Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Tajemnicza wyprawa Patego

Literackie podróże do Finlandii, E stonii, Szwecji i Norwegii

Partnerzy projektu:

Witaj!

Nazywam się Pate i pochodzęz Finlandii. Czy zdarzają Ci się czasem niesamowite przygody? Bo mi ciągle! Raz nawet musiałem zmierzyć się z morskim potworem Krakenem. Teraz jednak mam prawdziwy kłopot i potrzebuję pomocy.Muszę odnaleźć moich przyjaciół, którzy tak jak ja są bohaterami książek! Pomożesz mi ich szukać?

Jestem Pate

Cieszę się, że chcesz mi pomóc!

To będzie ekstra przygoda! Miej oczy i uszy otwarte. Szukaj ukrytych symboli, rozwiązuj zadania. Może Ci się przydać coś do pisania.

Ale super!

Przeczytaj proszę!

Ari i Joni, których szukam to bohaterowie serii KEPLER62, też pochodzą z Finlandii – tam dowiesz się o nich więcej. W Norwegii mieszka drugi autor serii, on też może coś wiedzieć. Koniecznie wybierz się też do Estonii i Szwecji, mamy tam wspólnych przyjaciół. Ty decydujesz, gdzie zaczniemy szukać!

Ale super!

Oto legenda, może Ci się przydać!

Ale super!

START

Wybierz kraj.Rozwiązuj zagadki.

Kraje po drugiej stronie Bałtyku są naszymi sąsiadami, a często wiemy o nich mniej niż o egzotycznym Egipcie, Japonii czy Ameryce. Pora to zmienić. Dlatego zapraszamy Was w literacką podróż na Północ. Czytając, poznacie świetnych bohaterów i przeżyjecie niezwykłe przygody. A także przekonacie się, że estońskie, szwedzkie, fińskie czy norweskie dzieci wcale się od polskich nie różnią. Zajmują je całkiem podobne sprawy, czasem wpadają w tarapaty, a czasem mają zwariowane pomysły. Jedne lubią czytać, inne oglądać YouTube’a, a jeszcze inne biegać i skakać. A Ty co lubisz najbardziej? Do projektu wybrane zostały książki znanych autorów oraz ilustratorów. Niektóre zdobyły wiele nagród. Sprawdzicie to tutaj: www.bliskie-dalekie-sasiedztwo.pl. Zajrzyjcie też do zakładki poświęconej tłumaczom. To dzięki nim możecie przeczytać zagraniczne książki po polsku. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach projektu Kreatywna Europa, który powstał po to, by Europejczycy mogli poznawać pisarzy z innych krajów i ich książki oraz dzielić się swoją kulturą.

Często z Tatą jeździmy na ryby do Norwegii. O moich przygodach możecie przeczytać w książce „Pate łowi ryby”, a tymczasem zobaczcie,jak ja widzę Norwegię.

GOTOWI? RUSZAMY DO NORWEGII?

Najedź kursorem na ilustrację, by sprawdzić informacje.

Norwegowie są niezwykle dumni ze swojej przeszłości. Są potomkami wikingów – legendarnych wojowników sprzed ponad tysiąca lat, którzy przez wiele lat byli postrachem całej Europy i nie tylko. Znasz jakieś filmy o wikingach?

Tak wygląda flaga Norwegii.

W Norwegii znajdują się potężne góry i malownicze fiordy. Być może uda nam się je odwiedzić podczas tej wyprawy! By Håvard Berland - Own work, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2109046

Kiedyś Norwegię zamieszkiwali Wikingowie, którzy pływali na łodziach zwanych drakkarami. Były bardzo szybkie i zwinne, pozwalały na pokonanie naprawdę dużych odległości. Nazwa drakkar oznacza po prostu „długi okręt", i dotyczy łodzi w której było ponad 60 wioseł. By Softeis - Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1051303

Taki kształt i granice ma Norwegia.

Gdzie jesteśmy? To fiordy! Nie ma tutaj naszych przyjaciół, w takich miejscach mieszka więcej zwierząt niż ludzi. Znajdź zwierzęta, zdobądź wszystkie informacje, a może dowiesz się czegoś ciekawego, a co nam się potem przyda. Na koniec kliknij w gwiazdę, żeby rozwiązać zadanie, zdobyć pierwszy element kodu i przejść dalej!

Mieszkańcami fiordów są foki, morświny, ale można tu także spotkać wieloryby, kaszaloty, humbaki, a nawet orki, oraz całe rzesze ptaków. W Norwegii żyją też niedźwiedzie polarne, łosie i renifery oraz woły piżmowe (czyli piżmowoły), które są bardzo podobne do żubrów. Widoczny na zdjęciu maskonur to wyjątkowy ptak morski. Lata z prędkością 90 km/h, a nurkuje na głębokość 60m i jako jedyny spośród wszystkich ptaków umie używać narzędzi: wykorzystuje patyki do drapania się po grzbiecie. Czy to nie jest fascynujące?

Norwegia słynie z hodowli łososi, z których można przyrządzić wiele wspaniałych dań. Musisz koniecznie spróbować! Najlepsze są te z hodowli ekologicznych.

Fiordy to głębokie zatoki morskie, które "wcinają się" w górzysty ląd. Mają bardzo wysokie brzegi. Stworzone zostały przez lodowce, które rzeźbiły głębokie doliny przez miliony lat, a potem zalało je morze. Dolina musi być dłuższa niż szersza, żeby mogła być nazywana fiordem. I tak na przykład Nærøyfjord (czyli fiord Nærøy), który widzisz na zdjęciu ma długość 18 kilometrów, a w niektórych miejscach jest wąski na zaledwie 250 metrów! By Leif - originally posted to Flickr as naeroyfjord, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8447956

Czy wiesz, że Przylądek Północny (Nordkapp) wcale nie jest za najdalej wysuniętym na północ krańcem Europy? W rzeczywistości około 4 kilometry od niego znajduje się przylądek Knivskjellodden, który sięga w morze o 1457 m dalej. By Diego Delso, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=87562620

Czy wiesz, że pond 1/3 powierzchni Norwegii zajmują lasy? To ok. 120 000 kilometrów kwadratowych! I wszystkie są pod szczególną ochroną, mimo że dostępne dla wszystkich – zarówno mieszkańców, jak i turystów. Obowiązują ich jednak pewne zasady: nade wszystko szacunek dla przyrody. W lasach nie można rozpalać ognisk, za to można zbierać owoce leśne, grzyby i kwiaty. I każdy może w dowolnym miejscu rozbić namiot na jedną noc. Wierzcie lub nie, ale Norwedzy nie śmiecą w swoich lasach!

Zimą w prawie całej Norwegii panują idealne warunki do uprawiania sportów zimowych. Ulubionym sportem Norwegów (i młodych, i starszych) są biegi narciarskie. Norwegia to prawdziwa potęga w tym sporcie.

6

To jest mapa stolicy Norwegii, która kiedyś nazywała się Kristiania (brzmi prawie jak Krystyna, prawda?), a obecnie nosi nazwę Oslo! Rozglądaj się uważnie, te informacje przydadzą Ci się do wykonania zadania – na koniec kliknij w gwiazdę.

Norwegowie starają się unikać białego pieczywa. Uwielbiają tak zwane knekkebrød, czyli chrupkie żytnie pieczywo, które przypomina krakersy. Jest szalenie popularne zwłaszcza wśród dzieci.

Czy wiesz, że w Norwegii wypija się codziennie 13 milionów kaw! To dużo zwłaszcza, że kraj liczy sobie tylko nieco więcej niż pięć i pół miliona mieszkańców, a część z nich to dzieci, które kawy nie piją!

Pełna nazwa Norwegii to Królestwo Norwegii, a jak jest królestwo, to musi też być król. Obecnie panujący nazywa się Harald V i był koronowany 1991 roku.

W Oslo, stolicy Norwegii, znajduje się największy na świecie park rzeźb – Frogner Park. Jest ich w nim ponad dwieście!

Oficjalnie Oslo jest stolicą Norwegii od 1905 roku, ale to miasto ma prawie 1000 lat! Okrągłe urodziny obchodziło w 2000 roku. W swojej historii kilkukrotnie zmieniało nazwę – przez pewien czas nazywane było Christianią, potem Kristianią, a w 1924 roku powróciło do swojej pierwotnej nazwy: Oslo. To największe miasto Norwegii mieszka w nim ponad 600 tysięcy osób!

