Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

ZNACZENIE DRZEW W MIEŚCIE

NAMIERZAMY DRZEWA W KIELCACH

  • Znaczenie drzew w przyrodzie
  • Znaczenie drzew w mieście
  • Co szkodzi drzewom?
  • Choroby drzew w mieście
  • Sposoby ochrony drzew
  • Drzewa w naszym mieście
  • Galeria zdjęć

Spis treści

ZNACZENIE DRZEW W PRZYRODZIE

Ciekawostka

Dziuple zamknięte powstają najczęściej w miejscu, gdzie od pnia głównego odłamała się boczna gałąź, a pozostający sęk oraz wnętrze pnia uległo spróchnieniu. Te schronienia chętnie zajmują jerzyki, sikory, szpaki i kowaliki, także niektóre sikory.

Patki mają możliwość wybudowania gniazd na gałęziach, za to małe zwierzaki np. wiewiórka mają możliwość schronienia.

Dają schoronienie dla wielu gatunków zwierząt

Jeden hektar lasu liściastego może wyprodukować około 700 kg tlenu, co stanowi dobowe zapotrzebowanie na tlen ponad 2500 ludzi. Jedno drzewo wytwarza w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób.

Ciekawostka

Rośliny drzewiaste są też doskonałym „konsumentem” CO2 z atmosfery przez co w znaczny sposób łagodzą efekt cieplarniany i stabilizują klimat na Ziemi. Drzewa produkują też największą spośród wszystkich roślin lądowych ilość substancji organicznych, które są pokarmem dla ludzi i zwierząt oraz głównym budulcem ich ciał. Rośliny drzewiaste stanowią najważniejszy składnik lasów, tworzą środowisko życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Ich obecność i stan zdrowia ma wpływ na różnorodność biologiczną środowiska naturalnego.

Jako największe rośliny i dzięki prowadzonemu na ogromną skalę procesowi fotosyntezy najskuteczniej produkują tlen w atmosferze.

Fotosynteza

ZNACZENIE DRZEW W MIEŚCIE

Źródło: Trojmiasto
Nieruchomości z dobrze zaprojektowaną zielenią, podnoszą wartość posesji o około 20%. Różnorodność gatunków może mieć korzyść bezpośrednią lub pośrednią. Ta pierwsza wiąże się ze zużytą energią np. na klimatyzację (zacienienie) lub ogrzewanie (osłonięcie budynku od wiatru). Natomiast korzyści pośrednie są bardziej widoczne przy większych osiedlach: np. mniejsze użycie paliw kopalnianych, mniejsze zanieczyszczenie powietrza.
Ekonomiczne
Las lambras Źróło: Viator
Wszyscy wiedzą, że zieleń polepsza jakość życia w otoczeniu. Ale nie tylko, ponieważ drzewa wykorzystywane są jako element architektoniczny i projektowy. Wyznaczają osie w miastach eksponując widoki lub nawet odwrotnie – mogą zasłaniać niepotrzebne elementy. Odpowiedni dobór gatunków i pielęgnacja zieleni będzie funkcjonalnym elementem okolicy, przy okazji podnosząc wartość nieruchomości. Drzewa także ograniczają światło lamp i odblaski, a wzdłuż dróg tłumią hałas samochodów.
Komunalne

Ograniczone skutki nawałnic

Lepsza jakość powietrza

Drzewa ulepszają jakość gleby, zwiększając jej możliwości pochłaniania wody. To sprawia, że w czasie obfitych opadów deszczu większość wody wsiąka w ziemię i nie zalewa ulic.

Drzewa pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla poprzez proces fotosyntezy. W ten sposób wytwarzają tlen, który jest konieczny do życia. Dzięki temu zapobiegają powstawaniu smogu, a mieszkańcy rzadziej zapadają na choroby układu oddechowego.

Zapora przed zanieczyszczeniami

Stanowią też naturalną zaporę ograniczającą rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w powietrzu. Korzenie drzew i krzewów spowalniają procesy erozji gleb, przez co wpływają na zmniejszenie zanieczyszczeń.

