Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Miesiąc Języka Ojczystego - 2022

anamb

Created on February 20, 2022

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Miesiąc Języka Ojczystego 21 lutego - 21 marca

Franciszek Ksawery Dmochowski

Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”.

"A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą.

Drodzy Uczniowie!

Od 21 lutego do 21 marca trwa Miesiąc Języka Ojczystego. Rozpoczyna się on Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Święto to nawiązuje do tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce 21 lutego 1952 roku w Bangladeszu.

Zginęło wówczas pięciu studentów z uniwersytetu w Dhace, którzy podczas pokojowej demonstracji domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

UNESCO podaje, że niemal połowa z 6000 języków świata może zniknąć w ciągu dwóch lub trzech pokoleń. Święto uzmysławia nam również, iż każdy naród ma niezbite prawo do mówienia w swoim języku.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma na celu podkreślenie różnorodności językowej i kulturowej świata, a także zwrócenie uwagi na języki zagrożone i ginące.

Język ojczysty jest dobrem każdego narodu. To w nim wyraża się pamięć, tradycja, historia i kultura. Język stanowi także podstawę tożsamości narodu i w trudnych chwilach pozwala budować siłę moralną i trwać - mimo różnych przeciwności losu.

Tworzenie się więzi narodowych

Mikołaj Rej - ojciec języka polskiego

Mikołaj Rej jako pierwszy pisał wyłącznie w języku ojczystym. Podkreślał konieczność zerwania z panującą nadal w okresie renesansu modą pisania po łacinie. Często określa się go mianem "ojca języka polskiego".

Aby odczytać tekst, przyłóż lusterko ;)

Najstarsze zdanie w języku polskim

Jak to zapisać?

"Z językiem jest jak ze zdrowiem; wszyscy się na nim znamy i nikt nie jest go pewien." Jerzy Bralczyk

Błędy językowe

pleonazmy - wyrażenia, w których jedna część wypowiedzi zawiera treść występującą także w drugiej części; potocznie i żartobliwie jest to "masło maślane".

Błędy językowe

Sprawdź się!

Sprawdź się!

Obejrzyj i posłuchaj :)

Źródło grafiki i materiałów: zasoby internetowe

Opracowały: Aneta Ambroży Monika Skowron Małgorzata Studnicka