Najsłynniejszym norweskim malarzem impresjonistą był Edvard Munch. Obraz pod tytułem „Krzyk”, który widzisz, jest uznany za jego największe dzieło. Pokazuje ból. Moim zdaniem jest trochę straszny.

Norwegowie uwielbiają czytać książki! Tłumnie odwiedzają biblioteki, ale też kochają kupować książki i jako prezenty, i dla siebie. Według badań przeciętny Norweg wydaje rocznie na książki równowartosć około 600 złotych!

start

Ty zgadujesz, ja się kąpię!

Może czas na trochę rozrywki. Jeśli uważnie zapoznałeś się ze wszystkimi ciekawostkami spróbuj mnie zatopić :) Każda prawidłowa odpowiedź sprawi mi zimną kąpiel. A ja lubię zimne kąpiele! Więc postaraj się!

CZY STOLICA NORWEGII, OSLO, ZMIENIAŁA SWOJĄ NAZWĘ?

1/5

NIE

TAK

KOLEJNE PYTANIE

1/5

BRAWO!UPS! JESTEM W WODZIE!

CO WOLĄ NORWEGOWIE?

2/5

KAWĘ

HERBATĘ

KOLEJNE PYTANIE

2/5

BRAWO!UPS! JESTEM W WODZIE!

JAKI SPORT ZIMOWY NAJCHĘTNIEJ UPRAWIA SIĘ W NORWEGII?

3/5

NARCIARSTWO ALPEJSKIE

NARCIARSTWO BIEGOWE

FREESTYLE NA SNOWBOARDZIE

Może czas na trochę rozrywki. Jeśli uważnie zapoznałeś się ze wszystkimi ciekawostkami spróbuj mnie zatopić :) Każda prawidłowa odpowiedź sprawi mi zimną kąpiel. A ja lubię zimne kąpiele! Więc postaraj się!

KOLEJNE PYTANIE

3/5

BRAWO! UPS! JESTEM W WODZIE!

ILE JEST RZEŹB WE FROGNER PARK?

4/5

MNIEJ NIŻ STO

PONAD DWIEŚCIE

WIĘCEJ NIŻ STO

Może czas na trochę rozrywki. Jeśli uważnie zapoznałeś się ze wszystkimi ciekawostkami spróbuj mnie zatopić :) Każda prawidłowa odpowiedź sprawi mi zimną kąpiel. A ja lubię zimne kąpiele! Więc postaraj się!

KOLEJNE PYTANIE

4/5

BRAWO! UPS! JESTEM W WODZIE!

JAK NAZYWA SIĘ WYJĄTKOWY PTAK, KTÓRY UŻYWA PATYKÓW DO DRAPANIA SIĘ?

5/5

NOSKONUR

KNUR

MASKONUR

Może czas na trochę rozrywki. Jeśli uważnie zapoznałeś się ze wszystkimi ciekawostkami spróbuj mnie zatopić :) Każda prawidłowa odpowiedź sprawi mi zimną kąpiel. A ja lubię zimne kąpiele! Więc postaraj się!

5/5

GRATULACJE! DRUGA CYFRA KODU TO

9

JESZCZE RAZ

NIE UDAŁO SIĘ, ALE SPRÓBUJ JESZCZE RAZ!

6 9

Trafiliśmy do księgarni, gdzie spotkamy Karolinę Drozdowską, która tłumaczyła norweskie części serii „Kepler62”. Może dzięki niej poznasz kolejny fragment hasła? Koniecznie obejrzyj ukryty między książkami film. Na koniec kliknij w gwiazdę, żeby rozwiązać zadanie, zdobyć kolejny element kodu i przejść dalej! Jak wykonasz zadanie, przejdź dalej. Udamy się w odwiedziny do BJØRNA SORTLANDA, który może wiedzieć coś więcej o Arim i Jonim.

Cześć, nazywam się Karolina Drozdowska. Jestem tłumaczką z języka norweskiego. Norweski studiowałam w Gdańsku, a potem Oslo i w szkole ludowej na wyspie Karmøy. Na tej wyspie mieszka więcej owiec niż ludzi:) Przetłumaczyłam już ponad 80 książek autorstwa wielu norweskich pisarzy. Seria Kepler62 to była dla mnie fantastyczna przygoda. Podobnie jak Ari, mam młodszego brata, z którym często grywałam w gry komputerowe. Podobnie jak Marie, potrafię całkiem nieźle strzelać i obchodzić się z bronią. Może dlatego tak bardzo ich polubiłam? Chciałabym kiedyś polecieć w kosmos i zostać superbohaterką. Jeśli chcesz zdobyć kolejny fragment hasła, obejrzyj film i poznaj kilka słów po norwesku. Wybrałam takie, które łatwo zapamiętasz.

6 9 1

To Twierdza Akershus. Średniowieczny zamek wybudowany, aby bronić stolicy Norwegii przed wrogimi atakami. Nigdy nie została zdobyta w walce! Rozejrzyj się uważnie, znajdź trzech dawnych władców, oni dadzą Ci wskazówki do kolejnego zadania! Na koniec kliknij w gwiazdę.

Jestem Harald III Srogi, i byłem królem Norwegii. Udało mi się zjednoczyć Królestwo Norwegii i zaprowadzić w nim pokój wewnętrzny. Nas Norwegów nazywano wówczas wikingami. Wikingowie czcili wielu Bogów, a najważniejszymi byli Odyn – najwyższy z bogów, bóg wojny i wojowników oraz jego syn Thor – bóg burzy i piorunów (tak, ten z młotem). ODYN THOR

Jestem Olaf II Haraldsson. Byłem królem Norwegii w latach 1016–1028. Za moich czasów Norwegia przyjęła chrześcijaństwo. Po śmierci w bitwie pod Stiklestad uznano mnie świętym. Jarl Hakon na rycinie Christiana Krohga (1899)

Witaj! Jestem Harald I Pięknowłosy. To ja jako pierwszy zjednoczyłem plemiona Norwegii w roku 872. W sprawowaniu rządów pomagali mi jarlowie. Tak nazywaliśmy skandynawskich wodzów, wojowników lub namiestników króla.

Bjørn Sortland jest współautorem serii „Kepler 62”. Bardzo się ucieszył, gdy usłyszał, że jego książki wydane zostały w języku polskim!

6 9 1 2

Wydaje mi się, że jesteśmy coraz bliżej odnalezienia moich przyjaciół. Kliknij w okładkę książki. Przyjrzyj się ilustracjom, uważnie przeczytaj fragment książki "Kepler62. Część druga. Odliczanie".Zapamiętaj jak najwięcej szczegółów dotyczących STREFY 51.

Podaję pilotom kartkę ze współrzędnymi. Jim i Jeff może i dopiero co wstali z łóżek, mimo to wyglądają tak rześko, że aż mnie to peszy. Patrzą na siebie. Te dwa profesjonalne, zimne oblicza nagle stały się podekscytowanymi twarzami małych chłopców. Wyglądają tak, jakby właśnie dobrali się do porządnego rewolweru, o którym najpierw myśleli, że jest tylko pistoletem zabawką.Sprawiają wrażenie, jakby zaraz mieli eksplodowaćod tysiąca pytań, których nie wolno im zadać.– Przecież to jest… Z tego, co wiem, nikt tam nigdy nie wylądował, nikt nie był nawet blisko przelotu nad tym terenem – mówi Jim.Strefa 51. Ciarki przechodzą mi po plecach. Mimo tego, że nawet nie wiem, co to jest. –

– Po co się tam wybierasz, Marie? Jak…Jeff przerywa w pół zdania. Naszym pilotom nie wolno komentować ani pytać nas o to, co i dlaczego będziemy robić. Wcześniej dość intensywnie latali na każdą moją zachciankę do Paryża, Londynu i innych miast. Próbowałam się z kimś zaprzyjaźnić, ale teraz już wiem, że to nie ma sensu. Poza tym musiałam też zabierać rodziców kolegów i koleżanek, bo wciąż byliśmy jeszcze tylko dziećmi. Co za głupota.– Sorry – mówi Jim. – Chodzi tylko o to, że żaden pilot bez specjalnego poświadczenia bezpieczeństwa nie ma prawa wylądować w Strefie 51.To jest baza wojskowa przy jeziorze Groom, którą Amerykanie przeznaczyli na badanianad tajemniczymi i zaawansowanymi pojazdami. To najbardziej strzeżone miejsce na kuli ziemskiej. Jim i Jeff są tak podekscytowani, że rozgadują się na dobre.– To tam na przykład testowano pierwsze niewykrywalne dla radarów samoloty typu Stealth, które, jak już teraz oficjalnie wiadomo, były dość mocno sponsorowane przez twojego tatę. W tamtych czasach twój ojciec był też poważnie zaangażowany w projekt Black Hawk – dodaje Jeff.

