Jan Izydor Sztaudynger
Małgorzata Ochlust
Created on January 15, 2022
Małgorzata Ochlust, PBW Katowice
More creations to inspire you
ESSENTIAL OILS PRESENTATION
Presentation
ANCIENT EGYPT FOR KIDS PRESENTATION
Presentation
CIRQUE DU SOLEIL
Presentation
YURI GAGARIN IN DENMARK
Presentation
EIDIKO JEWELRY
Presentation
PRODUCT MANAGEMENT IN MOVIES & TV SHOWS
Presentation
A GLIMPSE INTO CAPE TOWN’S PAST
Presentation
Transcript
28.04.1904—12.09.1970
JAN IZYDOR SZtaudynger
Pisarz, poeta, satyryk, tłumacz. Teoretyk nauk lalkarskich i twórca teatru lalkowego.Pedagog.
Jan Izydor Sztaudynger był współtwórcą oraz redaktorem czasopisma, którego tematyka poświęcona była sztukom lalkarstwa. Tytuł miesięcznika brzmiał: "Bal u Lal".
Czasopismo Sztaudyngera - "Bal u Lal" - ukazywał się w okresie międzywojennym. Tematykę historii teatru lalek i sztuki lalkarskiej kontynuuje obecnie wydawane pismo - "Teatr Lalek". Od 1996 r. czasopismo pojawia się także w wersji dwujęzycznej - polskiej oraz angielskiej. Obecnie tematyka została poszerzona o artykuły dotyczące sztuk plastycznch i prezentacje różnych form teatru. Twórcy dzisiejszego pisma - "Teatr Lalek" - zapraszają do współpracy teatrologów i krytyków literackich z wielu krajów. Wysoki poziom edytorski i merytoryczny sprawił, że czasopismo posiada już własną markę i jest rozpoznawane w świecie.
21 MARCA obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ LALKARSTWA. Święto ustanowione zostało w 2003 r. poprzez Międzynarodową Unię Lalkarską o nazwie UNIMA. UNIMA jest największą organizacją zrzeszającą lalkarzy.
Z okazji święta DNIA LALKARSTWA Teatr "BAJ POMORSKI" z Torunia w roku 2021 przygotował takie przedstawienie:
Jan Izydor Sztaudynger, jako autor poezji i pisarz, posługiwał się wieloma pseudonimami m.in.: Dr J., Szt., J. S., J. Szt., Jan Kokowski, Jan Korab, Jan Szt., Józef Czosnowski, JSZT., Świerszcz. .
Debiutancki tomik poezji Sztaudungera nosił tytuł "Dom mój". Został wydany w roku 1925. Autor opublikował kilkanaście tomików poezji m. in.: "Ballady poznańskie" - 1930 r., "Ludzie" - 1931 r., "Kantyczki śnieżne" - 1934 r., "Strofy wrocławskie" - 1947 r., "Krople liryczne" - 1959 r., "Kasztanki" - 1964 r.
Jan Izydor Sztaudynger znany jest, przede wszystkim, jako autor fraszek i satyr. Mając 8 lat, przyszły poeta, bawiąc się krakowskich Plantach, napisał taki dwuwiersz: Trawka się zieleni Dla skubania jeleni. Pierwsze fraszki i wiersze autora pojawiały się np. w "Kurierze Literacko-Naukowym", "Tęczy" oraz "Dwutygodniku Literackim".
Jan Izydor Sztaudynger zasłynął z tomików fraszek opatrzanych w tytule słowem: "...Piórka...." Spójrzmy na niektóre tylko tytuły: Piórka Różowe piórka Piórka prawie wszystkie Krakowskie piórka i inne wiersze Nie tylko "Piórka" i inne.
Na zakończenie kilka wybranych fraszek. Znanych I mniej znanych... Zapraszamy do lektury
Wyjaśnienia: Czasami najwięcej rzucają cienia Własne wyjaśnienia. Rady: Tysiąc rad dobrych mym dzieciom dawałem. Ja także rad rodziców nigdy nie słuchałem. Słowo sumienia:Pamiętaj w każdej sprawieO pisanym w sercu prawie. Doświadczenie: Doświadczenie - to dar nieba, Masz, gdy ci już nie trzeba.
Najbardziej ulubione, przez samego autora, były fraszki opowiadające o rodzinnym Krakowie. Fraszek poświęconych temu miejscu autor napisał chyba najwięcej. Oto fragment wiersza: Nauczyły mnie krakowskie PlantyJak się podaje rosę za - brylanty.tak napisał w wierszu:"Moja droga poetycka".
Nie chciałbym umierać na wiosnę.Żal by mi było.(...)Ale tak naprawdę nie będę się z Bogiem handryczyłW sprawie terminu. (...)Chciałbym leżeć w Krakowie na Salwatorze - Kraków - to pryzmat, przez który pięknieje ojczyzna!... Fragment wiersza Jana Izydora Sztaudyngera, nawiązujący do pobytu autora w Instytucie Reumatologicznym w Warszawie. I 18 Marca 1970r.