Want to make creations as awesome as this one?

More creations to inspire you

Transcript

Dowiedz się

Dowiedz się

Poczytaj na Święta

Dowiedz się

W ogarniętym bożonarodzeniowym nastrojem Londynie jest tylko jedna osoba, która się ze świąt nie cieszy. To Ebenezer Scrooge - skąpiec jakich mało. Nie świętuje, życie poświęcił na oszczędzanie, nie widzi powodu, dla którego miałby zmienić na czas świąt swoje zwykłe obyczaje. Nawet się nie spodziewa, że te święta odmienią jego los, a najbliższe noce zdecydują o jego dalszym życiu. Ebenezer, za sprawą swojego zmarłego przyjaciela, spotyka trzy duchy...

Wieczór Trzech Króli - niezwykle popularna komedia dworska, z brawurowo rozegranym motywem przebieranki scenicznej. Fabuła skupia się na perypetiach bliźniąt, Violi i Sebastiana, rozdzielonych morską katastrofą i nieświadomych swych wzajemnych losów. Próba przetrwania w nowej rzeczywistości pociąga za sobą serię zabawnych nieporozumień, prowokując zarazem do głębszej refleksji nad tożsamością i pułapkami miłosnych złudzeń. W tle króluje okrutna farsa: pałacowi birbanci i utracjusze toczą wojnę z purytańskim majordomem. Wartkie dialogi i misterne intrygi spajają zaprawione dziegciem melancholii pieśni błazna Feste. To najbardziej „muzyczna” ze wszystkich sztuk Szekspira; jej tekst zaczyna się wręcz od refleksji na temat związku muzyki z miłością.

Powieść "Piąta zima magnetyzera" przedstawia dzieje lekarza - cudotwórcy - szarlatana Friedricha Meisnera, który wykorzystywał swą uzdrawiającą moc pod koniec XVIII wieku w Niemczech. Akcja powieści to przede wszystkim fascynujący opis zabiegów magnetyzera, pokazów leczenia za pomocą dotknięć, które samemu Meisnerowi "wydają się odstręczającymi grymasami, którym nikt rozsądny nie może dać wiary". Obok tego prawie sensacyjnego wątku można także śledzić rozważania autora powieści o tym, skąd u ludzi bierze się potrzeba irracjonalizmu, wiary w zjawiska nadzwyczajne, w cudotwórczą moc niektórych jednostek. Per Olov Enquist to powieściopisarz, nowelista, krytyk literacki, w Szwecji ma już ugruntowaną pozycję. Debiutował w 1961 roku, jedną z jego najbardziej znanych powieści jest właśnie "Piąta zima magnetyzera".