– Krążą plotki, że CIA i wojsko składują tam rozbite UFO oraz przeprowadzają badania na przybyszach z kosmosu – szepcze Jeff. – Między innymi. Patrzą na mnie obaj. Zaraz pękną z ciekawości. Bo po co ja tam lecę? To jest dobre pytanie. Gdybym tylko sama to wiedziała. Kto tak właściwie stoi za grą Kepler62?

6 9 1 2

Szukaj czegoś dziwnego i tam znajdziesz zadanie!

6 9 1 27

Zdobyłeś ostatnią cyfrę kodu. Kliknij w kluczyk, by zdobyć fragment GŁÓWNEGO HASŁA prowadzący do ostatecznej wskazówki.

GRATULACJE!

W KAŻDEJ

OTO PIERWSZE SŁOWA TWOJEGO HASŁA. WCIŚNIJ ZIELONY PRZYCISK BY WRÓCIĆ DO KOLEJNEGO MIEJSCA! Jeśli byliśmy już wszędzie, to mamy wszystkie elementy hasła. WCIŚNIJ OBRAZEK Z HASŁEM I Znajdźmy Ariego i Joniego!

W

K

A

Ż

D

E

J

JEŚLI BYLIŚMY JUŻ WSZĘDZIE, TO MAMY WSZYSTKIE ELEMENTY HASŁA. WCIŚNIJ OBRAZEK Z HASŁEM I ZNAJDŹMY ARIEGO I JONIEGO!

W

K

A

Ż

D

E

J

K

S

I

Ą

Ż

C

E

JEŚLI BYLIŚMY JUŻ WSZĘDZIE, TO MAMY WSZYSTKIE ELEMENTY HASŁA. WCIŚNIJ OBRAZEK Z HASŁEM I ZNAJDŹMY ARIEGO I JONIEGO!

W

K

A

Ż

D

E

J

K

S

I

Ą

Ż

C

E

U

K

R

Y

T

A

J

E

S

T

JEŚLI BYLIŚMY JUŻ WSZĘDZIE, TO MAMY WSZYSTKIE ELEMENTY HASŁA. WCIŚNIJMY PRZYCISK ZAKOŃCZENIE I ZNAJDŹMY ARIEGO I JONIEGO!

W

K

A

Ż

D

E

J

K

S

I

Ą

Ż

C

E

U

K

R

Y

T

A

J

E

S

T

Y

A

P

R

Z

G

O

D

SUPER! ZNALEŹLIŚMY CAŁE HASŁO!? BRZMI BARDZO CIEKAWIE, A TERAZ KLIKNIJ W CZERWONY PRZYCISK, ABY ZNALEŹĆ ARIEGO I JONIEGO!

CZY TO MOŻLIWE? WYGLĄDA NA TO, ŻE ARI I JONI SĄ NA PLANECIE KEPLER62! O TYM, CO TAM ROBIĄ DOWIECIE SIĘ Z KOLEJNYCH CZĘŚCI SERII KEPLER62. PRZECZYTAJCIE JE KONIECZNIE. DZIĘKUJĘ WAM ZA TĘ WSPÓLNĄ PRZYGODĘ. BYŁO SUPER!

CZEŚĆ! DZIĘKI WIELKIE! ZAPRASZAMY ABYŚ POCZYTAŁ O NASZYCH PRZYGODACH W KSIĄŻKACH Z SERII "KEPLER 62"

SUPER! ZNALEŹLIŚMY ARIEGO I JONIEGO! JEŚLI CHCESZ WRÓCIĆ DO POCZĄTKU WCIŚNIJ ZIELONY PRZYCISK :)

FINLANDIA

Finlandia to mój dom. Mam tu rodzinę i przyjaciół. Ale niedawno dwóch z nich znikło w naprawdę tajemniczych okolicznościach. Jednego dnia grali w super grę Kepler62, a potem już ich nie było.

Witaj w finlandii

?

To mój pokój. Czasem urządzam w nim turnieje piłki nożnej. Uwielbiam grać w piłkę!Znajdź ukrytą w pokoju książkę i film. Dowiesz się więcej o Arim i Jonim, którzy zginęli. Na koniec poszukaj znaku zapytania!

SERIA KEPLER62. CZĘŚĆ PIERWSZA. ZAPROSZENIE W pierwszej części serii dowiadujemy się, że Ziemia ginie, ludziom grozi zagłada, a rząd w tajemnicy szykuje kosmiczną misję… Świat wygląda zupełnie inaczej, niż dziś. Na przykład Coca-cola jest rarytasem, na który stać tylko najbogatszych:) Tymczasem nastolatki na całym świecie grają w arcytrudną grę komputerową. Wszyscy wiedzą, że na ostatnim poziomie czeka na nich coś wielkiego. Ale nikt tam jeszcze nie dotarł… Trzynastoletni Ari i jego młodszy brat Joni, muszą radzić sobie sami, bo ich mama zniknęła w tajemniczych okolicznościach. Nie jest im lekko i naprawdę cudem zdobywają TĘ grę. Okazuje się, że to coś więcej niż tylko gra. To zaproszenie, które może odmienić ich życie. Ciekawe, czy uda im się przejść na najwyższy poziom… I czy nagroda okaże się warta wysiłku. Bądź częścią historii! Dołącz do kosmicznej przygody!

Uważaj! Jak się pomylisz, wpadnę w dziurę!

Wszystkie odpowiedzi były w filmie :)

START

Na co trzeba się przygotować?

Na kosmiczną przygodę!

NA MORSKĄ OPOWIEŚĆ

NA WĘDRÓWKĘ PRZEZ DŻUNGLĘ

doBRZE!

KOLEJNE PYTANIE

CZY NA OKŁADCE PIERWSZEJ CZĘŚCI BYŁ POCIĄG CZY SAMOLOT?

POCIĄG

WRONGANSWER

SAMOLOT

DOBRZE!

KOLEJNE PYTANIE

ILU JEST GŁÓWNYCH BOHATERÓW SERII „KEPLER62”

TRZECH

PIĘCIU

CZTERECH

DOBRZE!

KOLEJNE PYTANIE

A ILE JEST DZIEWCZYN?

DWIE

TRZY

CZTERY

DOBRZE!

KOLEJNE PYTANIE

KTO ZOSTAŁ PRZEDSTAWIONY PIERWSZY?

ARI

joni

OLIVIA

DOBRZE!

ZDobądź kod!

GRATULACJE!

1

1

PIERWSZA CYFRA KODU TO:

Jeśli chcesz grać dalej, znajdź w moim pokoju pad do konsoli.

SPRÓBUJ JESZCZE RAZ

O NIE!

Brawo. Mamy pierwszą cyfrę kodu! Ari i Joni znknęli, grając w grę Kepler62. Poszukaj pada do konsoli. Może on jest kluczem do rozwiązania zagadki?

T

I

M

O

To pokój chłopaków. Ostatnio widziałem ich, jak grali w TĘ grę, ale tu ich nie ma. Rozejrzyj się uważnie. Pamiętasz, jak wyglądają? Może znajdziesz tu wskazówki, które pozwolą Ci wyruszyć dalej. Jak by co, to podpowiedź jest w poprzednim zadaniu. Tym w moim pokoju.

Kurtka – chyba należy do Ariego. Zapamiętaj jej wygląd. Będzie Ci to potrzebne w przyszłości.

