Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
Prezentacja VR i AR
Eryk
Created on May 6, 2022
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
Eryk Winkel 8c
Rozszerzona i wirtualna rzeczywistość
Rzeczywistość rozszerzona – system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo. Zazwyczaj wykorzystuje się obraz z kamery, na który nałożona jest, generowana w czasie rzeczywistym, grafika 3D. Istnieją także zastosowania wspomagające jedynie dźwięk.
Co to jest rozszerzona rzeczywistość?
- medycyna – obrazowanie medyczne, lekarze mogą mieć dostęp do danych na temat struktury i czynności narządów wewnętrznych pacjenta.
Zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości (AR):
- lotnictwo – instrumenty pokładowe pokazują pilotom ważne dane na temat ukształtowania terenu, który widzą przed sobą.
- motoryzacja - wyświetlanie kluczowych informacji lub obrazów np. z komputera pokładowego, radia lub systemu nawigacji na przedniej szybie samochodu lub motocykla, dzięki czemu poprawia się bezpieczeństwo jazdy gdyż kierowca nie musi odrywać wzroku od drogi.
Rzeczywistość wirtualna – obraz sztucznej rzeczywistości stworzony przy wykorzystaniu technologii informatycznej. Polega na multimedialnym kreowaniu komputerowej wizji przedmiotów, przestrzeni i zdarzeń. Może on reprezentować zarówno elementy świata realnego, jak i zupełnie fikcyjnego.
Czym jest wirtualna rzeczywistość?
- Medycyna np. interaktywne szkolenia chirurgów, interaktywne doświadczenia w medycynie, leczenie oparzeń, leczenie fobii;
- Symulatory np. lotnictwo wojskowe i cywilne, astronautyka, pojazdy, maszyny i konstrukcje podwodne i morskie;
Zastosowanie wirtualnej rzeczywistości (VR):
- relaks, turystyka, handel, społeczności
- rozrywkowe - gry; Mówiąc o rozrywce w kontekście rzeczywistości wirtualnej, na myśl przychodzą oczywiście gry komputerowe, będące odzwierciedleniem mniej lub bardziej rzeczywistego świata. Część gier ma swój rodowód w zastosowaniach użytkowych, które z czasem zawitały w świecie rozrywki multimedialnej. Do takich należą przede wszystkim wszelkiego rodzaju symulatory lotu, zarówno jednostkami militarnymi jak i cywilnymi. Ale symulatory nie ograniczają się do lotnictwa. Powstały już praktycznie symulatory wszelkich pojazdów, maszyn, a nawet całych systemów – takich jak lotniska, dworce, parki rozrywki.