Regulacja klimatu

Jedną z ról, jaką pełnią drzewa jest regulacja klimatu poprzez utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza i łagodzenie nagłych zmian temperatury.

Kojące działaie
Liczne badania pokazały, że obecność zieleni redukuje poziom stresu, odpowiadając na naszą potrzebę bliskości z naturą. Tam, gdzie są drzewa, żyje się po prostu lepiej!
Lepsze zdrowie

Drzewa wpływają również na psychikę i zdrowie człowieka – obniżają agresję, stres, napięcie i ciśnienie krwi, również u prowadzących pojazdy mechaniczne, redukując tzw. „road rage”, czyli stan wściekłości drogowej w czasie prowadzenia auta. Uspokajające działanie drzew odnosi się również do osób dotkniętych ADHD. U dzieci i młodzieży drzewa zaś wpływają na twórczy sposób myślenia i zdolność koncentracji

Poprawiają wygląd miast

Podkreślają lokalny krajobraz, stanowią o ich atrakcyjności, dostarczają mieszkańcom walorów estetycznych, przyciągają ptaki i inne zwierzęta.

2. W zadrzewionych i dobrze wyglądających miejscach jest mniej aktów przemocy nawet do 50%.

1. Przy pasach roślinności o szerokości 250 metrów odczucie hałasu samochodowego jest redukowane nawet o 66%. Żeby osiągnąć taki efekt w miejscu niezalesionym, musielibyśmy się odsunąć od drogi o 2 km!

Ciekawostki

  • Poprawiają jakość powietrza,
  • Obniżają odczuwalną temperaturę w upalne lato,
  • Redukją hałas,
  • Wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie,
  • Walczą ze zmianami klimatycznymi.
Jedno drzewo dziennie dostarcza zapotrzebowanie tlenu dla 14 osób

Ciekawostka

CO SZKODZI DRZEWOM?

Autor zdjęcia: Marzena Suchocka

Podczas robót budowlanych korzenie drzew często są uszkadzane przez co drzewo nie może pobierać potrzebnych mu do życia środków odżywczych. Roślina następnie obumiera w czasie sezonu wegetacyjnego (czas kiedy średnia temperatura dobowa jest wyższa niż 5°C, w województwie świętokrzyskim od 190 do 210 dni), bądź w sezonie następnym. Jednakże najczęściej drzewo umiera dopiero po kilku lub kilkunastu latach.Korzenie drzew są najczęściej uszkadzanym elementem tej rośliny, uszkodzenia nie są widoczne. Za uszczerbki na zdrowiu drzew są głównie nieświadomi budowlańcy.

01

Roboty budowlane

Jedne z najgorszyszch warunków życiowych mają drzewa przyuliczne. Oprócz soli i robót budowlanych, niebezpieczne też są dla nich spaliny z naszych samochodów. Niektórzy kierowcy decydują się na parkowanie na korzeniach przyulicznych roślin przez co ubijają glebę jeszcze bardziej. W takim połączeniu drzewo nie ma dostępu do tlenu oraz jego korzenie nie funkcjonują poprawnie, wtedy drzewo zaczyna powoli obumierać. Gleby miejskie są ubogie w ważne składniki mineralne więc aby pomóc drzewom w tak trudnych warunkach powinniśmy (tam gdzie to możliwe) zostawiać opadłe jesienne liście, które po jakimś czasie staną się naturalnym nawozem.

inne zanieczyszczenia

03

Sól najczęściej używana jest zimą aby rozpuszczać śnieg i lód na chodnikach, rzadziej na ulicach. Gdy po zimie nadal w naszym terenie pozostaje dużo soli, dostaje się ona w głąb ziemi i uniemożliwia drzewom pobieranie wodą z gleby. To nie jedyny problem z którym muszą sobie radzić drzewa. Sól występuje również w formie mgiełki wywiewanej przez nasze samochody. Mgiełka ta może niszczyć młode pęki i pędy drzew.