Dziwnie wygląda ten liść. Może lepiej zapamiętaj jego kształt.

Szalik też pewnie należał do któregoś z chłopaków. Na wszelki wypadek zapamiętaj jego kształt. Może się przydać.

T

I

M

O

ЯƎ⅃ԳƎﻼ

Czy Kepler62 to tylko gra?

1

To pokój chłopaków. Ostatnio widziałem ich, jak grali w TĘ grę, ale tu ich nie ma. Rozejrzyj się uważnie. Pamiętasz, jak wyglądają? Może znajdziesz tu wskazówki, które pozwolą Ci wyruszyć dalej. Ale, ale... Czy widzisz to coś, co pojawia się na kanapie? Jak by co, to podpowiedź jest w poprzednim zadaniu. Tym w moim pokoju.

Kurtka – chyba należała do Ariego. Zapamiętaj jej wygląd. Będzie Ci to potrzebne w przyszłości.

Dziwnie wygląda ten liść. Może lepiej zapamiętaj jego kształt.

Szalik też pewnie należał do któregoś z chłopaków. Na wszelki wypadek zapamiętaj jego kształt. Może się przydać.

To ONI! Ale jacyś niewyraźni. Mam nadzieję, że wspólnie pomożemy im wrócić do nas! Czytaj i zapamiętuj wszystko, bo nie wiadomo, co się przyda do kolejnego zadania.

O kurczę! Gdzie my jesteśmy? To może być mieszkanie Tima Parveli – autora książek o przygodach Joniego i Ariego? Rozejrzyj się, być może znajdziemy tutaj kolejne wskazówki. Poszukaj zdjęcia Tima i zobacz, jak wygląda. Rozwiąż zadanie z puzzlami, a wtedy zdobędziesz drugą cyfrę kodu.

Finowie uwielbiają brzozy nie tylko ze względu na ich piękny wygląd, ale ze względów praktycznych. Z brzozy w Finlandii robiono i robi się wiele rzeczy – od butów po domy. Wiosną Finowie piją sok z brzozy, a gałęzie wykorzystują w saunie do masażu. Brzoza to narodowe drzewo w Finlandii.

Kurtka na zimowe wieczory i nie tylko to bardzo potrzebny element stroju. Chłopcy z książki noszą nowoczesne ubrania, ale tradycyjne fińskie stroje wyglądają zupełnie inaczej! By Anneli Salo - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16248338

Finlandia to kraj Północy. Jej granice sięgają koła polarnego. Nic więc dziwnego, że zimą może być tam bardzo zimno. Najniższą rekordową temperaturę zanotowano 28 stycznia 1999 roku w miejscowości Kittilä. Wynosiła MINUS 51.5 °C.

Hau! hau! Kim ty jesteś? I gdzie jest mój pan, Timo? Porzebujesz pomocy? Hau, hau! Rozejrzyj się i szukaj wskazówek. Hau!

Serię "Kepler62" napisało dwóch autorów, każdy z nich trzy części, Ale często ze sobą rozmawiali, żeby uzgodnić treść. I na pewno świetnie się przy tym bawili.Timo Parvela to najpopularniejszy fiński pisarz dla dzieci. Drugi autor,Bjørn Sortland pochodziz Norwegii i jest tam równie popularny. Obaj mają świetne poczucie humoru i zdobyli wiele nagród literackich. Książki ilustrował Fin, Pasi Pitkänen, który narysował także mnie!

3

1

Zgadnij, który to Timo!

PASI PITKÄNEN Finlandia Absolwent projektowania graficznego na Uniwersytecie Aalto w Espoo w Finlandii. Przez wiele lat ilustrował książki dla dzieci jako wolny strzelec; pracował w Rovio Entertainment jako ilustrator, projektant postaci i grafik. Książka kucharska Angry Birds: Przepisy na jajka Bad Piggies przez niego zilustrowana zdobyła w 2012 roku nagrodę Gourmand International Best First Cookbook In the World, a książki Angry Birds wraz z jego ilustracjami zostały opublikowane na całym świecie. Stworzone przez niego absurdalnie humorystyczne ilustracje z serii „Pate” napisanej przez Tima Parvelę również zyskały szerokie uznanie, a prawa do tłumaczenia serii zostały sprzedane do wielu krajów, m.in. do Niemiec, Estonii, Łotwy i Polski. Jego hobby to fizyka kwantowa (wydaje mu się, że ją rozumie), tandetne filmy (zwłaszcza barbarzyńskie), pieczenie i owady. Inspiruje go także obserwowanie ludzi, kultura popularna, natura i wspomnienia z dzieciństwa.

TIMO PARVELA Najpopularniejszy fiński pisarz dla dzieci, mistrz absurdalnego humoru i zdobywca wielu nagród. Posiada wyjątkową zdolność uchwycenia dziecięcej mentalności i zawsze robi to z odrobiną magii. Cenią go zarówno dzieci, jak i rodzice. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 30 języków, a wiele z nich doczekało się adaptacji filmowych i teatralnych. Nagrody: – Medal Pro Finlandia przez Prezydenta Finlandii (2019) – Nagroda Runeberg Junior 2017 za książkę Pate łowi ryby (2017) – Nominacja do nagrody Astrid Lindgren Memorial Award (ALMA) (2015) – Nagroda Finlandia (2014) – Nominacja do nagrody Astrid Lindgren Memorial Award (ALMA) (2013) – Nagroda 2010 fińskiego stowarzyszenia Kalevala dla serii Guardians of Sampo – Nagroda Fundacji Literackiej WSOY za wyjątkowe zasługi jako autora (2009) – Nagroda Koura za scenariusz telewizyjny Sky in Fire (2008) – Nagroda Plättä za książkę Ella Hits the Jackpot (2008) – Nagroda Topelius za książkę Fireblade, Guardians of Sampo, Part 1 (2007) – Finlandia dla dzieci i młodzieży za książkę Keinulauta (Huśtawka), wspólnie z Virpi Talvitie (2006) – Nagroda Book Club za wyjątkowe zasługi jako autora (2005) – Dyplom Honorowej Listy H.C. Andersena (1989 i 1997 )

BJØRN SORTLANDNorwegia Kiedyś pracownik opieki społecznej, student Akademii Sztuk Pięknych, obecnie – pełnoetatowy pisarz. Autor wielu książek dla dzieci i młodzieży tłumaczonych na ponad 20 języków.Zdobywca wielu międzynarodowych i norweskich nagród literackich. Jego książki charakteryzuje lekki, humorystyczny styl oraz to, że poważnie traktuje wszechświat oraz problemy dzieci i młodzieży. Poprzez fikcję przekazuje wiedzę i radość z obcowania ze sztuką. Nagrody:– Nagroda Melsoma za książkę obrazkową opracowaną wspólnie z ilustratorem Larsem Ellingiem Raudt, blått og litt gult (1994)– Nagroda krytyków za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży, Alle har eit sultent hjerte (2008)– Nagroda Aschehouga (2011)

1

3

To mapa Finlandii. Zapamiętaj ciekawostki albo zanotuj. Pamiętaj, że i tu może czekać na Ciebie zadanie.

Finlandia to kraj, którego mieszkańcy żyją blisko natury i bardzo ją cenią. Niedaleko miejscowości Saariselkä znajduje się hotel-wioska zbudowany ze szklanych igloo. Mieszkając w nich, można podziwiać zorzę polarną lub gwiaździste noce i naprawdę być blisko natury. Ten hotel nazywa się Kakslauttanen Igloo. Jeśli będziesz w Finlandii, spróbuj tam dotrzeć.

Czy wiesz, że wioska Świętego Mikołaja znajduje się właśnie w Finlandii, a ściślej w jej części, która nazywa się Laponia? Jest to daleko, daleko na północy, aż na kole podbiegunowym, w miejscowości Rovaniemi. Tam święta trwają cały rok, a na polach pasą się renifery z zaprzęgu Świętego Mikołaja. Brzmi jak bajka?

Czy wiesz, że Muminki mają swoją wioskę właśnie w Finlandii? Słynna Dolina Muminków znajduje się na małej wyspie w miejscowości Naantali. To szalenie popularne miejsce odwiedzane co roku przez setki tysięcy dzieci i dorosłych z całego świata!

