Want to make creations as awesome as this one?

21 luty 2022 rok

Transcript

- Dzień Języka Polskiego

F.K. Dmochowski

"A nade wszystko szanuj swą mowę ojczystą. Nie znać języka swego - hańbą oczywistą".

- 21 lutego Dzień Języka Ojczystego

Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Najpopularniejsze języki świata, liczba ich użytkowników wg UNESCO z 2008 r: chiński (1170 mln)  angielski (1135 mln) hiszpański (450 mln)  hindi (400 mln)  arabski (350 mln) dla porównania: polski (46 mln)

. Ojczysty - dodaj do ulubionych - ma na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę.

W ramach obchodów święta w Polsce wprowadzono kampanie społeczne:

Język polski jest ą-ę. – jej celem jest obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter (ł,t).

W ramach obchodów święta w Polsce wprowadzono kampanie społeczne:

Zapraszamy do wysłuchania piosenki propagującej kampanię „Język polski jest -ą -ę”:

Polszczyzna jest językiem ojczystym około 46 milionów ludzi na świecie, w tym głównie w Polsce oraz wśród Polaków za granicą (Polonia). Dla Polaków jest skarbem i symbolem narodowym. Jak powstał język polski i jakie przechodził dzieje? Język polski, podobnie jak czeski, rosyjski czy słoweński, wywodzi się od wspólnego przodka, zwanego językiem PRASŁOWIAŃSKIM. Wspólnota prasłowiańska rozpadła się jednak na trzy wielkie grupy:  zachodniosłowiańską – do tej grupy należy język polski,  wschodniosłowiańską – np. język rosyjski,  południowosłowiańską – np. język słoweński.

Błyskawiczne dzieje Polszczyzny

Najpopularniejsze błędy językowe,

które popełniamy na co dzień

Każda gwiazdka jest interaktywna.

Zapraszam do zabawy