Want to make creations as awesome as this one?

Poczytaj ze mną

Transcript

Źródło cytatu

Czego uczą nas podróbki?

Czy autentyczny obraz Andy’ego Warhola musi zostać namalowany przez Andy’ego Warhola, a średniowieczne malowidło może powstać w XIX wieku?Czy sztuczny diament stworzony w laboratorium jest prawdziwy? I co się dzieje, gdy podrobiony obraz lub rękopis osiąga większą wartość niż oryginalne dzieło?Czasami to, co jest kopią, a co oryginałem wcale nie musi być oczywiste.

„Świat chce być oszukiwany. Niech więc będzie oszukiwany”.Petroniusz

Źródło cytatu

"Lydia Pyne, pisarka i historyczka, w fascynujący sposób opowiada o obiektach, których nie można jednoznacznie zaklasyfikować. Niezwykłe historie podrabianych dzieł sztuki, fałszywych skamielin, inscenizowanych filmów przyrodniczych, sztucznych aromatów i paleolitycznych replik pokazują, że granica między prawdą a fałszem jest bardzo cienka. Ta książka udowadnia, że z historią ludzkości nierozerwalnie związane są spektakularne fałszerstwa, śmiałe mistyfikacje i misterne kopie, które uznane zostały za oryginały. Świat pełen jest obiektów wymykających się prostej klasyfikacji, a to, czy weźmiemy je za autentyczne, czy nie, zależy od nas samych."

Lydia PynePrawdziwe fałszerstwa

Recenzja [Koczowniczka o książkach]

Kopie bywają różne – piękne i brzydkie, tanie i kosztowne (na zbudowanie sztucznej Jaskini Chauveta wydano aż 55 milionów euro!), potępiane albo akceptowane, a niekiedy nawet bardziej pożądane i cenione niż oryginały.

"Prawdziwe fałszerstwa to ważna książka w świecie fake newsów i dążenia do autentyczności. Jej lektura pobudza do myślenia, a jednocześnie dostarcza rozrywki. Czasami autentyczność sprowadza się do dobrej opowieści. Pełna energii, zmusza do myślenia, nieustannie zaskakuje."

Recenzja [Co Przeczytać]

Recenzja [Kulturatka.pl]

Opis książki