Czy wiesz czym są białe noce? To zjawisko astronomiczne, które występuje co roku na dalekiej północy – między innymi w Finlandii. Można je zaobserwować wiosną i latem w strefach podbiegunowych oraz w ich pobliżu. Wtedy nawet o trzeciej nad ranem może być jasno jak w południe! Wyobrażasz to sobie? Biała noc w Helsinkach

Finowie od setek lat znają i budują sauny. Właściwie nie mogą bez sauny żyć i korzystają z niej tak często, jak tylko mogą, najchętniej codziennie. To zdrowe. Ciekawostka! Tampere, drugie co do wielkości miasto Finlandii, oficjalnie nosi tytuł Światowej Stolicy Sauny.

W Finlandii żyje wiele gatunków wspaniałych zwierząt, ale symbolem kraju jest majestatyczny niedźwiedź brunatny.

Czy wiesz, że w 2017 roku Finlandia świętowała 100 lat odzyskania niepodległości? Jednym ze sposobów świętowania było głosowanie na narodową fińską potrawę. Wygrał CHLEB ŻYTNI na zakwasie, po fińsku: Reikäleipä Poniżej podaję przepis! Może, któregoś dnia go upieczesz! Składniki: - 300 g żytniego zakwasu razowego 150% - 300 g wody letniej - 100 g maki żytniej razowej - 300 g maki żytniej jasnej - 300 g maki pszennej chlebowej - 15 g soli - 1/2 łyżeczki drożdży instant W misce wymieszaj zakwas z wodą, dodaj mąkę, sól i drożdże. Zagnieć raczej luźne ciasto (możesz to zrobić przy pomocy miksera) i zostaw do wyrośnięcia na 1 godzinę. Po tym czasie ciasto podziel na 16 części i z każdej zrób luźną kulkę. Zostaw je przykryte na 15 minut, po czym raz jeszcze ukształtuj kulki. Na deskę albo blat wysyp grubą mąkę razową żytnią, a następnie rozwałkuj na niej kulki na niewielkie placki o grubości 1 cm (tak, żeby mąka się do nich przykleiła). Następnie na środku każdego placka wbij pałeczkę (taką chińską) i obracaj plackiem, aż się zrobi otwór. Później grubszym końcem pałeczki zrób w placku wgłębienia. Dzięki nim chlebek w czasie fermentacji się nie napuszy i zanadto nie urośnie. Tak przygotowane placki ułóż na wysmarowanych olejem blachach i zostaw na 45-60 minut do wyrośnięcia w ciepłym miejscu. Wstaw blachy do nagrzanego piekarnika (w temperaturze 230ºC). Piecz około 35 minut, aż chlebki z wierzchu będą rumiane. Studź na kratce. Źródło: https://zpierwszegotloczenia.pl/przepis/ruisleipa

Fińska szkoła różni się od polskiej wieloma rzeczami, na przykład tym, że nie ma w niej ocen, a dzieci do 16 roku życia nie muszą zdawać żadnych egzaminów (ale oczywiście muszą poznać program). W młodszych klasach odbywają się zajęcia na przykład z prasowania, przyszywania guzików i różnych praktycznych prac domowych, uczniowie też sami sprzątają swoją klasę. W starszych klasach i w szkole średniej uczniowie mogą wybrać sobie przedmioty, których chcą się uczyć. Jak Ci się to podoba? Dzieci w fińskiej szkole mają dużo swobody

3

1

7

To OODI, czyli Biblioteka Centralna w Helsinkach. Oodi jest super. To wyjątkowe miejsce, takie połączenie biblioteki z domem kultury i miejscem spotkań. Oprócz książek można tu wypożyczyć (jak zresztą w większości bibliotek w Helsinkach) sprzęt sportowy, instrumenty, a nawet na przykład miernik do pomiarów elektrycznych. Czas na lekcję fińskiego! Znajdź osiem słów i zapamiętaj je, bo tego będzie dotyczyć zadanie.

A to nasz stary znajomy, Święty Mikołaj – Joulupukki!

To flaga Finlandii. Finowie nazywają swój kraj Suomi. I bardzo chcą, aby cały świat używał tej nazwy.

A wiesz jak Polskę nazywają mieszkańcy Finlandii? Fińska nazwa naszego kraju to Puola.

Ten ptaszek to skowronek. Finowie w swoim języku nazywają go kiuru.

Po fińsku szopa to lato. Można się pomylić prawda?

Nie wiem czy w OODI znajdziesz ten przyrząd – to jest mikroskop elektronowy, po fińsku pyyhkäisyelektronimikroskooppi. To najdłuższe słowo w języku fińskim, liczy 30 liter. A wiesz, jak brzmi najdłuższe słowo w języku polskim? By Stahlkocher - Oma teos, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=109141

Skoro jesteśmy w bibliotece to nie mogło zabraknąć książki! Po fińsku książka to kirja.

Zdobyłeś ostatnią cyfrę kodu. Kliknij w kluczyk, by zdobyć fragment GŁÓWNEGO HASŁA prowadzący do ostatecznej wskazówki.

1 3 7 1

GRATULACJE!

KSIĄŻCE

OTO DRUGIE SŁOWO TWOJEGO HASŁA. A TERAZ WCIŚNIJ ZIELONY PRZYCISK BY WRÓCIĆ DO KOLEJNEGO MIEJSCA! JEŚLI BYLIŚMY JUŻ WSZĘDZIE, TO MAMY WSZYSTKIE ELEMENTY HASŁA. WCIŚNIJ OBRAZEK Z HASŁEM I ZNAJDŹMY ARIEGO I JONIEGO!

ESTONIA

To kształt i kolory Estonii. Estonia jest naprawdę ciekawa i też leży nad Morzem Bałtyckim.

3,2,1 – start! RUSZAMY DO ESTONII

Flaga Estonii była na początku symbolem Estońskiego Związku Studentów Vironia. Zaprojektował ją poeta Jaan Bergmann, który mieszkał w mieście Tartu. Właśnie w tam mieszka Anti Saar, jeden z najbardziej znanych estońskich autorów książek dla dzieci.

W Estonii mam wielu przyjaciół: Matiego, Tildę, Tobiasza, Oskara i Kaisę. To bohaterowie popularnych książek dla dzieci. Poczytaj więcej o tym kraju. Potem wykonaj zadanie, żebyśmy mogli pójść dalej.

Cukierki-chmurki (po estońsku kohuke) to tak naprawdę przekąska serowa na bazie twarogu, którą można zrobić samemu, ale jest też sprzedawana w postaci cukierków o wielu, wielu smakach. Estończycy je uwielbiają.

Tallin to stolica i jednocześnie największe miasto Estonii. Wcześniej nazywało się Rewel, aż do 1918 roku. Ciekawostki – Tallińska Starówka znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a kominiarze w Tallinie nadal noszą XIX-wieczne mundury.

Estonia posiada 2222 wyspy i wysepki na Bałtyku. Sporo.

Estonia jest krajem nizinnym. Na jej terenie są tylko dwie góry. Wyższa to Suur Munamägi, czyli po polsku Wielkie Jajo. Naprawdę jest niewielka, ma 317,4 m.n.p.m. Na jej szczycie znajduje się wieża obserwacyjna, a widoki są przepiękne.

Estończycy podobnie jak Finowie uwielbiają saunę i nawet spierają się od lat, kto ją wynalazł. Dla nich to bardzo ważna tradycja. Mają nawet specjalne słowa związane z tylko z sauną, np. leil, teraz oznaczające parę, ale kiedyś – duszę. Estońska sauna dymna jest na liście niematerialnego dziedzictwa ludzkości.

Muzeum Zabawek w Tartu (Tartu Mänguasjamuuseum). W nim gromadzone są zabawki z różnych epok i badane ludyczne zjawiska kulturowe Estonii oraz innych państw. Słowo ludyczny oznacza "skłonność do zabawy" i chodzi tu o naturę człowieka. Ludzie lubią się bawić.

