Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
Wislawa Szymborska
Ilon St
Created on May 25, 2022
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
Ilona Stawczyk
Wisława Szymborska
https://kultura.gazeta.pl/kultura/56,114528,11063951,miala-slabosc-do-niewolnicy-isaury-woody-allen-o-szymborskiej.html
- Wisława Szymborska jest w stanie uchwycić najbardziej wzruszające momenty i smutek życia. A jednocześnie pozostać optymistką. Ja tego nie potrafię - mówił o niej Woody Allen.
https://www.dw.com/pl/niemiecka-prasa-wis%C5%82awa-szymborska-nasza-u%C5%9Bmiechaj%C4%85ca-si%C4%99-kr%C3%B3lowa/a-15717959
1923 - 2012
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/wislawa-szymborska-zyciorys-dziela-zycie-prywatne/tlej0kv
https://www.plotek.pl/plotek/7,79592,11088216,wislawa-szymborska-w-mlodosci.html
Urodziła się 2 lipca1923 roku koło Kórnika.
W czasach wojny pracowała jako urzędniczka kolejowa, aby uniknąć wywiezienia do Rzeszy
z Kornelem Filipowiczem
https://natemat.pl/zdrowie/294231,z-kim-byla-wislawa-szymborska-noblistka-byla-ze-swoim-partnerem-23-lata
Prywatnie...
W kwietniu 1948 roku poślubiła poetę Adama Włodka, z którym zamieszkała w Domu Literatów przy ul. Krupniczej 22. Nie byli jednak zgodną parą i już po kilku latach postanowili o rozwodzie. Ich drogi rozeszły się ostatecznie w 1954 roku. "Byliśmy końmi, które cwałują obok siebie"Wisława Szymborska nie wyszła już ponownie za mąż, ale nie była samotna. Przez wiele lat była związana z pisarzem Kornelem Filipowiczem. Ich nieformalny związek zakończyła śmierć Filipowicza w 1990 roku.
https://dziennikpolski24.pl/debiut-literacki-wislawy-szymborskiej-w-dzienniku-polskim/ar/3113790
Twórczość literacka...
Wisława Szymborska debiutowała w 1945 na łamach "Dziennika Polskiego" wierszem "Szukam słowa". W tym czasie publikowała także w pismach "Walka" oraz "Pokolenie". W latach 1947–1948 była związana z dwutygodnikiem oświatowym "Świetlica Krakowska", gdzie zajmowała stanowisko sekretarza.
Debiut...
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/137591/dlatego-zyjemy
Pierwszy tomik wierszy Szymborskiej z 1949 roku zatytułowany "Wiersze" nie został dopuszczony do druku przez cenzurę PRL. Światło dzienne jej wiersze ujrzały dopiero w roku 1952, kiedy to wyszedł tomik wierszy pt. "Dlatego żyjemy".
ht https://okis.pl/zapowiedz-lutowa-odra/
http://mbc.malopolska.pl/Content/1581/index.html
Przez wiele lat (od 1953 roku) Szymborska była związana z pismem "Życie Literackie", gdzie od 1968 roku prowadziła stałą rubrykę ze swoimi felietonami "Lektury nadobowiązkowe". Po zakończeniu tej współpracy, w 1981 roku na dwa lata związała swoje losy z krakowskim miesięcznikiem "NaGłos". Publikowała także we wrocławskim miesięczniku "Odra".
https://www.alamy.com/stock-photo/wislawa-szymborska.html
Nobel...
W 1996 roku Wisława Szymborska dostała nagrodę za "poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi wyjść na światło we fragmentach ludzkiej rzeczywistości". W oświadczeniu dla prasy, które wypuściła Akademia, pojawia się sporo cytatów z jej wierszy – być może członkowie komitetu intuicyjnie czuli, że tę poezję trudno nazwać, że trzeba ją usłyszeć.
https://culture.pl/pl/wydarzenie/15-lat-temu-szymborska-odebrala-nagrode-nobla
https://zwierciadlo.pl/kultura/525474,1,wislawa-szymborska--nasza-droga-noblistka.read?page_y=9547
Kolacyjki...
"Teresa Walas: – Wisława nie była namiętną kucharką, w czasach przednoblowskich zawsze sama coś przygotowywała, na ogół jakieś duszone mięso, ale czasem były po prostu kanapki. Oczywiście dobra wódeczka. No i słynne zupy w proszku, wymienialiśmy się nimi jak znaczkami pocztowymi, ktoś kochał ogonową, inny cebulową. Rozmowy były swobodne, ona nigdy nie robiła zawiesiny intelektualnej, że oto mamy do rozstrzygnięcia niesłychanie poważne sprawy. I pilnowała, jak dyrygent orkiestry, żeby nikt nie pozostał bez głosu. W finale odbywała się loteryjka. – Mam do dziś najładniejszą rzecz, którą wylosowałam: mikroskopijną komódkę na biżuterię – opowiada Teresa. – Można było też trafić na rzecz niepozorną, jak słoiczek dżemu, bywały i składanki dowcipów. Pamiętam, jak kiedyś zasadniczy, poważny Karl Dedecius wylosował czerwone skarpetki, a Miłosz – maskę klowna! Ludzie znosili jej różne paskudztwa, wiedząc, że jest wielbicielką kiczu, a nie mając świadomości, że ten kicz musiał być wysmakowany".
https://zwierciadlo.pl/kultura/525474,1,wislawa-szymborska--nasza-droga-noblistka.read
https://www.krotkiehistorie.pl/2021/05/nagroda-nobla-dla-szymborskiej.html
Wisława zawsze pilnowała, żeby jej goście byli ze sobą w dobrych stosunkach. Żeby podczas spotkań przy jej stole nie było konfliktów. – Zawsze się śmiałam, że układa znajomych jak kwiaty w bukiecie. Powinni się jakoś ze sobą wiązać, a to kolorami, a to kształtem czy zapachem. Czasem było to… imię. Pamiętam, jak urządziła spotkanie samych Michałów, byli tam między innymi Radgowski i Rusinek.
Szuflada Szymborskiej
https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,16312059,wyklejanki-szymborskiej-w-gdansku-co-maja-z-nimi-wspolnego.html?disableRedirects=true
https://sztuka.agraart.pl/licytacja/345/22809
http://www.zamek-sandomierz.pl/home/obiekt-tygodnia/366-kartka-swiateczna-wislawy-szymborskiej
https://ksiazka.net.pl/wystawa-wislawa-szymborska-kolaze-w-wilnie
Artystka...
- Kolaże
- wyklejanki
- Kartki noworoczne
"Chwilami życie bywa znośne" reż.Katarzyna Kolenda-Zaleska
Thank you!