-tygodnia/366-kartka-swiateczna-wislawy-szymborskiej

https://ksiazka.net.pl/wystawa-wislawa-szymborska-kolaze-w-wilnie

Artystka...
  • Kolaże
  • wyklejanki
  • Kartki noworoczne
"Chwilami życie bywa znośne" reż.Katarzyna Kolenda-Zaleska

Thank you!