Święta Bożego Narodzenia – Jõulud w Estonii obchodzone są w dniach 24-26 grudnia, ale świąteczną atmosferę wyczuwa się już od początku grudnia, wtedy zaczyna się Adwent. Kupowane są kalendarze adwentowe i panuje świąteczny klimat. Podobnie jak w Polsce, prawda? Ale w Estonii, już na początku grudnia dzieci zawieszają na oknach skarpetki i codziennie znajdują w niej drobne prezenty, aż do Wigilii. A przynoszą je... Elfy. Fajnie, prawda?

Czy wiecie, że książki Astrid Lindgren ilustrowała Estonka, Ilon Wikland? W mieście Haapsalu powstał park na jej cześć – „Kraina Czarów Ilon”. Ciekawe, czy jest w nim jakaś magia...

Powodzenia

Krótki quiz o estonii

Powodzenia! Mam nadzieję, że wszystko zostało przeczytane!

START

Pytanie 1 Z 5

CZARNY, BIAŁY, NIEBIESKI

CZARNY, BIAŁY CZERWONY

Niestety źle!

CZARNY,ŻÓŁTY, NIEBIESKI

Niestety źle!

Jakie kolory ma flaga Estonii?

Świetnie!

Kolejne Pytanie

TILLAN

Niestety źle!

REWAL

Niestety źle!

TALLIN

Pytanie 2 Z 5

Jak nazywa się stolica Estonii?

ŚWIETNIE!

Kolejne pytanie

KOTUHE

Niestety źle!

KOHTRUKE

Niestety źle!

KOHUKE

Pytanie 3 Z 5

Cukierki-chmurki po estońsku nazywają się:

ŚWIETNIE!

KOLEJNE PYTANIE

CZEKOLADA

Niestety źle!

SAUNA DYMNA

CHMURKA

Niestety źle!

Pytanie 4 Z 5

Na liście niematerialnego dziedzictwa ludzkości jest estońska:

ŚWIETNIE !

Kolejne pytanie

WIELkie jajo

wielkie jajko

Niestety źle!

góra jajo

Niestety źle!

Pytanie 5 Z 5

Jak nazywa się najwyższe wzniesienie w Estonii?

ŚWIETNIE!

hasłem pozwalAjącym przejść dalej jest: Tartu

Creator: ANDRES TEISS Copyright:Andres Teiss

Przenosimy się do Tallina! Na zdjęciu Estońskie Centrum Literatury dla Dzieci. Budynek wypełniony książkami i opowieściami przeznaczonymi dla dzieci z całego świata. Wejdźmy do środka!

Estońskie Centrum Literatury Dziecięcej. Rozejrzyj się dokładnie i przeczytaj ciekawostki o ilustratorach i pisarzach estońskich, których książki możesz przeczytać po polsku. A potem przejdź do zadania.

Anti Saar to uznany pisarz, tłumacz i... filozof. Ma troje dzieci i to o nich (oraz o sobie, gdy był jeszcze dzieckiem) pisze książki. Zdobył za nie naprawdę wiele nagród. W Polsce wydane są: "Ja, Jonasz i cała reszta" oraz seria o Matim. Autor odwiedził nasz kraj już dwa razy i bardzo mu się podobało.

Reeli Reinaus jest folklorystką (zajmuje się sztuką ludową) i pisarką. Napisała ponad 20 książek dla dzieci i młodzieży, wiele nagrodzonych. Pisze o codziennym życiu i problemach dzieci, a także powieści kryminalne i fantasy.

Alvar Jaakson zilustrował książkę "Ja, Jonasz i cała reszta". Urodził się rok przed tym, gdy astronauta po raz pierwszy postawił nogę na Księżycu. W pracy tworzy reklamy. Czasem ilustruje książki. Uwielbia jeździć na rowerze i i jest wielkim fanem gier planszowych. A to jego autoportret:

Maria-Liisa Platz jest ilustratorką, graficzką, fotografem i piosenkarką. Zilustrowała ponad 40 książek dla dzieci, między innymi "Żonę dla taty!"

Anne Pikkov ilustruje i projektuje książki. Wiele jej prac miało wystawy zarówno w Estonii, jak i na całym świecie. Ilustrowała książkę "Oskar i rzeczy".

Andrus Kivirähk to jeden z najpopularniejszych współczesnych estońskich powieściopisarzy, a także dziennikarz i dramaturg. Jest nominowany do nagrody literackiej im. J. Ch. Andersena 2022, to najwyższe światowe wyróżnienie dla autorów literatury dziecięcej. Po polsku przeczytacie jego książki: "Oskar i rzeczy" oraz "Tilda i kurzołek".

Anna Ring większość ilustracji tworzy cyfrowo, ale zdarza jej się rysować odręcznie. Używa wtedy tuszu, gwaszu i kredek. Ilustrowana przez nią książka „Stój tu, Mati!” znalazła się na liście Białych Kruków 2019. Co roku trafiają na nią naprawdę najlepsze książki dla dzieci z całego świata. To wielkie wyróżnienie. P. S. Pies na zdjęciu nazywa się Emilie.

Anna Michalczuk-Podlecki przetłumaczyła wiele estońskich książek dla dzieci takich autorów jak: Piret Raud, Anti Saar, Andrus Kivirähk, Reeli Reinaus, Hilli Rand, Helena Läks. Zakochała się w Estonii dawno temu. Potem studiowała tam potem rok i dwa lata pracowała jako lektorka języka polskiego na Uniwersytecie w Tartu, aż nauczyła się mówić i czytać biegle w tym niezwykle trudnym języku. Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Szczęśliwa mama małego Stena. Mówi, że język estoński jest piękny i w jej uszach brzmi jak czarodziejska piosenka. Ma wiele śmiesznych dla nas dźwięków i literek: ä, õ, ö, ü… Czy wiecie, co po estońsku oznacza słowo öö? To noc.

START

Zapamiętaj układ okładek estońskich książek. Najważniejszy jest niższy rząd.

Jedziemy!

Zapamiętaj układ okładek

Oj Błąd. Zapamiętaj i wróć do gry!

?

?

?

?

?

?

Zapamiętaj układ okładek

HH:MM:SS

?

?

?

?

?

Zapamiętaj układ okładek

HH:MM:SS

?

?

?

?

Zapamiętaj układ okładek

HH:MM:SS

?

?

?

Zapamiętaj układ okładek

HH:MM:SS

?

?

Zapamiętaj układ okładek

HH:MM:SS

?

Zapamiętaj układ okładek

HH:MM:SS

Gratulacje!

HH:MM:SS

Brawo! Masz rewelacyjną pamięć! W nagrodę przejdź dalej!

Twój czas

Udało się. Jesteśmy w Tartu! To tutaj mieszka Tobiasz, bohater książki "Ja, Jonasz i cała reszta". Kliknij w okładkę książki, zobacz jak Tobiasz wygląda i przejdź dalej.

To Tobiasz i jego rodzina. Od lewej - tata Tobiasza, Tobiasz, mama Tobiasza i jego młodszy brat Jonasz. Mieszkają w mieście Tartu w Estonii. Tobiasz jest narratorem książki – opowiada o tym, jak się mają różne sprawy u nich w domu – jak się u nich gotuje, je, pisze, opowiada historie (najlepsze są te straszne), gra w piłkę, podróżuje, chodzi spać i wiele więcej. Ciekawe, czy życie w Estonii bardzo różni się od życia w Polsce? 
 Szukaj w książce kodów QR, dzięki którym zobaczysz miejsca, o których opowiada Tobiasz, na przykład Muzeum Zabawek w Tartu, popularną estońską bajkę albo białe noce.

Tobiasz ma 5 lat. Tak wyobraża sobie przeprowadzę – całe mieszkanie spakowane na ciężarówkę, łącznie z umywalkami, kranami i kibelkiem. Sprawdź dokładnie dom na ciężarówce i dowiedz się, jak po estońsku nazywają się poszczególne przedmioty.

krzesło = tool

piłka = pall

prysznic = dušš

koszulka – t-särk

łóżko = voodi

zlew = valamu

żyrandol = lühter

A oto Oskar – mój przyjaciel z Estonii, który potrafi rozmawiać z rzeczami. Sprawdź, co na temat Oskara powie Ci okładka książki i przejdź dalej, aby lepiej poznać innych moich przyjaciół.