02

Sól

Gwałtowna redukcja. Może ona powodować zmiejszenie zdolności drzewa do oczyszczania powietrza, powstanie ran, do których mogą dostać się grzyby i spowodować, że drzewo zachoruje czy osłabić pień i korzenie. Dodatkowo ingerencja w koronę pozbawia drzewo liści, co może prowadzić do jego uschnięcia oraz sprawić, że nowo wyrastające gałęzie słabiej będą trzymały się drzewa.

Koronie drzewa szkodzi:

Odwodnienie terenu, zdjęcie wierzchnej warstwy gleby i przesłuchenie korzenie, ich obszarpanie, obcięcie, zagęszczenie gruntu oraz podnoszenie poziomu gruntu.Ruch ciężkich pojazdów oraz parkowanie pod drzewami również negatywnie wpływa na korzenie drzew. Szkodliwe są też prace budowlane, takie jak dokonywanie wykopów przy drzewie i składowanie materiałów w strefie korzeniowej.

Korzeniom drzew szkodzą:

Jej zdarcie, wbijanie pinezek, gwoździ, gdyż powoduje to powstawanie ran, do których mogą dostać się grzyby i spowodowdować, że drzewo zachoruje.

Korze drzew szkodzi:

This is a paragraph of text waiting to be awesome content

subtitle here

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna

CHOROBY DRZEW W MIEŚCIE

Wśród wielu chorób panujących na drzewach w miastach możemy wyróznić:

rdza:

osutka:

plamistość liści:

szara pleśń: mączniak prawdziwy:

Wygląd chorych drzew:

SPOSOBY OCHRONY DRZEW

Używając komunikacji miejskiej przyczyniamy się nie tylko do ochrony drzew, ale też innych gatunków roślin i polepszenia jakości powietrza jakim oddychamy. Wszystko dzieje się dlatego, że używamy autobusów, mniej korzystamy z samochodów, przez co produkujemy mniej spalin.

2. Komunikacja miejska

Aby chronić drzewa powinniśmy edukować osoby znajdujące się wokół nas o tym jak ważne są te rośliny dla nas i jakości naszego życia. Mówiąc o potrzebie ochrony drzew możemy przyczynić się do zmiany zachowania naszych kolegów i koleżanek.

1. Edukowanie

Plastik to nie tylko butelki i najróżniejsze rodzaje niepotrzebnych opakowań. Plastik to też cząsteczki mikroplastiku znajdującego się w powietrzu. Cząsteczki te szkodzą nam ale też zwierzętom i roślinom m.in. drzewom. Poza tym, plastik może rozkładać się tysiącami lat i możemy też nigdy nie zobaczyć jak znika z powierzchni naszej planety. Aby ograniczyć użycie plastiku wystarczy np. używać toreb wielorazowych a nie tzw. "foliówek", kupować rzeczy z drugiej ręki np. w lumpeksach.

3. Ograniczenie plastiku

Na podstawie zebranych danych.

DRZEWA W NASZYM MIEŚCIE

Kwitnąca sosna Źródło: pixably
Lilak Źródło: pixably
Kwitnący kasztanowiec Źródło: pixably

Subtitle here

You can write an

Awesome title

Jak wynika z analizy danych zebranych przez nasz zespół podczas realizacji zadań konkursu. W naszym mieście przeważają drzewa liściaste. Wynika to z tego, że drzewa liściaste są bardziej estetyczne niż drzewa iglaste, spośród drzew liściastych możemy wyróżnić pięknie kwitnące np. lilak. Drzewa iglaste nie są tak estetyczne jak liściaste, choć one też kwitną to ich kwiaty nie są tak ładne, jak kwiaty drzew liściastych.
*wszystkie zdjęcia zostały wykonane przez zespół ZIELONA MOC 1

GALERIA ZDJĘĆ

Prezentację przygotował zespół ZIELONA MOC 1 ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stefana Artwińskiego w Kielcach

KONIEC