Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży PSP nr 24 w Opolu

Dlaczego zachecać do czytania? Co daje nam czytanie?

Telewizja, film nie pozwala nam na samodzielne wyobrażanie. Wszystko jest już zwizualizowane - sceneria, wygląd bohaterów, mimika, ton głosu.Czytanie pozwala na samodzielną wizualizację świata przedstawionegow książkach.

czytanie rozwija wyobraźnię

Czytanie poprawia zdolność zapamiętywania oraz opóźnia starzenie się mózgu.

to ćwiczenie dla naszego mózgu

Przeczytane historie uczą dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych, odnajdywania zależności i wyciągania własnych wniosków.

uczy myślenia

Czytając uczymy się poprawnej ortografii, interpunkcji, kształtujemy własny styl.

wpływa na umiejetność pisania

Empatyczne zachowania w stosunku do bohaterów literackich przekładają się na rozwój rzeczywistych postaw prospołecznych.

rozwija empatię i postawy prospołeczne

Podczas czytania książek napotykamy nowe słowa. W ten sposób rozwijamy swoje zdolności językowe. Zasób słownictwa szczególnie uwidacznie się podczas prac pisemnych. Bogatsze słownictwo pozwala unikać np. błędów powtórzeniowych :).

wzbogaca słownictwo

Dzieci i młodzież nieustannie narażone są na stres. Według badań czytanie książek redukuje poziom stresu najskuteczniej ze wszystkich czynności. Wymaga naszej uwagi, dzięki czemu odciąga nasze myśli od spraw, które nas stresują.http://wielki-czlowiek.pl/czytanie-zmniejsza-stres-i-nie-tylko/

redukuje stres

Wszechobecne rozpraszacze powodują, że wiele osób ma problemy z utrzymaniem koncentracji. To z kolei utrudnia lub uniemożliwia zdobywanie bardziej zaawansowanej wiedzy.

poprawia skupienie i koncentrację

Więcej czytamy = więcej wiemyWięcej wiemy = wzrasta poczucie własnej wartości

poszerza wiedzę i buduje poczucie własnej wartości

Pozwala czytelnikowi na bycie ze sobą, poznanie swoich myśli, uczuć i tożsamości.Książka jest dla nastolatka źródłem wzorców osobowych oraz postaw życiowych.

kształtuje osobowość

10

Czytanie książek pomaga budować relacje między ludźmi oraz rozwiązywać bieżące problemy poprzez przekazywanie gotowych rozwiązań.

pomaga budować relacje

11

Książki mogą nam zaoferować świetną zabawę, ale także różnego rodzaju emocje – od strachu po wzruszenie. Podróż w świat wyobraźni daje wytchnienie i tak potrzebną współczesnej młodzieży ciszę, zwłaszcza po zbyt długim oglądaniu telewizji czy graniu na komputerze.

jest świetną zabawą!

12

Wspólne czytanie wzmacnia więź i poczucie bezpieczeństwa. Wspiera rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny dziecka oraz pozostawia piekne wspomnienia.

Po co czytać dziecku na głos?

- Nie zmuszajmy.- Dobierzmy odpowiednią tematykę.- Inspirujmy się filmami.- Nie oczekujmy zbyt wiele.- Nie traktujmy czytania jako kary.- Nie narzucajmy książek z naszej młodości.- Budujmy przyjemne skojarzenia wiążące się z czytaniem.

Jak zachęcić dziecko do czytania?

http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/http://www.ryms.pl/https://czasdzieci.pl/warszawa/http://lubimyczytac.pl/https://www.biblionetka.pl/https://wolnelektury.pl/https://nakanapie.pl/http://wielki-czlowiek.pl/https://instytutksiazki.pl/https://czytamsobie.pl/http://czytajklikaj.pl/?fbclid=IwAR24Sm7MrT1kiFlixQPeItpuC8re_-ba68YsuyKZizqixiRJq-ey5Pl_opkhttps://biblioteczka-apteczka.pl/ https://pedagogiczna.pl/category/biblioterapia/biblioterapia-propozycje-tekstow/

Strony przydatne dla Rodziców:

Miłego czytania!

Literatura:1. Jakubowicz A., Lenartowska K., Plenkiewicz M., Czytanie w początkowych latach edukacji, Bydgoszcz 1999. 2. Truskolaska J., Wychować miłośnika książki czyli czytelnictwo i okolice, Tychy 2007. 3. Aneta Bohaczewska- Petryna, Wpływ literatury na rozwój empatii i postaw prospołecznych u młodego czytelnika, "Ryms" nr 9, 2010, s. 13-15. 4. P. T. Nowakowski, Fast Food dla mózgu czyli telewizja i okolice, Tychy 2002. 5. http://zielonyszlak.com.pl/zdrowe-cialo-i-umysl/242-ksiazka-a-rozwoj-czyli-jak-czytanie-udoskonala-czlowieka 6. http://www.blog.tolle.pl/dlaczego-warto-czytac/ 7. http://czytamwruchu.pl/2015/11/22/co-daje-nam-czytanie-gra-wyobrazni/ 8. http://kobieta.dziennik.pl/twoje-emocje/artykuly/461450,biblioterapia-dzialanie-skutecznosc-biblioterapii