Oskar zmuszony jest spędzić wakacje na wsi u babci, której wcale dobrze nie zna. Nie dość, że nie jest to miejsce jego wymarzonych wakacji, to na domiar złego zapomina zabrać ze sobą telefon komórkowy. Nieszczęśliwy i znudzony pogrążyłby się w całkowitej apatii, gdyby nie kawałek drewna, który zapoczątkuje serię wydarzeń, jakich chłopiec nigdy by się nie spodziewał. Dzięki niemu i fantastycznej wyobraźni znajdzie nowych przyjaciół i... zostanie bohaterem.

Przyjrzyj się uważnie rysunkom Oskara. Zapamiętaj je i przejdź dalej do kolejnego zadania.

Przyjrzyj się uważnie rysunkom Oskara. Czy dobrze pamiętasz, gdzie było to zwierzątko? Przesuń i kliknij w odpowiednie miejsce, a przejdziesz dalej!

Przyjrzyj się uważnie rysunkom Oskara. Czy dobrze pamiętasz, gdzie było to zwierzątko? Kliknij w odpowiednie miejsce, a przejdziesz dalej!

Przyjrzyj się uważnie rysunkom Oskara. Czy dobrze pamiętasz, gdzie było to zwierzątko? Kliknij w odpowiednie miejsce, a przejdziesz dalej!

Hasło ma Pate :)

GRATULACJE! ABY PRZEJŚĆ DALEJ WPISZ HASŁO MATI!

Poznajcie Matiego. Mati czasem wpada w tarapaty, ale z reguły udaje mu się z nich wyplątać. Sprawdź co powie Ci o nim okładka książki i przejdź dalej.

Mati przysnął w autobusie. Gdy otwiera oczy, ten właśnie mija jego dom. Co robić? Z pewnością nie może poprosić kierowcy, żeby zawrócił, bo autobusy nie zawracają ot tak, a inni pasażerowie by się na niego zezłościli. Spytać kogoś o radę? Nie powinien rozmawiać z obcymi… Im dalej od domu, tym bardziej chłopiec tęskni za mamą i tatą i tym więcej czarnych myśli pojawia się w jego głowie… Cóż, życie bywa skomplikowane, gdy ma się siedem lat… Zdarzyło się Tobie kiedyś coś takiego?

A teraz ułóż puzzle z okładki książki o innych przygodach Matiego! Gdy to zrobisz poznasz odpowiedź pozwalającą przejść dalej!

A to jest Kurzołek!

Oto Tilda, która również ma niesamowite przygody i cały czas spotyka ją coś ciekawego. Sprawdź, co na temat Tildy powie Ci okładka książki i przejdź dalej, aby lepiej poznać moich przyjaciół.

"Tilda i kurzołek" to współczesna baśń, nie tylko dla dzieci. Tilda nie pamięta swojego taty. Bardzo kocha mamę, ale w samotności zastanawiała się, czy jest podobna do taty, kim był i dlaczego umarł. Może o nim rozmawiać tylko z przyjacielem Lukasem… Lukas ma swoje zmartwienia. Nie wie, co chce robić w życiu. Wszystkie zawody świata, te prawdziwe, wydają mu się nudne. Za to lubi czytać i – gdyby to było możliwe – chętnie zostałby pogromcą wampirów lub piratem, ale wie, że takiej pracy nie ma. Tymczasem wszyscy nazywają go leniem i darmozjadem… Pewnego dnia do domu Tildy przybywa maleńki jak ziarnko kurzu aniołek-kurzołek, który ma moc przywracania wspomnień. Dzięki niemu zmieni się życie dziewczynki, jej przyjaciela, a także wielu innych mieszkańców miasta.

Znajdź wszystkie Kurzołki, a dojdziesz na pewno do hasła! Gdy znajdziesz je wszystkie przejdź dalej!

Znajdź wszystkie Kurzołki, a dojdziesz na pewno do hasła! Gdy znajdziesz je wszystkie przejdź dalej!

Znajdź wszystkie Kurzołki, a dojdziesz na pewno do hasła! Gdy znajdziesz je wszystkie przejdź dalej!

Znajdź wszystkie Kurzołki, a dojdziesz na pewno do hasła! Gdy znajdziesz je wszystkie przejdź dalej!

PRZYGODA

OTO CZWARTE SŁOWO TWOJEGO HASŁA. A TERAZ WCIŚNIJ ZIELONY PRZYCISK BY WRÓCIĆ DO KOLEJNEGO MIEJSCA! JEŚLI BYLIŚMY JUŻ WSZĘDZIE, TO MAMY WSZYSTKIE ELEMENTY HASŁA. WCIŚNIJ OBRAZEK Z HASŁEM I ZNAJDŹMY ARIEGO I JONIEGO!

SZWECJA

To kształt i kolory Szwecji. Szwedzcy autorzy piszą fantastyczne książki dla dzieci. Poznasz ich w tej podróży.

3,2,1 – start! RUSZAMY DO Szwecji!

Flaga Szwecji to niebieski prostokąt z żółtym krzyżem. Skąd się wziął ten symbol?W 1569 roku ówczesny król Jan III Waza nakazał, by żółty krzyż widniał na wszystkich chorągwiach bojowych.

W Szwecji mam trójkę przyjaciół: Emrego, Signe i Ester. To bohaterowie bardzo popularnych książek dla dzieci. Gotowi na nową przygodę? Gdy rozwiążesz wszystkie zagadki, zdobędziemy nowe elementy hasła.

Stolicą Szwecji jest Sztokholm – nazwa ta pochodzi od słów stock, czyli kłoda i holm oznaczającego wysepkę. Funkcjonowała już w 1252 roku! Sztokholm zbudowany jest na czternastu wyspach, a centrum miasta jest praktycznie usytuowane nad wodą. Pałac Królewski w Sztokholmie

Szwecja jest MONARCHIĄ KONSTYTUCYJNĄ. Na czele państwa stoi KRÓL (po szwedzku: kung), który jednak pełni rolę głównie ceremonialno-reprezentacyjną. Realną władzę ustawodawczą sprawuje PARLAMENT (riksdagen), natomiast wykonawczą – odpowiedzialny przed nim RZĄD (regering). Taki system jest nazywany DEMOKRACJĄ PARLAMENTARNĄ.Obecny król nazywa się Karol XVI Gustaw. Karol XVI Gustaw

Czy wiesz, że gra Minecraft powstała w Szwecji? Wymyślił ją programista Markus „Notch” Persson. Na początku było to jego hobby – taka cyfrowa wersja Lego. Pierwsza publiczna prezentacja gry odbyła się w 2009 roku.

Köttbullar to tradycyjna i słynna potrawa szwedzka, w skrócie – klopsiki. Podawane są z sosem, gotowanymi ziemniakami i konfiturą z borówek. Köttbullar podane w sposób tradycyjny

Co roku w Sztokholmie przyznawane są Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, chemii, medycyny i literatury. Pierwsze rozdanie odbyło się 10 grudnia 1901 roku w rocznicę śmierci szwedzkiego wynalazcy Alfreda Nobla. Tak zapisał w testamencie. Pokojowa Nagroda Nobla przyznawana jest w stolicy Norwegii, Oslo.

Rok szkolny w Szwecji trwa od końca sierpnia do początku czerwca. Szkoła podstawowa ma dziewięć klas i jest obowiązkowa dla wszystkich dzieci. Potem uczniowie decydują, czy chcą uczyć się dalej, czy iść do pracy. Muzeum szwedzkiej szkoły sprzed stu lat.

To Karlskrona, miasto położone na trzydziestu trzech wyspach na skalistym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Jest w niej wiele ciekawych miejsc, między innymi wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO port Marynarki Wojennej .

Najbardziej znana na świecie marka sklepów z meblami IKEA powstała w Szwecji. Czy ta nazwa coś znaczy? I tak, i nie. Jest to akronim składający się z inicjałów nazwiska założyciela Ingvara Kamprada oraz nazw farmy na której dorastał (Elmtaryd) i rodzinnej wioski – Agunnaryd.

Krótki quiz o Szwecji

QUIZ

Powodzenia!

Malmö

Sztokholm

Karlskorona

Które szwedzkie miasto położone jest na 33 wyspach?

Pytanie 1/5

1901

1910

1911

Od którego roku przyznawane są w Sztokholmie Nagrody Nobla?

