Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

John Ronald Reuel Tolkien

J.R.R. Tolkien zmarł 2 września 1973 roku. Miłośnicy teorii spiskowych twierdzą, że Tolkien przewidział lub wręcz zaplanował rok swojej śmierci. Skąd te przypuszczenia? Odpowiedzi należy szukać w „Wierszu o Pierścieniu”, który ukazał się w 1954 roku.Trzy Pierścienie dla królów elfów pod otwartym niebem,Siedem dla władców krasnali w ich kamiennych pałacach,Dziewięć dla śmiertelników, ludzi śmierci podległych,Jeden dla Władcy Ciemności na czarnym tronieW Krainie Mordor, gdzie zaległy cienie,Jeden, by wszystkimi rządzić,Jeden, by wszystkie odnaleźć,Jeden, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związaćW Krainie Mordor, gdzie zaległy cienie.Pojawiające się w wierszu liczby (3791) przeczytane od tyłu wskazują datę śmierci Tolkiena.

J. R. R. Tolkien1892-1973

wysłuchaj

Oksfordzki profesor filologii angielskiej – stworzył kilka języków: z dokładną gramatyką, z historią, a nawet ze słownikami. Potem w wyobraźni Tolkiena pojawili się ci, którzy tymi językami mieli mówić, a także cały zamieszkiwany przez nich świat. Utworzona rzeczywistość z biegiem lat obrastała w opowieści, które z dokładnością badacza opisywały historię tego świata, jego mitologię, kulturę i geografię. Tak narodziła się Arda, tak odkryliśmy Valinor, a przede wszystkim: Śródziemie z jego różnorodnymi rasami, skomplikowanymi dziejami, z fascynującą opowieścią o Pierścieniu.

Prekursor literatury fantasy

04

03

02

01

InklingowieTolkien i Lewis byli założycielami nieformalnego klubu – stowarzyszenia intelektualistów związanych z Oksfordem. Jego członkowie spotykali się w pubach pod koniec lat 30., a podczas spotkań dyskutowali o poezji, filozofii i literaturze. Duża część towarzystwa zajmowała się literaturą, w związku z czym często podczas wspólnych posiedzeń Inklingowie czytali fragmenty swoich książek, a następnie poddawali je dyskusji.

Rzymski pierścieńTen dwunastogramowy złoty pierścień był inspiracją dla J.R.R. Tolkiena podczas pisania książek "Hobbit" i "Władca Pierścieni". Pierścień należał do Rzymianina o imieniu Silvianus i został znaleziony przez rolnika w 1785 roku w południowej Anglii. Kilkadziesiąt lat później została odnaleziona tabliczka z informacjami o losie pierścienia. Zgodnie z nimi został on skradziony właścicielowi, który rzucił klątwę na złodzieja oraz całą jego rodzinę. Miała ona trwać do momentu aż pierścień nie zostanie zaniesiony do świątyni celtyckiego boga Nodensa. Tolkien poznał tą historię na dwa lata przed rozpoczęciem prac nad „Hobbitem”.

Poliglota

25 marca, obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Święto powstało w 2003 roku z inicjatyty angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (The Tolkien Society). W tolkienowskim świecie data 25 marca to również święto, tego dnia obchodzono Upadek Saurona i zakończenie wojny o Pierścień.

Ciekawostki z życia Tolkiena

Spadek

Lęki

Czarodziej

Samochody

Miłość

Poczucie humoru

Pedantycznemu pisarzowi zależało na tym, by stworzone przez niego języki zachowywały się tak samo jak naturalne, czyli przenikały się w obrębie Śródziemia – krainy, którą opisuje – tym samym odzwierciedlając jej historię. Stąd związki widoczne między quenyą: językiem Elfów Wysokiego Rodu, który nazywał w listach elficką łaciną, a sindarińskim, którym posługiwały się Szare Elfy.Tolkien stworzył też dwa rodzaje pisma: tengwar (litery) i cirth (runy), których pierwowzór pojawił się w północnej Europie w III wieku..

Tolkien najpierw wymyślił nevbosh, będący mieszaniną angielskiego, francuskiego i łaciny, potem był naffarin z hiszpańskimi naleciałościami, bo akurat miał hiszpańskiego opiekuna. Następnie zafascynował się językiem gockim, używanym w dawnej Europie. Ale to były żarty. Całkiem poważnie podszedł do zagadnienia w latach dwudziestych ubiegłego wieku, gdy zetknął się z fińskim, który wtedy był jeszcze mało znany. Zachwycony tym językiem, uczynił z niego fundamenty elfickiego języka quenya, kluczowego dla „Władcy Pierścieni”.

Zapraszam, poczytaj!

fantastyczna biblioteczka