Pytanie 2/5

Naleśniki

Śledzie

Klopsiki

Uwielbiane przez Szwedów narodowe danie to:

Pytanie 3/5

Karol XIV Gustaw

Karol XVI Gustaw

Karol XVI Gustawus

Jak nazywa się szwedzki król?

Pytanie 4/5

Inser Karavt

Ingwar Kamprad

Ingmar Kavprad

Jak nazywa się założyciel IKEI?

PYTANIE 5/5

HASŁEM POZWALAJĄCYM PRZEJŚĆ DALEJ JEST: KORONA!

ŹLE!

OCH NIE!

Witaj w Sztokholmie, największym mieście Szwecji! Czy wiesz, że Szwedzi uwielbiają czytać? W Sztokholmie jest nawet specjalny szlak turystyczny poświęcony księgarniom. Rozejrzyj się uważnie i spróbuj rozwiązać zadanie.

Szwedzki jest bardzo wymagającym językiem – rozejrzyj się uważnie i sprawdź, jak brzmią szwedzkie słowa. Poznaj Martę Wallin, która jest tłumaczką i przetłumaczyła wiele książek dla dzieci.

Cześć, nazywam się Marta Wallin i jestem tłumaczką języka szwedzkiego. To ja opracowałam przekłady książek o przygodach Emrego, Ester i Signe. W pracy tłumaczki najbardziej lubię spotkania z postaciami ze szwedzkich książek dla dzieci. Mają one różne przygody – czasem baśniowe, a czasem całkiem realne – ale ich uczucia zawsze są prawdziwe. Pojawiają się więc radość i smutek, odwaga i strach, piękna przyjaźń, a czasem nietolerancja… Bez lukru, ale z humorem. Polecam. W tym filmie opowiadam o książce "Jedyna taka Ester".

Oto przykładowy łamaniec językowy Marty Wallin: „Far, Får får får? Nej, inte får får får, får får lamm.” A oznacza: „Ojcze, czy owce mają owce? Nie, owce nie mają owiec – owce mają jagnięta.”

A to jedna ze słynnych księgarń w Sztokholmie. Rozejrzyj się dokładnie i poczytaj ciekawostki o szwedzkich ilustratorach i pisarzach, których książki znajdują się być może w tej księgarni. Zaspokój swoją ciekawość i poczekaj na zadanie.

Jonna Björnstjerna zilustrowała „Poradnik Emrego. O sztuce zdobywania przyjaciół (i wrogów)." Studiowała rysunek w Malmö w Szwecji oraz w Central Saint Martins College of Art w Londynie. Jest też autorką i tekstu, i ilustracji wielu nagradzanych książek.

Siri Spont, autorka książki „Poradnik Emrego o sztuce zdobywania przyjaciół (i wrogów)" naprawdę nazywa się Titti Persson. Jako Titti Persson napisała trzy powieści dla dorosłych. Pseudonimem zaczęła się posługiwać, by w tajemnicy przesłać rękopisy swoich pierwszych książek dla dzieci do wydawnictwa, w którym pracowała jako redaktorka książek dla najmłodszych.

EMMA ADBÅGE to wielokrotnie nagradzana szwedzka ilustratorka i pisarka. Ilustruje książki i artykuły, projektuje okładki, plakaty oraz inne materiały graficzne. Zilustrowała obie książki o przygodach Signe i Ester.

Anton Bergman to tajemniczy pisarz, który ukrywa się za pseudonimem, więc nie możemy go zobaczyć, ani poznać. Jest autorem książek „Jedyna taka Ester” oraz "Czy to prawda, Ester?".

Astrid Anny Emilii Lindgren z domu Ericsson nie trzeba nikomu przedstawiać, prawda? To najsłynniejsza szwedzka autorka literatury dziecięcej. „Dzieci z Bullerbyn”, „Pipi Pończoszanka” lub „Ronja, córka zbójnika” – jej książki weszły do kanonu literatury światowej i przetłumaczono na kilkadziesiąt języków. Pani Astrid jest wzorem i symbolem tego jak należy pisać opowieści dla dzieci.

Wybierz książkę, którą napisała Siri Spont

Wybierz książkę, którą napisała Siri Spont

Oj Błąd. Spróbuj jeszcze raz wróć do gry!

Przejdź dalej ->

Wybierz książkę, którą napisał tajemniczy Anton Bergman

Wybierz książkę, którą napisał tajemniczy Anton Bergman

Oj Błąd. Spróbuj jeszcze raz wróć do gry!

Przejdź dalej ->

Wybierz książkę, którą zilustrowała EMMA ADBÅGE

Wybierz książkę, którą zilustrowała EMMA ADBÅGE

Oj Błąd. Spróbuj jeszcze raz wróć do gry!

Przejdź dalej ->

Wybierz książkę, którą zilustrowała Jonna Björnstjern:

Wybierz książkę, którą zilustrowała Jonna Björnstjerna?

Oj Błąd. Spróbuj jeszcze raz wróć do gry!

Przejdź dalej ->

Mój kolega ze Szwecji, Emre pisze do szuflady różne poradniki. Jeden udało mu się wydać. Kliknij w okładkę książki i dowiedz się więcej.

Emre w przeciwieństwie do młodszego brata, Izzeta, jest dość nieśmiałym facetem, czasem staje się niewidzialny, czasem czuje się samotny.
 Pewnego dnia w jego klasie pojawia się Amir, który od pierwszego dnia przyciąga uwagę całej szkoły. Jest nieustraszony! Rozmawia ze wszystkimi, mówi, co myśli, nie boi się nawet wejść na dach! Emre podziwia go, mimo że odwaga często wpędza kolegę w kłopoty. Czy myślisz, że Emre i Amir mogą zostać przyjaciółmi? Odpowiedź znajdziesz w książce. W Szwecji to prawdziwy hit! Tymczasem przed Tobą kolejne zadanie. Powodzenia.

A oto koleżanki i koledzy Emrego ze szkoły! Zapamiętaj kto jest kim. I poczekaj na gwiazdę z zadaniem!

A oto Signe i Ester – dwie moje przyjaciółki ze Szwecji. Signe bardzo chce mieć taką przyjaciółkę jak Ester i razem przeżywają całkiem sporo ciekawych przygód. Sprawdź, co na temat Signe i Ester powie Ci okładka książki i przejdź dalej, aby lepiej poznać moich przyjaciół. Możesz też obejrzeć film o książce, kto wie być może Ci się przyda.

Ester jest najbardziej naj na świecie. Signe chciałaby być jak Ester, która ma własny klucz i sama wraca do domu. A jej matka jest światowej sławy gwiazdą filmową Gretą Garbo i mieszka w Nowym Jorku. Tylko… Jak to możliwe, skoro Greta już od dawna nie żyje? W towarzystwie Ester Signe czuje się szczęśliwa i podekscytowana, mimo że patrzenie jak Ester gra w gry w telefonie jest nudne i nie wszystko, co mówi lub robi nowa koleżanka wydaje się właściwe… Bo czy można wziąć bez pytania gazety z biblioteki? Albo wejść po cichu do pokoju nauczycielskiego i zjeść ciastka? A gdy okazuje się, że Ester ma naprawdę wielki sekret, o którym nikt dorosły nie może się dowiedzieć, lojalność Signe zostaje wystawiona na prawdziwą próbę. Opowiadana przez około dziesięcioletnią Signe historia mogłaby się wydarzyć w każdym mieście, w każdej szkole… Także Twojej.

W jednej ze swoich przygód Ester i Signe były przy porodzie kotki należącej do Ester. Signe dostała jednego kociaka! Przyjrzyj się uważnie liście imion, które zapisała Signe dla kotka, a następnie przejdź do zadania. Kliknij też w okładkę książki.

UKRYTA JEST

OTO TRZECIE SŁOWA TWOJEGO HASŁA. A TERAZ ZIELONY PRZYCISK BY WRÓCIĆ DO KOLEJNEGO MIEJSCA! JEŚLI BYLIŚMY JUŻ WSZĘDZIE, TO MAMY WSZYSTKIE ELEMENTY HASŁA. WCIŚNIJ OBRAZEK Z HASŁEM I ZNAJDŹMY ARIEGO I JONIEGO!